Takip Edin

Güncel

YYK Başkanı Üstün: Temennimiz ve beklentimiz, 2019’da YYK Yasası’nın geçirilmesi ve yayıncılığın önünün açılması

Yayın Yüksek Kurulu (YYK) Başkanı Olgun Üstün, yayınladığı yeni yıl mesajında “Temennimiz ve beklentimiz, 2019’da YYK Yasası’nın geçirilmesi ve yayıncılığın önünün açılmasıdır” dedi.

Mesajında yayıncılıkla ilgili açıklamalarda da bulunan Üstün, 2018’de YYK Yönetim Kurulu tarafından alınan kararla daha önce kısmen yürütülen sayısal karasal yayınların 31 Mart 2019’da tüm KKTC’de hizmete gireceğini vurguladı.

Yıllardır Selvili tepe, Kantara bölgesinden verici antenlerle karasal yayın yapıldığını anımsatan Üstün, şu açıklamalarda da bulundu:

“International Telecominication Union’un (ITU) kararıyla en geç Haziran 2015’te geçilmesi gereken sayısal karasal yayın 2019 Mart ayı sonu itibarıyla KKTC’ye ulaşmış olacak. Her ne kadar KKTC halkının büyük çoğunluğunun uydu üstünden gelen yayınları izleme alışkanlığı olsa da tercihini sayısal karasal yayınlar üstünden yapanlara kaliteli bir ikinci seçenek sunulmuş olacak.”

Yayın Yüksek Kurulu’nun 1997’de yürürlüğe giren yasasının gününün koşullarına uygun hale getirilerek Cumhuriyet Meclisi’nden geçirilmesinin de beklentiler arasında olduğunu kaydeden Olgun Üstün, yeni medya olarak adlandırılan internet İP yayınları ve sosyal medya üstünden yapılan kontrolsüz, denetimsiz yayınların yasa kapsamına alınması gerektiğinin de üzerinde durdu.

Üstün, “Böylece halkımızdan da yüksek oranda eleştiri alan şikayetlerin önüne geçilmiş olunur” dedi

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve Türkiye’de gerekli yasal değişikliklerin yapıldığını da belirten YYK Başkanı Üstün, “Bu düzenlemelerle, yeni medya da Yayın Yüksek Kurulları’nın denetimine verilmiştir. Temennimiz ve beklentimiz, 2019 yılında YYK Yasası’nın geçirilmesi ve yayıncılığımızın önünün açılmasıdır” dedi.

Acılarla dolu 2018 yılının geride bırakıldığını belirten Üstün, “Bu beklentiler içinde yayıncılarımızın ve halkımızın yeni yılını kutlar; yeni yılın, hepimizi derinden üzen, kazalarından uzak, halkımızın her alanda yüzünün güleceği, sağlıklı, huzurlu bir yıl olmasını dilerim” ifadelerine yer verdi

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Alkollü sürücü su kanalına uçtu

Lefkoşa – Girne anayolu üzerinde dün gece alkollü sürücünün dikkatsizliği sonucunda yaşanan kaza yürekleri ağza getirirken kazanın bir kişinin yaralanmasıyla sonuçlanması sevindirdi.

Kaza, dün gece saat 22:45 raddelerinde meydana geldi.

68 yaşındaki Mehmet Günhanlı, Günhanlı yönetimindeki JS 992 plakalı araçla

93 Mlg alkollü içki tesiri altında Girne’ye doğru seyrederken dikkatsizliği sonucu yoldan çıktı ve toprak banket içerisinde yoluna devam ettikten sonra 3.30 m yükseklikte su kanalına girdi.

Kaza sonucu yaralanan JS 992 plakalı araç sürücüsü Mehmet Günhanlı kaldırılmış olduğu Lefkoşa Devlet Hastanesi Acil servisinde görmüş olduğu ilkyardım tedavisine müteakip Beyin cerrahisi bölümünde müşahede altına alındı.

Devamını oku

Güncel

Yargıda yeni atamalar

Yüksek Savcılar Kurulu, bugün gerçekleştirdiği toplantıda Savcı Yardımcısı İlhan Damdelen, Savcı Yardımcısı Hasan Boşnak ve Savcı Yardımcısı Aysın Bilgin’i savcı olarak atadığını duyurdu.

Savcı ve savcı yardımcısı münhalleriyle ilgili alınan kararla ise Aysu Erginel,  Ali Hidayet, Ayfer Şefik Tekinay, Kezban İnce ve Dilhan Çavuş, savcı; Gözde Uğraşın Aligüllü, Volkan Kayabaş, Hüseyin Gökan Eser, Fatma Damdelen, Fuat Tolga Emirtaneoğlu, Senem Palabıyık Karayel ve Fırat Kızıltunçlar ise Savcı Yardımcısı olarak atandı.

Atamalar 1 Nisan  tarihinden itibaren geçerli olacak.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.