Takip Edin

Güncel

Sezey: Elimizde zeytinyağı kalmazsa, ithal zeytinyağına yönelmeliyiz

Kıbrıs Türk Zeytin-Zeytinyağı Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (ZEYSAN) Başkanı Ziya Sezey, henüz zeytin hasadı bitmemişken, stoklar tam olarak belirlenmemişken, eldeki ürünler tükenmemişken adaya ithal zeytinyağı getirilmesine karşı olduklarını kaydetti.

Sezey, Başbakan Tufan Erhürman’a ve Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali’ye, “Beklentimiz piyasa dengelerini bozmadan, alınan kararların gözden geçirilmesidir” diyerek seslendi.

“Elimizde zeytinyağı kalmazsa, ithal zeytinyağına yönelmeliyiz” diyen Ziya Sezey, “Bu ithalatın tek elden yapılmaya karar verilmesi de yanlıştır. Tek elden yapılan ithalat yerli üretime merhem olamaz. Dernek olarak itirazımız Hatay’dan ithal edilen bu yağların, iç piyasamızın dengesini bozacağı noktasınadır” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Sezey, “Son günlerde gündem olan zeytinyağı ithali konusunda ZEYSAN adına, benim ağzımdan çıkmış gibi gösterilen açıklamalara başka anlamlar yüklenmesi üzerine açıklamayı yapma gereği duydum” dedi.

“BU ÇÖZÜM SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMAYACAK”

Sezey şunları kaydetti:

“ZEYSAN olarak temelde ithal zeytinyağına karşıyız ancak bir defaya mahsus olmak üzere, Tarım Bakanlığı’nın Karpaz bölgesindeki üreticilerin sorunlarının giderilmesi ve bölge esnafına katkıda bulunması düşüncesiyle yapılana karşı değiliz. Ancak 5 senedir Karpaz’da yeterince ürün olmadığını düşünecek olursak, bu çözüm sürdürülebilir olmayacak. Çünkü bu çözüm şekli, diğer yörelerindeki çiftçimize haksızlık olur. Seneye de aynı durumların yaşanmasının önünü açar.”

“ELİMİZDE ZEYTİNYAĞI KALMAZSA, İTHAL ZEYTİNYAĞINA YÖNELMELİYİZ”

Üreticiden aldıkları zeytinyağlarını diğer meslektaşlarıyla paylaşmaya daima hazır olduklarını söyleyen ZEYSAN Başkanı Ziya Sezey, “Ancak bu paylaşım sonucunda elimizde zeytinyağı kalmazsa, ithal zeytinyağına yönelmeliyiz. Şu anki durum ise henüz hasat bitmemişken, stoklar tam olarak belirlenmemişken, eldeki ürün de tükenmemişken, adaya ithal zeytinyağı getirilmesine karşıyız” dedi.

“SANAYİCİ DE GEREKTİĞİNDE KOOPERATİF GİBİ İTHAL İZNİ ALABİLMELİ”

“Diğer taraftan bu ithalatın tek elden yapılmaya karar verilmesi de yanlıştır” diyen Sezey şöyle devam etti:

“Zeytinyağı sektörü bir tek kooperatiften ibaret değildir. Senelerini, varını yoğunu bu sektöre harcamış sanayici de gerektiğinde kooperatif gibi ithal izni alabilmelidir. Çünkü zeytinyağında ihtiyaç duyulabilecek kalite kriterleri, sanayicilerin elinde bulunan zeytinyağlarının niteliklerine göre farklılık gösterecektir. Tek elden yapılan ithalat kesinlikle yerli üretimin kurtarılmasına merhem olamaz. Bunu getiren kooperatif sadece getirdiği yağın tüccarcılığını yapmış olur.”

“İTHALAT NE KADAR PLANLANIYOR? ÜRETİCİ BUNU BİLMELİ…”

Bakanlar Kurulu’nun ithal zeytinyağına izin verdiğini söyleyen, “25 ton olarak verilen izin bir defaya mı mahsustur?” diye soran Ziya Sezey, “Sayın Özdil Nami’nin dediği gibi ithalat 140 ton olarak mı planlanıyor? Üreticiler olarak bunu bilmeliyiz” ifadelerini kullandı.

“DÜNYA STANDARTLARINA GÖRE PAHALI DA SAYILMAYIZ”

Bu sene ülkenin zeytin rekoltesinin geçen yıllara göre düşüş gösterdiğini kaydeden Ziya Sezey, şunları da ekledi

“Bunun tabi bir sonucu olarak ürün fiyatları enflasyonun da etkisiyle yükseldi. Ancak dünya standartlarına göre pahalı da sayılmayız. Ancak bu sene Türkiye gerçekleri dünya gerçeklerinden farklılık göstermektedir. Çünkü Suriye bölgesindeki savaş nedeniyle Hatay üzerinden ülkeye sokulan Afrin zeytinyağları, Türkiye’nin en önde gelen firmalarını dahi çok zor durumda bırakmıştır.”

“HATAY’DAN İTHAL EDİLEN YAĞLAR, İÇ PİYASANIN DENGESİNİ BOZACAK…İTİRAZIMIZ BUNA”

ZEYSAN Başkanı Ziya Sezey, “Dernek olarak itirazımız Hatay’dan ithal edilen bu yağların, iç piyasamızın dengesini bozacağı noktasınadır” diyerek şunları dile getirdi:

“KKTC’ye ithal edilen yağların nereden getirtildiği noktası bizim için önemli değildir. ZEYSAN olarak KKTC’ye ithal edilen yağların kalite kontrollerinin tam anlamı ile yapıldığından hiçbir endişemiz yoktur. Bizleri endişelendiren yerli üreticinin ve sanayicinin üretim motivasyonsuzluğuna girmiş olmasıdır. Bizler sanayiciler olarak seneye yine üreticiler ile karşı karşıya kalacağız. Bu gerçekler ışığında, tüm üretenler ve emekçiler adına, Sayın Başbakanımızdan ve Tarım Bakanımızdan beklentimiz piyasa dengelerini bozmadan, alınan kararların bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiği düşüncesindeyiz.”

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye olmalısınız Giriş

Yorum Yaz

Güncel

Harekatın komandoları onurlandırıldı

1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim edildi

Başbakan Ersin Tatar, 1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim etti.

Başbakanlık Şeref Salonu’ndaki madalya töreninde, emekli komandolara Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan eşlik etti.

ERUÇ: “BÜYÜK ONUR”

Birinci Komando Taburunun 1974 Barış Harekatındaki Komutanı Tümgeneral Cemal Eruç, kabulde yaptığı konuşmada, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı gibi onurlu bir etkinlikte kendilerine de yer verilmesinden büyük onur duyduklarını ifade etti.

TATAR: “KUTSAL HAREKATLA BAĞIMSIZLIK, ÖZGÜRLÜK, MUTLULUK GETİRİLDİ”

Başbakan Ersin Tatar ise kendilerini ağırlamaktan şeref duyduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 1974’te gerçekleştirdiği kutsal harekâtla Kıbrıs Türkü’ne bağımsızlık, özgürlük ve mutluluk getirdiğini söyledi.

Barış Harekatı sayesinde Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz’de bir devlet sahibi olduğunu kaydeden Tatar, Kıbrıs Türk halkına yönelik haksız ambargolara rağmen Türkiye’nin de desteğiyle KKTC’nin kökleşmeye devam ettiğini ifade etti.

Başbakan Tatar, Türkiye ile KKTC ilişkilerinin güçlenmesinin önemini vurgulayarak, emekli komandoların çok anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.

Devamını oku

Güncel

Atakan, Girne Batı Çevre Yolu için kolları sıvadı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, bugün öğle saatlerinde Alsancak’a giderek yetkililer ve bölge sakinleriyle, yakında inşası başlayacak olan Girne Batı Çevre Yolu ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı sırasında Girne Çevre Yolu’nun bittiği noktadan Lapta’ya kadar olan projenin çizimleri paylaşılırken, özellikle esnafın çalışmalar sırasında mağdur olmayacağı ifade edildi.

Toplantıda ayrıca güzergah boyunca otobüs durağı cepleri ve yeşil alanlar barındıracak proje konusunda katılımcılarla görüş alışverişinde bulunuldu.
Toplantıya Alsancak’ta Belediye Başkanı Fırat Ataser, bölge esnafı ve vatandaşlar katılırken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Ramadan Beysun, Karayolları Dairesi Müdürü Serhan Kazmacı ve Halkın Partisi Girne Milletvekili Jale Refik Rogers da toplantıda hazır bulunanlar arasındaydı.

Devamını oku

Güncel

Türk Yıldızları KKTC’de

Başbakan Ersin Tatar, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.
Kıbrıs Türkü’nün Türk Yıldızlarını, Türk filolarını ezelden beridir takdirle takip ettiğine işaret eden Tatar, ekibi adada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
8 Ağustos’ta Cengiz Topel’in kabri başında tekrar anılacağını söyleyen Tatar, bu yılki etkinlikte, 1960’lı yıllarda Cengiz Topel’le birlikte Kıbrıs semalarında uçan ve Kıbrıs Türkü’nün güvenliği için her türlü riski alan pilotların isimlerinin de anıt başında bir kütüğe kazınacağını söyledi.
Kıbrıs Türk halkının, hava savunmasında her zaman ve her koşulda yardıma gelen Türk pilotlarını takdirle andığını dile getiren Tatar, Kıbrıs’ın Türkiye’den sadece 40 deniz mili uzak olduğuna işaret ederek, filoların dakikalar içinde adaya gelinebilmesinin güvenlik açısından önemine değindi.
Öte yandan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı olan, TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi