Takip Edin

Güncel

YDP’den, destek için erken seçim şartı

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, hükümet kurma çalışmaları kapsamında Yeniden Doğuş Partisi’ni  (YDP) ziyaret ederek, Genel Başkan Erhan Arıklı ile görüştü.
Görüşmeye Tatar’ın yanı sıra UBP Genel Sekreteri Hasan Taçoy, milletvekilleri Özdemir Berova, Dursun Oğuz ve Nazım Çavuşoğlu katılırken, YDP’den ise Genel Sekreter Turan Büyükyılmaz, milletvekili Bertan  Zaroğlu,  MYK üyeleri Enver Öztürk ile Eyüp Çatalkaya hazır bulundu. 
Görüşmenin ardından Tatar ve Arıklı basına açıklamalarda bulundu. 
ARIKLI 
YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, görüşmede Tatar ve heyeti ile hükümet formüllerini ele aldıklarını ve YDP olarak hangi formüle destek verebileceklerini izah ettiklerini kaydetti. 
YDP’nin en başından beri kurulacak erken seçim hükümetine içerden veya dışardan destek verebileceğini söylediğine dikkat çeken Arıklı, bunu Tatar’a da bir kez daha ilettiklerini söyledi. 
Seçim tarihi belli olmak şartıyla kurulacak her türlü hükümete içerden veya dışardan destek verebileceklerini vurgulayan Arıklı, Tatar’ın da bu konuyu değerlendirebileceğini söylediğini aktardı.
Seçim yasasının mutlaka elden geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Arıklı, bununla ilgili ayrı bir çalışma yapılacağını belirtti. 
Herkesin beklediği ve gündemde olan Halkın Partisi ve Ulusal Birlik Partisi koalisyon hükümetinin kurulup kurulamayacağının çalışmasının ise yarından itibaren başlayabileceği düşüncesini dile getiren Arıklı, bunun başarısız olması halinde ise diğer formüller ve kendilerinin önerdiği formüllerin gündeme gelebileceğini söyledi. 
Arıklı, Tatar ve ekibine başarılar dileyerek, halkın ve ülkenin çok fazla zaman kaybına tahammülü olmadığını, bir an önce ya hükümetin kurulması, ya da ülkenin önünü açacak bir seçime gidilmesine ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.  
TATAR 
UBP Genel Başkanı Ersin Tatar da, bugün sabahtan bu yana gerçekleştirdikleri ziyaretlere işaret ederek, demokrasi kültürü ve anlayışı çerçevesinde siyasi partilerle gerçekleştirdikleri görüşmelerde çeşitli görüş alışverişlerinde bulunduklarını kaydetti. 
YDP ile yaptıkları görüşmede ülkenin sorunlarını da ele alıp konuştuklarını ifade eden Tatar, daha önceki açıklamalarında olduğu gibi, hükümet kurma çalışmalarına yönelik üç alternatif bulunduğunu yineledi. 
Tatar, bunların; UBP – CTP, UBP – HP veya bir seçim hükümeti kurarak erken seçime gidilmesi olduğuna işaret ederek, bugün YDP ile daha fazla üçüncü alternatifin ele alındığını aktardı. 
YDP’nin konumları gereği, ancak bir erken seçim hükümetinde kendilerine destek verebileceklerini belirttiğini aktaran Tatar, ancak ülkenin içinde bulunduğu konum, maliyenin durumu, diğer bir takım siyasi gelişmelerle ilgili olarak, günün sonunda memleket ve halk için en hayırlısı nasılsa onun olmasını temenni ettiklerini kaydetti. 
“HERŞEY KKTC İÇİN DAHA GÜZEL OLSUN”
Tatar, en nihai kararı çok da uzatmadan vermek gerektiğini belirterek, bu tablonun en erken zamanda netleşmesi için çalışacaklarını kaydetti. 
Tatar, erken seçime gidilsin veya gidilmesin, Cumhuriyet Meclisi kapanmadan Seçim Yasası’na el atılması gerektiğine de değinerek, “Herşey KKTC için daha güzel olsun” dedi. 

Devamını oku

Güncel

“Girne trafiği rahatlatılacak”

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Girne limanındaki acil sıkıntılarının giderileceğini, Karaoğlanoğlu, Lapta ve Çatalköy bölgelerindeki trafiği rahatlatmak için de gerekli adımların atılacağını söyledi

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’yü ziyaret etti.

Girne belediye Başkanı Nidai Güngördü, bakan Üstel’in ziyaretinden ötürü memnuniyetini dile getirerek, kentin turizmle ilgi konuları hakkında bilgiler verdi.

İcraat yapmak için hükümetlerin uzun ömürlü olması gerektiğini söyleyen Güngördü, “Görünüşe göre mevcut hükümetin uzun ömürlü olacağı ve sizlerin de güzel işler yapacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Girne Belediyesi olarak ülke turizmine katkıda bulunmak istediklerini de belirten Güngördü, gerek Girne Antik Liman konusunda, gerekse çevre temizliği ve diğer düzenlemelerde belediyenin olanaklarını kullanmaya hazır olduklarını söyledi.

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel de, ilk ziyaretini Girne Belediyesi’ne yaptığını ifade ederek, ülke turizmi için Girne’nin önemine vurgu yaptı.

Girne beldesinin otelleri, butik otelleri ve pansiyonları ile ülkenin güzide şehirlerinden olduğunu belirten Üstel, şehrin daha fazla ön plana çıkması için müşterek projeler yapma niyetinde olduklarını söyledi.

Girne Antik Liman ile ilgi olarak bakanlığın bir takım projeleri olduğunu söyleyen Üstel, limandaki acil sıkıntılarının giderilmesi için belediye ile işbirliğinde çalışma arzusunda olduklarını söyledi.

Girne’de doğudan başlayan ve batıya doğru devam eden büyük bir trafik sorunu yaşandığını da söyleyen Üstel, Ulaştırma Bakanı ile de görüştüğünü, Karaoğlanoğlu, Lapta ve Çatalköy bölgelerini rahatlatmak için hükümet olarak gerekli adımların atılacağını, söyledi.

Devamını oku

Güncel

Tanyel ailesi yasta

Emekli öğretmen Hasan Tanyel hayatını kaybetti

Kıbrıs’ın tanınan ve sevilen öğretmenlerinden Hasan Tanyel dün yaşamını yitirdi.

Ayşe Tanyel’in eşi olan Hasan Tanyel’in cenazesi bugün İsmail Sefa Camisi’nde kılınan öğle namazına müteakip Lefkoşa Kabristanlığı’na defnedildi.

Devamını oku

Güncel

54 yaşında hayata veda etti

Tirmen köyünün sevilen isimlerinden 54 yaşındaki Hüseyin Gümülü, yaşam mücadelesini kaybetti.

Gümülü, beyin kanaması geçirmiş, bir süredir hastanede tedavi görüyordu.

Ölümü ile sevenlerini yasa boğan Gümülü, bugün öğle namazının ardından Tirmen Mezarlığı’na defnedildi.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi