Takip Edin

Güncel

“Türkleri Avrupa vatandaşı mı yapacaksınız?”

Rum Başpiskoposu Hrisostomos, iki devletli çözümün ölümcül tehlike olduğunu söyleyerek, “Kıbrıs Türk devletine milyonlarca Türkün akın etmesini kim engelleyecek? Bunları Avrupa vatandaşı yaparak, devleti ele geçirmesini kim engelleyecek” dedi

Rum Kilisesi Başpiskoposu II.Hrisostomos, her yıl olduğu gibi bu yıl da yayımladığı Noel mesajında Kıbrıs sorunundan söz etti.

Güney’de yayımlanan Alithia gazetesine göre Başpiskopos II.Hrisostomos, Noel dolayısıyla geleneksel olarak yayımladığı mesajda, “ırkçı, bölücü iki kesimli iki toplumlu federal çözüm” isteğinden kurtulmanın, kendilerini, konfederasyon veya iki devlete dayalı çözüm gibi daha kötü çözümlere itmemesi gerektiğini ifade etti. 

II.Hrisostomos, müzakerelerin, herhangi bir başarı perspektifi olmaksızın yapılsa bile, bunun, daha kötü durumlardan kurtarma şemsiyesini teşkil ettiği şeklindeki imajın baştan başa yanlış olduğunu savundu.

II.Hrisostomos, her fedakarlıkla, müzakerelerin yeniden başlamasının talep edilmemesi ayrıca “Türkiye’nin çalıştığı yöntemin, ileriye götürdüğü planı, bu kadar kolay unutmamaları” gerektiğini ifade etti. 

“Türkiye’nin suçuyla müzakerelerin kesildiğini” iddia eden II.Hrisostomos, bunun, kendilerini bugüne kadar olan süreçlerinin değerini saptamaya itmesi ve sorunu, “işgal ve istila” sorunu olarak doğru boyutlara yeniden yerleştirmekle, gelecek için doğru karar almaya götürmesi gerektiğini belirtti. 

II.Hrisostomos, bugüne kadar bir çok tavizde bulunduklarını ancak diğer

taraftan aynı karşılığı bulamadıklarını savundu ve herhangi bir tavizin, Türkiye’nin nihai hedefi için engelleyici bariyeri teşkil etmeyeceğinin de anlaşılması gerektiğini iddia etti. 

II.Hrisostomos, şiddet ve haksızlığın sonucu olan çözümün zamana dayanıklı olmasının da mümkün olmadığını söyledi.

II.Hrisostomos, gerek konfederasyon gerekse iki devlete dayalı çözümün ölümcül tehlikelere gebe olduğunu iddia ederek “Kıbrıs Türk devletine milyonlarca Türkün akın etmesini kim engelleyecek? Daha sonra bunlara vatandaşlık vererek ve Avrupa vatandaşı yaparak, Kıbrıs Rum devletine geçmesini ve devleti ele geçirmesini kim engelleyecek” sorularını da sordu.
II.Hrisostomos konfederasyonun da ölümcül tehlikeye gebe olduğunu savundu. 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye olmalısınız Giriş

Yorum Yaz

Güncel

Harekatın komandoları onurlandırıldı

1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim edildi

Başbakan Ersin Tatar, 1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim etti.

Başbakanlık Şeref Salonu’ndaki madalya töreninde, emekli komandolara Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan eşlik etti.

ERUÇ: “BÜYÜK ONUR”

Birinci Komando Taburunun 1974 Barış Harekatındaki Komutanı Tümgeneral Cemal Eruç, kabulde yaptığı konuşmada, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı gibi onurlu bir etkinlikte kendilerine de yer verilmesinden büyük onur duyduklarını ifade etti.

TATAR: “KUTSAL HAREKATLA BAĞIMSIZLIK, ÖZGÜRLÜK, MUTLULUK GETİRİLDİ”

Başbakan Ersin Tatar ise kendilerini ağırlamaktan şeref duyduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 1974’te gerçekleştirdiği kutsal harekâtla Kıbrıs Türkü’ne bağımsızlık, özgürlük ve mutluluk getirdiğini söyledi.

Barış Harekatı sayesinde Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz’de bir devlet sahibi olduğunu kaydeden Tatar, Kıbrıs Türk halkına yönelik haksız ambargolara rağmen Türkiye’nin de desteğiyle KKTC’nin kökleşmeye devam ettiğini ifade etti.

Başbakan Tatar, Türkiye ile KKTC ilişkilerinin güçlenmesinin önemini vurgulayarak, emekli komandoların çok anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.

Devamını oku

Güncel

Atakan, Girne Batı Çevre Yolu için kolları sıvadı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, bugün öğle saatlerinde Alsancak’a giderek yetkililer ve bölge sakinleriyle, yakında inşası başlayacak olan Girne Batı Çevre Yolu ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı sırasında Girne Çevre Yolu’nun bittiği noktadan Lapta’ya kadar olan projenin çizimleri paylaşılırken, özellikle esnafın çalışmalar sırasında mağdur olmayacağı ifade edildi.

Toplantıda ayrıca güzergah boyunca otobüs durağı cepleri ve yeşil alanlar barındıracak proje konusunda katılımcılarla görüş alışverişinde bulunuldu.
Toplantıya Alsancak’ta Belediye Başkanı Fırat Ataser, bölge esnafı ve vatandaşlar katılırken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Ramadan Beysun, Karayolları Dairesi Müdürü Serhan Kazmacı ve Halkın Partisi Girne Milletvekili Jale Refik Rogers da toplantıda hazır bulunanlar arasındaydı.

Devamını oku

Güncel

Türk Yıldızları KKTC’de

Başbakan Ersin Tatar, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.
Kıbrıs Türkü’nün Türk Yıldızlarını, Türk filolarını ezelden beridir takdirle takip ettiğine işaret eden Tatar, ekibi adada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
8 Ağustos’ta Cengiz Topel’in kabri başında tekrar anılacağını söyleyen Tatar, bu yılki etkinlikte, 1960’lı yıllarda Cengiz Topel’le birlikte Kıbrıs semalarında uçan ve Kıbrıs Türkü’nün güvenliği için her türlü riski alan pilotların isimlerinin de anıt başında bir kütüğe kazınacağını söyledi.
Kıbrıs Türk halkının, hava savunmasında her zaman ve her koşulda yardıma gelen Türk pilotlarını takdirle andığını dile getiren Tatar, Kıbrıs’ın Türkiye’den sadece 40 deniz mili uzak olduğuna işaret ederek, filoların dakikalar içinde adaya gelinebilmesinin güvenlik açısından önemine değindi.
Öte yandan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı olan, TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi