Takip Edin

Güncel

Sezey: Elimizde zeytinyağı kalmazsa, ithal zeytinyağına yönelmeliyiz

Kıbrıs Türk Zeytin-Zeytinyağı Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (ZEYSAN) Başkanı Ziya Sezey, henüz zeytin hasadı bitmemişken, stoklar tam olarak belirlenmemişken, eldeki ürünler tükenmemişken adaya ithal zeytinyağı getirilmesine karşı olduklarını kaydetti.

Sezey, Başbakan Tufan Erhürman’a ve Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali’ye, “Beklentimiz piyasa dengelerini bozmadan, alınan kararların gözden geçirilmesidir” diyerek seslendi.

“Elimizde zeytinyağı kalmazsa, ithal zeytinyağına yönelmeliyiz” diyen Ziya Sezey, “Bu ithalatın tek elden yapılmaya karar verilmesi de yanlıştır. Tek elden yapılan ithalat yerli üretime merhem olamaz. Dernek olarak itirazımız Hatay’dan ithal edilen bu yağların, iç piyasamızın dengesini bozacağı noktasınadır” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Sezey, “Son günlerde gündem olan zeytinyağı ithali konusunda ZEYSAN adına, benim ağzımdan çıkmış gibi gösterilen açıklamalara başka anlamlar yüklenmesi üzerine açıklamayı yapma gereği duydum” dedi.

“BU ÇÖZÜM SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMAYACAK”

Sezey şunları kaydetti:

“ZEYSAN olarak temelde ithal zeytinyağına karşıyız ancak bir defaya mahsus olmak üzere, Tarım Bakanlığı’nın Karpaz bölgesindeki üreticilerin sorunlarının giderilmesi ve bölge esnafına katkıda bulunması düşüncesiyle yapılana karşı değiliz. Ancak 5 senedir Karpaz’da yeterince ürün olmadığını düşünecek olursak, bu çözüm sürdürülebilir olmayacak. Çünkü bu çözüm şekli, diğer yörelerindeki çiftçimize haksızlık olur. Seneye de aynı durumların yaşanmasının önünü açar.”

“ELİMİZDE ZEYTİNYAĞI KALMAZSA, İTHAL ZEYTİNYAĞINA YÖNELMELİYİZ”

Üreticiden aldıkları zeytinyağlarını diğer meslektaşlarıyla paylaşmaya daima hazır olduklarını söyleyen ZEYSAN Başkanı Ziya Sezey, “Ancak bu paylaşım sonucunda elimizde zeytinyağı kalmazsa, ithal zeytinyağına yönelmeliyiz. Şu anki durum ise henüz hasat bitmemişken, stoklar tam olarak belirlenmemişken, eldeki ürün de tükenmemişken, adaya ithal zeytinyağı getirilmesine karşıyız” dedi.

“SANAYİCİ DE GEREKTİĞİNDE KOOPERATİF GİBİ İTHAL İZNİ ALABİLMELİ”

“Diğer taraftan bu ithalatın tek elden yapılmaya karar verilmesi de yanlıştır” diyen Sezey şöyle devam etti:

“Zeytinyağı sektörü bir tek kooperatiften ibaret değildir. Senelerini, varını yoğunu bu sektöre harcamış sanayici de gerektiğinde kooperatif gibi ithal izni alabilmelidir. Çünkü zeytinyağında ihtiyaç duyulabilecek kalite kriterleri, sanayicilerin elinde bulunan zeytinyağlarının niteliklerine göre farklılık gösterecektir. Tek elden yapılan ithalat kesinlikle yerli üretimin kurtarılmasına merhem olamaz. Bunu getiren kooperatif sadece getirdiği yağın tüccarcılığını yapmış olur.”

“İTHALAT NE KADAR PLANLANIYOR? ÜRETİCİ BUNU BİLMELİ…”

Bakanlar Kurulu’nun ithal zeytinyağına izin verdiğini söyleyen, “25 ton olarak verilen izin bir defaya mı mahsustur?” diye soran Ziya Sezey, “Sayın Özdil Nami’nin dediği gibi ithalat 140 ton olarak mı planlanıyor? Üreticiler olarak bunu bilmeliyiz” ifadelerini kullandı.

“DÜNYA STANDARTLARINA GÖRE PAHALI DA SAYILMAYIZ”

Bu sene ülkenin zeytin rekoltesinin geçen yıllara göre düşüş gösterdiğini kaydeden Ziya Sezey, şunları da ekledi

“Bunun tabi bir sonucu olarak ürün fiyatları enflasyonun da etkisiyle yükseldi. Ancak dünya standartlarına göre pahalı da sayılmayız. Ancak bu sene Türkiye gerçekleri dünya gerçeklerinden farklılık göstermektedir. Çünkü Suriye bölgesindeki savaş nedeniyle Hatay üzerinden ülkeye sokulan Afrin zeytinyağları, Türkiye’nin en önde gelen firmalarını dahi çok zor durumda bırakmıştır.”

“HATAY’DAN İTHAL EDİLEN YAĞLAR, İÇ PİYASANIN DENGESİNİ BOZACAK…İTİRAZIMIZ BUNA”

ZEYSAN Başkanı Ziya Sezey, “Dernek olarak itirazımız Hatay’dan ithal edilen bu yağların, iç piyasamızın dengesini bozacağı noktasınadır” diyerek şunları dile getirdi:

“KKTC’ye ithal edilen yağların nereden getirtildiği noktası bizim için önemli değildir. ZEYSAN olarak KKTC’ye ithal edilen yağların kalite kontrollerinin tam anlamı ile yapıldığından hiçbir endişemiz yoktur. Bizleri endişelendiren yerli üreticinin ve sanayicinin üretim motivasyonsuzluğuna girmiş olmasıdır. Bizler sanayiciler olarak seneye yine üreticiler ile karşı karşıya kalacağız. Bu gerçekler ışığında, tüm üretenler ve emekçiler adına, Sayın Başbakanımızdan ve Tarım Bakanımızdan beklentimiz piyasa dengelerini bozmadan, alınan kararların bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiği düşüncesindeyiz.”

Güncel

“Turizmciler turist duasına çıkacak”

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Hasan Taçoy, “Koalisyon görüşmesi” diye bir şeyin olmadığını belirterek, “Hükümet orada dururken görüşmeyi asla kabul etmeyiz. Böyle bir görüşme olacaksa yetkili kurullardan yetki almalıyız. Arada simsar varsa beni bağlamaz. Benimle alakası yoktur” dedi.

UBP Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Hasan Taçoy, katıldığı bir televizyon programında “hükümetin icraatlarını ve ülke ekonomisini” değerlendirdi.

Hasan Taçoy, “Hükümet Mehter takımı gibi 2 ileri 1 geri” ifadelerini kullanarak, hükümetin başarısının yüzde 20 olduğunu, bunu da yapılan anketlerin söylediğini savundu.

Taçoy, hükümetin “Müşavirlik Yasasını”Meclis’ten geçirdiğini ancak o zamandan bugüne görevden almaların olmasına rağmen görevden alınanlara yeni görevler verilmediğini, müşavirliğin devam ettiğini ifade etti.

Hasan Taçoy, “Hükümetin yaptığı hiçbir şeyin devamı yok, arkası gelmiyor” görüşünü ifade ederek, Yeşilırmak’ta yaşanan doğal afeti örnek verdi. Doğal afetin ödenmediğini belirten Taçoy, hükümetin bütçedeki mali sıkışıklığı, ülkedeki ekonomik sıkışıklığa çevirdiğini ileri sürdü.

 “TURİZMCİLER TURİST DUASINA ÇIKACAK”

Ülke turizmini de değerlendiren Taçoy, Otelciler Birliği ile yaptığı toplantıyı referans göstererek, turizmde yüzde 30 düşüş olduğunu, 2020 planının yapılmadığını, turizmcilerin sıkıntısının devam ettiğini söyledi.

Uçak bilet fiyatlarına dikkat çeken Taçoy, “2 bin TL’ye gidiş- geliş bileti olursa ülkeye kim gelecek” diye sordu. Taçoy, “İsmimizin yurt dışında konuşulmadığını” savunarak, “Bilet pahalı, personel giderleri yüksek, elektrik yüksek, Turizmcinin harcadığı ancak alamadığı teşvikler var, turizmci kendi reklamını yapıyor ve bilet satmaya çalışıyor, ülkeyi de tanıtıyor, böyle giderse turizmciler turist duasına çıkacaklar” ifadelerini kullandı.

“PROTOKOL 1 YIL OLSUN İSTİYORLAR”

Hasan Taçoy, Mali Protokol ile ilgili konuya da değinerek, protokolün imzalanmamasının sebebinin; hükümetin 1 yıllık protokol yapmak istemesi olduğunu savundu.

“Mali protokol devletin çarkının dönmesini sağlayacaktı” diyen Taçoy, “2018 Nisan’da ekonomik sıkışıklık vardı, bütçe geçtikten sonra uygulama planı imzalandı. Bu protokoller 3 yıllık çıkar. Şu an gündemde yok. Hükümet 1 yıllık yapmak istiyor, bu mali protokol olmaz” dedi.

 “2019-2020 ÖĞRENCİ SAYISI DUMURA UĞRAYACAK”

Öğrenci sayısının düşmesi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Taçoy, bunun ekonomik döngü ve fiyatlara bağlı olduğunu belirtti.

“Burada vereceğiniz imkanlar daralınca dahasını getiremezsiniz” İfadelerine yer veren Taçoy, rakiplerin arttığını söyledi, “2019-2020 öğrenci sayısı dumura uğrayacaktır” görüşünü dile getirdi.

“BU DEDİKODU OLMAKTAN ÇIKAR”

Koalisyon hükümeti ile ilgili soru üzerine Taçoy, “Siyasetçi köye gittiğinde vatandaş ‘hükmet ne zaman düşüyor?’ diye soruyor…Eğer vatandaşa ‘erken’ dersen bu dedikodu olmaktan çıkar, çevrenin konuştuğu mevzu olur” diyen Taçoy, şöyle devam etti:

“Bugün bir hükümet var. Ordadır. ‘Ben kiminle hükümet kuracağım?’ Çıkan bu söylemler halka gidip konuşan vekillerin ürünüdür. Hükümetin bozulmaması için yapılan adımlardır. ‘Koalisyon görüşmesi’ diye bir şey yok. Hükümet orada dururken görüşmeyi asla kabul etmeyiz. Böyle görüşme olacaksa yetkili kurullardan yetki almalıyız. Arada simsar varsa beni bağlamaz. Benimle alakası yoktur.”

Devamını oku

Güncel

1 Mayıs’ta inşaat faaliyetlerini durdurun!

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, yaptığı yazılı açıklamayla üyelerini 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda inşaat faaliyetlerini durdurmaya ve çalışanlarına tatil vermeye çağırdı.

Gürcafer yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıl, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda ülkedeki inşaatların neredeyse tamamının durması üyelerimizin duyarlılığının bir göstergesi olmuş ve bizi gururlandırmıştı.

Bu yıl ve gelecek yıllarda da iş gününe denk gelen 1 Mayıs İşçi Bayramlarında, ülkemizde alın teri döken tüm emekçilere dinlenme hakkı verilmesi büyük önem arz etmektedir.

Bu düşüncelerle, tüm üyelerimizi 1 Mayıs gününün çalışanların günü olduğunun bilinciyle hareket ederek inşaat faaliyetlerini durdurmaya ve çalışanlarına tatil vermeye çağırırız.”

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.