Takip Edin

Güncel

“Şehir Plancıları olarak her hükümet döneminde siyasetin baskısı altında kaldık”

Şehir Plancıları Odası, şehir planlamacılarının; Şehir Planlama Dairesi’nin kurulduğu günden itibaren her hükümet döneminde siyasetin baskısı altında kaldığını ifade ederek, taleplerinin, “Plan çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için siyasi iradenin bu tarz müdahalelerden kaçınması ve alınacak kararların yapılacak olan işin teknik personele bırakılması yönünde” olduğunu bildirdi.

Oda Başkanı Merter Refikoğlu yazılı açıklamasında, “Gazimağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı” çalışmalarının devam ettiğini ve İmar Planı çalışmalarının sağlıklı sürdürülebilmesi için de Aralık 2018 tarihinde “Gazimağusa-İskele-Yeniboğaziçi Geçiş Süreci Emirnamesi” yayınlandığını anımsattı.

Refikoğlu, ancak hükümetin 12 Şubat 2019 tarihinde İmar Planı çalışmalarında henüz bir karar üretilmeden ve yürürlükte olan emirnameye uygun olmayan bir şekilde Bakanlar Kurulu kararı ile Kıbrıs Türk Federe Devleti döneminde BRT’ye kiralanan “Orman Arazisi”ni Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne 49 yıllığına kiraladığını kaydetti.

Refikoğlu şöyle devam etti:

“Söz konusu alanın BRT’ye kirada olmasına rağmen DAÜ’ye kiralanması, hem KKTC kurulduğundan beridir dokunulmamış Orman Arazisine yeni bir yapılaşma getirmesi, hem de İmar Planına siyaset müdahalesi olacak bir kararın dikte edilmesi demektir.

Bizler Şehir Plancıları olarak Şehir Planlama Dairesi’nin kurulduğu günden itibaren her hükümet döneminde siyasetin baskısı altında kaldık. Yaptığımız çalışmalarda geleceği ön görüp şehirlerimize yön vermeye çalışırken, siyasiler tarafından özel talepleri karşılamaya yönelik alınan kararları karşımızda bularak bunların çalışmalarımıza eklenmesi yönünde baskı altında kaldık. Son alınan bu Bakanlar Kurulu kararı ile yeni hükümetin de ayni alışkanlığı sürdürdüğünü görmekteyiz.

Şehir Plancıları Odası olarak talebimiz; Plan çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için siyasi iradenin bu tarz müdahalelerden kaçınılması ve alınacak kararların yapılacak olan işin teknik personele bırakılması yönündedir.”

Güncel

İntihar tehdidiyle dükkanlarını tuttu

Baf’ın merkezindeki bir oteli işleten “Omorfo”(Güzelyurt) kökenli Rum göçmen Yorgos Grigoriu’nun, otelin arka tarafından bulunan  Kıbrıs Türk malı iki dükkanının elinden geri alınmak istenmesi üzerine, otelin çatısına çıkarak aşağı atlama tehdidinde bulunduğu belirtildi.

Politis gazetesi, otel işletmecisinin, otelin eşyaları ve donanımlarının içinde yer aldığı deponun ve dükkanın boşaltılması durumunda kendisini aşağı atmakla tehdit etmesi üzerine polis ile otel işletmecisi arasında saatler süren istişarelerin yaşandığını yazdı.

Gazete, Kıbrıs Türk malı iki dükkanının otelin arkasında, ticari Makarios Sokak’ta bulunduğunu, Kıbrıs Türk Malları Vasiliğinin ise iki yıl önce, Baf Belediyesi’nin bu binalara ilgi göstermesi nedeniyle, ilgili sözleşmeyi yenilemediğini belirtti.

Baf Kaymakamlığı’nın ise otel işletmecisi Grigoriu’nun, bir önceki bittiğinden beri yeni kira sözleşmesini imzalamaya gitmediğini, Grigoriu’nun elinde bulunan Kıbrıs Türk binası arkasındaki açık alanın Baf Belediyesi’ne verildiğinden söz ettiğini belirten gazete, Grigoriu’nun, Baf Belediyesi’nin müdahalelerine ilişkin  hiyerarşik itirazda bulunduğunu ancak bunun reddedildiğini, ardından ise Baf Belediyesi’nin çalışmalarını engellemek için mahkemeye başvurduğunu yazdı.

Gazete mahkemenin, geçtiğimiz hafta, Grigoriu’nun aleyhine sonuçlandığını, bunun üzerine Baf ve Limasol’dan,  Kıbrıs Türk Malları İdaresi ekiplerinin, Kıbrıs Türk malı bu binalardan, otele ait eşyaları uzaklaştırmak istediğini belirtti.

Habere göre Grigoriu’nun yoğun tepkisi nedeniyle binaların geri alınması süreci bir kez daha iptal edildi.

Devamını oku

Güncel

Barış Gücü’nde bisikletle devriye dönemi

Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü (UNFICYP) polis departmanı üyeleri, Lefkoşa’daki ara bölgede, bisikletle devriye yapmaya başladı.

Bisikletli ilk devriyenin 17 Nisan’da yapıldığını ve konuyla ilgili açıklamanın UNFIYCP’in web sitesinde de yer aldığını yazan Alithia gazetesi, hedeflenen şeyler arasında UNPOL yetkililerine daha fazla esneklik sağlanması, aynı zamanda ara bölgeye daha fazla erişebilmeleri ve daha geniş alanlarda devriye yapabilmeleri olduğunu ekledi.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.