Takip Edin

Güncel

Özersay, Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu U-15 Takımını Kabul Etti

Dışişleri Bakanı Kudret Özarsay, Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu U-15 Futbol karması yönetici ve oyuncularını kabul etti.

Dışişleri Bakanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleşen kabulde Özersay, konuk heyetle sohbet etti ve sorularını yanıtladı.

İngiltere’ye yaptığı ziyaret sırasında başkan ve yöneticilerle bir araya gelme fırsatı bulduğunu belirten Özersay, İngiltere dahil dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan Kıbrıslı Türklerin ilişkilerinin devamlılığının önemine vurgu yaptı ve herkesin köklerinde Kıbrıs bulunduğuna işaret etti.

Türkiye tarafından tanınıp dünyaca tanınmamasına rağmen, Kıbrıslı Türkleri temsil eden ve Kıbrıslı Türklerin beklentilerini yansıtan bir devletin var olduğunu kaydeden Bakan Özersay, yurt dışında dış politikayı yürüten ve yurtdışında yaşayan Kıbrıslı Türkler konusunu takip eden bakanlığın, Dışişleri Bakanlığı olduğunu belirtti.

Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu U-15’in kültürel ve sportif faaliyetler yanında KKTC’yle güçlü bağlantının olmasının önemine değinen Özersay, konuk heyetin KKTC’de güzel bir ziyaret gerçekleştirmesini diledi.

ASKERLİK KONUSU…

Özersay, yurtdışında yaşayan Kıbrıslıları bedelli askerlik yapmasıyla ilgili soruya, şu an isleyen bir sistem olduğunu ve bu sistemin birçok gencin askerlik sorunu yaşamamasını sağladığını, rakam bazında fazla yığılma yaşanması halinde GKK ile istişare edilerek, yeni bir formül ve esneklik sağlanabileceğini belirtti.

“POTANSİYELİ HAREKETE GEÇİRECEĞİZ”

Başka bir soruya karşılık Özersay, yurtdışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin yumuşak bir güç (soft power) olduğunu ve bu potansiyel gücü harekete geçirmeyi planladıklarını söyledi. İkili ilişkileri sadece bir olaya veya güne bağlı olarak değil, sürekli kılmak ve spor, kültür ve diğer alanlarda farklı yaş guruplarını, nesilleri kapsayan ziyaretlerle aradaki bağları güçlendirmek istediklerini vurgulayan Özersay, böylelikle Kıbrıslı Türklerin daha da güçleneceğini ifade etti.

“KTHY YENİDEN HAYATA GEÇECEKSE GERÇEKTEN ALTI DOLDURULUP YAŞATILABİLMELİ”

Kıbrıs Türk Hava Yolları ile ilgili soruyu da yanıtlayan Özersay, Ulaştırma Bakanı Atakan’ın uçaklara hayranlığına işaret ederek ve KTHY’ye özlem duyduğunu ifade ederek, bunun belli zorlukları olduğunu, aynı durumda olan Cyprus Airways’in başka bir özel şirket adı altında yeniden hayata geçirilmeye çalışıldığını fakat bunda başarılı olunamadığını hatırlattı.

Özersay, “KTHY, gerçekten altı doldurulup yaşatılabilecekse yeniden hayata geçirilmeli” diyerek, şu an için ekonomide bir öngörü yapılamadığını ve bu sorunun kesin cevabının belli olmadığını ifade etti.

“MARAŞ ANCAK 4 PARTİ ANLAŞIRSA AÇILABİLİR… BENCE AÇILMALI”

Kapalı Maraş’ın açılmasının söz konusu olup olmadığıyla ilgili soruyu da yanıtlayan Özersay, kendisi ve partisi adına bunu her zaman savunduğunu fakat, şu an hükümette 4 parti bulunduğu için bunun bir uzlaşı çerçevesinde gündeme getirilebileceğini belirtti ve “Bence açılmalı” dedi.

“ÜNİVERSİTE YILLARIMDA GALATASARAYLIYDIM… ŞİMDİ HOCASINI SORUN SÖYLEYEMEM”

Özersay, desteklediği takımın sorulması üzerine üniversite yıllarında Galatasaray taraftarı olduğunu fakat şimdi sorulduğu zaman hocasını ya da futbolcularını sayamayacak kadar konuya uzak olduğunu ifade etti.

Özersay, kısa bir dönem Ortaköy’ün genç takımında futbol da oynadığını fakat o zamanlar çevresindekilerin genelde Çetinkaya taraftarı olduğunu anlattı.

Haber: Raif Uzkan Foto: Süleyman Önal /TAK

Güncel

Tahsin Mertekçi Anısına Dostluk Maçı

Cumhuriyet Meclisi Futbol Takımı ile Yalova Masterleri, 2017 yılında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden eski milletvekili ve Yalova Spor Kulübü eski Başkanı Tahsin Mertekçi anısına futbol maçında karşı karşıya geldi.

Cumhuriyet Meclisi’nden yapılan açıklamaya göre Meclis takımında Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, milletvekilleri Oğuzhan Hasipoğlu, Hasan Büyükoğlu, Erhan Arıklı ve Mesut Genç yer aldı.

Karşılaşmayı Yalova Masterleri 4-3 kazandı.

Maç sonrası konuşmalar yapıldı ve anı kupaları verildi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, merhum Tahsin Mertekçi’nin sadece sporcu kişiliğiyle değil, barış, huzur ve güven içerisinde insanları bir araya getirme uğraşlarıyla da akıllarda yer ettiğini söyledi.

Uluçay, onun fikirlerini, gençlere kattıklarını her zaman ileriye taşıma arzusunda olduklarını dile getirirken organizasyonda emeği geçenleri kutladı.

Halkın Partisi Güzelyurt Milletvekili Hasan Büyükoğlu da konuşmasında merhum Tahsin Mertekçi’nin birçok adımlar attığını ve bu adımların bugün hâlâ hatırlandığını söyledi.

Büyükoğlu, Mertekçi’yi eskiden beri tanıdığını belirterek yaptıkları ile onun çok özel birisi olduğunu ifade etti.

Yalova Kulübü’nün eski Başkanlarından Kadir Dağcan da, master takımını temsilen yaptığı konuşmada Mertekçi’yi yapacakları etkinliklerle her vesileyle anmaya çalışacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından kupalar verilirken, Meclis Başkanı Uluçay, anı kupasını Tahsin Mertekçi’nin kızına takdim etti.

Devamını oku

Güncel

Erhürman: Yönetme sorumluluğuyla davranmakla yükümlüyüz!

Cumhuriyetçi Türk Partisi İlçe kongreleri devam ediyor. Mağusa İlçesi 23. Olağan Kongresi dün akşam KÜKOM’da gerçekleştirildi. Yönetim ve disiplin kurullarının da oluşturulduğu kongrede başkanlığa yeniden Oktay Kayalp getirildi.

Kongreye Başbakan ve Genel Başkan Tufan Erhürman, eski başbakanlardan Özkan Yorgancıoğlu, Genel Sekreter Erdoğan Sorakın, bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları ve ilçe başkanları da katıldı. Kongrede ayrıca AKEL’den yetkililer de yer aldı. Kongre, divanın kurulmasının ardından demokrasi şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ile devam etti. Mağusa İlçe Başkanı Oktay Kayalp’in açılış konuşmasının ardından Mağusa İlçe Sekreteri Chrysanthos Zannettos konuşma gerçekleştirdi. Genel Başkan Tufan Erhürman’ın hitabıyla devam eden kongre, faaliyet ve mali raporların okunup aklanmasıyla tamamlandı.

Başbakan ve Genel Başkan Tufan Erhürman konuşmasında, 1970’te kurulduğunda hiç kimsenin gün gelip CTP’nin hükümette olacağını, iktidar olacağını, ülkeyi yöneteceğini hayal dahi etmediğini belirtti. CTP’nin 1990’lara kadar büyük

bedeller ödeyerek siyasi faaliyetlerini sürdürdüğünü, asla hükümete gelemeyeceği söylendiği halde mücadelesine devam ettiğini kaydeden Erhürman, “CTP ve CTP’liler bu mücadeleyi ne için verdi? Aslında çok basit, çok insani şeyler için… Sevgi için, insanca yaşam için, insan hakları için… Demokrasi gelsin, özgürlükler yaşanabilsin diye mücadele edildi. CTP adalet talep etti, eşitlik talep etti ve bunlar için çok ağır bedeller ödedi” dedi. Bu uzun mücadelede bu ülkede yaşayan her insana dokunup, kucaklaşmayı kendilerine şiar edindiklerini ifade eden Erhürman, bu adada nefes alıp veren tüm insanlarla kardeşçe birlikte yaşayabilelim diye mücadele ettiklerini belirtti. Erhürman, “hayat kısa ama mücadele uzun sürer. CTP’liler hayatlarını birbirlerinin hayatlarına ekleyerek mücadeleyi ileri taşıdı, bundan sonra da bu böyle olacak” dedi.

Başbakan ve Genel Başkan Tufan Erhürman konuşmasında aylardır süren ‘hükümet bozuluyor’ senaryolarına da değinerek şöyle konuştu:

“İlk kez hükümete geldiğimiz 1990’lı yıllardan bugüne CTP’nin bir ödevi var. Bu da ülkeyi yönetme ödevidir. Hepsinden önemlisi yönetme sorumluluğudur. CTP başbakanlık ya da bakanlık koltuğunda kurulmadı. Başbakanlık, bakanlık önemli değil. Biz hükümette olmazsak nefes dahi alamayız, partimizi yaşatamayız diyenlerden ne olduk ne de bundan sonra olacağız. Ancak, eğer biz yönetme sorumluluğunu üstlenmezsek, ülkeyi hangi zihniyetin yöneteceği, dahası nasıl yöneteceği de herkesin bildiği bir şeydir. Bu yüzden her daim yönetme sorumluluğuyla davranmaya yükümlüyüz. Gelecek kuşaklara karşı yükümlüyüz. Yazılan, çizilen senaryoları gazetelerden okuyoruz. CTP herhangi bir senaryonun parçası değildir. Elbette bu senaryoların nasıl yazıldığı ve nasıl oynandığı konusunda bilgi ve tecrübe sahibiyiz. Biliriz, görürüz, değerlendirmemizi yaparız ama son tahlilde bunlara kulak asmaz, işimize bakarız. Biz sorumluluk bilinciyle hareket etmek zorundayız. 14 aydır her hafta hükümet bozulur, yenisi kurulur. Dinlemekten, okumaktan bıktık usandık. Yenilenen senaryolarla aynı şeyi yazıp çiziyorlar. Biz her hâlükârda işimize bakacağız ve adalet için, eşitlik için, demokrasi için, barış için, insan hakları için ne pahasına olursa olsun mücadeleye devam edeceğiz.”

Mağusa İlçe Başkanı Oktay Kayalp konuşmasında Partinin 48 yıllık geçmişine değinerek geleneklerine sahip çıktıklarını, adaleti, demokrasiyi, daha fazla sevgiyi ve barışı savunarak CTP’nin bugünlere geldiğini ifade etti. Daha fazla demokrasi ve inadına barış istenciyle mücadelelerini sürdürdüklerini kaydeden Kayalp, “Kıbrıs Türk halkı bize yönetme şansı vermiştir.

CTP, 1974 sonrası dönemden 2003’lere, yakın döneme kadar sadece iki buçuk yıl hükümet edebilmiştir. Son 15 yılda ise 9 yılını yönetimde geçirmiştir. Bu nedenle halkımıza karşı olan sorumluluğumuz gereği ilkelerimize sahip çıkarak halkımıza yakışan hizmeti vermek için çalışmaya, büyümeye devam edeceğiz” dedi.

Mağusa ilçesinin büyük olduğunu, katılımcı anlayışla herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyen Kayalp, etkili örgütlenmeyi sürdüreceklerini ifade ederek kırsaldan kente en ücra köşenin İlçede temsil edileceği bir yapıyı bu dönemde oluşturacaklarını belirtti. Diğer bir hedeerinin de Cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğunu ifade eden Kayalp, CTP’nin kendi adayını çıkaracağını, Parti tabanında geniş şekilde tartışarak en uygun adayı belirleyeceklerini ifade etti. Genel ve yerel seçimlere de bir yandan hazırlanmaya devam edeceklerini, örgütlülüğü sürdüreceklerini belirtti.

CTP’nin yerel yönetimlerde marka olduğunu kaydeden Kayalp, bu hizmet anlayışını ülkenin geneline yaymak için çalışacaklarını ifade etti. Birlikte olunduktan sonra başarıyı yakalamaktan başka şansları olmadığını vurgulayan Kayalp, bunun yakalanamaması durumunda nelerin kaybedilebileceğinin de bilindiğini ifade etti.

AKEL Mağusa İlçe Sekreteri Chrysanthos Zannettos de konuşmasında ortak vatana ve ortak mücadeleye vurgu yaptı.

“Birleşmiş federal Kıbrıs vizyonu bizleri birleştiren en önemli şeydir” diyen Zannettos, dayanışma ve ortak faaliyetlerin güçlendirilmesinin önemine değindi. AKEL’in müzakere sürecini desteklediğini ve çözümün daha fazla bekletilemeyeceğini belirten Zannettos, zamanın yeniden birleşmenin lehine ilerlemediğine dikkat çekti.

YÖNETİM VE DİSİPLİN KURULLARI BELİRLENDİ

Mağusa İlçesi 23. Olağan Kongresi’ne göre İlçe Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

Cemal İnce, Cemal Mert, Çimen Varer, Erhun Şahali, Erol Adalıer, Fatoş Erozan, Hasan Pekineli, Hüseyin Aranır, Ömer Gür, Şafak Çankaya.

İlçe Disiplin Kurulu ise şöyle belirlendi: Hasan Anday, Osman Kocatürk, Saffet Mehmetalioğulları, Firuz Atakan (Yedek Üye), Hikmet Burkay (Yedek Üye).

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.