Takip Edin

Dünya

Meksika’da kadına yönelik şiddete karşı yürüyüş

Meksika’da yüzlerce kişi kadına yönelik şiddete karşı sessiz bir yürüyüş düzenledi.

Başkent Meksiko’da, dünyanın en tehlikeli ülkelerinden birinde kadın olmanın zorluklarına dikkat çekilen yürüyüşte, sevgilileri veya eşleri tarafından öldürülen, tecavüze uğrayan ve kaybolan kadınlar için adalet istendi.

Kadına yönelik şiddete kurban verdikleri yakınlarının resimlerini ve “Sizi bulana kadar durmayacağız” yazılı pankartları taşıyan göstericiler, adalet vurgusu yaptı.

Yürüyüşün organizatörlerinden Ulusal Vatandaş Kadın Cinayetleri Gözlemevi Koordinatörü Maria de la LuzEstrada, “Bu, cezalandırmayan, kadınların haklarını garanti altına almayan bir devlet.” ifadesini kullandı.

Estrada, Meksiko’da her gün ortalama 10 kadının öldürüldüğünü, son yıllarda 9 bin kadının hiçbir iz bırakmadan kaybolduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler’e göre Meksika’da her 10 kadından 4’ü yaşadığı sürece cinsel şiddete maruz kalacak. 

Meksika hükümetinin 2018 yılında yaptığı bir araştırma, Meksiko’da kadınların yüzde 80’inin güvende hissetmediğini ortaya koymuştu.

Devamını oku

Dünya

Evlendiği kişi erkek çıkan Ugandalı imam, görevinden uzaklaştırıldı

Uganda’da iki hafta önce evlenen bir imam, evlendiği kişinin bir erkek çıkması üzerine görevden uzaklaştırıldı.

Uganda’nın Kayunga kasabasında yaşanan olayda 27 yaşındaki imam Muhammed Mutumba iki hafta önce İslam inancına uygun bir törenle Swabullah Nabukeera adlı bir kişiyle evlendi. Düğün sonrası eşi Mutumba’ya regl olduğunu söyledi, bu nedenle de çift hiç cinsel ilişkiye girmedi.

Ancak Nabukeera’nın komşu evden televizyon ve kıyafet çalarken yakalanması üzerine gerçek ortaya çıktı. Nabukeera’nın üstünü arayan polis onun erkek olduğunu fark etti ve asıl adının Richard Tumushabe olduğu anlaşıldı.

Sputnik’te yer alan habere göre; gerçeği öğrenen imam büyük şaşkınlık yaşarken, sahte gelin Tumushabe de imamın parasını çalmak için onunla evlendiğini itiraf etti ve bunu yapmak zorunda kaldığını savundu.

Olayın ortaya çıkmasının ardından sahte gelin ise gözaltına alınırken imam da görevinden uzaklaştırıldı.

Muhammed Mutumba’nın görev yaptığı Kyampisi Noor camisinin baş imamı Isa Busuulwa, görevden alma kararını ‘inancın bütünlüğü korumak’ gerekçesiyle açıkladı.

Yerel Müslüman yetkili Şeyh Abdul Noor Kakande de olayın soruşturulduğunu ve ‘başka kurbanlar’ olabileceğini belirtti.

Devamını oku

Dünya

Trump’a karşı yargı süreci başladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump hakkındaki azil sürecinde yargılama dönemi, iddianamenin okunmasıyla başladı. Davada azil savcısı sıfatıyla yer alan yedi üyeden biri olan Demokrat Partili Adam Schiff, Senato’da Ukrayna Skandalı ile ilgili azil maddelerini okudu. “Görevi kötüye kullanma” ve “Kongre’nin engellenmesi” gibi suçlamaların yer aldığı iddianame Senato tarafından kabul edildi.

Senato kürsüsünden iddianameyi okuyan Adam Schiff, “Donald J. Trump, başkanlık makamının gücünü kötüye kullanmıştır” dedi. Trump’ın Ukrayna hükümetini, bir sonraki ABD başkanlık seçimleri sürecine dahil olmaya zorladığını ifade eden Schiff, Başkan‘ın daha sonra da skandalın Temsilciler Meclisi’nde soruşturulmasını engellediğini belirtti.

Bu arada Başkan Donald Trump’ın görevden uzaklaştırılması talebiyle açılan davayı ABD Anayasa Mahkemesi Başkanı John Roberts yönetecek. Senato’da en uzun süre görev yapan Cumhuriyetçi Chuch Grassley tarafından yemin ettirilen John Roberts, görevine resmen başladı. Ancak Roberts söz konusu dava sürecinin karar mercii olmayacak. Dava sonunda kararı, ilgili yasalar gereği yargı süreci boyunca mahkemede jüri heyeti olarak yer alacak olan 100 senatör verecek. Kendi görev yemininden sonra jüride yer alan isimlere yemin ettiren John Roberts, “Anayasa ve kanunlar doğrultusunda tarafsız bir şekilde adalete uygun davranacağım, tanrı yardımcım olsun” ifadesini kullandı.

Trump: Bu süreç bana karşı siyasi bir cadı avı

Demokratlar, ABD Başkanı Donald Trump’ın Ukrayna’ya, 2020 Başkanlık Seçimleri’ndeki olası rakibi Joe Biden’a karşı soruşturma başlatılması için baskı yaptığını öne sürüyor. Trump’ın bu bağlamda Kiev yönetimine 391 milyon dolar çapında askeri yardımda bulunmayı da taahhüt ettiği iddialar arasında. Demokratlar‘ın bir diğer iddiası da Trump’ın, konunun Temsilciler Meclisi’nde soruşturulmasını engellediği yönünde. Buna göre Başkan Trump, hem şahitlerin ifade vermelerini engelledi hem de konuyla ilgili önemli belgeleri Temsilciler Meclisi’ne göndermedi.

Trump ise tüm iddiaları reddederk, şahsına karşı “siyasi bir cadı avı” başlatıldığını savunuyor. Siyasi uzmanlara göre, Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’da Başkan Trump’ın görevinden azledilmesi neredeyse imkansız. 100 koltuklu Senato’da Cumhuriyetçilerin 53 temsilcisi bulunuyor. Başkanlık makamındaki kişinin görevinden uzaklaştırılması içinse üçte ikilik çoğunluk sağlanması gerekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir başkan aleyhinde üçüncü kez azil davası başladı. Daha önce 1868 yılında Andrew Johnson ve 1999’da Bill Clinton’a karşı açılan davalar sonuçsuz kalmıştı. 1974 yılında, Watergate Skandalı ile ilgili olarak, dönemin başkanı Richard Nixon’a karşı başlatılması planlanan yargı sürecine ise Nixon’un görevinden istifa etmesiyle gerek kalmamıştı.

Devamını oku

Dünya

Afrika’nın güneyi açlığa mahkum

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), kuraklık, sel felaketleri ve kötü ekonomi yönetimi nedeniyle Afrika’nın güneyinde 45 milyon kişinin açlık tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ve bölgeye çok acil bir şekilde gıda yardımı yapılması gerektiğini duyurdu. WFP’den yapılan açıklamada, uluslararası toplumun hemen harekete geçmesi gerektiği belirtilirken, acil yardımların hızlıca ulaştırılması, iklim değişikliğinin önüne geçmek için, uzun vadeli yatırımların hayata geçirilmesi gerektiği ifade edildi. WFP, ilk etapta gerekli olan 489 milyon doların şu ana dek sadece 205 milyon dolarlık kısmının toplanabildiğini de bildirdi.

Son 35 senenin en kurak dönemi

Afrika’nın güneyinden sorumlu WFP yöneticisi Lola Castro, “Bu açlık krizi, bugüne dek gördüklerimizin çok ötesinde ve vaziyet durumun daha da kötüye gideceğini gösteriyor” dedi. Açlık krizinin yaşandığı bölgede siklon mevsiminin de başladığını dile getiren Castro, “Geçtiğimiz yıl, daha önce görülmemiş boyutlarda yıkıma sebep olan fırtınaların tekrarı ile başa çıkamayız” ifadesinde bulundu. Lola Castro ayrıca bölgede, bir sonraki öğünde ne yiyeceğini bilmeyen çok sayıda insan olduğunu vurguladı. Avrupa Birliği’nden (AB) Perşembe günü yapılan açıklamada, söz konusu bölgede yaşanan açlık krizi ile mücadeleye 22 milyon euro katkıda bulunulacağı bildirildi.

Zimbabve, Zambiya, Lesotho ve Namibya’nın yanı sıra Mozambik, Malavi ve Madagaskar’da da gıda yetersizliği yaşanıyor. Yetkililer bu ülkelerde hayati öneme sahip yağışların da bu yıl geç başladığını ve bölgede son 35 yılın en kurak döneminin yaşandığını ifade ediyor.

Devamını oku

Dünya

Hafter, Berlin’de Libya Konferansı’na katılmayı kabul etti

Libya Ulusal Ordu Komutanı Halife Hafter, 19 Şubat’ta Berlin’de gerçekleşecek konferansa katılmayı kabul etti. 

Moskova’da Libya’daki tarafların ateşkes görüşmesini imzalamadan terk eden General Hafter, Pazar günü Berlin’de gerçekleşecek Libya Konferansı’na katılmayı kabul etti. 

Konferansa, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır, Cezayir’in yanı sıra BM, Avrupa Birliği (AB), Afrika Birliği ve Arap Ligi temsilcilerinin katılacağı, BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Sarraj ve Libya Ulusal Ordu Komutanı Halife Hafter’in de konferansa davet edildiği belirtilmişti.

Devamını oku

Dünya

İdlib’de son 2,5 ayda 100’ü çocuk, 313 sivil öldü

Beşşar Esed ordusu, İran destekli yabancı terörist gruplar ve Rusya’nın saldırılarında, Kasım 2019’un başından itibaren İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde 100’ü çocuk, 313 sivil hayatını kaybederken, yerinden edilenlerin sayısı 382 bini aştı.
Bölgede göç verilerine ilişkin çalışma yürüten Suriye Müdahale Koordinatörlüğünden alınan bilgiye göre, Kasım 2019’un başından itibaren İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde yaklaşık 67 bin104 aileden oluşan 382 bin 466 sivil göç etmek zorunda kaldı.
Aynı süre içerisinde 100’ü çocuk, 313 sivil öldü, 1843 sivil yaralandı.
Ayrıca, 48 cami, 3 Sivil Savunma merkezi, 1 ambulans ve 9 sağlık ekibi, 15 sağlık tesisi, 11 çadır kent, 8 su santrali, 51 okul ve 14 pazar yeri hedef alındı.
Saldırılarda 322 milyon dolarlık maddi hasar oluştu.
GÖÇ EDENLERİN DURUMU
Yerinden edilen sivillerin büyük kısmı, Türkiye sınır hattı yakınındaki bölgelere sığınırken, bir kısmı da Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Harekatı bölgelerine gidiyor.
Cebel ez-Zeviye bölgesinde de göçler başlarken, saldırıların yeniden şiddetlenmesi halinde 250 bin sivilin daha yerinden edilmesinden endişe ediliyor.
İdlib’deki kampların dolması, yeni çadır kurulacak alan ile altyapının bulunmaması ve yardımların azalması nedeniyle binlerce sivil, sığınacak yer bulmakta güçlük çekiyor.
Saldırılardan kaçarak evsiz kalan binlerce aile, yardım bekliyor.
ASTANA ANLAŞMALARI VE SOÇİ MUTABAKATINA UYMADILAR
Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor. İç göçle, nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib’in merkezi, 2015’te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.
Türkiye, Rusya ve İran’ın katıldığı, 4-5 Mayıs 2017’deki Astana toplantısında, İdlib ili ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam’daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 gerginliği azaltma bölgesi oluşturuldu.
Ancak rejim ve İran destekli teröristler, ateşkes ilan edilerek durumun muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı 4 bölgeden İdlib hariç kalanları, Rusya’nın hava desteği sayesinde ele geçirdi. Saldırılardan kaçan yüz binlerce sivil, kuzeyde Türkiye sınırına yakın kesimlere göç etti.
Rusya’nın, Türkiye’yle 17 Eylül 2018’de vardığı Soçi mutabakatından bir süre sonra da saldırılar devam etti. İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ni hedef alan Rusya, rejim ve İran destekli teröristler, yalnızca 2019 başından bu yana Türkiye sınırı yakınlarına, yaklaşık 1 milyon 300 bin sivilin göç etmesine sebep oldu. Bombardımanlarda bin 600’den fazla sivil, can verdi.

Devamını oku

Çok Okunanlar