Takip Edin

Güncel

“TAK personeline kimsenin baskı yapma hakkı yoktur… Çalışanlar sahipsiz değildir”

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, TAK’ın muhabir, editör ve yetkililerine, haberleriyle ilgili baskı yapmak, istemde bulunmak, yol-yordam göstermenin kimsenin hakkı olamayacağını vurguladı. 

Bengihan, Türk Ajansı-Kıbrıs (TAK) çalışanlarının bir süreden beri ve gittikçe artan bir şekilde, hak etmedikleri ithamlarla karşı karşıya kaldıklarını, muhabirlerin, editörlerin ve Ajans yetkililerinin, “kasıtlı olarak yanlış, eksik ve yetersiz haber yazmak ve yayımlamakla”  haksız bir şekilde eleştirildiklerini kaydetti.        

Bengihan konu hakkında yaptığı yazılı açıklamada, “Örgütlü olduğumuz TAK’taki muhabir, editör ve yetkililerden, haber yapılması değil, baskı altına alınarak her söylenenin her açıklamanın aynen yazılması istemleri ve bu istemlerin kabul edilemeyecek üsluplarla dile getirilmesi, artık bardağı taşırma noktasına getirmiştir” dedi.

“BİREYSEL OLARAK MUHABİRDEN HESAP SORMAYA TEŞEBBÜS ETMEK HİÇ BİR ETİĞE SIĞMAZ”

Özellikle, “bazı milletvekilleri,  parti temsilcileri ile devlet bünyesindeki bazı üst kademe yöneticilerinin”, medyada arzuladıkları şekilde çok yer almak veya haberleri arzuladıkları bir formatta yayımlatmak veya Ajansı algı operasyonlarında kullanmak peşinde koşmakta, empoze ve emrivakilerde bulunmakta olduklarını ifade eden Bengihan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  

“Ajans çalışanları, Devletin resmi haber ajansı konumundaki Kurum’daki görevlerini, belirlenen çerçeveler ve olanakları ölçüsünde evrensel basın ilkeleri çerçevesinde özveriyle yapmaktadır.  Alanda görevini yapan muhabirlere, ‘ünvanı ne olursa olsun’ kimse müdahale edemez. Ajansın aktardığı haberlerle ilgili bir sorun olduğunu düşünen varsa da bilmelidir ki ‘muhatabı’, görevi çerçevesinde haberi yapmış olan muhabir değil ‘ajansın yöneticileridir’. Bireysel olarak muhabirden hesap sormaya teşebbüs etmek hiç bir etiğe sığmaz. Eğer ille de bir yere şikayet yapılacaksa bu ajans müdüriyeti olmalıdır. Muhabirin veya ajans personelinden herhangi birinin hesap vereceği yer sadece ve sadece ajanstaki üstleri veya ita amiridir. TAK’ın muhabir, editör ve yetkililerine, haberleriyle ilgili baskı yapmak, istemde bulunmak, yol-yordam göstermek, kimsenin hakkı olamaz.”

AJANS ÇALIŞANLARI, SAHİPSİZ DEĞİL

TAK’ın bir devlet kurumu olmasının, hangi kesimden olursa olsun hiç kimseye, kamusal bir görev olan halkı bilgilendirme işini ifa eden TAK personeline “özel amaç ve çıkarları doğrultusunda yönlendirme amaçlı baskı yapma” hakkı veremeyeceğine işaret eden Bengihan, ajans çalışanlarının, sahipsiz olmadığını vurguladı.

Bengihan, açıklamasını şöyle dedi:  “KTAMS olarak, TAK çalışanlarıyla birlikte, baskı, tehdit ve emrivakiler karşında duracağımızı, gerekli olması halinde sendikal mücadeleden kaçınmayacağımızı vurgularız.”

Güncel

İntihar tehdidiyle dükkanlarını tuttu

Baf’ın merkezindeki bir oteli işleten “Omorfo”(Güzelyurt) kökenli Rum göçmen Yorgos Grigoriu’nun, otelin arka tarafından bulunan  Kıbrıs Türk malı iki dükkanının elinden geri alınmak istenmesi üzerine, otelin çatısına çıkarak aşağı atlama tehdidinde bulunduğu belirtildi.

Politis gazetesi, otel işletmecisinin, otelin eşyaları ve donanımlarının içinde yer aldığı deponun ve dükkanın boşaltılması durumunda kendisini aşağı atmakla tehdit etmesi üzerine polis ile otel işletmecisi arasında saatler süren istişarelerin yaşandığını yazdı.

Gazete, Kıbrıs Türk malı iki dükkanının otelin arkasında, ticari Makarios Sokak’ta bulunduğunu, Kıbrıs Türk Malları Vasiliğinin ise iki yıl önce, Baf Belediyesi’nin bu binalara ilgi göstermesi nedeniyle, ilgili sözleşmeyi yenilemediğini belirtti.

Baf Kaymakamlığı’nın ise otel işletmecisi Grigoriu’nun, bir önceki bittiğinden beri yeni kira sözleşmesini imzalamaya gitmediğini, Grigoriu’nun elinde bulunan Kıbrıs Türk binası arkasındaki açık alanın Baf Belediyesi’ne verildiğinden söz ettiğini belirten gazete, Grigoriu’nun, Baf Belediyesi’nin müdahalelerine ilişkin  hiyerarşik itirazda bulunduğunu ancak bunun reddedildiğini, ardından ise Baf Belediyesi’nin çalışmalarını engellemek için mahkemeye başvurduğunu yazdı.

Gazete mahkemenin, geçtiğimiz hafta, Grigoriu’nun aleyhine sonuçlandığını, bunun üzerine Baf ve Limasol’dan,  Kıbrıs Türk Malları İdaresi ekiplerinin, Kıbrıs Türk malı bu binalardan, otele ait eşyaları uzaklaştırmak istediğini belirtti.

Habere göre Grigoriu’nun yoğun tepkisi nedeniyle binaların geri alınması süreci bir kez daha iptal edildi.

Devamını oku

Güncel

Barış Gücü’nde bisikletle devriye dönemi

Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü (UNFICYP) polis departmanı üyeleri, Lefkoşa’daki ara bölgede, bisikletle devriye yapmaya başladı.

Bisikletli ilk devriyenin 17 Nisan’da yapıldığını ve konuyla ilgili açıklamanın UNFIYCP’in web sitesinde de yer aldığını yazan Alithia gazetesi, hedeflenen şeyler arasında UNPOL yetkililerine daha fazla esneklik sağlanması, aynı zamanda ara bölgeye daha fazla erişebilmeleri ve daha geniş alanlarda devriye yapabilmeleri olduğunu ekledi.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.