Takip Edin

Güncel

Üçlü zirvede Türkiye’ye kınama

Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasında Kahire’de yapılan üçlü zirve sonrasında yayımlanan ortak deklarasyonda Türkiye’nin “Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri kınandı ve derhal sonlandırılması talep edildi

Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasındaki, 7’ncisi dün Kahire’de gerçekleştirilen üçlü zirve sonrasında ortak deklarasyon yayımlandı. Türkiye’nin “Doğu Akdeniz’deki ve Suriye’deki faaliyetleri nedeniyle bölge açısından tehlike” diye nitelendirildiği deklarasyonda Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri “kınandı ve derhal sonlandırılması” talep edildi. 
Güney’de yayımlanan Fileleftheros Gazetesi, “Türkiye’ye Suçlama… Kahire Üçlüsü Akdeniz ve Suriye’deki Operasyonları Kınadı” başlığıyla manşete çektiği haberinde, deklarasyonun içeriğine yer verdi.

Gazeteye göre deklarasyonda “Doğu Akdeniz’deki deniz bölgeleri içerisinde artan tansiyondan endişe” belirtildi. Türkiye’nin sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi ve kıta sahanlığı içerisindeki faaliyetleri kınandı. Türkiye’nin yeni sondaj faaliyetlerinin de sözde “Kıbrıs MEB’i ve uluslararası anlaşmalar tahtında sınırlandırılan deniz bölgeleri içerisinde olduğu” öne sürüldü ve Türkiye’nin faaliyetleri “yasadışı” diye nitelendirildi. Bölgede militarizasyonun artışının, Akdeniz’deki barış, güvenlik ve istikrarı tehdit etmekte olduğu” iddiasıyla “kaygı” belirtildi. 
Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı’na da değinilen Mısır deklarasyonunda, Türkiye’nin Suriye toprağı içerisinde “yasadışı ve düzensiz askeri faaliyette bulunduğu, Suriye’nin birliğinin ve demografik yapısının ve toprak bütünlüğünün korunması gerektiği, Türkiye’nin Suriye’nin demografik yapısını bozmaya çalıştığı” iddia edildi.

Enerji konusunda ise Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır’ın, aralarındaki işbirliğini doğal gaz arama ve nakil konusunda bir dizi işbirliğiyle takviye etme iradesinin ortaya konulduğu deklarasyonda , hidrokarbon keşfinin, bölgesel istikrar ve kalkınmaya katalizör olabileceği görüşü ortaya konuldu.
Güney’de yayımlanan Alithia Gazetesi, haberi “Kahire Üçlü Zirvesinden Destek… Kıbrıs MEB’indeki Türk Faaliyetleri Kınanıyor… Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır  İşbirliklerini Uluslararası Mercilerde de Derinleştiriyor” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Habere göre basın toplantısında her üç lider de, bölgenin 7 ülkesinin enerji politikalarını koordine etmek üzere Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun kurulmasını kutladı. Anastasiadis “işbirliklerinin, bir dizi yeni anlaşma aracılığıyla takviye edilmesi iradesini” teyit etti. Anastasiadis “bu çerçevede East Mediterranean Gas Forum’un ihdas edilmesini ve Mısır Elektrik İdaresi ve Euro Africa Interconnector  arasındaki çerçeve-anlaşmasının imzalanmasını selamladık” dedi. 
Kahire zirvesi çerçevesinde, üç ülke arasında, yatırım  faaliyetlerine dair anlaşma imzaladı. Anastasiadis üç ülkenin Yatırım Geliştirme Ajansları arasında memorandum uygulama  icra programı imzalanması ile özel sektörün de bu işbirliğine müdahil olmasından memnuniyet belirtti. Güney Kıbrıs ile Mısır arasında çifte vergilendirmeden kaçınma anlaşması imzalanmasının,  iki ülkenin gerek hükümetleri gerek yatırımcılarının ekonomik, ticari ve yatarım ilişkilerini daha da güçlendirme iradelerini gösterdiğini sözlerine ekledi. El Sisi Süveyş Kanalı’ndan Afrika içine ekonomik bölgenin önemine dikkat çekerken Miçotakis, turizm, tarım, denizcilik ve çevre koruma konularında üçlü  yatırımların ileri götürülmesi programı imzalandığını belirtti. 
Politis’in “Türk Faaliyetlerini Kınadılar”  başlığıyla birinci sayfasından ve fotoğraflı aktardığı haberine göre; Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır, ortak deklarasyonlarında, Türkiye’nin sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki ve Maraş’taki eylemlerini kınadı ve “Türkiye’nin bu tavrı ile  Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerinin yeniden başlamasına yardımcı olmadığı” mesajı verdi.
Habere göre Rum, Yunan ve Mısır devlet başkanlarının dün imzaladığı ortak deklarasyonda Türkiye’ye  “yasa dışılıklara son verme ve müzakerelerin yeniden başlaması için uygun ortam yaratılmasına yardımcı olma” çağrısı yapıldı. Deklarasyonda “Kıbrıs sorununun içerisinde çözülebileceği tek çerçevenin BM çerçevesi olmaya devam ettiği” iddiasına da yer verildi.
Haravgi gazetesi ise, habere “Türk Faaliyetlerine Üçlü Kınama… Üç Ülke Müzakerelerin Derhal Başlamasından Yana” başlığını attı.
Aynı gazete “Dış Politika Yerine İletişim Politikası Yaptılar… AKEL: Peş Peşe Başarısızlıkların Ardından Hükümettekiler Çıtayı Düşürüyor” başlıklı haberinde AKEL’in,  Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu aracılığıyla, Anastasiadis hükümetini bölge ülkeleriyle üçlü işbirlikleri konusunda eleştirdiğini yazdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Baybars "Zaroğlu Ötekileştirmeye Yönelik Tavır Sergiliyor"

Habere göre, Stefanu özetle şunlara dikkat çekti:
“Birkaç yıldır Anastasiadis-DİSİ hükümeti, medya eşliğinde, üçlü işbirlikleri ile İsrail, ABD ve diğer ülkelerle askeri işbirliklerinin MEB’i Türk saldırganlığına karşı zırhlandıracağı anlayışını işledi ve ‘Kıbrıs Akdeniz’in efendisi haline geldi’ dedi. Bir yıl önce Dışişleri Bakanı, Yunanistan, Mısır, Kıbrıs üçlü zirvesinin yapıldığı Girit’ten ‘Türk eylem ve açıklamalarından endişe edeceğimiz hiçbir şey yok’ dedi. Oysa bugün –vatanımız açısından dramatik bir şekilde- Kıbrıs Cumhuriyeti MEB’inin  zırhlandırılmış olmadığını ve Sayın Anastasiadis ile Sayın Hristodulidis’in  endişelenmesi, tehlikeleri farklı değerlendirmesi ve zamanında harekete  geçmesi gerektiğini görüyoruz. İktidardakiler, Kıbrıs hükümetinin  AB’ye Türkiye’ye sert tedbir uygulatmayı başaracağı algısını yarattılar. Tükiye’yi AB’nin güçlü devletlerini ve Batı devletlerini bağlayan çok güçlü jeopolitik, ticari, ekonomik ve askerî çıkarları görmezden geldiler. Ancak şu anda, peş peşe başarısızlıklardan sonra, kendileri de beklenti çıtasını düşürdü.” 

Devamını oku

Güncel

DP Milletvekili Çağman “YDP Türkiyeli-Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti”

DP Milletvekili Dr Koral Çağman BRT’de Birinci Boyut programına konuk oldu. Çağman dp ile ydp’nin ayni çatı altında çalışma kararını eleştirerek YDP ‘nin Kıbrıslı Türkiyeli ayırımını körükleyen bir parti olduğunu söyledi.
Çağman “YDP Türkiyeli-Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti” “dp ile ydp’nin meclis çatısı altındaki çalışması bana uzak”
“YDP İLE GÖRÜŞ AYRILIĞI VE GÜVEN SORUNUM VAR” “DP ile YDP’nin Meclis çatısı altında birlikte çalışması bana göre uzak. Nedeni de görüş ayrılığı ve güven sorunu. Kıbrıs’ta iki kutup yaratmanın Kıbrıslılara hiçbir faydası yok. Kişisel görüşüm; maalesef YDP Türkiyeli- Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti gibi görünüyor. O yüzden de pek desteklemiyorum”.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Baybars "Zaroğlu Ötekileştirmeye Yönelik Tavır Sergiliyor"
Devamını oku

Güncel

“Tatar büyük ihtimalle aday olacak”

UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Gardiyanoğlu, Tatar’ın büyük ihtimalle UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacağını söyledi ve “Tatar’ın parti tabanının sesini dinleyeceğini açıklaması bile partiye büyük bir hareketlenme getirdi” dedi

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, UBP Genel Başkanı, Başbakan Tatar’ın büyük ihtimalle UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacağını belirtti. 
Gardiyanoğlu, Tatar’ın parti tabanının sesini dinleyeceğini açıklamasının bile “partiye büyük bir hareketlenme getirdiğini” söyledi.
Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili yazılı açıklama yapan Gardiyanoğlu, Ulusal Birlik Partisinin çıkaracağı adayın kim olacağına sadece kendisinin karar vereceğini, UBP tabanının zorlama ile bir karara varmasının söz konusu olamayacağını kaydetti. 
Katıldığı televizyon programında açıklamalar yapan Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, partinin geleneği, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açıklamaları konularına değindi. 
Ulusal Birlik Partisinin geleneği, örf ve adetlerinin olduğunu belirten Gardiyanoğlu, geleneklerde Genel Başkanın aday olduğunu, bunu daha önce de söylediğini, Parti meclisi de kararını verene kadar da hiçbir zaman Genel Başkanın “ben adayım” açıklamasının olmayacağını, bugüne kadar olmadığını dile getirdi. 
“Son 20 gündür Genel Başkanın açıklamalarına baktığımızda parti tabanının sesini dinleyeceğini ifade etti” diyen Gardiyanoğlu, bu durumun partiye büyük bir hareketlenme getirdiğini söyledi ve “büyük bir ihtimalle aday sayın Ersin Tatar gözüküyor” ifadelerini kullandı. 
Gardiyanoğlu, Ulusal Birlik Partisinin koalisyonun bozulmasıyla ilgili bir korkusunun olmadığını söyleyerek, UBP’nin çıkaracağı adayın kararı sadece kendisinin vereceğini, UBP’nin telkin almayacağını, sadece istişare ettiğini belirtti. 
Gardiyanoğlu, “UBP  tabanı zorlama ile diz çökmez. Biz bu açıklamaları ciddiye almıyoruz. Sayın Özersay sizin programınızda konuştu, farklı lanse edildi. Hala ısıtılıp gündeme getiriliyor. UBP ile HP arası soğutulmaya çalışılıyor. Biz dışarıdan gelen sesle yürüyen değil, tabanımızın sesiyle yürüyen bir partiyiz” şeklinde konuştu. 
CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN AÇIKLAMALARI…
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklaması ve sonrasında yaşanan gerilim ile ilgili de değerlendirme yapan Gardiyanoğlu, “Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatına yönelik açıklamasını üzüntüyle karşıladık, sonrasında hakaret yayınları vardı. Ama bu yayınlar, ilk yapılan açıklamanın haklı olduğunu göstermez. Bu davranışları kınıyoruz, mahkemelere inanıyorum. İkinci açıklamayı okuduk, her kelimesini 40 kere düşünmemiz gerekiyor. Hele müzakerelerin alevleneceği algısı ve seçime 6 ay kalması, tamamen seçime yönelik hareketlerdir” ifadelerini kullandı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ölüm sebebinin tespiti için kan ve doku örnekleri alındı

Devamını oku

Güncel

Hamitköy, kanalizasyona kavuşacak

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), Hamitköy bölgesi ve civarını kapsayacak AB finansmanlı kanalizasyon projesinin ihale süreci için gerekli hazırlıkları tamamlıyor. 

Proje ihalesine çıkılması için talep edilen jeolojik incelemelerin yapımına ilişkin ihale sözleşmesi, LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile ihaleyi kazanan Geoteam Mühendislik Direktörü Turhan Öznesil tarafından imzalandı. 

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, imzalanan sözleşme ile Hamitköy’ün geleceğine yönelik altyapı çalışmalarına büyük önem verdiklerini ve bu kapsamda AB finansmanı ile yapılacak çalışmaların başlatılması için belediyenin sorumluluklarını eksiksiz yerine getirdiğini söyledi. 

Harmancı, 2020 yılında ihaleye çıkılacak ve 2 Bin 100 bina ile 3 Bin 900 haneyi kapsayacak ihale için son hazırlık aşamasının jeolojik inceleme ile tamamlanacağını söyledi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  CTP’de yeni MYK belirlendi
Devamını oku

Çok Okunanlar