Takip Edin

Genel

Yenal: Yollar konusunda vatandaş haklı

HP Genel Sekreteri Yenal Senin, yollar konusundaki hiç bitmeyen şikayetleri haklı bulduğunu belirterek, mevcut durumu, icraatları ve düşüncelerini paylaştı.

Kişisel sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Senin, yapısal eksiklikler ve mali yetersizliklere vurgu yaparak, yetkililerin çabalarının sürdüğünü ve toplumsal seferberlikle sorunların giderilebileceğini kaydetti.

Yenal Senin, şunları yazdı:

“Uzun bir süredir gündemde yer alan, vatandaşında haklı olarak eleştiri yaptığı yollar konusunda düşüncelerimi buraya aktarmak istiyorum,yazı biraz uzun şimdiden kolay gelsin:
– Özeleştiri yapmak, halktan gelen elleştiri ve tavsiyeyi dikkate almak ve bu yönde bir plan çıkarmak, ama en önemlisi gaile’nin memleket olması çok önemlidir.
– Trafik HER NE OLURSA OLSUN ilk olarak bir eğitim işidir ve yıllardır konuşulsa da okul müfredatlarında kapsamlı şekilde ve işin uzmanlarınca eğitim verilme konusunda eksiğiz, geri kalıyoruz. Ki bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı geçmiş yıllarda yapılıp rafa kaldırılan projeleri raflardan indirdi.
– Trafik güvenliği en önde gelir. Plakalarımızıdan, Ehliyetimizden tutun da araç muayene standartları, şöför okulları tüzüğü çağın gerisinde kalmıştır. İlk etap yukarıda saydığım sorunlar modern şartlara uyarlanmış çağa ayak uydurulmuştur
– Araç muayene istasyonları kamu-özel ortaklığı ile ihaleye çıkılıp TAM DENETİM ve 0 tolerans prensibi ile yapılacak çalışmalarda sona gelinmiş, ihale aşamasına taşınmış durumdadır. Şu an hiç bir şekilde muayene edilemeyen ağır vasıtalar, otobüsler artık 96 noktadan ve tam randımanlı muayene edilemeyen binek araçlar ise 114 noktadan muayene edilebilecek. 0 tolerans prensibi çerçevesinde gerekirse trafikten men edilebilecek.
– Plansız programsız verilen yüzlerce T izni iptal edilmiştir. Kaçak taşıma için yapılan denetimler artmıştır. Hatta Hayatımızda ilk defa bir Bakanı Ercan havaalanı önünde denetim yaparken gördük ki bu da bu gürüha karşı duruşu net ortaya koymuştur.
– Yine bu dönemde belki de ilk defa “toplu taşıma” sistemi laf kalabalığında öteye somut adımlara dökülmüş, konunun uzmanı profesyonellerce çalışmalar başlatılmış ve bölgesel şirketleşme hedefi konulmuştur. Bu yapıyı destekleyecek elektronik ödeme sistemi ve ülke genelinde çalışacak Adakart sistemi çalışmalarında ciddi adımlar atılmıştır.
– Yıllardır eziyet çekilen araç ruhsat ve kayıt dairesi yenilenmiş iş gücü kapasitesi arttırılmıştır. Personel emeği bir yere kadar yeterli olduğu aşikardır. 2020 de online seyrüfere geçiliyor. Bu kanaatimce basit ama muazzam bir başarıdır.
– Vergisine, devlet gelirine bakılmaksızın 18-23 yaş arası herkese makimum 1500 cc gücünde araba sürme sorumluluğu getirilmelidir.
– Yollar konusunda eldeki rakamlara bakalım. Içi tamamen boşaltılmış, iş gücü kapasitesi 0 a yakın olan Karayolları Dairesi’nin mali gücü 2019 bütçesinde 9,600,000 Türk Lirası yol bakım ve tamir, 6,000,000 TL ise trafik güvenliği kalemi olarak belirlenmiştir. Daha basit bir deyimle bu parayla dökebilecek asfalt miktarı 9-10 Km’dir. 300 bilemediniz 500 metre otokorkuluk yapılabilir, en fazla 14-15 tabela değişebilir. Belki bunu yazdığım için Bakan bey bana kızacak ama kendisi acilen asfalt dökülmesi gereken bir yere kendi kredi kartı ile asfalt satın almıştır. Durum bu kadar vahimdir. Bu bir savunma mekanizması değil gerçeklerin görülmesi için yazılan bir yazıdır.
– Binbir uğraş ve bakanın hezeyanları sayesinde 10 Milyon TL yerel gelirlenden bu kaleme aktarılmıştır. Şimdi vakit ÇALIŞMA vaktidir.
– Tolga Atakan önderliğindeki Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Dipkarpaz’dan Yeşilırmağa santim santim tüm yollardaki sıkıntılar raporlanmıştır.
– Lefkoşa Çevre Yolu ve Lefke-Doğancı arası uzun yıllardır süren ara emir sorunu bireysel çabalarla ve diyalog yoluyla çözümlenmiştir.
– Unutulan en önemli konu Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı tüm projeler mahalli kaynaklardan değil TC kaynaklarından alınan yardımla yapılacaktır. Bu da bir yerde bizleri zorlamaktadır. Uzun görüşmeler sonucu İskele-Çayırova, Girne Batı Yol Projesi, Vadili –Turunçlu yol projeleri ihaleye çıkmıştır.2020 de ki en önemli diğer iki proje Lefke-Doğancı ve Dağyolu (2022 de tamamlanacak) projeleridir. BU BIR AZMiN SABRIN VE EMEĞiN ZAFERiDiR.
– “o gadar seyrüsefer veririm nedir be bu hal” diyoruz ya bunu biraz açalım. Seyrüsefer geliri yıllık 140 milyon TL. Hatta buna 15 milyon TL’de radar cezalarından gelen para eklense toplam 155 Milyon TL. Tüm ülkenin altyapısı 2 yılda düzeltecek mebla. Ancak gözden kaçan en önemli husus bu paranın 1 KURUŞU bile ilgili bakanlığın değil Maliye’nin kasasına girmesidir. Buna bir çözüm bulmak şarttır.Yüzdelik üstünden pay ayrılması elzemdir. Ancak Maliye’nin ödemekle yükümlü olduğu kalemler düşünüldüğünde aslında belki de çok iyi kurgulancak bir toplumsal seferberlik şarttır.
– “Şeherin içi çukur dolu” derken lütfen bu yolların Belediyelere bağlı olduğunu unutmayalım.

Durumun geniş özeti bu. Belki biraz mazaret,belki biraz serzeniş ama büyük resimde canla başla çalışan, tırnaklarıyla kazıyan halkı için uğraşan bir ekip.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  35 saatleri kaldı, yoksa operasyon başlayacak!

Genel

200 Şirkette 452 Milyon

Kalkınma Bankası’ndan borç alan ancak yıllardan beri ödeme yapmayanlar hakkında icra girişimi başlatıldı

Kaynak: Diyalog Gazetesi

   Kalkınma Bankası’ndan kredi alan ve uzun süre geçtiği halde borcunu ödemeyen 200 civarında şirketten 33 tanesiyle ilgili icra girişimlerinin başlatıldığı öğrenildi. Diyalog’un elde ettiği bilgilere göre 200 şirketin Kalkınma Bankası’na yaklaşık 452 milyon borcu bulunuyor. Yasal takip, mahkemede olanlar 106 milyon 590 bin, hüküm alınarak yeniden yapılandırılanlar 100 milyon 94 bin, İcrada olanlar ise 246 milyon104 bin lira.

   Kalkınma Bankası’nın yıllık bütçesinin 224 milyon lira olduğuna dikkat çeken ekonomik çevreler “452 milyon liranın tahsil edilmesi ve bunun ekonomiye enjekte edilmesi halinde bu ülke uçar”dedi.

    Yıllardan beri tahsil edilemeyen kredilerle ilgili yeni bir sürecin başlatıldığını belirten Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, şeffaf bir çalışma yürütüleceğini söyledi.

   Diyalog muhabirinin elde ettiği bilgilere göre; Kalkınma Bankası’ndan borç alıp 15, hatta 20 yıldan beri borcunu ödemeyen şirketler bulunuyor. Ayrıca bilançosu uygun olmadığı halde geçmiş yıllarda bazı şirketlere yüklü miktarlarda kredi verildiği belirtiliyor.

   Bankanın, bazı şirketlerle ilgili başlatılan hukuk sürecini, daha sonra geri çektiği, böylece ileri adımların atılamadığını belirten bir kaynak, yeniden yapılandırmanın önemine dikkat çekti.

Borcunu savsaklayanlar mercek altında

Konuyla ilgili açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay,  Kalkınma Bankası’nın bu hükümet döneminde Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı’na bağlandığını anımsattı.

Özersay, bu dönemde borçların yapılandırılması ve yeni kredi verilmesi konusunda son derece şeffaf bir çalışma yürütüldüğünü belirtti.

Geçmişte Maraş’ta seralarla, Lefke’de yurtlarla ve Dipkarpaz’da turizm yatırımlarıyla ilgili verilen kredilerin geri dönmediğini, doğru öngörü üzerine oturtulmadığından dövizdeki dalgalanma nedeniyle ekonomik ve sosyal sorunlar yaşandığını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Haspolat -Taşkent yolunda kaza: 3 yaralı

Bu sıkıntıları aşmak için Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu ile bir çalışma yaptıklarını belirten Özersay, “Borçların yeniden yapılandırılması ile ilgili bir çıkış yolu bulabilir miyiz, buna bakıyoruz” dedi.

