Takip Edin

Güncel

Serdaroğlu: Modern kölelik yasasını kabul etmiyoruz

Kamu reformu olarak bilinen Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’na karşı örgütlü olduğu tüm iş yerlerinde bugün tam gün grev uygulayan Kıbrıs Türk Kamu İşçileri Sendikası’nın (KAMU-İŞ) Başkanı Ahmet Serdaroğlu, hükümete sarı kart gösterdiklerini belirterek “Bizi kırmızı kart göstermeye zorlamayın” dedi.

Grev sürerken Başbakanlık önünde toplanan Kamu-İş ve greve destek veren Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN), Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası (KTHES), Gümrük Çalışanları Sendikası (GÜÇ-SEN), Kıbrıs Türk Memur Sendikası (MEMUR-SEN), Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (TIP-İŞ), Gelir ve Vergi Dairesi Çalışanları Sendikası (VERGİ-SEN), Hazine Çalışanları Sendikası (HAZİNE-SEN), Meclis Çalışanları Sendikası (MEC-SEN), Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTKS) ile Kıbrıs Türk Telekomünikasyon Çalışanları Sendikası (TEL-SEN), yarın saat 12.00’de Başbakan Tufan Erhürman’la görüşmeye çağrıldı.

Başbakanlık önündeki eylem sırasında, “hükümet istifa”, “döviz düştü zamlar geri çekilmedi”, “hani halkın partisiydiniz”, “hani emekçiydiniz” gibi sloganlar atıldı.

Sarı kartları başbakanlık binasına doğru tutan katılımcılar, daha sonra davullar eşliğinde halay çektiler.

SARDAROĞLU: “KIRMIZI KARTA ZORLAMAYIN”

Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu basına yaptığı açıklamada, “kamu reformu” olarak bilinen Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’nda işçi haklarının geri götürmesinden dolayı yasanın “modern kölelik yasası” olduğunu ve kabul etmeyeceklerini kaydetti.

Memleketi mağdur etmek istemediklerini fakat hükümetin kendilerini bu noktaya sürüklediğini dile getiren Serdaroğlu, “Hükümete sarı kart gösteriyoruz. Bizi kırmızı kart göstermeye zorlamayın” şeklinde konuştu.
1988’den bugüne gelmiş geçmiş hükümetlerin kamuya işçi statüsünde istihdam yaptığını ve bu işçilerin kamuyu, memur arkadaşlarıyla birlikte yıllardır omuzlarda taşıdıklarını dile getiren Serdaroğlu, memurlar ile masa paylaşarak bugünlere gelindiğini kaydetti.

“ÇALIŞANLAR KIRIK TUVALETLİ BİNALARDA HİZMET VERİYOR”

“Hükümet edenler çalışanları suçlarken, çalışanlara çalışmaları için güzel ortam hazırlamadan verim bekliyorlar. Biz buna da şiddetle karşıyız” ifadelerini kullanan Serdaroğlu, bugün birçok işçinin ve memurun asbestli binalar altında, kırık tuvaletli binalarda hizmet vermeye çalıştıklarını belirtti.

“KAMUDA VERİMLİLİK İSTERSENİZ SORUNLARI ÇÖZÜN”

Kamuda verimliliği artırmak isteyenlerin ilk önce var olan sorunları çözmesi gerektiğine dikkat çeken Serdaroğlu, “Önce yollarımızı, hastanelerimizi, okullarımızı düzeltecekler. Görecekler ki iyi bir idarecinin peşinden tüm çalışanlar koşarak gider. Biz çalışanlar olarak gelmiş geçmiş hükümetlerde hâlâ bu memleketi idare edecek bir zihniyet görmedik. Halk olarak bıktık, usandık” dedi.

“İCRAAT YAPIN… BİZE İŞLEMEYE NİYETİNİZ OLDUĞUNU GÖSTERİN”

Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, geçmiş hükümeti suçlayarak koltuklarda oturulduğunu belirterek “Tek yaptıkları şey geçmişi suçlamak. Kardeşim seçim arifesinde bu suçlamaları yapıyorsunuz, vaatler veriyorsunuz. Bırakın artık bir öncekinin doğrusunu yanlışını tartıştırmayı, icraat yapın. İşlemeye niyetiniz olduğunu bize gösterin. Biz işliyoruz. Bu haklar işleyerek 30-35 yılda emek verilerek alındı” ifadelerini kullandı.       

“İŞÇİLERİN DE AKLI VAR”

Kamu reformuyla ilgili yasa tasarısında; masa başında işçi çalıştırılamayacağının yer aldığını söyleyen Serdaroğlu, bir işçinin hem bedeni hem da fikri olduğunu, işçinin hem beden gücü isteyen işlerde hem de masa başında çalışabileceğini çünkü işçilerin de aklı olduğunu kaydetti.

Kendilerine bugüne kadar verilen tüm işleri hakkı ile yaptıklarını söyleyen Serdaroğlu, “Bugüne kadar bize bu işleri kendileri verdi. Biz de kendilerinin verdikleri işleri yapıyoruz. N’oldu şimdi kendi kendilerini mi inkar ediyorlar?” diye sordu.

“ÖZEL SEKTÖR DE DÜŞÜNÜLMELİ…”

Kimsenin mağdur olmaması gerektiğini kaydeden Serdaroğlu, özel sektör çalışanlarının da düşünülmesi ve onların da çalışma koşullarına el atılması gerektiğini belirtti.

Serdaroğlu, kendileriyle aynı masaya oturan Çalışma Bakanı’nın özel sektörde sendikalaşmayı savunken öte yandan da işçi haklarıyla ilgili olumsuz şeyler söylediğini öne sürerek bu hakların emek verilerek alındığını ve kötü bir örnek olan özel sektörü kendilerine örnek göstermemeleri gerektiğini kaydetti.

“BAŞBAKAN İLE GÖRÜŞMEDEN OLUMLU SONUÇ BEKLİYORUZ”

Başbakan ile yarın saat 12.00’de görüşeceklerini ve kaosun bitirmesini ümit ettiklerini söyleyen Ahmet Serdaroğlu, görüşmede sonuç alınamaması halinde 12 sendika ile birlikte bir sonraki eylemleri planlayacaklarını ve birlikteliklerini göstereceklerini belirtti.

Kimsenin hafta sonu çoluğunu çocuğunu bırakıp çalışıp mesai alma derdinde olmadığını dile getiren Serdaroğlu, hükümetin isterse vardiya usulü çalışmaya geçebileceğini ama “beleşe” kimsenin çalıştırılamayacağını kaydetti.

Haber: Hurşide Baybora – Fotoğraf: Erol Uysal /TAK
 

Güncel

“Gözü kapalı biçimde bir karar almadık”

 Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı  Kudret Özersay, UBP’yle koalisyon kararı almanın  kendileri açısından kolay olmadığını kaydetti ve ülke açısından da çok kolay bir dönemde olunmadığını ve toplumsal sorumluluklarının bilincinde olarak ve bu sorumluluğu dikkate alarak ellerini taşın altına koymaktan kaçınmadan  böyle bir karar ürettiklerini söyledi.

Özersay, HP Parti Meclisi’nin Emekliler Cemiyeti’nde saat 19:00’da başlayan ve yaklaşık 2 buçuk saat süren toplantısı sonrasında açıklama yaptı ve basının sorularını yanıtladı.

40 EVET 20 HAYIR

Toplantıda UBP ile görüşmeleri sonucunda şekillendirdikleri koalisyon protokolünün içeriğini madde madde ele alınıp değerlendirdiklerini kaydeden Özersay, 40 evet, 20 hayır oyu ile koalisyona girme karar aldıklarını söyledi ve “Hayırlı olsun” diye konuştu.

Koalisyon protokolünün yarın sabah saat 10:00’da Cumhuriyet Meclisi’nde yapılacak törende imzalanacağını kaydeden Özersay, saat 11:00’de ise kabinenin Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sunulacağını kaydetti.

Kabineyi açıklamasının istenmesi üzerine Özersay, kabinenin Cumhurbaşkanı’nın onayıyla ortaya çıkacağını ve şu aşamada  bir şey söylemesinin doğru olmayacağını belirtti.

“ÜLKE HEM EKONOMİK HEM DE SİYASİ OLARAK ÇOK İYİ BİR NOKTADA DEĞİL”

Koalisyon hükümetini isimlendirmeleri halinde nasıl isimlendireceklerinin sorulması üzerine de Özersay, “Biz 15 dk öncesine kadar  bu koalisyona girip girmeyeceğimizi bilmiyorduk. Dolayısıyla bir isim koymadık ama bir gerçek varsa, ülke hem ekonomik hem de siyasi olarak çok iyi bir noktada değil, sadece şunu söyleyebilirim, yapacağı çok iş olan yapması gereken çok iş olan ve ciddi bir toplumsal sorumluluk gerektiren bir hükümet olacağı kesin” dedi.

“GÖZÜ KAPALI BİR BİÇİMDE BİR KARAR ALMADIK”

Hükümet kurulmasına karşın ciddi oranda bir “hayır” oranı olduğunun söylenmesi ve bunu nasıl yorumladığının sorulması üzerine de Özersay,  HP’nin daha önce yaptığı koalisyonda elde ettiği tecrübe bağlamında değerlendirmeler yapıp karar vereceğini söylediklerini ve bu tecrübeleri dikkate alarak böyle bir karar ürettiklerini kaydetti.

Özersay,  “Dolayısıyla gözü kapalı bir biçimde bir karar almadık; birincisi bu. İkincisi de HP’nin içinde çoğulcu ve demokratik bir ortam olduğunun göstergesidir. Bizim için sadece koalisyona girme yönünde oy kullanan değil hayır diyenlerin de ortaya koydukları görüş ve endişeler çok önemlidir,  bunları  da önümüzdeki dönemde kendimize dair notlar olarak aldık bu koalisyon ilişkisi içinde  temkinli bir biçimde o görüşleri de dikkate alacağız bundan herkes emin olabilir” diye konuştu.

“Elinizi mi güçlendirdiniz”  sorusunu yanıtlarken de Özersay, şunları  kaydetti:

 “Eğer bir müzakere süreci devam ediyor olsaydı, çıkan oylamadan sonra bir daha müzakereye oturacak olsaydınız belki bunu söyleyebilirdiniz. Şunu söyleyebilirim, HP başka bazı konularda da karar alırken  artısıyla eksisiyle toplumsal düşünerek karar alan bir partidir bu sonuç da bir miktar onun göstergesidir, demokrasinin ve çoğulculuğun sonucudur.”

Devamını oku

Güncel

Akaryakıt zammı yeni hükümete bırakıldı

UBP Parti Meclisi sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, akaryakıt zammı konusunda dün Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın kendisini arayarak, diğer hükümet yetkililerine ulaşmasını çünkü akaryakıt zammı yapılması gerektiğini, bu zam yapılmazsa 15 günde hazinenin 2 milyon TL zarara uğrayacağını söylediğini aktardı.

Kendisinin de hem HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ı, hem de diğer hükümet yetkililerini aradığını, ancak bu zammın yapılmadığını ifade eden Tatar, “Bize bir hediye bırakmak istediler. Şu anda bu hükümetin yapması gereken bir zammı yeni hükümete bırakmış durumdadırlar” dedi.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.