Takip Edin

Güncel

Üçlü işbirliğine Irak da ekleniyor

Ürdün, Güney Kıbrıs ve Yunanistan arasında Amman’da üçlü zirve gerçekleştirildi. Önümüzdeki aylarda Irak’ın da üçlü işbirliğine katılması bekleniyor

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Ürdün Kralı II. Abdullah arasında dün Ürdün’ün başkenti Amman’da üçlü zirve yapıldı.

Amman’da gerçekleştirilen zirvenin, bölgesel işbirliklerinin derinleşmesi ve genişlemesi bakımından olumlu mesajlar gönderdiğini yazan Güney’deki Fileleftheros gazetesi, önceki günkü zirve sırasında, önümüzdeki dönem içerisinde dışişleri bakanları düzeyinde yeni bir görüşme gerçekleştirilmesi konusunda mutabakata varıldığını kaydetti.

Bu görüşmeye Irak, Ürdün, Güney Kıbrıs ve Yunanistan dışişleri bakanlarının katılacağını yazan gazete, Dışişleri bakanlarının gidişleri dolayısıyla, Bağdat’ta tüm tarafların da katılımıyla ekonomik bir forum düzenleneceğini haber verdi.

Önümüzdeki aylarda Irak’ın Ürdün veya Mısır’la olan üçlü işbirliğine katılıp katılmayacağının netlik kazanacağını da yazan gazete, öte yandan yine “edindiği bilgilere” dayanarak, önümüzdeki dönem içerisinde ya Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Irak’a gideceğini, ya da Irak Başbakanının Güney Kıbrıs’ı ziyaret edeceğini aktardı.

Gazete “Irak da Çerçeveye Giriyor- Amman’daki Üçlü Görüşme Bölgesel İşbirliklerine Bir Oyuncu Daha Ekledi” başlıkları altında detaylandırdığı haberinde, Amman’da gerçekleştirilen üçlü zirvenin bölgesel ittifaklar çerçevesine bir oyuncu daha eklediğini ve Irak’ın, bölgesel işbirliklerinde yeni ortak olacağını haber verdi.

Gazete, başlangıçta Dışişleri bakanları düzeyinde, akabinde de hükümet başkanları düzeyinde olmak üzere şimdiden Bağdat’a yönelik ziyaretler yapılmasının planlandığını belirtti.

Gazete önceki gün Amman’da gerçekleştirilen üçlü zirvede, merkezi Lefkoşa Rum kesiminde olacak bir üçlü işbirlikleri sekreterliği kurulması, sekreterliğe her taraftan ulusal bir koordinatör atanması, savunma ve güvenlik konularındaki üst düzey istişarelerin kurumsallaştırılması aynı zamanda ekonomi ve ticaret konularına ilişkin olarak bakanlar düzeyinde üçlü bir forum meydana getirilmesi konularında kararlar alındığını da iletti.

Gazete Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Ürdün Kralı Abdullah’ın zirve sırasında vurguladıkları şeylere, kısaca şöyle yer verdi;

“1. Uluslararası hukuka göre, her devletin deniz bölgesindeki egemenliği, egemenlik hakları ve yetkisine saygı duyulmasının önemine vurgu yaptılar. Doğu Akdeniz’de büyük miktarda doğal gaz keşifleri yapılmasının bölgede enerji konusundaki gelişmeler ve enerji sektörüne büyük etkisi olacağı, aynı zamanda bölgesel istikrar ve refah açısından katalizör olabileceği konusunda da inanç belirttiler.

2. Kıbrıs sorununda ise, BM’nin ilgili kararları, uluslararası hukuk ve AB ilkeleri uyarınca, Kıbrıs sorununun adil, kapsamlı ve yaşayabilir çözümü için, BM Genel Sekreterinin iyi niyet misyonu altında, müzakere sürecinin yeniden başlaması için sürdürülen çabaları desteklediklerini yinelediler.

3. Barış ve istikrarın korunması için Kıbrıs’taki BM barış gücünün gerekli rolünü vurgulayarak, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile hükümetin adayı yeniden birleştirecek aynı zamanda Kıbrıs’ın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğünü garantiye alacak bir çözüme varılmasına ilişkin çabalarından övgüyle söz ettiler.

4. Kıbrıs’ın aşırı miktardaki mülteciye ev sahipliği yapılmasına ilişkin çabalarının takdir edildiğini ifade ettiler.”

Zirve çerçevesinde Güney Kıbrıs ve Ürdün, aynı zamanda Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Ürdün arasında bir dizi işbirliği anlaşma ve memorandum imzalandığını yazan gazete, Ürdün Kralı Abdullah’ın ise Güney Kıbrıs ile Yunanistan’a, bölge ülkelerinin karşılaştıkları problemlerle ilgili olarak, AB üyesi olarak sahip oldukları sıfatla sağladıkları yardımından ötürü teşekkür ettiğini aktardı.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ise açıklamasında, üçlü zirvenin, üç ülkenin aralarındaki işbirliğinin derinleşmesi konusuna verdikleri önemi yansıtmakta oluğunu dile getirdi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise konuşmasında, üç ülkenin de ortak problemlerle başa çıkmak zorunda olduklarını, aynı zamanda bölgede barış ve istikrarın sağlanması hedefiyle, aynı ilkeleri paylaşmakta olduklarını ekledi.

Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Ürdün dışişleri bakanlarının ise, yaptıkları görüşmede üçlü işbirliklerinin ilerlemesi, aynı zamanda üçlü mekanizmalarla ilgili daimi bir sekreterlik konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını yazan gazete, dörtlü bir görüşme çerçevesinde, Güney Kıbrıs’ın Irak’ın yeniden inşa edilmesi çabasına nasıl katkıda bulunacağının ele alındığını da belirtti.

Bunun hemen akabinde, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in Irak Dışişleri Bakanı Mohamad A. Alhakim’in de yer aldığı dörtlü görüşmeye katıldığını kaydeden gazete, görüşmenin merkezinde, dört ülkenin özellikle ticaret, ekonomi ve turizm alanındaki ilişkilerinin güçlendirilmesi için somut yollar aranmasının bulunduğunu ekledi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye olmalısınız Giriş

Yorum Yaz

Güncel

Harekatın komandoları onurlandırıldı

1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim edildi

Başbakan Ersin Tatar, 1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim etti.

Başbakanlık Şeref Salonu’ndaki madalya töreninde, emekli komandolara Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan eşlik etti.

ERUÇ: “BÜYÜK ONUR”

Birinci Komando Taburunun 1974 Barış Harekatındaki Komutanı Tümgeneral Cemal Eruç, kabulde yaptığı konuşmada, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı gibi onurlu bir etkinlikte kendilerine de yer verilmesinden büyük onur duyduklarını ifade etti.

TATAR: “KUTSAL HAREKATLA BAĞIMSIZLIK, ÖZGÜRLÜK, MUTLULUK GETİRİLDİ”

Başbakan Ersin Tatar ise kendilerini ağırlamaktan şeref duyduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 1974’te gerçekleştirdiği kutsal harekâtla Kıbrıs Türkü’ne bağımsızlık, özgürlük ve mutluluk getirdiğini söyledi.

Barış Harekatı sayesinde Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz’de bir devlet sahibi olduğunu kaydeden Tatar, Kıbrıs Türk halkına yönelik haksız ambargolara rağmen Türkiye’nin de desteğiyle KKTC’nin kökleşmeye devam ettiğini ifade etti.

Başbakan Tatar, Türkiye ile KKTC ilişkilerinin güçlenmesinin önemini vurgulayarak, emekli komandoların çok anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.

Devamını oku

Güncel

Atakan, Girne Batı Çevre Yolu için kolları sıvadı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, bugün öğle saatlerinde Alsancak’a giderek yetkililer ve bölge sakinleriyle, yakında inşası başlayacak olan Girne Batı Çevre Yolu ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı sırasında Girne Çevre Yolu’nun bittiği noktadan Lapta’ya kadar olan projenin çizimleri paylaşılırken, özellikle esnafın çalışmalar sırasında mağdur olmayacağı ifade edildi.

Toplantıda ayrıca güzergah boyunca otobüs durağı cepleri ve yeşil alanlar barındıracak proje konusunda katılımcılarla görüş alışverişinde bulunuldu.
Toplantıya Alsancak’ta Belediye Başkanı Fırat Ataser, bölge esnafı ve vatandaşlar katılırken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Ramadan Beysun, Karayolları Dairesi Müdürü Serhan Kazmacı ve Halkın Partisi Girne Milletvekili Jale Refik Rogers da toplantıda hazır bulunanlar arasındaydı.

Devamını oku

Güncel

Türk Yıldızları KKTC’de

Başbakan Ersin Tatar, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.
Kıbrıs Türkü’nün Türk Yıldızlarını, Türk filolarını ezelden beridir takdirle takip ettiğine işaret eden Tatar, ekibi adada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
8 Ağustos’ta Cengiz Topel’in kabri başında tekrar anılacağını söyleyen Tatar, bu yılki etkinlikte, 1960’lı yıllarda Cengiz Topel’le birlikte Kıbrıs semalarında uçan ve Kıbrıs Türkü’nün güvenliği için her türlü riski alan pilotların isimlerinin de anıt başında bir kütüğe kazınacağını söyledi.
Kıbrıs Türk halkının, hava savunmasında her zaman ve her koşulda yardıma gelen Türk pilotlarını takdirle andığını dile getiren Tatar, Kıbrıs’ın Türkiye’den sadece 40 deniz mili uzak olduğuna işaret ederek, filoların dakikalar içinde adaya gelinebilmesinin güvenlik açısından önemine değindi.
Öte yandan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı olan, TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi