Takip Edin

Güncel

Tatar: KKTC’yi geleceğe UBP taşıyacak

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, “vizyonu, misyonu ve kalkınma projeleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni daha güzel bir geleceğe partisinin taşıyacağını” söyledi.

UBP’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Genel Başkanı Tatar dün gece Akdoğan’ı ziyaret etti.

Tatar’ın Akdoğan ziyaretinde Genel Sekreter Hasan Taçoy, Gazimağusa İlçe Başkanı Olsan Oran ile bazı milletvekilleri de hazır bulundu.

Ersin Tatar, yaptığı konuşmada, “mevcut hükümet yüzünden ülkenin gidişatından memnun olan, olumlu bir şeyler başarılabileceğine inanan kalmadığını” savunarak, şunları ileri sürdü:

“Hükümet istediği kadar konuşsun, halk kararını vermiş bu hükümeti kafasında bitirmiştir. Dolayısı ile bunu anlamaları lazımdır. Türkiye ile ekonomik ve mali protokolü çok elzem olmasına rağmen bir türlü imzalayamamak hükümetin sorunudur. Aralarında ciddi görüş ayrılıkları ve uyumsuzluklar var ama yokmuş gibi izlenim yaratmaya çalışıyorlar. Halbuki gerçekler ortadadır. Ne Kıbrıs konusunda ne de ekonomide ne yapılacağı noktasında ülkenin yararına ortak bir yol izleyebilecek durumda değildirler.”

UBP Genel Başkanı Tatar, ülkenin biraz gayret, doğru projeler ve kararlı adımlarla yeni bir kalkınma hamlesi içine girmesinin mümkün olduğunu söyleyerek, vizyonu, misyonu ve kalkınma projeleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni daha güzel bir geleceğe partisinin taşıyacağını belirtti.

“MAVİ VATANA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, Kıbrıs adasının enerji kaynakları ve enerji arzı konuları dikkate alındığında çok önemli bir konumda olduğuna da işaret etti ve şunları söyledi:

“Son zamanlarda ortaya ‘ mavi vatan’ diye yeni bir kavram ortaya atılmıştır. Mavi Vatan, Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Doğu Akdeniz ile Ege denizindeki uzantılarını da kapsamaktadır. Şurası bir gerçek ki deniz dipleri de en az karalar kadar ülkeler için önemlidir. Bir bakıyorsunuz Rum –Yunan ikilisi Ege’den başlayarak İskenderun Körfezi’ne kadar tüm Doğu Akdeniz’i kendisinin sayan haritalar yayınlıyor. Etraftaki ülkelerle kendilerine göre , Türkiye ve KKTC’nin haklarını yok sayan bağlantılar içine giriyorlar. Buradan bir kez daha kendilerine sesleniyorum: Türkiye farkındadır, Kıbrıs Türkü haklarının gasp edilmesine müsaade etmeyecek, Anavatan Türkiye ile birlikte hareket ederek, mavi vatana da sahip çıkacak, onu koruyacaktır. Yanlış hesaplar muhakkak bir yerden geri dönecektir.”

Ersin Tatar, Rum-Yunan ikilisinin Türkiye’yi Kıbrıs’tan çıkarma, garantilere son verme, Kıbrıs Türkü’nün siyasi eşitliğini, egemenliğini tanımama politikalarının arkasında yatanın da bölgedeki hidrokarbon kaynaklarına sahip çıkma düşüncesi olduğunu ifade etti.

Tatar, “Artık federasyon olmaz. Bizi egemenliğimizden, Türkiye’nin garantörlüğünden de vazgeçiremezler. Dolayısın ile eğer bu bölgedeki kaynaklardan hakkaniyet çerçevesinde yararlanmak istiyorlarsa gelsinler AB çatısı altında iki devlet esasına dayalı bir çözümü konuşalım” dedi.

Güncel

“Girne trafiği rahatlatılacak”

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Girne limanındaki acil sıkıntılarının giderileceğini, Karaoğlanoğlu, Lapta ve Çatalköy bölgelerindeki trafiği rahatlatmak için de gerekli adımların atılacağını söyledi

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’yü ziyaret etti.

Girne belediye Başkanı Nidai Güngördü, bakan Üstel’in ziyaretinden ötürü memnuniyetini dile getirerek, kentin turizmle ilgi konuları hakkında bilgiler verdi.

İcraat yapmak için hükümetlerin uzun ömürlü olması gerektiğini söyleyen Güngördü, “Görünüşe göre mevcut hükümetin uzun ömürlü olacağı ve sizlerin de güzel işler yapacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Girne Belediyesi olarak ülke turizmine katkıda bulunmak istediklerini de belirten Güngördü, gerek Girne Antik Liman konusunda, gerekse çevre temizliği ve diğer düzenlemelerde belediyenin olanaklarını kullanmaya hazır olduklarını söyledi.

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel de, ilk ziyaretini Girne Belediyesi’ne yaptığını ifade ederek, ülke turizmi için Girne’nin önemine vurgu yaptı.

Girne beldesinin otelleri, butik otelleri ve pansiyonları ile ülkenin güzide şehirlerinden olduğunu belirten Üstel, şehrin daha fazla ön plana çıkması için müşterek projeler yapma niyetinde olduklarını söyledi.

Girne Antik Liman ile ilgi olarak bakanlığın bir takım projeleri olduğunu söyleyen Üstel, limandaki acil sıkıntılarının giderilmesi için belediye ile işbirliğinde çalışma arzusunda olduklarını söyledi.

Girne’de doğudan başlayan ve batıya doğru devam eden büyük bir trafik sorunu yaşandığını da söyleyen Üstel, Ulaştırma Bakanı ile de görüştüğünü, Karaoğlanoğlu, Lapta ve Çatalköy bölgelerini rahatlatmak için hükümet olarak gerekli adımların atılacağını, söyledi.

Devamını oku

Güncel

Tanyel ailesi yasta

Emekli öğretmen Hasan Tanyel hayatını kaybetti

Kıbrıs’ın tanınan ve sevilen öğretmenlerinden Hasan Tanyel dün yaşamını yitirdi.

Ayşe Tanyel’in eşi olan Hasan Tanyel’in cenazesi bugün İsmail Sefa Camisi’nde kılınan öğle namazına müteakip Lefkoşa Kabristanlığı’na defnedildi.

Devamını oku

Güncel

54 yaşında hayata veda etti

Tirmen köyünün sevilen isimlerinden 54 yaşındaki Hüseyin Gümülü, yaşam mücadelesini kaybetti.

Gümülü, beyin kanaması geçirmiş, bir süredir hastanede tedavi görüyordu.

Ölümü ile sevenlerini yasa boğan Gümülü, bugün öğle namazının ardından Tirmen Mezarlığı’na defnedildi.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi