Takip Edin

Genel

Önemli Bir Adım

KKTC ehliyetlerinin Türkiye’de geçerli olması için anlaşma imzalanıyor

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı, KKTC ehliyetinin tanınmaması nedeniyle Türkiye’de sıkıntı yaşayan şoförlere önemli bir müjde verdi.     Türkiye’de uzun süğre kalan vatandaşların sıkıntı yaşadığını doğrulayan Bağzıbağlı, bunun aşılması için bir yıla yakın bir süreden beri çalıştıklarını belirtti. Diyalog’a konuşan Bağzıbağlı, çalışmaların tamamladığını ve önümüzdeki Çarşamba günü Ankara’ya giderek anlaşmanın imzalanacağını belirtti.     Anlaşmanın imzalanması sonrasında kararın hem KKTC Meclisi hem de Türkiye Meclisi’nde onaya sunulacağını ifade eden Bağzıbağlı, bu şekilde önemli bir sorunun ortadan kalkacağını kaydetti.  

  Vatandaşlar ne dedi…? Vatandaşlar ne dedi…?

Ziya İzgi: KKTC ehliyeti bulunanlar Türkiye’ye gittiği zaman eğer orada uzun süre kalacaksa yeniden sınava girerek orada trafiğe çıkma hakkını alması gerekiyor. KKTC sürüş ehliyetlerinin uluslararası standartlara kavuşturulması gerekiyor. Tekrardan Türkiye’ye gidip yeniden sınava girerek ehliyet almak yerine uluslararası statü konumuna KKTC ehliyetleri getirilirse bu tüm şoförler için ve oraya giderek uzun süre kalacak kişiler için kolaylık olacaktır. Bu konuda Ulaştırma Bakanlığı’nın bir çalışma yapmasını istiyoruz.

Abdurrahman Kaylak:  KKTC ehliyeti ile Türkiye’de trafiğe çıkmada sıkıntılar yaşıyoruz. KKTC sürüş ehliyetlerinin uluslararası statüye getirilmesi gerekiyor. Türkiye’de KKTC ehliyeti ile araç kullanılabilmesi adına ilgili bakanlığın bir çalışma başlatmasını istiyorum. Bu çalışma yapılırsa çok güzel olmakla birlikte herkes için iyi bir uygulama olacaktır. Yetkililerden hızlıca bir çalışma başlatılmasını istiyoruz.

Hasan Akkuş: Ben TC-KKTC vatandaşıyım ancak sadece KKTC sürüş ehliyetim vardır. Bu ehliyet ile Türkiye’de uzun süre araç kullanamıyorum ve bu benim için sorun oluyor. Bu sorunun giderilmesi adına bir çalışma yapılması gerekiyor. KKTC’de nasıl ki her ülkenin ehliyeti bir şekilde geçerli sayılıyorsa KKTC ehliyetlerinin de uluslararası statüde olması gerekiyor. Bu konuda ilgili bakanlığın çalışma yapmasını istiyoruz.

İsmail İri: KKTC ehliyeti ile Türkiye’de araç kullanmada ciddi sıkıntılar vardır. Orada uzun süre trafikte olacaksan tekrar bir sınava girilmesi gerekiyor. Ben KKTC ehliyetimin Türkiye ve dünyada tanınmasını istiyoruz. Türkiye’de tatile gittiğimizde KKTC ehliyeti ile ilgili sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Bu konuda Ulaştırma Bakanlığı’nın bir çalışma yaparak sorunu gidermesini istiyoruz. Eğer böylesi bir çalışma yapılırsa bu herkes için yararlı bir çalışma olacaktır.

İbrahim Koska: KKTC Ehliyeti ile Türkiye’de araç kullanmak sıkıntılar yaratıyor. KKTC ehliyetinin uluslararası statüde olması gerekiyor. Bu sıkıntı ile ilgili Ulaştırma Bakanlığımızın bir çalışma başlatarak yaşanan bu sıkıntıyı ortadan kaldırmasını istiyoruz. Barış Can: KKTC ehliyeti ile Türkiye’de araç kullanmada birtakım sıkıntılar yaşanıyor. Bu oraya uzun süreliğine giden KKTC ehliyetli vatandaşlar ve öğrenciler için büyük bir sıkıntı haline geldi. Bu konu ile ilgili bir çalışma yapılması gerekiyor. Söz konusu kişilerin yaşadığı sorunu ortadan kaldırılması adına bir çalışma yapılmasını istiyoruz. Geç kalınmış bir çalışma olduğunu düşünüyorum ancak Ulaştırma bakanımız ulaştırmada yaşanan sıkıntıları çözmek adına çalışmalar yürütüyor ve bu sorunu da çözeceği inancındayım.

Karhan Zeki: Oraya giden kişiler KKTC ehliyeti ile uzun süre trafikte kalamıyor. Burada büyük bir sorun yaşandığını duyuyoruz. Dünya’nın her yerinden ülkemize nasıl ki gelen kişiler araç kiralayabiliyor, biz de yurt dışına gittiğimizde bu kolaylığı görmek istiyoruz. Ulaştırma bakanlığımızın bu konuda kalıcı bir çözüm üretmesini istiyoruz.

https://www.diyaloggazetesi.com/kibris/onemli-bir-adim-4-h67776.html

diyaloggazetesi

Genel

Kanunsuz avlanan 4 kişiye yasal işlem

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre,  dün saat 08:00 sıralarında, Mehmetçik köyünün kuzeyinde, B.K.(E-40), M.E. (E-51), K.E.N.(E-46) ve A.D.(E-52)’nin 9 numaralı ava kapalı bölgede kanunsuz olarak avlandıkları sırada tespit edildi.

Bahse konu şahıslar hakkında yasal işlem başlatılmış olup, soruşturma devam etmektedir.

Fotoğraf: Temsili

Devamını oku

Genel

Hababam Sınıfı: Yaz Oyunları’nın ilk tanıtımı yayınlandı… Film Kıbrıs’ta çekildi

Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanan “Hababam Sınıfı”nın yeni filminin ilk tanıtımı yayınlandı.

“Hababam Sınıfı Yaz Oyunları”, geçen yıl “Hababam Sınıfı Yeniden” ismiyle serinin ilk filmini sinemaseverlerle buluşturan Hann’ın yapımcılığında Kıbrıs’ta çekildi.

Senaryosu 13 Punto tarafından kaleme alınan, yönetmenliğini Doğa Can Anafarta’nın üstlendiği filmin çekimleri 5 haftada tamamlandı.

“Hababam Sınıfı Yaz Oyunları”nın kadrosunda Altan Erkekli, Toygan Avanoğlu, Yusuf Çim, Fırat Albayram, Hakan Meriçliler, Giray Altınok, Deniz Akkaya, Öykü Çelik, Chloe Loughnan, Mert Denizmen, Reyhan Ulu Ekinci, Doğan Akdoğan, Baran Bayraktar yer alıyor.  

Bu arada bir süredir sağlık sorunları yaşayan ve film için sakal bırakan Mehmet Ali Erbil de sürpriz bir karakteri canlandırıyor.

Komedi ve duygusallığı bir araya getiren “Hababam Sınıfı Yaz Oyunları” 3 Nisan’da vizyona girecek.

Filmin konusu özetle şöyle:

“Kıbrıs’ta her yıl düzenlenen liselerarası geleneksel yaz oyunlarına Özel Çamlıca Lisesi de katılma hakkı kazanır. Okulun sahibi ‘Pinti Lütfullah’ bu yarışma için fen bölümünden dört öğrenci seçer. Hababam boş durmaz ve bu dört öğrencinin yerine ‘Yakışıklı’, ‘Racon’, ‘Format’ ve ‘Dede’, yarışmaya gitmek için Kıbrıs uçağına biner. Yarışmayı önemsemeyen ve tek amaçları güzel bir tatil yapmak olan ‘Hababam’ için bu yarışma unutulmaz bir maceraya dönüşür.”

Devamını oku

Genel

Taçoy, Rahşan Ecevit için taziye mesajı yayımladı

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Türkiye Cumhuriyeti başbakanlarından rahmetli Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’in vefatı nedeniyle başsağlığı ve taziye mesajı yayımladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Taçoy mesajında şöyle dedi:

“Kıbrıs Türk Barış Harekatı’nın Başbakanı, Karaoğlan rahmetli Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’in ölümünü derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayım. Rahşan Ecevit’e Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.”

Devamını oku

Genel

“Polis Örgütü Yasası’nda öngörülen değişiklikler polis teşkilatında kutuplaşmalara neden olacak”

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMUSEN), Polis Örgütü Yasasında öngörülen değişikliklerin polis teşkilatında kutuplaşmalara neden olacağını ileri sürdü.

Polis Örgütü Yasasında öngörülen değişikliklerle ilgili olarak KAMUSEN’den yapılan açıklamada, 
Tasarının “Hakka ve adalete uygun olmadığı ve teşkilat içerisinde de ayrımcılık ve kutuplaşmaya neden olacak bir yasa tasarısı olduğu aşikârdır” denildi. 

Tasarın içeriğinin “polis akademisini bitirenler ile yıllarca bu görevde olup lise mezunu olanlar arasında büyük bir huzursuzluk yaratacağı ve bunun da polis teşkilatına yansımasına” neden olacağı kaydedilen açıklamada, “Köhne olmuş bu yasanın daha radikal ve herkesi kucaklayıcı olması gerektiğine inanıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Tüm halkı ilgilendiren bahse konu yasa tasarısının  geri çekilmesi çağrısında bulunulan açıklamada, değişiklikler geri çekilmediği takdirde hukuki yönden adım atılacağı uyarısında bulunuldu.

Devamını oku

Genel

Oğuz: Denktaş’ı rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın 8. ölüm yıldönümünde mesaj yayımladı.

Oğuz mesajında,’Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş, hayatını Kıbrıs Türk halkının davasına adayarak, toplumuna önderlik etmiştir.Kıbrıs Türk halkının egemenliği için yılmadan mücadele etmiş olan bu büyük devlet adamı, halkının özgürlüğü ve güvenliği için durmaksızın çalışmıştır. Özgürlük ve egemenlik mücadelesini, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile taçlandırmıştır.Kurucu Cumhurbaşkanımız Denktaş’ı aramızdan ayrılışının 8. yılında rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.’ dedi.

Devamını oku

Çok Okunanlar