Takip Edin

Güncel

“Maraş, envanter çalışmasından sonra açılabilir”

Başbakan Ersin Tatar, Meclis’te eleştirilere cevaben yaptığı konuşmada, hükümette hiçbir sıkıntı olmadığını, uyumlu bir hükümet modeli olduğunu söyledi.

Bu saatten sonra federasyon sürecinin hemen hemen tükendiğini ifade eden Başbakan Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile de her hangi bir sıkıntısı bulunmadığını, kendisine herhangi bir saygısızlık yapmayı aklından geçirmediğini vurguladı.

Maraş konusuna değinen  Başbakan Tatar, Kapalı Maraş’ın 50 yıldır orada durduğunu, Rum tarafının anlayışının “cepte keklik, bir anlaşma durumunda Maraş’ı alacağız” olduğunu, ancak Kıbrıs’ta bir anlaşma olmadığını, dolayısıyla da bu devrin kapandığını söyledi.

Kıbrıs’ta siyasetin, durumun değiştiğini, dolayısıyla proaktif siyaset yapılması gerektiğini belirten Başbakan Tatar, Maraş’ın Kıbrıslı Türk yönetiminde açılması, eski sahiplerinin mallarına gelmesi veya tazminat almalarının önünün açılabilmesinin gerektiğini düşündüklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın bunu geçmişte de ifade ettiğini, bunun zamanın geldiğini, tabi ki bunun istişare edilerek yapılacağını, BM ile görüşülerek, o ortamın yaratılabileceğine inanç belirten Başbakan Tatar, “Kıbrıs Cumhuriyeti işgal altındadır” dedi.

Kıbrıs’ta bir anlaşma olabileceğine inanmadığını vurgulayan Başbakan Tatar, “Vakıf malları satılamaz, kendi içinde döner kimseye verilemez” şeklinde konuştu.

Tatar, esas heyecan verenin envanter çalışmasının ardından yaşanabilecek gelişmeler yani Maraş’ın açılması olduğunu, ancak Bakanlar Kurulu’nda böyle bir kararın alınmadığını fakat hükümet ortağının da bundan çok farklı düşünmediğini, bu konunun takipçisi olacaklarını, bu açılımın ekonomiye büyük katkısı olacağını söyledi.

Tatar, Bakanlar Kurulu’nda Maraş konusunda envanter çalışması yapılması yönünde karar alındığını olduğunu, bu çalışmanın yapılması sonrasında Maraş’ın açılmasının gündeme gelebileceğini dile getirdi.

Tatar, Rum tarafının doğalgaz çalışmalarını hukuka ve anlaşmalara aykırı yaptığını, Kıbrıslı Türklerin haklarına tecavüz ettiğini söyledi.

Envanter çalışması sonrasında yeni bir yol haritasının gündeme geleceğini belirten Tatar, UBP’nin yıllardan beri söylediğinin çeşitli sebeplerden ötürü Maraş’ın askeri bölge statüsünden çıkarılıp açılması olduğunu, Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Özersay’ın da önceki açıklamalarında Türk yönetiminde Maraş’ın açılmasının ifade ettiğini söyledi. Tatar, “Hükümet kararı olmamasına rağmen bu konuda fikirlerimiz örtüşüyor.” diye konuştu

Devamını oku

Güncel

Elçilik görevlisini dövdüler

Girne’de Türkiye Cumhuriyeti Elçiliği’nde görevli Arif Bozkurt’u darp ettikleri gerekçesiyle tutuklanan Atilla Demiroğlu, Umut Yıldırım Uzuntur ve Mehmet Eren Başuçardün tutuklama talebi ile Girne’de mahkemeye çıkarıldı. 

Mahkemede mesele ile ilgili şahadet veren Polis memuru Mustafa Yanaroğlu, zanlıların dün gece saat 22.30 sıralarında , Girne’de Kordonboyu Caddesi üzerinde aralarında çıkan tartışma sonucu Mehmet Arif Bozkurt’un vücudunun muhtelif yerlerine elleri ve ayakları ile gelişigüzel vurarak darp ettiklerini, yüzüne kafa atmak suretiyle burun ve sol elmacık kemiğinin kırılmasına sebep olduklarını söyledi. Bozkurt’un, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını, elmacık kemiği ve burnunda kırık tespit edildiğini kaydeden polis, ancak henüz rapor temin etmediklerini söyledi.

Polis, zanlılar aleyhinde soruşturmanın devam ettiğini, görgü tanıklarının ifadelerinin alınacağına ve kamera kayıtlarının inceleneceğine dikkati çekerek 3 gün tutukluluk talep etti. 

Yargıç Meltem Dündar zanlıların soruşturma kapsamında 3 gün tutuklu kalmalarına emir verdi.

Devamını oku

Güncel

ABD’li bilim insanları bir ilke imza attı: Hava ile sudan votka üretildi

ABD’li Air Co şirketinin uzmanları, sadece hava ile su kullanarak votka üretim yöntemini geliştirdi.

Popüler Mekanik dergisinde çıkan habere göre, bilim insanları gerçekleştirdikleri araştırma sonucu elektriğin havadaki karbondioksiti alkol denilen etanol maddesine dönüştürebildiğini, katalitik reaksiyon sırasında oksijenkarbon ve hidrojen atomlarının birleşmesi sonucu alkol elde edildiğini ortaya koydu. Haberde  Air Co şirketinin eş kurucusu ve CEO’su Stafford Sheehan’ın “Üzerinde çalıştığımız  süreç bitkilerde fotosentez ile aynı prensiplere dayanıyor, ancak  biz bunu daha verimli bir şekilde yapıyoruz” ifadesine yer verildi.

Uzmanların sözlerine göre, tahılların fermente edilmesiyle yapılan geleneksel votkadan tamamen farklı olan bu votka üretim yöntemi atmosferdeki karbondioksiti emerek onun temizlenmesini sağlıyor. Şirketten yapılan açıklamada geliştirilen yöntem doğrultusunda kullanılan votka üretim makinesinin elektrik ve güneş enerjisiyle çalıştığına dikkat çekilerek bu yöntemle elde edilen ürünün çevre dostu olduğu vurgulanıyor.

Şu an itibariyle internet üzerinden satılmaya başlanan yenilikçi yöntemle üretilen bu votkanın bir şişe fiyatının 65 dolar olduğu kaydedilirken 2020 yılından itibaren şirketin ürününü offline pazara da sunmayı planladığı belirtildi.

Devamını oku

Güncel

Bu uzatma prizlerini alanlar dikkat! Elektrik çarpıyor

KTMMOB Elektrik Mühendisleri Odası, piyasada yasa dışı yollarla satışa sunulmuş WAVELLION marka uzatma prizlerinin Alçak Gerilim Direktifi’ne uygun olmadığı için elektrik çarpması riski taşıdığını duyurdu.

Odadan yapılan açıklamada söz konusu uzatma prizini satın alan vatandaşların Elektrik Mühendisleri Odası’na iade yaptığı takdirde paralarını alabileceği belirtildi.

Devamını oku

Çok Okunanlar