Takip Edin

Güncel

Sendikal Platform, mahkemeler önünde açıklama yaptı

Sendikal Platform üyesi sendikalar, birkaç gün önce polisin evlerinde yaptığı arama sonrası “yasaklı yayın ve yasa dışı örgüte üyelik” iddiasıyla tutuklanan Bengül Gargınsu ve kızı Simge Alıcı ’ya destek olmak için mahkemeler önünde toplandı.

Mahkemeye çıkarılan anne kızın teminatla serbest bırakılmasının ardından Baraka Kültür Merkezi’nin de destek verdiği Sendikal Platform, mahkemeler önünde açıklama yaptı.

Yasa dışı cemiyete üye olmak ve yasa dışı cemiyete ait yıkıcı propaganda ile ilgili yayın bulundurma suçlamasıyla tutuklanan Bengül Gargınsu ve Simge Alıcı, bugün mahkemece, davalarda hazır bulunmak şartıyla teminata bağlanarak serbest bırakıldılar.

KİŞMİR: “İFADE VE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNE SAHİP ÇIKMAK İÇİN TOPLANDIK”

Sendikal Platform adına açıklama yapan Basın-Sen Başkanı Ali Kişmir, Sendikal Platform olarak birçok örgütün ses vermesi gereken ancak sessiz kaldığı bir ortamda, ifade ve düşünce özgürlüğüne sahip çıkmak için toplandıklarını belirtti.

Polis tarafından birkaç gün önce evlerinde sözde yasaklı kitap bulundurma ve evde bulunan bir sandığın üzerindeki amblemin bir terör örgütünü andırması iddiasıyla önce annenin ardından da kızının tutuklandığını hatırlatan Kişmir, “Bununla birlikte ismi geçen terör yapılarının ülkemizle bir alakası olmadığını hepiniz ve kamuoyu da çok iyi biliyor” dedi.

Bu konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Akıncı’nın “ülkede yasaklı kitap listesi yoktur” diye açıklama yaptığını, Başbakan ve diğer yetkililerin de bu yönde söylemleri olduğunu dile getiren Kişmir, bugünkü mahkemenin bu açıdan çok önemli olduğunu vurguladı.

Kişmir, bugünkü mahkemede, polisin yaptığı tutuklamada ve ortaya koyduğu suçlamada yetersiz olduğunu gözlemlediklerini savundu.

Polislerin sadece kitabın yazarını bildiğini bunun dışında hiçbir bilgisi olmadığı görüşünü de ifade eden Kişmir, “Buldukları sandığın üzerindeki amblemin bir terör örgütüne ait olduğunu sandıklarını söylüyorlar ama ondan da emin değiller” dedi.

“BURADA BİR BASKI, YÖNLENDİRME, TALİMATLA YAPILMIŞ BİR GİRİŞİM VAR”

“Burada bir baskı, yönlendirme, talimatla yapılmış bir girişim var” diyen Kişmir, bu tutuklamanın Kıbrıs Türk toplumunu sindirmeye, baskı kurmaya yönelik olduğunu bugünkü mahkeme sonucunda da bunun görüldüğünü savundu.

Kişmir, Bengül Gargınsu ve Simge Alıcı’nın teminatla serbest bırakıldığını, davanın olup olmayacağının da bahsedilen kitabın bir uzman tarafından değerlendirildikten sonra hazırlanan rapora bağlı olacağını anlattı.

“Geçtiğimiz yıl 22 Ocak’tan itibaren basına ve topluma, ifade özgürlüğü, daha doğrusu her türlü özgürlüğe karşı yükselen baskıya karşı sendikal platform olarak dik durup mücadele vermeye çalışıyoruz” diyen Kişmir, bugün de bu mücadele için toplandıklarını, gelecekte de bu tür olaylar geliştikçe mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

“YAPILAN AÇIKLAMALAR GERÇEK BİR İRADEYİ ORTAYA KOYAMADI”

Basın-Sen Başkanı Kişmir, “Cumhurbaşkanı’nın ve hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamaların bazı kısımları doğru olsa da gerçekten bir iradeyi ortaya koyamadı” diyerek, bu tutumların karşı tarafı daha da güçlendirdiğini, yüreklendirdiğini savundu.

Kişmir, “Yasaklı kitap listesi nerde diye soranlar var, ben şahsım adına net bilgi verebilirim ki kendilerine verilmiş olarak Polis Genel Müdürlüğü’nde, Manavoğlu’nda bir liste vardır. Bu listenin olduğunu Cumhurbaşkanı’na da, Başbakan’a da, Dışişleri Bakanı’na da ben ilettim 2-3 ay önce. Bu listeyle ilgili çalışma yapılmasını ileriki günlerde sorunlar çıkacağını çünkü bu ülkede kitabın yasaklanmasının çağ dışı olduğunu söylemiştim” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın da görüşmelerinde kendisiyle aynı görüşleri paylaştığını söyleyen Kişmir, “Fakat bugün gelinen noktada bu listenin olmadığı yönünde açıklamalar var fakat bu liste mevcuttur ve bu listeye göre de hareket edilmektedir” diye konuştu.

Kişmir, bu listenin ülkeyi ve toplumu kapsamadığını çünkü bu listenin Ankara’dan dayatma olduğunu ileri sürerek, mücadelelerinin bugün burada bitmediğini artarak devam edeceğini belirtti.

ELCİL: “KÜRT, ALEVİ VE KADIN OLDUKLARI İÇİN TUTUKLANDILAR”

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ise işin özünün Bengül Gargınsu ve Simge Alıcı’nın, “Kürt, Alevi ve kadın oldukları için tutuklandıklarını” iddia ederek, “Bu konuda saklanmamak lazım kitap ve getirilen diğer suçlamalar senaryonun parçasıdır” dedi.

22 Ocak 2018’de Afrika gazetesine yönelik linç hareketini dizayn edenlerin yine devrede olduğunu ileri süren Elcil, “Bu olay pazar gün yapılacak Nevruz kutlamalarına dönük provokasyondur. Oraya gidilmemesi, gidecek olanların gözünü korkutmaya yönelik bir organizasyondur” dedi.

Elcil, pazar günü Atatürk Spor Salonu yanında yapılacak Nevruz kutlamalarına da dayanışma çağrısı yaptı.               

Haber: Arzu Köprülü – Fotoğraf: Erol Uysal/TAK

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye olmalısınız Giriş

Yorum Yaz

Güncel

Harekatın komandoları onurlandırıldı

1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim edildi

Başbakan Ersin Tatar, 1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim etti.

Başbakanlık Şeref Salonu’ndaki madalya töreninde, emekli komandolara Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan eşlik etti.

ERUÇ: “BÜYÜK ONUR”

Birinci Komando Taburunun 1974 Barış Harekatındaki Komutanı Tümgeneral Cemal Eruç, kabulde yaptığı konuşmada, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı gibi onurlu bir etkinlikte kendilerine de yer verilmesinden büyük onur duyduklarını ifade etti.

TATAR: “KUTSAL HAREKATLA BAĞIMSIZLIK, ÖZGÜRLÜK, MUTLULUK GETİRİLDİ”

Başbakan Ersin Tatar ise kendilerini ağırlamaktan şeref duyduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 1974’te gerçekleştirdiği kutsal harekâtla Kıbrıs Türkü’ne bağımsızlık, özgürlük ve mutluluk getirdiğini söyledi.

Barış Harekatı sayesinde Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz’de bir devlet sahibi olduğunu kaydeden Tatar, Kıbrıs Türk halkına yönelik haksız ambargolara rağmen Türkiye’nin de desteğiyle KKTC’nin kökleşmeye devam ettiğini ifade etti.

Başbakan Tatar, Türkiye ile KKTC ilişkilerinin güçlenmesinin önemini vurgulayarak, emekli komandoların çok anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.

Devamını oku

Güncel

Atakan, Girne Batı Çevre Yolu için kolları sıvadı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, bugün öğle saatlerinde Alsancak’a giderek yetkililer ve bölge sakinleriyle, yakında inşası başlayacak olan Girne Batı Çevre Yolu ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı sırasında Girne Çevre Yolu’nun bittiği noktadan Lapta’ya kadar olan projenin çizimleri paylaşılırken, özellikle esnafın çalışmalar sırasında mağdur olmayacağı ifade edildi.

Toplantıda ayrıca güzergah boyunca otobüs durağı cepleri ve yeşil alanlar barındıracak proje konusunda katılımcılarla görüş alışverişinde bulunuldu.
Toplantıya Alsancak’ta Belediye Başkanı Fırat Ataser, bölge esnafı ve vatandaşlar katılırken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Ramadan Beysun, Karayolları Dairesi Müdürü Serhan Kazmacı ve Halkın Partisi Girne Milletvekili Jale Refik Rogers da toplantıda hazır bulunanlar arasındaydı.

Devamını oku

Güncel

Türk Yıldızları KKTC’de

Başbakan Ersin Tatar, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.
Kıbrıs Türkü’nün Türk Yıldızlarını, Türk filolarını ezelden beridir takdirle takip ettiğine işaret eden Tatar, ekibi adada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
8 Ağustos’ta Cengiz Topel’in kabri başında tekrar anılacağını söyleyen Tatar, bu yılki etkinlikte, 1960’lı yıllarda Cengiz Topel’le birlikte Kıbrıs semalarında uçan ve Kıbrıs Türkü’nün güvenliği için her türlü riski alan pilotların isimlerinin de anıt başında bir kütüğe kazınacağını söyledi.
Kıbrıs Türk halkının, hava savunmasında her zaman ve her koşulda yardıma gelen Türk pilotlarını takdirle andığını dile getiren Tatar, Kıbrıs’ın Türkiye’den sadece 40 deniz mili uzak olduğuna işaret ederek, filoların dakikalar içinde adaya gelinebilmesinin güvenlik açısından önemine değindi.
Öte yandan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı olan, TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi