Takip Edin

Güncel

“Yeni Müdür, ‘suya-sabuna’ dokunmayan bir oyun teklif etti”

TDP Genel Başkanı Özyiğit, Devlet Tiyatroları yeni müdürünün, sanatçı Yaşar Ersoy’dan “hiç kimseyi eleştirmeyen, suya sabuna dokunmayan bir oyunu sahneleme” teklifinde bulunduğunu söyledi

Milli Eğitim ve Kültür eski Bakanı, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, gündem maddesi halini alan ‘tiyatroya sansür’ konusunda açıklamada bulundu.

Kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Devlet Tiyatroları yeni Müdürü’nün, sanatçı Yaşar Ersoy’dan “hiç kimseyi eleştirmeyen, suya sabuna dokunmayan bir oyunu sahneleme” teklifinde bulunduğunu iddia etti.

Cemal Özyiğit, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Antik çağların tragedyalarından beridir tiyatro insan ve düzen eleştirisini içinde barındırmış, bunu kabullenip değer veren toplumlar diğerlerinden her alanda önde olmuştur. Yaratıcılığın, ifadenin ve eleştirinin gelişime katkısından faydalanmışlardır.

“SANSÜRCÜ, YASAKCI ZİHNİYET GERİ GETİRİLDİ”

İşte bunun bilincinde olan nesillerin yetişmesi için Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndaki görev süremiz boyunca Devlet Tiyatrolarımız, yetişkin oyunlarının yanı sıra, ülkenin dört bir yanında okullarımızı gezip oyunlar sahnelemiş,  çocuklarımızın daha erken yaşta tiyatro kültürü ile tanışmasını sağlamıştır. Ancak görüyorum ki, UBP-HP Hükümetinin kurulmasıyla birlikte Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Devlet Tiyatrolarında göreve gelenler; demokratik hoşgörü karşıtı sansürcü-yasakçı zihniyeti geri getirmişlerdir.

“SUYA SABUNA DOKUNMAYAN OYUN” TEKLİFİ İDDİASI…

Öyle ki, 20 yıl önce tiyatro binasının yandığı sıralarda sahnelenmekte olan Yangın Yerinde Orkideler oyununu anımsatmak babında tiyatromuzun ustalarından Sn. Yaşar Ersoy tarafından yazılan ve yönetilecek olan Yangın Yerinde Kabare oyununun sahnelenmesine izin verilmemiştir. Üstüne üstlük Devlet Tiyatrolarının çiçeği burnunda müdürü, Sn. Yaşar Ersoy’a “hiç kimseyi eleştirmeyen, suya sabuna dokunmayan” bir oyunu sahneleme teklifinde bulunmuştur. Bu ne aymazlık! Kendinize gelin efendiler! Bu sansürcü-yasakçı anlayıştan bir an önce vazgeçin ve demokratik hoşgörü anlayışıyla söz konusu oyunun sahnelenmesine fırsat verin! O zaman hep birlikte gidip izleyelim ve herkes kendi payına düşeni alıp gerekli dersleri çıkarsın!

Bu vesile ile tüm fedakar tiyatro emekçilerine ve bizlere ayna tutan, yol gösteren yüreklerine selam olsun.”

Devamını oku

Genel

Atakan: “Trafik Cezalarını Caydırıcı Hale Getirecek Çalışma Tamamlandı”

Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ülkemizde uygulanan trafik cezalarını daha güncel, caydırıcı ve çağdaş hale getirecek çalışmanın bittiğini ve meclise sevk edileceğini açıkladı.

İşte Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın paylaşımı:

“Ülkemizde uygulanan trafik cezalarını daha güncel, caydırıcı ve çağdaş hale getirecek çalışma bitirildi ve meclise sevk ediliyor. Meclisimizin açılıp yasalaşması sonrası yürürlüğe girecek. Bugün manşetlere yansıyan yeni çalışma değil, mevcutun yeni asgari ücrete oranlı halidir.”

Devamını oku

Güncel

Motosiklet sürücüsü ağır yaralandı

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, bugün saat 11.40 sıralarında, Bafrada oteller bölgesinde meydana geldi.

Orhan Güzel (E-28), yönetimindeki JR 549 plakalı araç ile batı istikametinden doğu seyrettiği sırada önünde aynı istikamete doğru seyreden İsmail Özdemir (E-35) yönetimindeki KH 452 plakalı motosiklete çarptı.

Kaza sonucu ağır şekilde yaralanan motosiklet sürücüsü İsmail Özdemir, kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesinde yapılan tedavisinin ardından Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine sevk edilerek yoğun bakım servisinde müşahede altına alındı.

 Soruşturma devam etmektedir.

Devamını oku

Güncel

“40’a yakın patlamamış mühimmat etkisiz hale getirildi”

Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, 40 civarında patlamamış mühimmatın tespit edilerek etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Özersay sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada , “Geçtiğimiz akşam cephanelikte yaşanan patlamalar sonucunda oluşan basınç nedeniyle çevreye savrulan 40 civarında patlamamış mühimmat, gerek vatandaşlardan gelen ihbar gerekse askeri ekiplerin yaptıkları çalışmalar sonucunda tespit edilerek toplandı ve etkisiz hale getirildi.” İfadesini kullandı.

“Cephanelik alan içerisindeki çalışmalar şu anda devam ediyor ve esasen bu patlamaların nereden kaynaklandığı sorusunun yanıtı bulunmaya çalışılıyor.” diyen Özersay, teknik çalışma tamamlandığında bu konuda da kamuoyuna açıklama yapacaklarını bildirdi.

Bölgedeki vatandaşların mühimmat ya da benzeri cisimler görmeleri durumunda yetkililere haber vermeleri gerektiğini de vurgulayan Özersay, ” tekrardan memleketimize geçmiş olsun.” ifadesini kullandı.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi