Takip Edin

Güncel

Özersay, Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu U-15 Takımını Kabul Etti

Dışişleri Bakanı Kudret Özarsay, Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu U-15 Futbol karması yönetici ve oyuncularını kabul etti.

Dışişleri Bakanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleşen kabulde Özersay, konuk heyetle sohbet etti ve sorularını yanıtladı.

İngiltere’ye yaptığı ziyaret sırasında başkan ve yöneticilerle bir araya gelme fırsatı bulduğunu belirten Özersay, İngiltere dahil dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan Kıbrıslı Türklerin ilişkilerinin devamlılığının önemine vurgu yaptı ve herkesin köklerinde Kıbrıs bulunduğuna işaret etti.

Türkiye tarafından tanınıp dünyaca tanınmamasına rağmen, Kıbrıslı Türkleri temsil eden ve Kıbrıslı Türklerin beklentilerini yansıtan bir devletin var olduğunu kaydeden Bakan Özersay, yurt dışında dış politikayı yürüten ve yurtdışında yaşayan Kıbrıslı Türkler konusunu takip eden bakanlığın, Dışişleri Bakanlığı olduğunu belirtti.

Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu U-15’in kültürel ve sportif faaliyetler yanında KKTC’yle güçlü bağlantının olmasının önemine değinen Özersay, konuk heyetin KKTC’de güzel bir ziyaret gerçekleştirmesini diledi.

ASKERLİK KONUSU…

Özersay, yurtdışında yaşayan Kıbrıslıları bedelli askerlik yapmasıyla ilgili soruya, şu an isleyen bir sistem olduğunu ve bu sistemin birçok gencin askerlik sorunu yaşamamasını sağladığını, rakam bazında fazla yığılma yaşanması halinde GKK ile istişare edilerek, yeni bir formül ve esneklik sağlanabileceğini belirtti.

“POTANSİYELİ HAREKETE GEÇİRECEĞİZ”

Başka bir soruya karşılık Özersay, yurtdışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin yumuşak bir güç (soft power) olduğunu ve bu potansiyel gücü harekete geçirmeyi planladıklarını söyledi. İkili ilişkileri sadece bir olaya veya güne bağlı olarak değil, sürekli kılmak ve spor, kültür ve diğer alanlarda farklı yaş guruplarını, nesilleri kapsayan ziyaretlerle aradaki bağları güçlendirmek istediklerini vurgulayan Özersay, böylelikle Kıbrıslı Türklerin daha da güçleneceğini ifade etti.

“KTHY YENİDEN HAYATA GEÇECEKSE GERÇEKTEN ALTI DOLDURULUP YAŞATILABİLMELİ”

Kıbrıs Türk Hava Yolları ile ilgili soruyu da yanıtlayan Özersay, Ulaştırma Bakanı Atakan’ın uçaklara hayranlığına işaret ederek ve KTHY’ye özlem duyduğunu ifade ederek, bunun belli zorlukları olduğunu, aynı durumda olan Cyprus Airways’in başka bir özel şirket adı altında yeniden hayata geçirilmeye çalışıldığını fakat bunda başarılı olunamadığını hatırlattı.

Özersay, “KTHY, gerçekten altı doldurulup yaşatılabilecekse yeniden hayata geçirilmeli” diyerek, şu an için ekonomide bir öngörü yapılamadığını ve bu sorunun kesin cevabının belli olmadığını ifade etti.

“MARAŞ ANCAK 4 PARTİ ANLAŞIRSA AÇILABİLİR… BENCE AÇILMALI”

Kapalı Maraş’ın açılmasının söz konusu olup olmadığıyla ilgili soruyu da yanıtlayan Özersay, kendisi ve partisi adına bunu her zaman savunduğunu fakat, şu an hükümette 4 parti bulunduğu için bunun bir uzlaşı çerçevesinde gündeme getirilebileceğini belirtti ve “Bence açılmalı” dedi.

“ÜNİVERSİTE YILLARIMDA GALATASARAYLIYDIM… ŞİMDİ HOCASINI SORUN SÖYLEYEMEM”

Özersay, desteklediği takımın sorulması üzerine üniversite yıllarında Galatasaray taraftarı olduğunu fakat şimdi sorulduğu zaman hocasını ya da futbolcularını sayamayacak kadar konuya uzak olduğunu ifade etti.

Özersay, kısa bir dönem Ortaköy’ün genç takımında futbol da oynadığını fakat o zamanlar çevresindekilerin genelde Çetinkaya taraftarı olduğunu anlattı.

Haber: Raif Uzkan Foto: Süleyman Önal /TAK

Güncel

Harekatın komandoları onurlandırıldı

1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim edildi

Başbakan Ersin Tatar, 1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim etti.

Başbakanlık Şeref Salonu’ndaki madalya töreninde, emekli komandolara Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan eşlik etti.

ERUÇ: “BÜYÜK ONUR”

Birinci Komando Taburunun 1974 Barış Harekatındaki Komutanı Tümgeneral Cemal Eruç, kabulde yaptığı konuşmada, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı gibi onurlu bir etkinlikte kendilerine de yer verilmesinden büyük onur duyduklarını ifade etti.

TATAR: “KUTSAL HAREKATLA BAĞIMSIZLIK, ÖZGÜRLÜK, MUTLULUK GETİRİLDİ”

Başbakan Ersin Tatar ise kendilerini ağırlamaktan şeref duyduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 1974’te gerçekleştirdiği kutsal harekâtla Kıbrıs Türkü’ne bağımsızlık, özgürlük ve mutluluk getirdiğini söyledi.

Barış Harekatı sayesinde Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz’de bir devlet sahibi olduğunu kaydeden Tatar, Kıbrıs Türk halkına yönelik haksız ambargolara rağmen Türkiye’nin de desteğiyle KKTC’nin kökleşmeye devam ettiğini ifade etti.

Başbakan Tatar, Türkiye ile KKTC ilişkilerinin güçlenmesinin önemini vurgulayarak, emekli komandoların çok anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.

Devamını oku

Güncel

Atakan, Girne Batı Çevre Yolu için kolları sıvadı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, bugün öğle saatlerinde Alsancak’a giderek yetkililer ve bölge sakinleriyle, yakında inşası başlayacak olan Girne Batı Çevre Yolu ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı sırasında Girne Çevre Yolu’nun bittiği noktadan Lapta’ya kadar olan projenin çizimleri paylaşılırken, özellikle esnafın çalışmalar sırasında mağdur olmayacağı ifade edildi.

Toplantıda ayrıca güzergah boyunca otobüs durağı cepleri ve yeşil alanlar barındıracak proje konusunda katılımcılarla görüş alışverişinde bulunuldu.
Toplantıya Alsancak’ta Belediye Başkanı Fırat Ataser, bölge esnafı ve vatandaşlar katılırken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Ramadan Beysun, Karayolları Dairesi Müdürü Serhan Kazmacı ve Halkın Partisi Girne Milletvekili Jale Refik Rogers da toplantıda hazır bulunanlar arasındaydı.

Devamını oku

Güncel

Türk Yıldızları KKTC’de

Başbakan Ersin Tatar, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.
Kıbrıs Türkü’nün Türk Yıldızlarını, Türk filolarını ezelden beridir takdirle takip ettiğine işaret eden Tatar, ekibi adada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
8 Ağustos’ta Cengiz Topel’in kabri başında tekrar anılacağını söyleyen Tatar, bu yılki etkinlikte, 1960’lı yıllarda Cengiz Topel’le birlikte Kıbrıs semalarında uçan ve Kıbrıs Türkü’nün güvenliği için her türlü riski alan pilotların isimlerinin de anıt başında bir kütüğe kazınacağını söyledi.
Kıbrıs Türk halkının, hava savunmasında her zaman ve her koşulda yardıma gelen Türk pilotlarını takdirle andığını dile getiren Tatar, Kıbrıs’ın Türkiye’den sadece 40 deniz mili uzak olduğuna işaret ederek, filoların dakikalar içinde adaya gelinebilmesinin güvenlik açısından önemine değindi.
Öte yandan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı olan, TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi