Takip Edin

Güncel

“Türkiye uluslararası hukuku ihlal ediyor”

Rum lider Anastasiadis, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını ve uluslararası hukuku en kaba şekilde ihlal ettiğini iddia etti

Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasında Kahire’de yapılan üçlü zirve sonrasında ortak basın toplantısında konuşan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, “tehdit altında değil, yaratıcı bir diyalog perspektifleri yaratacak bir ortamda yapıcı görüşmeler yapılmasına  uygun dayanak olması şartıyla müzakerelerin yeniden başlaması hedefi ile BM Genel Sekreteri ile üçlü görüşme öncesinde, Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında bilgi verdim” dedi, şunları ekledi:

“Türkiye’nin son kabul edilemez  faaliyetleri ve  Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tanınmış ve ruhsatlandırılmış parselleri içerisinde arama sondajları yapma niyeti, ortamı bozmakla kalmıyor gerilimi tırmandırıyor, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını ve uluslararası hukuku en kaba şekilde ihlal ediyor. Muhataplarıma, Türk ihlallerinin sona ermesi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını kesintisiz kullanmasına mutlak saygı olması için elimizdeki bütün diplomatik imkanları tüketmede (kullanmada) kararlı olduğumuzu anlattım. Mısır ve Yunanistan liderlerine, Ortak Deklarasyon’da da kaydedildiği gibi Türk  meydan okumaları karşısında Kıbrıs Cumhuriyeti’ne verdikleri güçlü destek ve dayanışma için teşekkür ederim.”

Mısır Devlet Başkanı El Sisi, Rum yönetiminin Kıbrıs sorununun “barışçıl halli için yürüttüğü faaliyetlere” tam destek belirtti, Yunanistan Başbakanı Miçotakis de Kıbrıs sorununa iki bölgeli iki toplumlu federasyon ve BM kararları temelinde adil ve sürdürülebilir çözüm” bulunmasına destek beyan etti, her üç ülkenin de Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasından yana olduğunu söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Lefkoşa Turkcell’le Koşuyor Maratonu’nun ödül töreni gerçekleştirildi
Devamını oku

Güncel

DP Milletvekili Çağman “YDP Türkiyeli-Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti”

DP Milletvekili Dr Koral Çağman BRT’de Birinci Boyut programına konuk oldu. Çağman dp ile ydp’nin ayni çatı altında çalışma kararını eleştirerek YDP ‘nin Kıbrıslı Türkiyeli ayırımını körükleyen bir parti olduğunu söyledi.
Çağman “YDP Türkiyeli-Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti” “dp ile ydp’nin meclis çatısı altındaki çalışması bana uzak”
“YDP İLE GÖRÜŞ AYRILIĞI VE GÜVEN SORUNUM VAR” “DP ile YDP’nin Meclis çatısı altında birlikte çalışması bana göre uzak. Nedeni de görüş ayrılığı ve güven sorunu. Kıbrıs’ta iki kutup yaratmanın Kıbrıslılara hiçbir faydası yok. Kişisel görüşüm; maalesef YDP Türkiyeli- Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti gibi görünüyor. O yüzden de pek desteklemiyorum”.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  "İvedi olarak eksik kadrolar ve altyapıların tamamlanması gerekiyor"
Devamını oku

Güncel

“Tatar büyük ihtimalle aday olacak”

UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Gardiyanoğlu, Tatar’ın büyük ihtimalle UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacağını söyledi ve “Tatar’ın parti tabanının sesini dinleyeceğini açıklaması bile partiye büyük bir hareketlenme getirdi” dedi

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, UBP Genel Başkanı, Başbakan Tatar’ın büyük ihtimalle UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacağını belirtti. 
Gardiyanoğlu, Tatar’ın parti tabanının sesini dinleyeceğini açıklamasının bile “partiye büyük bir hareketlenme getirdiğini” söyledi.
Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili yazılı açıklama yapan Gardiyanoğlu, Ulusal Birlik Partisinin çıkaracağı adayın kim olacağına sadece kendisinin karar vereceğini, UBP tabanının zorlama ile bir karara varmasının söz konusu olamayacağını kaydetti. 
Katıldığı televizyon programında açıklamalar yapan Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, partinin geleneği, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açıklamaları konularına değindi. 
Ulusal Birlik Partisinin geleneği, örf ve adetlerinin olduğunu belirten Gardiyanoğlu, geleneklerde Genel Başkanın aday olduğunu, bunu daha önce de söylediğini, Parti meclisi de kararını verene kadar da hiçbir zaman Genel Başkanın “ben adayım” açıklamasının olmayacağını, bugüne kadar olmadığını dile getirdi. 
“Son 20 gündür Genel Başkanın açıklamalarına baktığımızda parti tabanının sesini dinleyeceğini ifade etti” diyen Gardiyanoğlu, bu durumun partiye büyük bir hareketlenme getirdiğini söyledi ve “büyük bir ihtimalle aday sayın Ersin Tatar gözüküyor” ifadelerini kullandı. 
Gardiyanoğlu, Ulusal Birlik Partisinin koalisyonun bozulmasıyla ilgili bir korkusunun olmadığını söyleyerek, UBP’nin çıkaracağı adayın kararı sadece kendisinin vereceğini, UBP’nin telkin almayacağını, sadece istişare ettiğini belirtti. 
Gardiyanoğlu, “UBP  tabanı zorlama ile diz çökmez. Biz bu açıklamaları ciddiye almıyoruz. Sayın Özersay sizin programınızda konuştu, farklı lanse edildi. Hala ısıtılıp gündeme getiriliyor. UBP ile HP arası soğutulmaya çalışılıyor. Biz dışarıdan gelen sesle yürüyen değil, tabanımızın sesiyle yürüyen bir partiyiz” şeklinde konuştu. 
CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN AÇIKLAMALARI…
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklaması ve sonrasında yaşanan gerilim ile ilgili de değerlendirme yapan Gardiyanoğlu, “Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatına yönelik açıklamasını üzüntüyle karşıladık, sonrasında hakaret yayınları vardı. Ama bu yayınlar, ilk yapılan açıklamanın haklı olduğunu göstermez. Bu davranışları kınıyoruz, mahkemelere inanıyorum. İkinci açıklamayı okuduk, her kelimesini 40 kere düşünmemiz gerekiyor. Hele müzakerelerin alevleneceği algısı ve seçime 6 ay kalması, tamamen seçime yönelik hareketlerdir” ifadelerini kullandı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  "Seyrüsefer ve radar gelirleri Ulaştırma Bakanlığı kasasına gelmeli"

Devamını oku

Güncel

Hamitköy, kanalizasyona kavuşacak

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), Hamitköy bölgesi ve civarını kapsayacak AB finansmanlı kanalizasyon projesinin ihale süreci için gerekli hazırlıkları tamamlıyor. 

Proje ihalesine çıkılması için talep edilen jeolojik incelemelerin yapımına ilişkin ihale sözleşmesi, LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile ihaleyi kazanan Geoteam Mühendislik Direktörü Turhan Öznesil tarafından imzalandı. 

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, imzalanan sözleşme ile Hamitköy’ün geleceğine yönelik altyapı çalışmalarına büyük önem verdiklerini ve bu kapsamda AB finansmanı ile yapılacak çalışmaların başlatılması için belediyenin sorumluluklarını eksiksiz yerine getirdiğini söyledi. 

Harmancı, 2020 yılında ihaleye çıkılacak ve 2 Bin 100 bina ile 3 Bin 900 haneyi kapsayacak ihale için son hazırlık aşamasının jeolojik inceleme ile tamamlanacağını söyledi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  200 Şirkette 452 Milyon
Devamını oku

Çok Okunanlar