Takip Edin

Güncel

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yasası… Erhürman: Önemli bir ilk adım

Başbakan Tufan Erhürman, bugün Meclis Genel Kurulu’nda onaylanan  “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yasası”nı, yükseköğretimde kaliteyi artırmak, öncü sektörler olan turizm ve yükseköğretimin yanına bilişimi de eklemek ve ülke gençleri için yeni ve kaliteli istihdam alanları yaratmak hedefleri yönünde atılmış önemli bir ilk adım olarak değerlendirdi.

Başbakan Tufan Erhürman, yıllardır Meclis’in gündeminde bekleyip defalarca kadük olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yasası’nın bugün Cumhuriyet Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildiğine işaret ederek, bu Yasa’nın hazırlanmasında geçmişte ve bugün katkısı olan herkese teşekkür etti.

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Erhürman, Meclis Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nin gündeminde olan Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Yasa Tasarısı’nın ve kısa bir süre sonra Meclis’e sunulması planlanan gelir ve kurumlar vergisi mevzuatında değişiklik yapacak düzenlemenin de yürürlüğe girmesiyle, bir yandan bilişim sektörünün ülkenin önde gelen ekonomik sektörlerinden biri haline gelmesi, diğer yandan da üniversitelerin yeni bir ivme kazanması ve üniversite mezunlarının istihdam olanaklarının artırılması açısından son derece önemli bir adım atılmış olacağını kaydetti.

“ÜNİVERSİTELERDE KALİTENİN ARTIRILMASI HÜKÜMETİN ÖNDE GELEN HEDEFLERİNDEN”

Şu anda 102 bin öğrencinin öğrenim görmekte olduğu üniversitelerde kalitenin artırılmasının Hükümetin önde gelen hedeflerinden olduğunu dile getiren Erhürman, “yine Hükümetimiz döneminde yürürlüğe giren üçüncü ülke öğrencileri için Kayıt Kabul Koşulları Tüzüğü ve bugün Meclis’ten geçen yasa, bu hedefe doğru atılmış önemli adımlardır. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yasası, sözü edilen diğer iki yasayla birlikte kalitenin artırılması yanında üniversitelerimizin önünde yeni kapılar açacak, ülkemiz yıllardan beri sözü edilen ‘Bilişim Adası’ vizyonu açısından da önemli bir aşama kaydedecektir” dedi.

Bu gelişmenin aynı zamanda üniversiteleri iş dünyası ile de buluşturacağını, öğrencilerin ve öğretim elemanlarının üretimle iç içe geçerken, nitelikli istihdam alanlarının sayısının da artacağını belirten Erhürman, iş gücüne katılım oranının % 52.1 olduğu ve iş gücüne katılmayanların % 29’unun eğitimine devam edenlerden oluştuğu, bu arada ülkemizde genç işsizliğinin de % 18.7 olarak tespit edildiğinin düşünülmesi halinde, bu yönde atılan adımın öneminin daha açık biçimde görüleceğini kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Temizliğe gittiği evden para çaldı

Amaçlarının, 766 milyon dolar net gelirle ülke ekonomisinde çok önemli bir paya sahip olan yükseköğretimde kaliteyi artırmak, öncü sektörler olan turizm ve yükseköğretimin yanına bilişimi de eklemek ve ülke gençleri için yeni ve kaliteli istihdam alanları yaratmak olduğuna dikkat çeken Erhürman, “Bugün bu yönde önemli bir ilk adım atılmıştır. Hükümetimizin bu yöndeki çalışmalarının devam edeceğini bildirir, bu Yasa’nın hazırlanmasında geçmişte ve bugün katkısı olan herkese teşekkür ederim” dedi.

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye olmalısınız Giriş

Yorum Yaz

Güncel

DP Milletvekili Çağman “YDP Türkiyeli-Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti”

DP Milletvekili Dr Koral Çağman BRT’de Birinci Boyut programına konuk oldu. Çağman dp ile ydp’nin ayni çatı altında çalışma kararını eleştirerek YDP ‘nin Kıbrıslı Türkiyeli ayırımını körükleyen bir parti olduğunu söyledi.
Çağman “YDP Türkiyeli-Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti” “dp ile ydp’nin meclis çatısı altındaki çalışması bana uzak”
“YDP İLE GÖRÜŞ AYRILIĞI VE GÜVEN SORUNUM VAR” “DP ile YDP’nin Meclis çatısı altında birlikte çalışması bana göre uzak. Nedeni de görüş ayrılığı ve güven sorunu. Kıbrıs’ta iki kutup yaratmanın Kıbrıslılara hiçbir faydası yok. Kişisel görüşüm; maalesef YDP Türkiyeli- Kıbrıslı ayrımını körükleyen bir parti gibi görünüyor. O yüzden de pek desteklemiyorum”.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KES Başkanı Buran Atakan’dan hükümete çağrı: Bu sorunu artık bitirin
Devamını oku

Güncel

“Tatar büyük ihtimalle aday olacak”

UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Gardiyanoğlu, Tatar’ın büyük ihtimalle UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacağını söyledi ve “Tatar’ın parti tabanının sesini dinleyeceğini açıklaması bile partiye büyük bir hareketlenme getirdi” dedi

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, UBP Genel Başkanı, Başbakan Tatar’ın büyük ihtimalle UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacağını belirtti. 
Gardiyanoğlu, Tatar’ın parti tabanının sesini dinleyeceğini açıklamasının bile “partiye büyük bir hareketlenme getirdiğini” söyledi.
Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili yazılı açıklama yapan Gardiyanoğlu, Ulusal Birlik Partisinin çıkaracağı adayın kim olacağına sadece kendisinin karar vereceğini, UBP tabanının zorlama ile bir karara varmasının söz konusu olamayacağını kaydetti. 
Katıldığı televizyon programında açıklamalar yapan Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, partinin geleneği, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açıklamaları konularına değindi. 
Ulusal Birlik Partisinin geleneği, örf ve adetlerinin olduğunu belirten Gardiyanoğlu, geleneklerde Genel Başkanın aday olduğunu, bunu daha önce de söylediğini, Parti meclisi de kararını verene kadar da hiçbir zaman Genel Başkanın “ben adayım” açıklamasının olmayacağını, bugüne kadar olmadığını dile getirdi. 
“Son 20 gündür Genel Başkanın açıklamalarına baktığımızda parti tabanının sesini dinleyeceğini ifade etti” diyen Gardiyanoğlu, bu durumun partiye büyük bir hareketlenme getirdiğini söyledi ve “büyük bir ihtimalle aday sayın Ersin Tatar gözüküyor” ifadelerini kullandı. 
Gardiyanoğlu, Ulusal Birlik Partisinin koalisyonun bozulmasıyla ilgili bir korkusunun olmadığını söyleyerek, UBP’nin çıkaracağı adayın kararı sadece kendisinin vereceğini, UBP’nin telkin almayacağını, sadece istişare ettiğini belirtti. 
Gardiyanoğlu, “UBP  tabanı zorlama ile diz çökmez. Biz bu açıklamaları ciddiye almıyoruz. Sayın Özersay sizin programınızda konuştu, farklı lanse edildi. Hala ısıtılıp gündeme getiriliyor. UBP ile HP arası soğutulmaya çalışılıyor. Biz dışarıdan gelen sesle yürüyen değil, tabanımızın sesiyle yürüyen bir partiyiz” şeklinde konuştu. 
CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN AÇIKLAMALARI…
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklaması ve sonrasında yaşanan gerilim ile ilgili de değerlendirme yapan Gardiyanoğlu, “Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatına yönelik açıklamasını üzüntüyle karşıladık, sonrasında hakaret yayınları vardı. Ama bu yayınlar, ilk yapılan açıklamanın haklı olduğunu göstermez. Bu davranışları kınıyoruz, mahkemelere inanıyorum. İkinci açıklamayı okuduk, her kelimesini 40 kere düşünmemiz gerekiyor. Hele müzakerelerin alevleneceği algısı ve seçime 6 ay kalması, tamamen seçime yönelik hareketlerdir” ifadelerini kullandı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Farkındalık için 200 km yürüdüler

Devamını oku

Güncel

Hamitköy, kanalizasyona kavuşacak

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), Hamitköy bölgesi ve civarını kapsayacak AB finansmanlı kanalizasyon projesinin ihale süreci için gerekli hazırlıkları tamamlıyor. 

Proje ihalesine çıkılması için talep edilen jeolojik incelemelerin yapımına ilişkin ihale sözleşmesi, LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile ihaleyi kazanan Geoteam Mühendislik Direktörü Turhan Öznesil tarafından imzalandı. 

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, imzalanan sözleşme ile Hamitköy’ün geleceğine yönelik altyapı çalışmalarına büyük önem verdiklerini ve bu kapsamda AB finansmanı ile yapılacak çalışmaların başlatılması için belediyenin sorumluluklarını eksiksiz yerine getirdiğini söyledi. 

Harmancı, 2020 yılında ihaleye çıkılacak ve 2 Bin 100 bina ile 3 Bin 900 haneyi kapsayacak ihale için son hazırlık aşamasının jeolojik inceleme ile tamamlanacağını söyledi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KES Başkanı Buran Atakan’dan hükümete çağrı: Bu sorunu artık bitirin
Devamını oku

Çok Okunanlar