Son 3-4 ay içinde uzun bir aradan sonra bazı krediler ve borçların yeniden yapılandırıldığını ve ödemelerin başladığını belirten Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, “Banka tahsilat yapmaya başladı” şeklinde konuştu. Bakan Özersay,  savsaklanan, borcu olmasına rağmen hakkında yasal süreç başlatılmamış 200 civarında kişi belirlendiğini söyledi. Özersay, bu kişiler hakkında yasal süreç başlatıldığını ifade etti.

Tıkanıp kalıyorsunuz

Borç yapılandırmasında, küçük esnafa, üreticiye yardımı dokunacaksa Kalkınma Bankası’nın yasasında değişiklik yapılması önerisini Genel Kurul’a getirmeyi düşündüklerini belirten Özersay, “Yasa bu sıkıntıların aşılmasına cevap vermiyor. Tıkanıp kalıyorsunuz” dedi.

Kudret Özersay, yeni verilmeye başlanan kredilerle ilgili yönetim kurulunun kimin kime yakın olduğu, nasıl başvurduğu meselesinden ziyade, başvuranın bilançosuna, ödeme kapasitesine, daha önceki banka kredileriyle ilgili siciline bakıp karar verdiğini söyledi, “Bu konuda hassasiyetle çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Devamını oku

Genel

Öğretmenler, pembe giyerek meme kanserine dikkat çekti

Meme kanserine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak adına Hala Sultan İlahiyat Koleji öğretmenleri, ‘Meme Kanseri Farkındalık ayı nedeniyle, bugün, pembe giyinerek örnek bir davranış sergiledi.

Erken tanının önemine değinen öğretmenler, giydikleri pembe kıyafetlerin üzerine kurdele de taktılar.

Meme Kanseri Farkındalık ayı nedeniyle okul bahçesinde bir de etkinlik düzenlendi. Etkinlikte öğrencilere meyve ikramı yapıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  30 yaşındaki adam kayıp, aranıyor
Devamını oku

Genel

Bakan Oğuz: Üreticilerin zararları en kısa sürede giderilecek

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, bugün fırtınadan etkilenen Mormenkeşe’de incelemede bulundu.

Fırtına sonucu barınağında büyük zarar oluşan üretici ile görüşen Bakan Oğuz, üreticiye geçmiş olsun dileğinde bulunarak , zararın en kısa sürede giderileceğini belirtti.

Öte yandan Bakanlık, üreticilerin uyması gereken aşağıdaki konulara dikkat çekti:
2019-2020 üretim yılına bol yağışlarla başlamak, tarımsal alanlara bereketin geleceğinin müjdecisidir. Ancak, gerek bitkisel üretim gerekse hayvancılık yapılan alanlarda doğal afet zararları da oluşmaya başlamıştır. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, ilgili daireleri aracılığı ile Bitkisel ve Hayvansal üretim alanlarında devam eden dolu, fırtına, sel ve taşkın doğal afetlerinden zarar gören köy ve/veya bölgelerin tesbiti ile zarar gören üreticilerin saptanmasına yönelik hummalı bir çalışma yürütmeye başlamıştır. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Genel Tarım Sigortası Fonu yasal mevzuatı çerçevesinde Bitkisel üretimde, tahıl ve yemlik Baklagil ekili alanlar, narenciyealanları, patates ekili alanlar, seracılık faaliyeti yürütülen alanlar ve muz üretim alanları Hayvansal üretimde ise doğal afet sonucu oluşan hayvan ölümleri ve barınaklarda oluşan zararlar Sigorta Güvencesi altındadır.

Yoğun yağış ve şiddetli fırtınadan meydana gelen barınak zararları için 48 saat içerisinde Hayvancılık Dairesi’ne başvuruda bulunup zarar değerlendirme formlarını dolduran üreticiler, bölgelere göre listelenerek, en kısa sürede Hayvancılık Dairesi tarafından ön raporları hazırlanıp tazminat için Genel Tarım Sigortası Fonu’na yönlendirilir. Bununla birlikte, hayvan ölümleri ile ilgili 24 saat içerisinde Veteriner Dairesi’ne yapılan başvuruların yerinde tespitleri yapılıp, Hayvan Kayıt Sistemi’ne kayıtlı ölen hayvanların ölüm raporları Genel Tarım Sigortası Fonu’na ulaştırılır. Bitkisel Üretim Zararlarına yönelik ise üreticilerimizin, Bölge/Kaza Tarım Dairelerine müracaatları önem arz etmektedir.

Kötü hava koşullarının devam edebileceği ve doğal afet riskinin de sürebileceği gözönünde bulundurularak, doğal afet zararlarının oluşması neticesinde üreticilerin en kısa sürede, hayvan ölümleri için Veteriner Dairesi, barınak zararları için Hayvancılık Dairesi , bitkisel üretim zararları için ise Tarım Dairesi’ne müracaatları büyük önem arz etmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  “Kuzey sahilde, Beşparmaklar ile Karpaz bölgesinde etkili yağış bekleniyor”

Devamını oku

Çok Okunanlar