Takip Edin

Güncel

Minikler Süt Günü’nü kutladı

Dünya Süt Günü, KKTC’de de etkinliklere kutlandı. Süt Endüstrisi Kurumu (SÜTEK) Dünya Süt Günü dolayısıyla bugün Gelibolu İlkokulu’nda öğrencilere yönelik çeşitli etkinlikler düzenledi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Dünya Süt Günü dolayısıyla yapmış olduğu konuşmada sütün sağlık ve beslenmedeki faydasını vurgulayarak,  ülkemizde üretilen sütün iç huzuruyla ve gönül rahatlığıyla tüketebileceğini belirtti.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ise çocukların tam donanımlı olarak yetişerek kaliteli bir eğitim almasının yanında, dengeli beslenerek sağlıklı bir şekilde gelişmesinin önemine dikkat çekerek, sağlıklı bir gelecek yaratılmasına katkı koymak adına “Okul Sütü” projesini hayata geçirdiklerini söyledi. 

Gelibolu İlkokulu Müdürü Gökmen Bolkan, dünün dünyada Süt Günü olarak kutlanıldığını belirterek, “Bizler de sütün ne kadar değerli olduğunu göstermek, bir farkındalık yaratmak üzere çocuklarımızla birlikte  bu etkinliği yapmayı planladık” dedi. 

Okul sütü projesi çerçevesinde, her gün düzenli şekilde sütlerin dağıtıldığını ifade eden Bolkan, sütün önemini, süt ürünlerinin faydalarını, ne kadar değerli bir besin kaynağı olduğunu vurgulamaya çalıştıklarını aktardı. 

Devamını oku

Güncel

Mağusa’da yangın! Marangoz atölyesi yanarak kül oldu

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre yangın, bugün saat 12:45 sıralarında çıktı.

Gazimağusa’da ikibuçuk mil yolunun TIR parkı arkasında bulunan Taşkın Gümüştaş’a ait marangoz atölyesinin dış kısmında henüz tespit edilemeyen sebepten dolayı çıkan yangın sonucu, söz konusu şahsa ait çinkodan mamul marangoz atölyesi, içerisinde bulunan marangoz makineleri ile aletleri, atölyenin dış kısmında tamir maksatlı park halinde bulunan adi edilene ait bir adet salon araç tamamen, bir adet kepçenin (şiro) kabin kısmı ile iki lastiği kısmen, henüz sahibi tespit edilemeyen bir adet 50 cc’lik motosiklet, bir adet akülü scoteer ve hurdalık malzemeler tamamen yanarak zarar gördü.

Yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Soruşturma devam etmektedir.

Devamını oku

Güncel

44 yaşındaki adam, denizde boğularak yaşamını yitirdi

Yeniboğaziçi’nde Bedis Plajında 44 yaşındaki adam, denizde boğularak yaşamını yitirdi.

Edinilen bilgiye göre olay, bugün saat 13.15 sıralarında meydana geldi.

Yeniboğaziçi’nde Bedis Plajında, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde sakin Arestis Panayi (E-44), yüzmek için denize girdiği sırada denizin dalgalı oluşundan dolayı boğulmak suretiyle yaşamını yitirdi.

Olayla ilgili soruşturma devam etmektedir.

Devamını oku

Genel

“ANASTASİADİS EŞİTLİK İÇİNDE BİR ORTAKLIK ANLAYIŞINDAN ÇOK UZAK”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Londra konuşmasının, yine siyasi eşitlik içinde bir ortaklık anlayışından çok uzak olduğuna dikkat çekti ve siyasal eşitlik ile etkin katılımın artık yerleşmiş bir BM parametresi olduğunu, geçmiş mutabakatlar arasında bulunduğunu kaydetti. Akıncı, Anastasiades’in bunu kabul etmediğini BM Genel Sekreterine de anlatması gerektiğini vurguladı.
Cumhurbaşkanı Akıncı’nın sosyal medya hesabında yaptığı açıklaması şöyle:
“Sayın Anastasiades’in Londra konuşması, yine siyasi eşitlik içinde bir ortaklık anlayışından çok uzak. Hala geçmiş mutabakatları inkar eden, kararlara etkin katılımı şeytanlaştıran bir söylemi devam ettiriyor. 
Kıbrıslı Türklerin öteden beri var olan haklı bir talebini Türkiye’nin dayatması olarak takdim etmek de işine geliyor. 
Zorluklarımız çok ve tek yanlı değil; çeşitli yönlerden gelen zorluklara karşı mücadelemize devam ediyoruz. Kıbrıs Türk halkının eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde, özgün kimlik ve kişiliği ile uluslararası hukuk temelinde var olma hakkını koruma kararlılığı içinde BM Genel Sekreteri ile görüşmeye gidiyoruz. 
Siyasal eşitlik ve etkin katılım artık yerleşmiş bir BM parametresidir ve geçmiş mutabakatlar arasındadır. Anastasiadis bunu kabul etmediğini BM Genel Sekreterine de anlatmalıdır. Yarın sabah 08.15’de Ercan hava alanındaki basın toplantısında halkımıza daha geniş bilgiler vereceğim.”

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi