Takip Edin

Güncel

ÖZEV ile Kolan British Hospital, koruyucu hekimlik protokolü imzaladı

Özel Eğitim Vakfı (ÖZEV) Özel Eğitim Okul ile Kolan British Hospital, koruyucu hekimlik kapsamında protokol imzaladı.

Protokol çerçevesinde 1 yıl süreyle 2 haftada bir Kolan Hastanesi’nden hekimler ÖZEV’de eğitim görenlere ve gerekirse ailelerine destek verecek.

ÖZEV’de bugün imzalanan protokol sırasında ÖZEV Başkanı Ersin Görsay ve Kolan British Hospital Başhekimi Harun Gülmez birer konuşma yaptı.

GÖRSAY

ÖZEV Başkanı Ersin Görsay, 2 Nisan’ın Dünya Otizm Farkındalık günü olduğuna dikkati çekerek, otizmin,1/59 oranı temel alındığında ülkede en az 10 bin civarında insanı ilgilendiren bir konu olduğunu belirtti.

Görsay, erken teşhis için tarama testlerinin zorunlu sağlık hizmeti kapsamında olması ve yoğun bireysel eğitimin, otizmin halen bilinen en etkin tedavi yöntemi olduğuna işaret ederek, ülkede eğitimin dünya normlarına uygun biçimde ayda 40 saate çıkarılmasının yanı sıra tam zamanlı, kesintisiz ve multidisiplin yaklaşımla bir devlet politikası haline gelmesi gerektiğini söyledi.

ÖZEV’in kuruluşu ve faaliyetleri hakkında da bilgi veren Görsay, “ÖZEV, bu ilkelerin uygulanabilmesi ve erken tanıyla yoğun eğitim sayesinde otizmli çocukların sorunlarının giderilmesinde büyük kazanımların elde edilmesine yardımcı olacağını bizzat yürüttüğü programlarda14 yıldır yaşayarak görmektedir” dedi.

Görsay, 140 öğrencisi olan ÖZEV’in halen devlet desteğiyle tam zamanlı kesintisiz ve multidisipliner ilkeler çerçevesinde 0-35 yaş dilimi aralığındaki farklı gelişim gösteren bireylere hizmet vermeye devam ettiğini söyledi.

Ersin Görsay, ÖZEV’in bu misyonunu, otizmle mücadele merkezi pozisyonuyla Erken Çocukluk Dönemi Eğitim Merkezi (EÇDEM) projesi ile daha da etkin bir şekilde sürdürmeyi hedeflediğini vurguladı.

Görsay, tüm paydaşları otizmle mücadelede bir devlet politikası oluşturma konusunda dayanışmaya davet ederek “Otizmi farkında olmak ve hamaset yerine, gereğini yapmak, fark yaratacaktır. Haydi devlet politikasını oluşturmak için adım atalım. Kararlı olalım” dedi.

GÜLMEZ

Kolan British Hospital Başhekimi Harun Gülmez ise, otizmin, çağın hastalığı olduğuna işaret ederek, “En önemlisi de geleceğimiz çocukları etkileyen bir hastalık” diye konuştu.

1980’de 3000’de 1; 1990’da 2 binde 1 görülen bu hastalığın şimdi dünya sağlık örgütü verilerine göre 59’da 1 görülür hale geldiğine dikkat çeken Gülmez, bu hastalığın ailelerin gelişimi ve koruyucu hekimlik noktalarında da farkındalık gerektirdiğini söyledi.

Otizme sadece bir hastalık olarak bakılmaması ve toplumun genelinin farkındalığı artırmak gerektiğini belirten Gülmez, toplumun genelinin farkındalığının arttırılmasının önemine işaret etti.

Haber: Arzu Köprülü Fotoğraf: Hüseyin Sayıl /TAK

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye olmalısınız Giriş

Yorum Yaz

Güncel

“Girne trafiği rahatlatılacak”

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Girne limanındaki acil sıkıntılarının giderileceğini, Karaoğlanoğlu, Lapta ve Çatalköy bölgelerindeki trafiği rahatlatmak için de gerekli adımların atılacağını söyledi

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’yü ziyaret etti.

Girne belediye Başkanı Nidai Güngördü, bakan Üstel’in ziyaretinden ötürü memnuniyetini dile getirerek, kentin turizmle ilgi konuları hakkında bilgiler verdi.

İcraat yapmak için hükümetlerin uzun ömürlü olması gerektiğini söyleyen Güngördü, “Görünüşe göre mevcut hükümetin uzun ömürlü olacağı ve sizlerin de güzel işler yapacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Girne Belediyesi olarak ülke turizmine katkıda bulunmak istediklerini de belirten Güngördü, gerek Girne Antik Liman konusunda, gerekse çevre temizliği ve diğer düzenlemelerde belediyenin olanaklarını kullanmaya hazır olduklarını söyledi.

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel de, ilk ziyaretini Girne Belediyesi’ne yaptığını ifade ederek, ülke turizmi için Girne’nin önemine vurgu yaptı.

Girne beldesinin otelleri, butik otelleri ve pansiyonları ile ülkenin güzide şehirlerinden olduğunu belirten Üstel, şehrin daha fazla ön plana çıkması için müşterek projeler yapma niyetinde olduklarını söyledi.

Girne Antik Liman ile ilgi olarak bakanlığın bir takım projeleri olduğunu söyleyen Üstel, limandaki acil sıkıntılarının giderilmesi için belediye ile işbirliğinde çalışma arzusunda olduklarını söyledi.

Girne’de doğudan başlayan ve batıya doğru devam eden büyük bir trafik sorunu yaşandığını da söyleyen Üstel, Ulaştırma Bakanı ile de görüştüğünü, Karaoğlanoğlu, Lapta ve Çatalköy bölgelerini rahatlatmak için hükümet olarak gerekli adımların atılacağını, söyledi.

Devamını oku

Güncel

Tanyel ailesi yasta

Emekli öğretmen Hasan Tanyel hayatını kaybetti

Kıbrıs’ın tanınan ve sevilen öğretmenlerinden Hasan Tanyel dün yaşamını yitirdi.

Ayşe Tanyel’in eşi olan Hasan Tanyel’in cenazesi bugün İsmail Sefa Camisi’nde kılınan öğle namazına müteakip Lefkoşa Kabristanlığı’na defnedildi.

Devamını oku

Güncel

54 yaşında hayata veda etti

Tirmen köyünün sevilen isimlerinden 54 yaşındaki Hüseyin Gümülü, yaşam mücadelesini kaybetti.

Gümülü, beyin kanaması geçirmiş, bir süredir hastanede tedavi görüyordu.

Ölümü ile sevenlerini yasa boğan Gümülü, bugün öğle namazının ardından Tirmen Mezarlığı’na defnedildi.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi