Takip Edin

Güncel

“İtibar sarsıldı”

Mecliste söz alan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Maraş ile ilgili açılımın Türkiye medyası aracılığıyla duyurulmasını eleştirdi.

Erhürman, Maraş’ta bir envanter çalışması yönünde bir karar alındığının söylenmesine rağmen, Bakanlar Kurulu’nun geçen hafta Salı günü bu kararı ürettiğini ve alınan kararın detaylarının henüz kendilerine iletilmediğini kaydetti.

Bakanlar Kurulu kararı sonrasında, Başbakan’ın Türkiye medyasına beyan verdiğini hatırlatan Erhürman, burada da ‘Maraş’ın Türk yönetiminde açılması’ noktasından bahsedildiğini belirtti.

Maraş konusunun ülkenin en önemli konularından biri olduğuna vurgu yapan Erhürman, hem Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı hem de muhalefet partilerinin istişare sürecine dahil edilmesi gerektiğini kaydetti.

Erhürman, BM’nin bir numaralı muhatabı Cumhurbaşkanı olmasına rağmen, konu hakkında bilgisi olmadığını kaydetti.

Erhürman, “Şu anda ne biz, ne Cumhurbaşkanı neyin hedeflendiğini biliyoruz. Ne de Bakanlar Kurulu’nun açıklamaları birbirini tutuyor” dedi.

Söylenilenlerin tutarlı olunması gerektiğini, bu konuda açıklama öncesinde de ciddi çalışma yapılmasının önemine değinen Erhürman, “Burada itibar sarsıntısı vardır. İletişim kazası yaşadınız, bu durum da itibar sarsıntısı yarattı” şeklinde konuştu.

Devamını oku

Güncel

Elçilik görevlisini dövdüler

Girne’de Türkiye Cumhuriyeti Elçiliği’nde görevli Arif Bozkurt’u darp ettikleri gerekçesiyle tutuklanan Atilla Demiroğlu, Umut Yıldırım Uzuntur ve Mehmet Eren Başuçardün tutuklama talebi ile Girne’de mahkemeye çıkarıldı. 

Mahkemede mesele ile ilgili şahadet veren Polis memuru Mustafa Yanaroğlu, zanlıların dün gece saat 22.30 sıralarında , Girne’de Kordonboyu Caddesi üzerinde aralarında çıkan tartışma sonucu Mehmet Arif Bozkurt’un vücudunun muhtelif yerlerine elleri ve ayakları ile gelişigüzel vurarak darp ettiklerini, yüzüne kafa atmak suretiyle burun ve sol elmacık kemiğinin kırılmasına sebep olduklarını söyledi. Bozkurt’un, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını, elmacık kemiği ve burnunda kırık tespit edildiğini kaydeden polis, ancak henüz rapor temin etmediklerini söyledi.

Polis, zanlılar aleyhinde soruşturmanın devam ettiğini, görgü tanıklarının ifadelerinin alınacağına ve kamera kayıtlarının inceleneceğine dikkati çekerek 3 gün tutukluluk talep etti. 

Yargıç Meltem Dündar zanlıların soruşturma kapsamında 3 gün tutuklu kalmalarına emir verdi.

Devamını oku

Güncel

ABD’li bilim insanları bir ilke imza attı: Hava ile sudan votka üretildi

ABD’li Air Co şirketinin uzmanları, sadece hava ile su kullanarak votka üretim yöntemini geliştirdi.

Popüler Mekanik dergisinde çıkan habere göre, bilim insanları gerçekleştirdikleri araştırma sonucu elektriğin havadaki karbondioksiti alkol denilen etanol maddesine dönüştürebildiğini, katalitik reaksiyon sırasında oksijenkarbon ve hidrojen atomlarının birleşmesi sonucu alkol elde edildiğini ortaya koydu. Haberde  Air Co şirketinin eş kurucusu ve CEO’su Stafford Sheehan’ın “Üzerinde çalıştığımız  süreç bitkilerde fotosentez ile aynı prensiplere dayanıyor, ancak  biz bunu daha verimli bir şekilde yapıyoruz” ifadesine yer verildi.

Uzmanların sözlerine göre, tahılların fermente edilmesiyle yapılan geleneksel votkadan tamamen farklı olan bu votka üretim yöntemi atmosferdeki karbondioksiti emerek onun temizlenmesini sağlıyor. Şirketten yapılan açıklamada geliştirilen yöntem doğrultusunda kullanılan votka üretim makinesinin elektrik ve güneş enerjisiyle çalıştığına dikkat çekilerek bu yöntemle elde edilen ürünün çevre dostu olduğu vurgulanıyor.

Şu an itibariyle internet üzerinden satılmaya başlanan yenilikçi yöntemle üretilen bu votkanın bir şişe fiyatının 65 dolar olduğu kaydedilirken 2020 yılından itibaren şirketin ürününü offline pazara da sunmayı planladığı belirtildi.

Devamını oku

Güncel

Bu uzatma prizlerini alanlar dikkat! Elektrik çarpıyor

KTMMOB Elektrik Mühendisleri Odası, piyasada yasa dışı yollarla satışa sunulmuş WAVELLION marka uzatma prizlerinin Alçak Gerilim Direktifi’ne uygun olmadığı için elektrik çarpması riski taşıdığını duyurdu.

Odadan yapılan açıklamada söz konusu uzatma prizini satın alan vatandaşların Elektrik Mühendisleri Odası’na iade yaptığı takdirde paralarını alabileceği belirtildi.

Devamını oku

Çok Okunanlar