Takip Edin

Güncel

Mavroyannis Nisandan İtibaren New York’ta Görev Yapacak

Kıbrıs Rum tarafının bugüne kadarki müzakerecisi Andreas Mavroyannis’in, Nisan ayından itibaren New York’ta görev yapacağı ve Rum Yönetimi’nin BM’deki (New York) Daimi Temsilcisi, Büyükelçi Kornilios Korniliu’nun ise Güney Kıbrıs’a döneceği haber verildi.

Kıbrıs Rum tarafının bugüne kadarki müzakerecisi Mavroyannis’in kısa süre önce Rum Bakanlar Kurulu’nun kararıyla New York’taki Daimi Temsilcilik pozisyonuna atandığını yazan Politis gazetesi, Mavroyannis’in atanmasının Kıbrıs sorunundaki durgunluğa gönderme yapmakta olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürünün de, göreve başlama gününden bir yıl içerisinde değişeceğini belirten gazete, Rum Yönetimi’nin Roma büyükelçiliğinde görev yapan Tasos Conis’in merkeze dönerek 1 Nisan’dan itibaren Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürlüğünü üstleneceğini ifade etti.

Mavroyannis’in atanmasının Bakanlar Kurulu tarafından yaklaşık bir ay önce onaylandığı, bununla birlikte Mavroyannis’in müzakereci olarak da kalmasına müsaade etmeyen hukuki ve pratik zorluklar ortaya çıktığı da ifade edildi.

Mevzuata göre, Rum tarafının müzakerecisinin Rum Yönetimi Başkanı tarafından atandığını ve Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakereler çerçevesinde kendisine verilenlerin ötesinde herhangi başka bir görev yapamadığını kaydeden gazete, Mavroyannis’in Dışişleri Bakanlığı’ndan ödeneksiz izin alarak müzakereci pozisyonuna atandığını belirtti.

Bu maddenin tüm süreçte bir “rahatsızlık” teşkil ettiği, çünkü bunun Mavroyannis’in hem müzakereci pozisyonunda kalıp, hem de New York’taki daimi temsilci görevlerini yerine getiremeyeceğine yol açtığı belirtildi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı içerisindeki “kaynakların” Mavroyannis’in atanmasına kesin gözle baktıklarını yazan gazete, hükümetin de şu ana kadar mevzuatı değiştirmek için herhangi bir harekette bulunmadığını, bunun ise, Mavroyannis’in ödeneksiz izninin sona ermesi ve artık yalnızca resmi olarak daimi temsilcilik görevlerini yapmasını en ağır basan senaryo haline getirdiğini kaydetti.

Rum hükümet kaynaklarının, en azından şimdilik müzakere pozisyonuna başkasının atanması gibi bir konu olmadığını vurguladıklarını da yazan gazete, iki toplumlu teknik komitelerin koordinasyonunu kimin üstleneceği konusunun da açıkta kaldığını ve bu rolü bugüne kadar Mavroyannis’in yerine getirdiğini anımsattı.

Bu arada gazete, Rum Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürlüğü görevini yürütmekte olan Minas Hacımihail’in ise Nisan ayından itibaren İtalya Büyükelçiliği görevini üstleneceğini ekledi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye olmalısınız Giriş

Yorum Yaz

Güncel

Harekatın komandoları onurlandırıldı

1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim edildi

Başbakan Ersin Tatar, 1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim etti.

Başbakanlık Şeref Salonu’ndaki madalya töreninde, emekli komandolara Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan eşlik etti.

ERUÇ: “BÜYÜK ONUR”

Birinci Komando Taburunun 1974 Barış Harekatındaki Komutanı Tümgeneral Cemal Eruç, kabulde yaptığı konuşmada, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı gibi onurlu bir etkinlikte kendilerine de yer verilmesinden büyük onur duyduklarını ifade etti.

TATAR: “KUTSAL HAREKATLA BAĞIMSIZLIK, ÖZGÜRLÜK, MUTLULUK GETİRİLDİ”

Başbakan Ersin Tatar ise kendilerini ağırlamaktan şeref duyduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 1974’te gerçekleştirdiği kutsal harekâtla Kıbrıs Türkü’ne bağımsızlık, özgürlük ve mutluluk getirdiğini söyledi.

Barış Harekatı sayesinde Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz’de bir devlet sahibi olduğunu kaydeden Tatar, Kıbrıs Türk halkına yönelik haksız ambargolara rağmen Türkiye’nin de desteğiyle KKTC’nin kökleşmeye devam ettiğini ifade etti.

Başbakan Tatar, Türkiye ile KKTC ilişkilerinin güçlenmesinin önemini vurgulayarak, emekli komandoların çok anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.

Devamını oku

Güncel

Atakan, Girne Batı Çevre Yolu için kolları sıvadı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, bugün öğle saatlerinde Alsancak’a giderek yetkililer ve bölge sakinleriyle, yakında inşası başlayacak olan Girne Batı Çevre Yolu ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı sırasında Girne Çevre Yolu’nun bittiği noktadan Lapta’ya kadar olan projenin çizimleri paylaşılırken, özellikle esnafın çalışmalar sırasında mağdur olmayacağı ifade edildi.

Toplantıda ayrıca güzergah boyunca otobüs durağı cepleri ve yeşil alanlar barındıracak proje konusunda katılımcılarla görüş alışverişinde bulunuldu.
Toplantıya Alsancak’ta Belediye Başkanı Fırat Ataser, bölge esnafı ve vatandaşlar katılırken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Ramadan Beysun, Karayolları Dairesi Müdürü Serhan Kazmacı ve Halkın Partisi Girne Milletvekili Jale Refik Rogers da toplantıda hazır bulunanlar arasındaydı.

Devamını oku

Güncel

Türk Yıldızları KKTC’de

Başbakan Ersin Tatar, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.
Kıbrıs Türkü’nün Türk Yıldızlarını, Türk filolarını ezelden beridir takdirle takip ettiğine işaret eden Tatar, ekibi adada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
8 Ağustos’ta Cengiz Topel’in kabri başında tekrar anılacağını söyleyen Tatar, bu yılki etkinlikte, 1960’lı yıllarda Cengiz Topel’le birlikte Kıbrıs semalarında uçan ve Kıbrıs Türkü’nün güvenliği için her türlü riski alan pilotların isimlerinin de anıt başında bir kütüğe kazınacağını söyledi.
Kıbrıs Türk halkının, hava savunmasında her zaman ve her koşulda yardıma gelen Türk pilotlarını takdirle andığını dile getiren Tatar, Kıbrıs’ın Türkiye’den sadece 40 deniz mili uzak olduğuna işaret ederek, filoların dakikalar içinde adaya gelinebilmesinin güvenlik açısından önemine değindi.
Öte yandan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı olan, TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi