Takip Edin

Güncel

Yargıdan Gönyeli’deki üst geçidin yıkılması talebine ret

Gönyeli’de tartışmalı alt geçit ile ilgili mahkeme kararı verildi. Ara emri alan şikayetçi ailenin, duvarın yıkılması ve 2.5 milyon sterlin tazminat ödenmesi talebi reddedildi. Belediye, şikayetçi aileye 70 bin TL tazminat, 20 bin TL de dava masrafı ödeyecek.

Uzun zamandır davası görülen Gönyeli’deki alt geçit ile ilgili son karar açıklandı, mahkeme, yıkım ve projeyi engelleyen talepleri reddetti.

Mahkeme. Gönyeli Belediyesi’nin 70 bin TL tazminat ve 20 bin TL’de dava masraflarını ödemesine hükmetti.

Lefkoşa- Güzelyurt anayolunda inşası devam eden Gönyeli alt-üst geçit projesiyle ilgili Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde açılan dava karara bağlandı. Mahkeme, evlerinin önüne 5 metrelik duvar inşa edilmesi nedeniyle gayrimenkullerinin anayola giriş- çıkışının engellendiği, her evin 500 bin sterlin değerinden 50 bin sterlin değerine düştüğü gerekçesiyle toplam 2 milyon 500 bin sterlin tazminat ödenmesi ve söz konusu duvarın yıkılması istemiyle açılan davayı reddetti.

Yıkım talebini reddederek mülklerin değer kayıpları olduğunun ispatlanamadığına hükmeden mahkeme, Mehmet Şenol ve Ahmet Şenol’a 50 bin TL özel “rahatsızlık” tazminatı ödenmesi,  5 bin TL projenin inşası aşamasında arazisine tecavüz edildiği, bu haklarını dikkate almadığı gerekçesiyle ağırlaştırıcı unsur olarak Gönyeli Belediyesi’ni 15 bin TL ağırlaştırıcı olarak toplamda 70 bin TL tazminat ödemesine emir verdi. Mahkeme, davalıların ise 20 bin TL’lik mahkeme masrafları ödenmesine, ayrıca devlet aleyhine olan davayı kaybettiklerinden davacıların 10 bin TL tazminat ödemesine karar verdi. Davanın karara bağlanmasıyla, Gönyeli alt-üst geçidi projesi önündeki engel kalktı.

Konuyla ilgili Gönyeli Belediye Başkanlı Ahmet Benli’den de açıklama geldi.

Benli’nin açıklaması şöyle:

“Gönyeli’de trafik yol güvenliğini artırmak ve trafik yoğunluğunu rahatlatmak amacıyla başlattığımız “Gönyeli Alt ve Üst Geçit Projesi” kimi çevrelerin yargıya başvurması sonucu 10 aydır kesintiye uğramıştır.
Yargı kararı, yıkım ya da projenin engellenmesi yönündeki tüm talepleri reddetmiştir. Böylece projemizin önündeki engeller tümüyle ortadan kalkmıştır.
Modern alt ve üst geçit projemiz, ayrıca kapsamlı çevre düzenlemesi için yeniden çalışmaya başlıyoruz.
Bu süreçte trafik akışında yaşanan sıkıntıyı en erken zamanda ortadan kaldıracağız. İlgili yolu kullanan herkesin sabrına, güvenine, anlayışına teşekkür ediyoruz.

Nisan 2018’de 5 milyon TL bir yatırım bütçesi ile başlattığımız projemiz, tümüyle toplum yararına ve mühendislerimizin titiz çalışması sonucu ortaya çıkmıştır.
Projemizin tamamlanması ile birlikte kentimize yaraşır çağdaş bir düzenlemeyle trafik yol güvenliğini çok daha ileriye taşıyacak; araç, yaya ve bisiklet ulaşımı için imkânları geliştireceğiz.”

Güncel

Harekatın komandoları onurlandırıldı

1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim edildi

Başbakan Ersin Tatar, 1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim etti.

Başbakanlık Şeref Salonu’ndaki madalya töreninde, emekli komandolara Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan eşlik etti.

ERUÇ: “BÜYÜK ONUR”

Birinci Komando Taburunun 1974 Barış Harekatındaki Komutanı Tümgeneral Cemal Eruç, kabulde yaptığı konuşmada, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı gibi onurlu bir etkinlikte kendilerine de yer verilmesinden büyük onur duyduklarını ifade etti.

TATAR: “KUTSAL HAREKATLA BAĞIMSIZLIK, ÖZGÜRLÜK, MUTLULUK GETİRİLDİ”

Başbakan Ersin Tatar ise kendilerini ağırlamaktan şeref duyduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 1974’te gerçekleştirdiği kutsal harekâtla Kıbrıs Türkü’ne bağımsızlık, özgürlük ve mutluluk getirdiğini söyledi.

Barış Harekatı sayesinde Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz’de bir devlet sahibi olduğunu kaydeden Tatar, Kıbrıs Türk halkına yönelik haksız ambargolara rağmen Türkiye’nin de desteğiyle KKTC’nin kökleşmeye devam ettiğini ifade etti.

Başbakan Tatar, Türkiye ile KKTC ilişkilerinin güçlenmesinin önemini vurgulayarak, emekli komandoların çok anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.

Devamını oku

Güncel

Atakan, Girne Batı Çevre Yolu için kolları sıvadı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, bugün öğle saatlerinde Alsancak’a giderek yetkililer ve bölge sakinleriyle, yakında inşası başlayacak olan Girne Batı Çevre Yolu ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı sırasında Girne Çevre Yolu’nun bittiği noktadan Lapta’ya kadar olan projenin çizimleri paylaşılırken, özellikle esnafın çalışmalar sırasında mağdur olmayacağı ifade edildi.

Toplantıda ayrıca güzergah boyunca otobüs durağı cepleri ve yeşil alanlar barındıracak proje konusunda katılımcılarla görüş alışverişinde bulunuldu.
Toplantıya Alsancak’ta Belediye Başkanı Fırat Ataser, bölge esnafı ve vatandaşlar katılırken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Ramadan Beysun, Karayolları Dairesi Müdürü Serhan Kazmacı ve Halkın Partisi Girne Milletvekili Jale Refik Rogers da toplantıda hazır bulunanlar arasındaydı.

Devamını oku

Güncel

Türk Yıldızları KKTC’de

Başbakan Ersin Tatar, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.
Kıbrıs Türkü’nün Türk Yıldızlarını, Türk filolarını ezelden beridir takdirle takip ettiğine işaret eden Tatar, ekibi adada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
8 Ağustos’ta Cengiz Topel’in kabri başında tekrar anılacağını söyleyen Tatar, bu yılki etkinlikte, 1960’lı yıllarda Cengiz Topel’le birlikte Kıbrıs semalarında uçan ve Kıbrıs Türkü’nün güvenliği için her türlü riski alan pilotların isimlerinin de anıt başında bir kütüğe kazınacağını söyledi.
Kıbrıs Türk halkının, hava savunmasında her zaman ve her koşulda yardıma gelen Türk pilotlarını takdirle andığını dile getiren Tatar, Kıbrıs’ın Türkiye’den sadece 40 deniz mili uzak olduğuna işaret ederek, filoların dakikalar içinde adaya gelinebilmesinin güvenlik açısından önemine değindi.
Öte yandan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı olan, TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi