Takip Edin

Güncel

“Tarımda rekabet gücü sıfırlanacak”

Narenciye Üreticileri Birliği, 1 Nisan’dan itibaren yapılacak elektrik zammıyla, tarımda rekabet gücünün tamamen sıfırlanacağına dikkat çekti

K.T. Narenciye Üreticileri Birliği, 1 Nisan’dan itibaren yapılacak zamla elektrik tarifelerinin narenciyeye, özellikle sulu tarıma nasıl yansıyacağıyla ilgili açıklama olmadığını belirterek, ilgililerden konuyla ilgili doyurucu bir açıklama beklendiğini açıkladı.

Birlik Başkanı Turgut Akçın yaptığı yazılı açıklamada, narenciyede sulamaların her gün 24 saat ve altı ile sekiz ay devam ettiği hesaplanırsa ve Anavatan Türkiye de tarımda dönümü yıllık 25-30 TL’ye sulandığı düşünülürse söz konusu düzenlemeyle tarımda rekabet gücünün tamamen sıfırlanacağını kaydetti.

“Zaten Narenciyede büyük sıkıntılar içerisinde ve yüksek maliyetler hesaplanmadan yapılan bir üretimdir. Eşdeğer olarak alınan ve Güneyde bırakılan mallarına karşılık olduğu düşünüldüğü için üretime devam ve kurutmamaya çalışmakta. Bahçelerin kalanları eşdeğerden dolayı yeşil durmaktadır. Yoksa geriye kalan bu bahçelerin de büyük bir kısımda çoktan kurumaya terk edilecekti” diyen Akçın, girdi maliyetlerinin ilk sırada su ikinci sırada ise kimyevi gübreler, zirai ilaçlar ile tarımda kullanılan elektrik ve fonların geçmiş tarifelerden de aşağılara çekilerek üretimin devamını sağlamanın Hükümetlerin görevi olduğunu söyledi.

Akçın, aksi üretilen her ürünün sebze, meyve ve diğer ürünlerin ateş pahası olacağını ve bunun da Tüketiciye misli olarak yansıyacağını ifade ederek, üretimden koparılan üreticinin bir daha üretime geri dönmeyeceğinin hesaba katılarak tedbir alınmasını istedi. Akçın, aksi durumda ülkede üretimin duracağını ve bunun suçlusu da gelecek zamlara öncülük eden Hükümetin olacağını kaydetti.

Narenciye’ye konan %3 stopaj vergisinin konsantreye giden ıskarta üründen bile alındığını ve bu stopaj vergisinin Türkiye’de %2 olarak uygulandığını anımsatan Akçın, KKTC’de uygulanan bu verginin astronomik bir rakam olduğunu ve üreticinin cebinden zorla alındığını belirtti.

Akçın, “Diğer yandan Türkiye’den gelen ve 4 yıldır Barajda bekletilen suyla ilgili geçtiğimiz yılın son aylarında temel atılıp tünelin kazılmasına başlanmıştır. Ancak Bahçeler arası altyapıya ilişkin bir haber, bir çalışma yoktur. Tünel tamamlanacak ancak nasıl ki su Barajda 4 yıl bekletildi, dört yılda tünelde bekletilip Bahçeler kuruduktan sonra Güzelyurt’a su ulaştırılacaktır. Ancak o zamanda iş işten geçmiş olacaktır. Bizden söylemesi ve uyarması; gerisi Hükümete ait” dedi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye olmalısınız Giriş

Yorum Yaz

Güncel

Harekatın komandoları onurlandırıldı

1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim edildi

Başbakan Ersin Tatar, 1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim etti.

Başbakanlık Şeref Salonu’ndaki madalya töreninde, emekli komandolara Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan eşlik etti.

ERUÇ: “BÜYÜK ONUR”

Birinci Komando Taburunun 1974 Barış Harekatındaki Komutanı Tümgeneral Cemal Eruç, kabulde yaptığı konuşmada, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı gibi onurlu bir etkinlikte kendilerine de yer verilmesinden büyük onur duyduklarını ifade etti.

TATAR: “KUTSAL HAREKATLA BAĞIMSIZLIK, ÖZGÜRLÜK, MUTLULUK GETİRİLDİ”

Başbakan Ersin Tatar ise kendilerini ağırlamaktan şeref duyduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 1974’te gerçekleştirdiği kutsal harekâtla Kıbrıs Türkü’ne bağımsızlık, özgürlük ve mutluluk getirdiğini söyledi.

Barış Harekatı sayesinde Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz’de bir devlet sahibi olduğunu kaydeden Tatar, Kıbrıs Türk halkına yönelik haksız ambargolara rağmen Türkiye’nin de desteğiyle KKTC’nin kökleşmeye devam ettiğini ifade etti.

Başbakan Tatar, Türkiye ile KKTC ilişkilerinin güçlenmesinin önemini vurgulayarak, emekli komandoların çok anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.

Devamını oku

Güncel

Atakan, Girne Batı Çevre Yolu için kolları sıvadı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, bugün öğle saatlerinde Alsancak’a giderek yetkililer ve bölge sakinleriyle, yakında inşası başlayacak olan Girne Batı Çevre Yolu ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı sırasında Girne Çevre Yolu’nun bittiği noktadan Lapta’ya kadar olan projenin çizimleri paylaşılırken, özellikle esnafın çalışmalar sırasında mağdur olmayacağı ifade edildi.

Toplantıda ayrıca güzergah boyunca otobüs durağı cepleri ve yeşil alanlar barındıracak proje konusunda katılımcılarla görüş alışverişinde bulunuldu.
Toplantıya Alsancak’ta Belediye Başkanı Fırat Ataser, bölge esnafı ve vatandaşlar katılırken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Ramadan Beysun, Karayolları Dairesi Müdürü Serhan Kazmacı ve Halkın Partisi Girne Milletvekili Jale Refik Rogers da toplantıda hazır bulunanlar arasındaydı.

Devamını oku

Güncel

Türk Yıldızları KKTC’de

Başbakan Ersin Tatar, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.
Kıbrıs Türkü’nün Türk Yıldızlarını, Türk filolarını ezelden beridir takdirle takip ettiğine işaret eden Tatar, ekibi adada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
8 Ağustos’ta Cengiz Topel’in kabri başında tekrar anılacağını söyleyen Tatar, bu yılki etkinlikte, 1960’lı yıllarda Cengiz Topel’le birlikte Kıbrıs semalarında uçan ve Kıbrıs Türkü’nün güvenliği için her türlü riski alan pilotların isimlerinin de anıt başında bir kütüğe kazınacağını söyledi.
Kıbrıs Türk halkının, hava savunmasında her zaman ve her koşulda yardıma gelen Türk pilotlarını takdirle andığını dile getiren Tatar, Kıbrıs’ın Türkiye’den sadece 40 deniz mili uzak olduğuna işaret ederek, filoların dakikalar içinde adaya gelinebilmesinin güvenlik açısından önemine değindi.
Öte yandan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı olan, TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi