Takip Edin

Güncel

“Turizmde yangın var”

Ana Muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP)Genel Başkanı Ersin Tatar, turizmde bir yangın söz konusu olduğunu ve turizmcilerin feryat ettiklerini söyleyerek, hükümete eleştirilerde bulundu.
“Turizm fonu ne oldu kaynaklar nereye gitti?” diye soran Tatar, acentelerin Turizm Teşvik Yasası kapsamında alacakları 100 milyonu alamadıklarını ve turist sayısında önemli düşüşler olduğunu ileri sürdü.
UBP Genel Başkanı Tatar, katıldığı TV programında güncel konulara ilişkin soruları yanıtlayarak, hükümete eleştirilerde bulundu.
Tatar, uçak fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirterek, “Acenteler, otelciler, restoran sahipleri hükümete ‘gel, işletmelerimizin anahtarlarını verelim’ diye feryat ediyor ama muhatap yok. Sorunlara çözüm arayacak bir hükümet yok. Böyle bir şey olamaz” dedi
“ÖZEL SEKTÖRÜ ÖLDÜRECEKLER”
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin iyi yönetilmediğini ileri süren Tatar, mevcut durumun devam etmesi durumunda özel sektörün öleceğini savundu.
Tatar, Merkez Bankası’ndan sonra özel bankalardan da borçlanılacağını iddia ederek, özel bankaların da parasını devlete vermesi nedeniyle vatandaşa verdiği parayı geri isteyeceğini ve sonrasında da kaos ortamının doğacağını kaydetti.
“POTOKOL 5 YILLIK OLMALI”
Ersin Tatar, Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’nün imzalanmamasında dolayı meydana gelen sıkıntılara da değindi.
Tatar, protokolün imzalanmamasından dolayı para akışının sağlanmadığını, bunun ötesinde ihalelerin yapılamadığını ve ekonominin zincirleme etkilendiğini kaydetti.
Hükümetin 1 yıllık protokol istemesine rağmen Türkiye’nin 3 sene olması konusunda ısrarcı olabileceğini belirten Tatar, protokollerin 5 yıl olması gerektiğini belirti.
Tatar, “Protokoller 5 yıl olmalı. Böyle olursa 7 milyar TL kaynak gelecektir ve bu parayla çok şeyler yapılır. Güven veren unsurlar olur ve ekonomi güçlendirir” dedi.
UBP SEÇİME HAZIR
Ersin Tatar, Halkın Partisi’yle koalisyonla ilgili bir soru üzerine, hükümetin bozulmadan resmi görüşmelerin olmasının etik olmadığını ifade ederek, “Ortak dostlarımız var, konuşmalar kulağıma geliyor. Hükümet bozulursa gündeme gelir ama böyle durum olursa parti meclisinden onay lazım. Onay alınırsa yetki verirlerse görüşülüp tekrar meclise götürmek lazım” dedi.
Tatar, Ulusal Birlik Partisi’nin seçime hazır olduğunu da vurgulayarak, yapılan anketlerde tek başına iktidarın yakalandığının altını çizdi.
“GÖRÜŞMELER BAŞLAMAYACAK”
Kıbrıs meselesine de değinen Tatar sözlerini şöyle tamamladı:
“Görüşmeler böyle giderse başlamayacak. Rum, bizim istediğimi temel şeylere evet demeden kendisi için önemli gördüğü her şeyi almak peşindedir. Bazılarını Sayın Akıncı’dan aldı, şimdi gerisini de almak istiyor, bunun için taktiksel işler yapıyor. Buna izin verilmemelidir.
Alternatif çözümler masaya gelmelidir. Bu bize göre AB çatısı altında iki devlet olmalıdır. Burası Avrupa Birliğine yakın. Türkiye’nin hedefi de AB’dir. Bizim AB’ye müdahil olmamız Türkiye’ye yardımcı unsur olabilir. Kendi devletimize sahip çıkmak lazım. Ortaklık macera demek,ayrı devlet noktasında ısrar etmemiz lazım. İki ayrı devlet olarak barış devam eder. Kosova örneği var. Kosova’da ortaklık olmadığı için ayrı gitti ve tanınma geldi. Biz de halk olarak irademizi ortaya koyarsak adım atarız ve Türkiye’nin garantörlüğü olmazsa olmazımızdır.”
(TUĞ/FEZ)Previous ArticleNext Article

 Print13Edit Article

«NİSAN 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

Arşiv

Kategoriler

Güncel

İntihar tehdidiyle dükkanlarını tuttu

Baf’ın merkezindeki bir oteli işleten “Omorfo”(Güzelyurt) kökenli Rum göçmen Yorgos Grigoriu’nun, otelin arka tarafından bulunan  Kıbrıs Türk malı iki dükkanının elinden geri alınmak istenmesi üzerine, otelin çatısına çıkarak aşağı atlama tehdidinde bulunduğu belirtildi.

Politis gazetesi, otel işletmecisinin, otelin eşyaları ve donanımlarının içinde yer aldığı deponun ve dükkanın boşaltılması durumunda kendisini aşağı atmakla tehdit etmesi üzerine polis ile otel işletmecisi arasında saatler süren istişarelerin yaşandığını yazdı.

Gazete, Kıbrıs Türk malı iki dükkanının otelin arkasında, ticari Makarios Sokak’ta bulunduğunu, Kıbrıs Türk Malları Vasiliğinin ise iki yıl önce, Baf Belediyesi’nin bu binalara ilgi göstermesi nedeniyle, ilgili sözleşmeyi yenilemediğini belirtti.

Baf Kaymakamlığı’nın ise otel işletmecisi Grigoriu’nun, bir önceki bittiğinden beri yeni kira sözleşmesini imzalamaya gitmediğini, Grigoriu’nun elinde bulunan Kıbrıs Türk binası arkasındaki açık alanın Baf Belediyesi’ne verildiğinden söz ettiğini belirten gazete, Grigoriu’nun, Baf Belediyesi’nin müdahalelerine ilişkin  hiyerarşik itirazda bulunduğunu ancak bunun reddedildiğini, ardından ise Baf Belediyesi’nin çalışmalarını engellemek için mahkemeye başvurduğunu yazdı.

Gazete mahkemenin, geçtiğimiz hafta, Grigoriu’nun aleyhine sonuçlandığını, bunun üzerine Baf ve Limasol’dan,  Kıbrıs Türk Malları İdaresi ekiplerinin, Kıbrıs Türk malı bu binalardan, otele ait eşyaları uzaklaştırmak istediğini belirtti.

Habere göre Grigoriu’nun yoğun tepkisi nedeniyle binaların geri alınması süreci bir kez daha iptal edildi.

Devamını oku

Güncel

Barış Gücü’nde bisikletle devriye dönemi

Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü (UNFICYP) polis departmanı üyeleri, Lefkoşa’daki ara bölgede, bisikletle devriye yapmaya başladı.

Bisikletli ilk devriyenin 17 Nisan’da yapıldığını ve konuyla ilgili açıklamanın UNFIYCP’in web sitesinde de yer aldığını yazan Alithia gazetesi, hedeflenen şeyler arasında UNPOL yetkililerine daha fazla esneklik sağlanması, aynı zamanda ara bölgeye daha fazla erişebilmeleri ve daha geniş alanlarda devriye yapabilmeleri olduğunu ekledi.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.