Takip Edin

Güncel

“Türkleri Avrupa vatandaşı mı yapacaksınız?”

Rum Başpiskoposu Hrisostomos, iki devletli çözümün ölümcül tehlike olduğunu söyleyerek, “Kıbrıs Türk devletine milyonlarca Türkün akın etmesini kim engelleyecek? Bunları Avrupa vatandaşı yaparak, devleti ele geçirmesini kim engelleyecek” dedi

Rum Kilisesi Başpiskoposu II.Hrisostomos, her yıl olduğu gibi bu yıl da yayımladığı Noel mesajında Kıbrıs sorunundan söz etti.

Güney’de yayımlanan Alithia gazetesine göre Başpiskopos II.Hrisostomos, Noel dolayısıyla geleneksel olarak yayımladığı mesajda, “ırkçı, bölücü iki kesimli iki toplumlu federal çözüm” isteğinden kurtulmanın, kendilerini, konfederasyon veya iki devlete dayalı çözüm gibi daha kötü çözümlere itmemesi gerektiğini ifade etti. 

II.Hrisostomos, müzakerelerin, herhangi bir başarı perspektifi olmaksızın yapılsa bile, bunun, daha kötü durumlardan kurtarma şemsiyesini teşkil ettiği şeklindeki imajın baştan başa yanlış olduğunu savundu.

II.Hrisostomos, her fedakarlıkla, müzakerelerin yeniden başlamasının talep edilmemesi ayrıca “Türkiye’nin çalıştığı yöntemin, ileriye götürdüğü planı, bu kadar kolay unutmamaları” gerektiğini ifade etti. 

“Türkiye’nin suçuyla müzakerelerin kesildiğini” iddia eden II.Hrisostomos, bunun, kendilerini bugüne kadar olan süreçlerinin değerini saptamaya itmesi ve sorunu, “işgal ve istila” sorunu olarak doğru boyutlara yeniden yerleştirmekle, gelecek için doğru karar almaya götürmesi gerektiğini belirtti. 

II.Hrisostomos, bugüne kadar bir çok tavizde bulunduklarını ancak diğer

taraftan aynı karşılığı bulamadıklarını savundu ve herhangi bir tavizin, Türkiye’nin nihai hedefi için engelleyici bariyeri teşkil etmeyeceğinin de anlaşılması gerektiğini iddia etti. 

II.Hrisostomos, şiddet ve haksızlığın sonucu olan çözümün zamana dayanıklı olmasının da mümkün olmadığını söyledi.

II.Hrisostomos, gerek konfederasyon gerekse iki devlete dayalı çözümün ölümcül tehlikelere gebe olduğunu iddia ederek “Kıbrıs Türk devletine milyonlarca Türkün akın etmesini kim engelleyecek? Daha sonra bunlara vatandaşlık vererek ve Avrupa vatandaşı yaparak, Kıbrıs Rum devletine geçmesini ve devleti ele geçirmesini kim engelleyecek” sorularını da sordu.
II.Hrisostomos konfederasyonun da ölümcül tehlikeye gebe olduğunu savundu. 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Önce darp edildi, sonra boğularak öldürüldü!

Haspolat-Taşkent Anayolu üzerinde bulunan TMT Anı ormanı toprak yol girişinde bu sabah saat 06:45 sıralarında 25 -30 yaşlarındaki erkek cesedi bulundu.

Yabancı uyruklu ve siyahi olduğu tespit edilen ceset üzerinde yapılan ilk incelemede darp izine rastlandı.

Yapılan otopside ise, kimliği henüz belirlenemeyen erkek şahsın ciddi şekilde darp edildikten sonra boğazının sıkılarak solunum yollarının kapanması sonucu öldüğü öğrenildi.

Devamını oku

Güncel

Çocuklardan ‘kardeşlik’ mesajı

21. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali’nin açılışı dün Cumhuriyet Meclisi’nde gerçekleştirildi.

Törende, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit açılış konuşması yaptı.

Daha sonra Uluçay ile Özyiğit çocuklarla birlikte “Bütün Çocuklar Kardeştir” sloganıyla sevgi balonlarını gökyüzüne bıraktı ve güvencin uçurdu.

Hava muhalefeti nedeniyle sadece 23 Nisan İlkokulu ekibinin gösterisi kısa süreli yapılırken diğer ekiplerin gösterileri yapılamadı.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.