Takip Edin

Güncel

Üçlü işbirliğine Irak da ekleniyor

Ürdün, Güney Kıbrıs ve Yunanistan arasında Amman’da üçlü zirve gerçekleştirildi. Önümüzdeki aylarda Irak’ın da üçlü işbirliğine katılması bekleniyor

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Ürdün Kralı II. Abdullah arasında dün Ürdün’ün başkenti Amman’da üçlü zirve yapıldı.

Amman’da gerçekleştirilen zirvenin, bölgesel işbirliklerinin derinleşmesi ve genişlemesi bakımından olumlu mesajlar gönderdiğini yazan Güney’deki Fileleftheros gazetesi, önceki günkü zirve sırasında, önümüzdeki dönem içerisinde dışişleri bakanları düzeyinde yeni bir görüşme gerçekleştirilmesi konusunda mutabakata varıldığını kaydetti.

Bu görüşmeye Irak, Ürdün, Güney Kıbrıs ve Yunanistan dışişleri bakanlarının katılacağını yazan gazete, Dışişleri bakanlarının gidişleri dolayısıyla, Bağdat’ta tüm tarafların da katılımıyla ekonomik bir forum düzenleneceğini haber verdi.

Önümüzdeki aylarda Irak’ın Ürdün veya Mısır’la olan üçlü işbirliğine katılıp katılmayacağının netlik kazanacağını da yazan gazete, öte yandan yine “edindiği bilgilere” dayanarak, önümüzdeki dönem içerisinde ya Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Irak’a gideceğini, ya da Irak Başbakanının Güney Kıbrıs’ı ziyaret edeceğini aktardı.

Gazete “Irak da Çerçeveye Giriyor- Amman’daki Üçlü Görüşme Bölgesel İşbirliklerine Bir Oyuncu Daha Ekledi” başlıkları altında detaylandırdığı haberinde, Amman’da gerçekleştirilen üçlü zirvenin bölgesel ittifaklar çerçevesine bir oyuncu daha eklediğini ve Irak’ın, bölgesel işbirliklerinde yeni ortak olacağını haber verdi.

Gazete, başlangıçta Dışişleri bakanları düzeyinde, akabinde de hükümet başkanları düzeyinde olmak üzere şimdiden Bağdat’a yönelik ziyaretler yapılmasının planlandığını belirtti.

Gazete önceki gün Amman’da gerçekleştirilen üçlü zirvede, merkezi Lefkoşa Rum kesiminde olacak bir üçlü işbirlikleri sekreterliği kurulması, sekreterliğe her taraftan ulusal bir koordinatör atanması, savunma ve güvenlik konularındaki üst düzey istişarelerin kurumsallaştırılması aynı zamanda ekonomi ve ticaret konularına ilişkin olarak bakanlar düzeyinde üçlü bir forum meydana getirilmesi konularında kararlar alındığını da iletti.

Gazete Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Ürdün Kralı Abdullah’ın zirve sırasında vurguladıkları şeylere, kısaca şöyle yer verdi;

“1. Uluslararası hukuka göre, her devletin deniz bölgesindeki egemenliği, egemenlik hakları ve yetkisine saygı duyulmasının önemine vurgu yaptılar. Doğu Akdeniz’de büyük miktarda doğal gaz keşifleri yapılmasının bölgede enerji konusundaki gelişmeler ve enerji sektörüne büyük etkisi olacağı, aynı zamanda bölgesel istikrar ve refah açısından katalizör olabileceği konusunda da inanç belirttiler.

2. Kıbrıs sorununda ise, BM’nin ilgili kararları, uluslararası hukuk ve AB ilkeleri uyarınca, Kıbrıs sorununun adil, kapsamlı ve yaşayabilir çözümü için, BM Genel Sekreterinin iyi niyet misyonu altında, müzakere sürecinin yeniden başlaması için sürdürülen çabaları desteklediklerini yinelediler.

3. Barış ve istikrarın korunması için Kıbrıs’taki BM barış gücünün gerekli rolünü vurgulayarak, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile hükümetin adayı yeniden birleştirecek aynı zamanda Kıbrıs’ın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğünü garantiye alacak bir çözüme varılmasına ilişkin çabalarından övgüyle söz ettiler.

4. Kıbrıs’ın aşırı miktardaki mülteciye ev sahipliği yapılmasına ilişkin çabalarının takdir edildiğini ifade ettiler.”

Zirve çerçevesinde Güney Kıbrıs ve Ürdün, aynı zamanda Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Ürdün arasında bir dizi işbirliği anlaşma ve memorandum imzalandığını yazan gazete, Ürdün Kralı Abdullah’ın ise Güney Kıbrıs ile Yunanistan’a, bölge ülkelerinin karşılaştıkları problemlerle ilgili olarak, AB üyesi olarak sahip oldukları sıfatla sağladıkları yardımından ötürü teşekkür ettiğini aktardı.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ise açıklamasında, üçlü zirvenin, üç ülkenin aralarındaki işbirliğinin derinleşmesi konusuna verdikleri önemi yansıtmakta oluğunu dile getirdi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise konuşmasında, üç ülkenin de ortak problemlerle başa çıkmak zorunda olduklarını, aynı zamanda bölgede barış ve istikrarın sağlanması hedefiyle, aynı ilkeleri paylaşmakta olduklarını ekledi.

Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Ürdün dışişleri bakanlarının ise, yaptıkları görüşmede üçlü işbirliklerinin ilerlemesi, aynı zamanda üçlü mekanizmalarla ilgili daimi bir sekreterlik konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını yazan gazete, dörtlü bir görüşme çerçevesinde, Güney Kıbrıs’ın Irak’ın yeniden inşa edilmesi çabasına nasıl katkıda bulunacağının ele alındığını da belirtti.

Bunun hemen akabinde, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in Irak Dışişleri Bakanı Mohamad A. Alhakim’in de yer aldığı dörtlü görüşmeye katıldığını kaydeden gazete, görüşmenin merkezinde, dört ülkenin özellikle ticaret, ekonomi ve turizm alanındaki ilişkilerinin güçlendirilmesi için somut yollar aranmasının bulunduğunu ekledi.

Güncel

İntihar tehdidiyle dükkanlarını tuttu

Baf’ın merkezindeki bir oteli işleten “Omorfo”(Güzelyurt) kökenli Rum göçmen Yorgos Grigoriu’nun, otelin arka tarafından bulunan  Kıbrıs Türk malı iki dükkanının elinden geri alınmak istenmesi üzerine, otelin çatısına çıkarak aşağı atlama tehdidinde bulunduğu belirtildi.

Politis gazetesi, otel işletmecisinin, otelin eşyaları ve donanımlarının içinde yer aldığı deponun ve dükkanın boşaltılması durumunda kendisini aşağı atmakla tehdit etmesi üzerine polis ile otel işletmecisi arasında saatler süren istişarelerin yaşandığını yazdı.

Gazete, Kıbrıs Türk malı iki dükkanının otelin arkasında, ticari Makarios Sokak’ta bulunduğunu, Kıbrıs Türk Malları Vasiliğinin ise iki yıl önce, Baf Belediyesi’nin bu binalara ilgi göstermesi nedeniyle, ilgili sözleşmeyi yenilemediğini belirtti.

Baf Kaymakamlığı’nın ise otel işletmecisi Grigoriu’nun, bir önceki bittiğinden beri yeni kira sözleşmesini imzalamaya gitmediğini, Grigoriu’nun elinde bulunan Kıbrıs Türk binası arkasındaki açık alanın Baf Belediyesi’ne verildiğinden söz ettiğini belirten gazete, Grigoriu’nun, Baf Belediyesi’nin müdahalelerine ilişkin  hiyerarşik itirazda bulunduğunu ancak bunun reddedildiğini, ardından ise Baf Belediyesi’nin çalışmalarını engellemek için mahkemeye başvurduğunu yazdı.

Gazete mahkemenin, geçtiğimiz hafta, Grigoriu’nun aleyhine sonuçlandığını, bunun üzerine Baf ve Limasol’dan,  Kıbrıs Türk Malları İdaresi ekiplerinin, Kıbrıs Türk malı bu binalardan, otele ait eşyaları uzaklaştırmak istediğini belirtti.

Habere göre Grigoriu’nun yoğun tepkisi nedeniyle binaların geri alınması süreci bir kez daha iptal edildi.

Devamını oku

Güncel

Barış Gücü’nde bisikletle devriye dönemi

Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü (UNFICYP) polis departmanı üyeleri, Lefkoşa’daki ara bölgede, bisikletle devriye yapmaya başladı.

Bisikletli ilk devriyenin 17 Nisan’da yapıldığını ve konuyla ilgili açıklamanın UNFIYCP’in web sitesinde de yer aldığını yazan Alithia gazetesi, hedeflenen şeyler arasında UNPOL yetkililerine daha fazla esneklik sağlanması, aynı zamanda ara bölgeye daha fazla erişebilmeleri ve daha geniş alanlarda devriye yapabilmeleri olduğunu ekledi.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.