Takip Edin

Güncel

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, ekmek ve benzeri ürünlerde tuz taraması yaptı

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ekmek ve benzeri ürünlerde tuz taraması yaptı. Tuz oranı yüksek ürün imal eden fırınlardan 7’si uyarı sonrasında tuz oranını düşürdü ancak 3 fırında ikinci taramada da limit üstü tuz tespit edildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, bakanlığa bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ekipleri yasal yetkiler çerçevesinde ekmek ve benzeri ürünlerde her yıl olduğu gibi KKTC genelinde tuz taraması yaptı. Yasal mevzuatın üzerinde (maksimum yüzde 1,5) tuz içeren gıda üreten işletmeler uyarıldı, ilgili yerlere tuz oranlarını düşürmesi için zaman verildi. Tuz oranları yüksek olan gıdaların ikinci numuneleri alınarak analiz yapıldı.

Analiz sonuçları tamamlanan bölgelerden Karpaz’ın verileri şöyle:

“Alev Bakery Köy Ekmeği birinci tarama 2,1, ikinci tarama 1.1. Alev Bakery Sandviç Ekmeği birinci tarama 2,2, ikinci tarama 0,9. Galatya Fırın Köy Ekmeği birinci tarama 2,2, ikinci tarama 0.9. Galatya Fırın Çörek birinci tarama 2,1, ikinci tarama 1,0.”

Güzleyurt bölgesi şu şekilde:

“Göçmenköy Fırını Somun Ekmek birinci tarama 1,6, ikinci tarama 1,5. Tunaş Somun Ekmek birinci tarama 1,9, ikinci tarama 1,4. Tunaş Kıbrıs Pidesi birinci tarama 1,9, ikinci tarama  1,7. Tunaş Tam Buğday Ekmeği birinci tarama 2,1, ikinci tarama 1,6.”

2’nci denetimde sadece Tunaş Kıbrıs Pidesi ve Tunaş Tam Buğday Ekmeği yine limit üstü çıktı.

Lefkoşa bölgesi şöyle:

“Metin Kısmet Kıbrıs Pidesi birinci tarama 2,2, ikinci tarama 3,2. Ustam Pide Fırını Kıbrıs Pidesi birinci tarama 2,8, ikinci tarama 0,8. Lemar Köy Ekmeği birinci tarama 1,6, ikinci tarama 0,6. Fima Somun Ekmek birinci tarama 1,7, ikinci tarama 1,5. Çınar Köy Ekmeği Tam Buğday birinci tarama 1,6, ikinci tarama 1,0. Nuh’un Gemisi Köy Ekmeği birinci tarama 2,3, ikinci tarama 1,2. Kiler Somun Ekmek birinci tarama 1,6, ikinci tarama 1,4. Kuru Manastır Köy Ekmeği birinci tarama 1,6, ikinci tarama 1,2. Taş Fırın Çukurova Köy Ekmeği birinci tarama 1,6, ikinci tarama 1,7. Kısmet Mertkan Kıbrıs Pidesi birinci tarama 3,4, ikinci tarama 2,9.”

Tuz oranı yüksek ürün imal eden fırınlardan 7’si tuz oranını düşürdü, ancak Metin Kısmet Kıbrıs Pidesi, Kısmet Mertkan Kıbrıs Pidesi ve Taş Fırın Çukurova köy ekmeğinin 2’nci taramada limit üstü tuz içerdiği belirlendi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye olmalısınız Giriş

Yorum Yaz

Güncel

Harekatın komandoları onurlandırıldı

1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim edildi

Başbakan Ersin Tatar, 1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim etti.

Başbakanlık Şeref Salonu’ndaki madalya töreninde, emekli komandolara Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan eşlik etti.

ERUÇ: “BÜYÜK ONUR”

Birinci Komando Taburunun 1974 Barış Harekatındaki Komutanı Tümgeneral Cemal Eruç, kabulde yaptığı konuşmada, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı gibi onurlu bir etkinlikte kendilerine de yer verilmesinden büyük onur duyduklarını ifade etti.

TATAR: “KUTSAL HAREKATLA BAĞIMSIZLIK, ÖZGÜRLÜK, MUTLULUK GETİRİLDİ”

Başbakan Ersin Tatar ise kendilerini ağırlamaktan şeref duyduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 1974’te gerçekleştirdiği kutsal harekâtla Kıbrıs Türkü’ne bağımsızlık, özgürlük ve mutluluk getirdiğini söyledi.

Barış Harekatı sayesinde Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz’de bir devlet sahibi olduğunu kaydeden Tatar, Kıbrıs Türk halkına yönelik haksız ambargolara rağmen Türkiye’nin de desteğiyle KKTC’nin kökleşmeye devam ettiğini ifade etti.

Başbakan Tatar, Türkiye ile KKTC ilişkilerinin güçlenmesinin önemini vurgulayarak, emekli komandoların çok anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.

Devamını oku

Güncel

Atakan, Girne Batı Çevre Yolu için kolları sıvadı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, bugün öğle saatlerinde Alsancak’a giderek yetkililer ve bölge sakinleriyle, yakında inşası başlayacak olan Girne Batı Çevre Yolu ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı sırasında Girne Çevre Yolu’nun bittiği noktadan Lapta’ya kadar olan projenin çizimleri paylaşılırken, özellikle esnafın çalışmalar sırasında mağdur olmayacağı ifade edildi.

Toplantıda ayrıca güzergah boyunca otobüs durağı cepleri ve yeşil alanlar barındıracak proje konusunda katılımcılarla görüş alışverişinde bulunuldu.
Toplantıya Alsancak’ta Belediye Başkanı Fırat Ataser, bölge esnafı ve vatandaşlar katılırken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Ramadan Beysun, Karayolları Dairesi Müdürü Serhan Kazmacı ve Halkın Partisi Girne Milletvekili Jale Refik Rogers da toplantıda hazır bulunanlar arasındaydı.

Devamını oku

Güncel

Türk Yıldızları KKTC’de

Başbakan Ersin Tatar, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.
Kıbrıs Türkü’nün Türk Yıldızlarını, Türk filolarını ezelden beridir takdirle takip ettiğine işaret eden Tatar, ekibi adada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
8 Ağustos’ta Cengiz Topel’in kabri başında tekrar anılacağını söyleyen Tatar, bu yılki etkinlikte, 1960’lı yıllarda Cengiz Topel’le birlikte Kıbrıs semalarında uçan ve Kıbrıs Türkü’nün güvenliği için her türlü riski alan pilotların isimlerinin de anıt başında bir kütüğe kazınacağını söyledi.
Kıbrıs Türk halkının, hava savunmasında her zaman ve her koşulda yardıma gelen Türk pilotlarını takdirle andığını dile getiren Tatar, Kıbrıs’ın Türkiye’den sadece 40 deniz mili uzak olduğuna işaret ederek, filoların dakikalar içinde adaya gelinebilmesinin güvenlik açısından önemine değindi.
Öte yandan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı olan, TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi