Takip Edin

Güncel

Nereden Buldun Yasası’nda sona doğru

Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi, CTP Milletvekili Komite Başkanı Doğuş Derya başkanlığında bugün saat 10.00’da toplandı.
Komite, gündeminde bulunan “Elektronik Haberleşme (Değişiklik) Yasa Önerisi (Öneri Sahipleri: CTP Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya, CTP Girne Milletvekili Asım Akansoy, UBP Girne Milletvekili İzlem Gürçağ Altuğra, UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, UBP İskele Milletvekili Yasemi Öztürk, HP Girne Milletvekili Jale Refik Rogers ve HP Girne Milletvekili Erek Çağatay)” ve “Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Yasa Tasarısı”nı görüştü
Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi, ilk olarak “Elektronik Haberleşme (Değişiklik) Yasa Önerisi”ni görüştü ve oybirliği ile onayladı.
Açıklamada şöyle denildi:
“Bu Yasa, Ülkemizdeki elektronik haberleşme hizmetlerinin yürütülmesi ve elektronik haberleşmenin alt yapı ve şebekelerinin tahsisi ve işletilmesi amaçlı elektronik cihaz ve sistemlere ilişkin düzenlemelerin, yetkilerin ve denetimlerin yapılması kurallarını öngörmektedir.
Ülke genelinde elektronik haberleşme hizmetlerinin yaygınlaşması şebeke ve hizmet alanında teknolojik gelişimin artması ile birlikte tüketicilerin haklarının korunması açısından bazı eksiklikler ortaya çıkmıştır. Tüketiciler elekronik haberleşme hizmetlerinden faturalı hat abonesi olması yanında faturasız hat abonesi de olabilmekte ve bunlarla ilgili kurallar da Yasada düzenlenmiştir. Düzenlenen bu kurallarda aboneler ile hizmet sağlayıcılar arasında sözleşme yapılması öngörülmüş ve belli kıstaslar getirilmiştir. Bu kıstaslardan biri de, faturasız hat alanların hattı üç aydan fazla olmamak koşuluyla kullanacak olması halinde kimlik bilgisinin alınmayacağı kuralıdır.
Ancak teknolojinin gelişmesi sonucu son dönemlerde mobil telefonlar aracılığı ile yapılan dolandırıcılık gibi suçların artması nedeniyle gerek faturalı hatların gerekse faturasız hatların kullanımında tüketicinin kimlik belgeleri alınarak sözleşme yapılması zorunluluğu doğmuştur. Yapılacak bu düzenleme sonucunda bu gibi suçların engellenmesi yanında tüketicilere de aldıkları faturasız hatlarla ilgili sorumluluk yüklemektedir. Bu bağlamda, mobil telefonlar ile işlenen suçların da engellenmesi amacıyla faturasız hat alımında da tüketicilere ait kimlik belgesi alınarak sözleşme yapılması zorunluluğu getirilmesi amaçlanmıştır.”
Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi, daha sonra “Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Yasa Tasarısı”nın genel görüşmesini tamamladı ve komite, Yasa Tasarısı ile ilgili çalışmalarını bir sonraki toplantısında ele almaya devam edecek.
Komite toplantısına davetli olarak, Başbakanlık, Maliye Bakanlığı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’ndan yetkililer katılarak konu ile ilgili görüş ve önerilerini bildirdiler.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye olmalısınız Giriş

Yorum Yaz

Güncel

“Girne trafiği rahatlatılacak”

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Girne limanındaki acil sıkıntılarının giderileceğini, Karaoğlanoğlu, Lapta ve Çatalköy bölgelerindeki trafiği rahatlatmak için de gerekli adımların atılacağını söyledi

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’yü ziyaret etti.

Girne belediye Başkanı Nidai Güngördü, bakan Üstel’in ziyaretinden ötürü memnuniyetini dile getirerek, kentin turizmle ilgi konuları hakkında bilgiler verdi.

İcraat yapmak için hükümetlerin uzun ömürlü olması gerektiğini söyleyen Güngördü, “Görünüşe göre mevcut hükümetin uzun ömürlü olacağı ve sizlerin de güzel işler yapacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Girne Belediyesi olarak ülke turizmine katkıda bulunmak istediklerini de belirten Güngördü, gerek Girne Antik Liman konusunda, gerekse çevre temizliği ve diğer düzenlemelerde belediyenin olanaklarını kullanmaya hazır olduklarını söyledi.

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel de, ilk ziyaretini Girne Belediyesi’ne yaptığını ifade ederek, ülke turizmi için Girne’nin önemine vurgu yaptı.

Girne beldesinin otelleri, butik otelleri ve pansiyonları ile ülkenin güzide şehirlerinden olduğunu belirten Üstel, şehrin daha fazla ön plana çıkması için müşterek projeler yapma niyetinde olduklarını söyledi.

Girne Antik Liman ile ilgi olarak bakanlığın bir takım projeleri olduğunu söyleyen Üstel, limandaki acil sıkıntılarının giderilmesi için belediye ile işbirliğinde çalışma arzusunda olduklarını söyledi.

Girne’de doğudan başlayan ve batıya doğru devam eden büyük bir trafik sorunu yaşandığını da söyleyen Üstel, Ulaştırma Bakanı ile de görüştüğünü, Karaoğlanoğlu, Lapta ve Çatalköy bölgelerini rahatlatmak için hükümet olarak gerekli adımların atılacağını, söyledi.

Devamını oku

Güncel

Tanyel ailesi yasta

Emekli öğretmen Hasan Tanyel hayatını kaybetti

Kıbrıs’ın tanınan ve sevilen öğretmenlerinden Hasan Tanyel dün yaşamını yitirdi.

Ayşe Tanyel’in eşi olan Hasan Tanyel’in cenazesi bugün İsmail Sefa Camisi’nde kılınan öğle namazına müteakip Lefkoşa Kabristanlığı’na defnedildi.

Devamını oku

Güncel

54 yaşında hayata veda etti

Tirmen köyünün sevilen isimlerinden 54 yaşındaki Hüseyin Gümülü, yaşam mücadelesini kaybetti.

Gümülü, beyin kanaması geçirmiş, bir süredir hastanede tedavi görüyordu.

Ölümü ile sevenlerini yasa boğan Gümülü, bugün öğle namazının ardından Tirmen Mezarlığı’na defnedildi.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi