Takip Edin

Güncel

Mavroyannis Nisandan İtibaren New York’ta Görev Yapacak

Kıbrıs Rum tarafının bugüne kadarki müzakerecisi Andreas Mavroyannis’in, Nisan ayından itibaren New York’ta görev yapacağı ve Rum Yönetimi’nin BM’deki (New York) Daimi Temsilcisi, Büyükelçi Kornilios Korniliu’nun ise Güney Kıbrıs’a döneceği haber verildi.

Kıbrıs Rum tarafının bugüne kadarki müzakerecisi Mavroyannis’in kısa süre önce Rum Bakanlar Kurulu’nun kararıyla New York’taki Daimi Temsilcilik pozisyonuna atandığını yazan Politis gazetesi, Mavroyannis’in atanmasının Kıbrıs sorunundaki durgunluğa gönderme yapmakta olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürünün de, göreve başlama gününden bir yıl içerisinde değişeceğini belirten gazete, Rum Yönetimi’nin Roma büyükelçiliğinde görev yapan Tasos Conis’in merkeze dönerek 1 Nisan’dan itibaren Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürlüğünü üstleneceğini ifade etti.

Mavroyannis’in atanmasının Bakanlar Kurulu tarafından yaklaşık bir ay önce onaylandığı, bununla birlikte Mavroyannis’in müzakereci olarak da kalmasına müsaade etmeyen hukuki ve pratik zorluklar ortaya çıktığı da ifade edildi.

Mevzuata göre, Rum tarafının müzakerecisinin Rum Yönetimi Başkanı tarafından atandığını ve Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakereler çerçevesinde kendisine verilenlerin ötesinde herhangi başka bir görev yapamadığını kaydeden gazete, Mavroyannis’in Dışişleri Bakanlığı’ndan ödeneksiz izin alarak müzakereci pozisyonuna atandığını belirtti.

Bu maddenin tüm süreçte bir “rahatsızlık” teşkil ettiği, çünkü bunun Mavroyannis’in hem müzakereci pozisyonunda kalıp, hem de New York’taki daimi temsilci görevlerini yerine getiremeyeceğine yol açtığı belirtildi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı içerisindeki “kaynakların” Mavroyannis’in atanmasına kesin gözle baktıklarını yazan gazete, hükümetin de şu ana kadar mevzuatı değiştirmek için herhangi bir harekette bulunmadığını, bunun ise, Mavroyannis’in ödeneksiz izninin sona ermesi ve artık yalnızca resmi olarak daimi temsilcilik görevlerini yapmasını en ağır basan senaryo haline getirdiğini kaydetti.

Rum hükümet kaynaklarının, en azından şimdilik müzakere pozisyonuna başkasının atanması gibi bir konu olmadığını vurguladıklarını da yazan gazete, iki toplumlu teknik komitelerin koordinasyonunu kimin üstleneceği konusunun da açıkta kaldığını ve bu rolü bugüne kadar Mavroyannis’in yerine getirdiğini anımsattı.

Bu arada gazete, Rum Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürlüğü görevini yürütmekte olan Minas Hacımihail’in ise Nisan ayından itibaren İtalya Büyükelçiliği görevini üstleneceğini ekledi.

Güncel

İntihar tehdidiyle dükkanlarını tuttu

Baf’ın merkezindeki bir oteli işleten “Omorfo”(Güzelyurt) kökenli Rum göçmen Yorgos Grigoriu’nun, otelin arka tarafından bulunan  Kıbrıs Türk malı iki dükkanının elinden geri alınmak istenmesi üzerine, otelin çatısına çıkarak aşağı atlama tehdidinde bulunduğu belirtildi.

Politis gazetesi, otel işletmecisinin, otelin eşyaları ve donanımlarının içinde yer aldığı deponun ve dükkanın boşaltılması durumunda kendisini aşağı atmakla tehdit etmesi üzerine polis ile otel işletmecisi arasında saatler süren istişarelerin yaşandığını yazdı.

Gazete, Kıbrıs Türk malı iki dükkanının otelin arkasında, ticari Makarios Sokak’ta bulunduğunu, Kıbrıs Türk Malları Vasiliğinin ise iki yıl önce, Baf Belediyesi’nin bu binalara ilgi göstermesi nedeniyle, ilgili sözleşmeyi yenilemediğini belirtti.

Baf Kaymakamlığı’nın ise otel işletmecisi Grigoriu’nun, bir önceki bittiğinden beri yeni kira sözleşmesini imzalamaya gitmediğini, Grigoriu’nun elinde bulunan Kıbrıs Türk binası arkasındaki açık alanın Baf Belediyesi’ne verildiğinden söz ettiğini belirten gazete, Grigoriu’nun, Baf Belediyesi’nin müdahalelerine ilişkin  hiyerarşik itirazda bulunduğunu ancak bunun reddedildiğini, ardından ise Baf Belediyesi’nin çalışmalarını engellemek için mahkemeye başvurduğunu yazdı.

Gazete mahkemenin, geçtiğimiz hafta, Grigoriu’nun aleyhine sonuçlandığını, bunun üzerine Baf ve Limasol’dan,  Kıbrıs Türk Malları İdaresi ekiplerinin, Kıbrıs Türk malı bu binalardan, otele ait eşyaları uzaklaştırmak istediğini belirtti.

Habere göre Grigoriu’nun yoğun tepkisi nedeniyle binaların geri alınması süreci bir kez daha iptal edildi.

Devamını oku

Güncel

Barış Gücü’nde bisikletle devriye dönemi

Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü (UNFICYP) polis departmanı üyeleri, Lefkoşa’daki ara bölgede, bisikletle devriye yapmaya başladı.

Bisikletli ilk devriyenin 17 Nisan’da yapıldığını ve konuyla ilgili açıklamanın UNFIYCP’in web sitesinde de yer aldığını yazan Alithia gazetesi, hedeflenen şeyler arasında UNPOL yetkililerine daha fazla esneklik sağlanması, aynı zamanda ara bölgeye daha fazla erişebilmeleri ve daha geniş alanlarda devriye yapabilmeleri olduğunu ekledi.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.