Takip Edin

Güncel

Sebzede yine zehir!

Bazı üreticilere ait biber, maydanoz, soğan ve ıspanak ve domateste limit üstü ilaç kalıntısına rastlandı.

Tarım Dairesi’nin 21-27 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirdiği ithal ve yerli üretim gıda denetim sonuçlarına göre ithal ürünlerden bir, yerli ürünlerden ise üç numunede tavsiye dışı, iki numunede limit üstü ilaç kalıntısına rastlandı. 

Tarım Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre ithal ve yerli ürünlerden numune alınarak Devlet Laboratuvarı’nda yapılan analizler neticesinde çıkan sonuçlar Avrupa Birliği’nde kullanılan Pestisit Limitleri Çizelgesi’nde değerlendirilerek sonuçlar elde edildi. 

İthal ürünlerden çeri domates, elma çeşitleri, armut çeşitleri, biber çeşitleri , cennet meyvesi, arpa, mısır (silajı), kepek, ayva, üzüm çeşitleri, soya küsbesi, besi yemi, süt yemi ve karma yem olmak üzere 39 numuneden 38’i temiz çıkarken bir numunede limit üstü ilaç kalıntısına rastlandı. 


SVS Tic. Ltd’e ait kırmızı şili biberde yapılan laboratuvar analizleri neticesinde, limit üstü ilaç kalıntısına rastlanmasından dolayı ürün, firmanın isteği üzerine menşeine iade veya imha edilecek. 
Yerli ürünlerden patlıcan, maydanoz, domates, biber çeşitleri, çiçek lahanası, ıspanak, golyandro, enginar, king mandarin, yafa, greyfurt, pırasa, marul, pancar, kereviz ve taze baş soğan olmak üzere 28 numuneden 23’ü temiz çıkarken, üç numunede tavsiye dışı, iki numunede de limit üstü ilaç kalıntısına rastlandı. 

Gelincik köyünde maydanoz üretimi yapan Muhlis Yasak, Çayönü köyünde taze baş soğan üretimi yapan Bayram Güccük ve Şahinler köyünde ıspanak üretimi yapan Duran Kılbıyık’ın ürünleri, tavsiye dışı bitki koruma ürünü ilaç kullanımından dolayı imha edildi. 
Gelincik köyünde biber üretimi yapan Ahmet Nurçin’in ve Çayönü köyünde domates üretimi yapan Hasan Beşerler’in ürünlerinden alınan numunelerde yapılan laboratuvar analizi neticesinde, limit üstü ilaç kalıntısına rastlanmasından dolayı ürünlerin hasadı bir sonraki laboratuvar analizine kadar durduruldu. 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Bir kaza da Ulukışla’da! Kontrolden çıkan araç takla attı, sürücü olay yerini terk etti

Polis Basın Subaylığı’ndan edinilen bilgiye göre, bu sabah saat 07:30 sıralarında, Gazimağusa – Lefkoşa Anayolu üzerinde, sürücüsü meçhul RE 445 plakalı araç sürücüsü dikkatsizliği sonucu Lefkoşa istikametine doğru seyrettiği sırada Ulukışla kavşağı yakınlarına geldiği zaman direksiyon hakimiyetini kaybederek yolun solundan çıkıp takla attı.

Kaza sonucu araç sürücüsü olay mahallinden ayrılmış olduğundan isim tespiti henüz yapılamadı.

Söz konusu şahıs aranmakta olup, soruşturma devam etmektedir.

Devamını oku

Güncel

Basın-Sen, Başbakan Erhürman’ı Eleştirdi

Basın Emekçileri Sendikası(Basın-Sen) Başkanı Ali Kişmir, Başbakan Tufan Erhürman’ı, Dome Otel, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu(Kıb-Tek) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası(KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem’in açıklamaları ile ilgili gelişmeler konusunda eleştirdi.

Ali Kişmir, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Tufan Erhürman’ın, “aldığı veya alamadığı kararlar ile ortaya koyduğu veya koyamadığı görüşlerle kendisine oy verip destekleyen kesimlerin tepkisini” aldığını iddia etti.

Kira sözleşmesi Mayıs 2017’de dolan Vakıflar İdaresi’ne ait Dome Otel ile ilgili olarak Kişmir, Başbakan Erhürman’ı, “Dome Otel’in işletme modelinin devamını sağlayacak sözleşmenin uzatılması yönünde bir irade ortaya koyamamakla” eleştirdi.

Kıb-Tek konusunda da, bazı güçlerin Ahmet Hüdaoğlu’nun Kıb-Tek Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden alınmasını sağladığı iddiasında bulunan Kişmir, gelişmeler karşısında Başbakan’ın “sağlıklı adımlar atmakta zorlandığı”, “çelişkili” davrandığı ve “kararsızlık” sergilediğini savundu.

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem’in hafta içi bir etkinlikte, Kıbrıs Türklerine ekonomik, sosyal ve kültürel dayatmalarda bulunulduğu iddialarının yer aldığı konuşması üzerine, Başbakan’ın bu görüşlere katılmadığı açıklaması ile ilgili olarak da Kişmir, Başbakan’ın Eylem’in konuşmasındaki görüşlere katılmadığı ifadesinin kendi partisinin tabanından bazı kesimleri dahi hayal kırıklığına uğrattığını savundu.

Kişmir, “(Başbakan) Kıbrıslı Türklerin yok oluş nedenlerinin başında gelen unsurları normalleştirmiş bulunmaktadır” dedi.

Ali Kişmir ayrıca, bu konularla ilgili sergiledikleri duruştan dolayı TES, EL-SEN, KTOEÖS ve KTÖS’e destek belirtti.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu