Takip Edin

Güncel

“Ülkede engelli sayısı artıyor, istihdam oranı düşüyor”

Cumhurbaşkanı’nın eşi Meral Akıncı, “toplumda engelli bireylerin sayısı artarken, istihdam oranının düştüğünü” söyledi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Meral Akıncı, Yakın Doğu Üniversitesi Toplumsal Araştırma Geliştirme Merkezi’nin düzenlediği “Engelsiz Toplum” temalı panelin açılışına katılarak, konuşma yaptı.

Meral Akıncı, dünyada yapılan araştırmalarda; “engellilerin ya acındığını ya dışlandığını ya da işe yaramaz ve mücadeleci insanlar olarak görüldüğünü” aktardı.

Meral Akıncı, Kıbrıs Türk toplumunda da engellilere bakışın sosyodemografik yapıya göre değiştiğini ifade ederek, ülkedeki engeli sayısının arttığını belirtti.

Kategorilere göre engelli sayısıyla ilgi bilgi veren Meral Akıncı, 2014-2017 yılları arasından engelli sayısının yüzde 11 artarak, Ekim 2017’de 5 bin 601 olduğunu söyledi.

Sektörlere bakıldığında engellilere yönelik engellerin var olduğunu belirten ve engellilerin istihdamına yönelik rakamlar paylaşan Meral Akıncı, 5 bin 601 engelliden sadece 538 engellinin istihdam edildiğini, istihdam oranının erkeklerde yüzde 12.8, kadınlarda yüzde 5.5 olduğunu kaydetti.

Akıncı, engellilerin yüzde 76’sının kamu, yüzde 13’ünün belediye, yüzde 10’un özel sektör tarafından istihdam yapıldığını belirtti.

“KAMUDA ENGELLİLERİN KADEME YÜKSELMESİ İÇİN YASAL DÜZENLEME GEREKLİ”

Meral Akıncı, kamuda, engellilerin kademe yükselmesinin olmadığına da dikkati çekerek, terfi alma imkanı ve fırsatları olmadığını, bununla ilgili bir yasa düzenlemesi gerektiğini kaydetti.

Engelliler arasında işsizlik oranın yüzde 54 ve işsizliğin kadın engelliler arasında daha fazla olduğunu, kadınlarda işsizlik oranının yüzde 76, erkeklerde yüzde 49 olduğunu anlatan Meral Akıncı, devletten yardım alan engellilerin bir yerde çalışmaya başlayınca, bunu bildirip yardımın kesilmesini talep ettiğini, istihdamdan çok devletten yardım alan olduğunu söyledi.

Meral Akıncı, “Engelli sayımız yüksek ve artıyor. Engelliler arasında işsizlik çok yüksek, özellikle kadın ve genç engelliler işsizdir. Devletin nakdi yardım yaptığı engelli sayısı, istihdam edilenden yüksek. Arzumuz ve umudumuz, daha çok istihdam daha az nakdi yardım alanın olmasıdır. Bu, engelli vatandaşlarımızı daha çok toplumsallaştırır, daha çok özgüven ve saygınlığını artırır, ilişkilerini artırır” diye konuştu.

Devamını oku

Güncel

“Gözü kapalı biçimde bir karar almadık”

 Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı  Kudret Özersay, UBP’yle koalisyon kararı almanın  kendileri açısından kolay olmadığını kaydetti ve ülke açısından da çok kolay bir dönemde olunmadığını ve toplumsal sorumluluklarının bilincinde olarak ve bu sorumluluğu dikkate alarak ellerini taşın altına koymaktan kaçınmadan  böyle bir karar ürettiklerini söyledi.

Özersay, HP Parti Meclisi’nin Emekliler Cemiyeti’nde saat 19:00’da başlayan ve yaklaşık 2 buçuk saat süren toplantısı sonrasında açıklama yaptı ve basının sorularını yanıtladı.

40 EVET 20 HAYIR

Toplantıda UBP ile görüşmeleri sonucunda şekillendirdikleri koalisyon protokolünün içeriğini madde madde ele alınıp değerlendirdiklerini kaydeden Özersay, 40 evet, 20 hayır oyu ile koalisyona girme karar aldıklarını söyledi ve “Hayırlı olsun” diye konuştu.

Koalisyon protokolünün yarın sabah saat 10:00’da Cumhuriyet Meclisi’nde yapılacak törende imzalanacağını kaydeden Özersay, saat 11:00’de ise kabinenin Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sunulacağını kaydetti.

Kabineyi açıklamasının istenmesi üzerine Özersay, kabinenin Cumhurbaşkanı’nın onayıyla ortaya çıkacağını ve şu aşamada  bir şey söylemesinin doğru olmayacağını belirtti.

“ÜLKE HEM EKONOMİK HEM DE SİYASİ OLARAK ÇOK İYİ BİR NOKTADA DEĞİL”

Koalisyon hükümetini isimlendirmeleri halinde nasıl isimlendireceklerinin sorulması üzerine de Özersay, “Biz 15 dk öncesine kadar  bu koalisyona girip girmeyeceğimizi bilmiyorduk. Dolayısıyla bir isim koymadık ama bir gerçek varsa, ülke hem ekonomik hem de siyasi olarak çok iyi bir noktada değil, sadece şunu söyleyebilirim, yapacağı çok iş olan yapması gereken çok iş olan ve ciddi bir toplumsal sorumluluk gerektiren bir hükümet olacağı kesin” dedi.

“GÖZÜ KAPALI BİR BİÇİMDE BİR KARAR ALMADIK”

Hükümet kurulmasına karşın ciddi oranda bir “hayır” oranı olduğunun söylenmesi ve bunu nasıl yorumladığının sorulması üzerine de Özersay,  HP’nin daha önce yaptığı koalisyonda elde ettiği tecrübe bağlamında değerlendirmeler yapıp karar vereceğini söylediklerini ve bu tecrübeleri dikkate alarak böyle bir karar ürettiklerini kaydetti.

Özersay,  “Dolayısıyla gözü kapalı bir biçimde bir karar almadık; birincisi bu. İkincisi de HP’nin içinde çoğulcu ve demokratik bir ortam olduğunun göstergesidir. Bizim için sadece koalisyona girme yönünde oy kullanan değil hayır diyenlerin de ortaya koydukları görüş ve endişeler çok önemlidir,  bunları  da önümüzdeki dönemde kendimize dair notlar olarak aldık bu koalisyon ilişkisi içinde  temkinli bir biçimde o görüşleri de dikkate alacağız bundan herkes emin olabilir” diye konuştu.

“Elinizi mi güçlendirdiniz”  sorusunu yanıtlarken de Özersay, şunları  kaydetti:

 “Eğer bir müzakere süreci devam ediyor olsaydı, çıkan oylamadan sonra bir daha müzakereye oturacak olsaydınız belki bunu söyleyebilirdiniz. Şunu söyleyebilirim, HP başka bazı konularda da karar alırken  artısıyla eksisiyle toplumsal düşünerek karar alan bir partidir bu sonuç da bir miktar onun göstergesidir, demokrasinin ve çoğulculuğun sonucudur.”

Devamını oku

Güncel

Akaryakıt zammı yeni hükümete bırakıldı

UBP Parti Meclisi sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, akaryakıt zammı konusunda dün Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın kendisini arayarak, diğer hükümet yetkililerine ulaşmasını çünkü akaryakıt zammı yapılması gerektiğini, bu zam yapılmazsa 15 günde hazinenin 2 milyon TL zarara uğrayacağını söylediğini aktardı.

Kendisinin de hem HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ı, hem de diğer hükümet yetkililerini aradığını, ancak bu zammın yapılmadığını ifade eden Tatar, “Bize bir hediye bırakmak istediler. Şu anda bu hükümetin yapması gereken bir zammı yeni hükümete bırakmış durumdadırlar” dedi.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.