Takip Edin

Güncel

Manavoğlu: Örgüt, haftanın 7 günü 24 saat görev başındadır

Meclis Başkanı Teberüken Uluçay, Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Kabulde, Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu’na, Polis Genel Müdür II. Yardımcısı HüseyinYeşildağlı, Lefkoşa Polis Müdürü Ahmet Soydan, PGM Özel K. Md. M/Mv. Ahmet Soyer eşlik etti.

MANAVOĞLU 

Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu konuşmasında, polis örgütünün 55’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi.

Polis örgütünün halkın huzur ve güven içerisinde yaşaması için haftanın yedi günü 24 saat hizmet veren bir kuruluş olduğunu dile getiren Manavoğlu, ayrıca itfaiyenin polis örgütüne bağlı olmasının nedeninin de yangınları önleme mücadelesini sürdürdüğünü belirtti.

Manavoğlu, polis örgütünün personel ve araç gereç eksikliklerinin var olduğun fakat örgüt olarak bu eksikliklerin arkasına sığınmadan, görevlerini eksiksiz yapmaya çalıştıklarını vurguladı.

Polisin görevini yaparken yetkilerini yasalardan aldığına dikkat çeken Manavoğlu, yasaların vermediği yetkileri polisin kullanamayacağını söyledi. Manavoğlu, “Özellikle organize suçlarla ilgili hazırladığımız yasa tasarıları vardır. Bir kısım da Meclis’te olan yasalarımız vardır. Bilişim suçlarıyla ilgili hiçbir yasa yoktur. Bu yasaların biran önce yasallaşıp, hayata geçirilmesi ve polis örgütünün elini daha güçlendirmek ve suçların önlenmesinde büyük faydalar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Manavoğlu, Meclis Başkanı Teberüken Uluçay’a kendilerini kabul ettiği için de ayrıca teşekkür etti.

ULUÇAY

Meclis Başkanı Teberüken Uluçay da,  polis örgütünün 55. kuruluş yıldönümü olmasından dolayı örgüt çalışanlarını kutladı.

Kurumsallaşma konusunda ülkede yaşanan sıkıntılara işaret ederek, kurumsallaşmış polis örgütüyle gurur duyduklarını dile getiren Uluçay, mutlaka eksikliklerin olduğunu ve bu eksikliklerin giderilmesi için de siyasiler ve yöneticiler olarak üzerlerine düşen görevlerin yerine getirilmesi için gerekli çabanın gösterilmesi gerektiğini kaydetti. 
Polis örgütünün halkın en çok görev duyduğu bir kurum olduğunu ve herkesin zor durumlarda ilk aradığı kurumun da polis örgütü olduğuna dikkat çeken Uluçay, polis örgütünün gerek personel, gerek yaslardan kaynaklanan eksikliklerini tamamlamanın da kendilerinin boynunun borcu olduğunu kaydetti.

Ülkede hükümetin sık sık değişmesinden dolayı yıllardır üzerinde konsensüs sağlanan ve büyük emeklerle hazırlanan yasa tasarılarının hayata geçirilmediğini dile getiren Uluçay, hükümetlerin değişmesinin ardından yaslarının kadük olduğunu ve bundan dolayı da yasaların gecikmesine sebep olunduğunu söyledi.

Meclis’in gündemindeki yasaların tekrardan yeni hükümete yollandığını ve hükümetin hangi yasaları getireceğine karar vermesi gerektiğini kaydeden Uluçay, bilişim yasa tasarısının da hükümetlerin değişmesine bağlı olarak tekrar tekrar gündeme geldiğini ancak hayat bulması için çok uzun mesailer harcanmasına rağmen tamamlanamadığını belirtti.

“BİLİŞİM SUÇLARI YASASI MUTLAKA GEÇİRİLMELİ”

Uluçay, bilişim suçları yasasının önemine dikkat çekerek ileriki dönem mutlaka öne alınması gereken yasalardan biri olduğunu vurguladı.

Teberrüken Uluçay, trafikte araç kullanan sayısının sürekli arttığına işaret ederek, polis örgütünün gereken hassasiyeti göstermesi gerektiğini kaydetti.

Haber: Hurşide Baybora   Fotoğraf: Hüseyin Sayıl /TAK

Güncel

Erdoğan’dan “Barış Ve Özgürlük Bayramı” mesajı

 Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Barış Harekatı’nı, Kıbrıs Adası’nın eşit sahiplerinden biri olan Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını korumak amacıyla gerçekleştirdiğini belirterek, “Türk ordusunun, Kıbrıs Türkü’nün canı ve güvenliği söz konusu olduğunda, 45 yıl önce attığı adımı gerekmesi halinde yine atmakta tereddüt etmeyeceğinden kimse şüphe duymamalıdır.” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya mesaj gönderdi. 

Erdoğan, “Sayın Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türkü’nü barış ve özgürlüğe kavuşturan 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’nın 45’inci yıl dönümünde, Türk milleti ve şahsım adına Kıbrıs Türk halkının Barış ve Özgürlük Bayramı’nı en kalbi duygularımla kutlarım.” ifadesiyle başlayan mesajında, şöyle devam etti:  

“Türkiye, Barış Harekatı’nı, Kıbrıs Adası’nın eşit sahiplerinden biri olan Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını korumak amacıyla gerçekleştirmiştir. Bu konudaki kararlılığımızı tüm dünya bugün de görmektedir. Kıbrıs’ı kendi vatanından ayrı tutmayan kahraman Türk ordusunun, Kıbrıs Türkü’nün canı ve güvenliği söz konusu olduğunda, 45 yıl önce attığı adımı gerekmesi halinde yine atmakta tereddüt etmeyeceğinden kimse şüphe duymamalıdır.”

Barış Harekatı’nın 20 Temmuz 1974’te, uluslararası hukuka uygun bir biçimde, diplomasinin tüm yolları tüketildikten sonra gerçekleştirildiğine işaret eden Erdoğan, Kıbrıs meselesinde uluslararası meşruiyetin, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye’nin temel ilkelerinin başında geleceğini vurguladı.  

“TÜRKİYE DOĞU AKDENİZ’DE BARIŞIN HÜKÜM SÜRMESİ İÇİN TÜM İMKANLARINI KULLANACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kıbrıs’ta olası bir çözüm, ancak Kıbrıs Türkü’nün siyasi eşitliğinin teminat altına alındığı, güvenlik kaygılarının karşılandığı koşullarda gerçekleşecektir. Ada’daki gerçeklerin gereği olan bu hedeften hiçbir koşulda vazgeçilmeyecektir. Türkiye, her halükarda Kıbrıs Türkü’nün refahının,
güvenliğinin ve geleceğinin garantisi olmaya devam edecektir. Ada’nın ve bölgenin zenginliklerinin sadece kendilerine ait olduğunu zannedenler, bugün olduğu gibi gelecekte de karşılarında Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kararlılığını bulacaklardır.” ifadelerini kullandı. 

Bu minvalde Türkiye’nin, Ada’da adil ve kalıcı çözümün sağlanması için, Doğu Akdeniz’de gerginliğin değil, barışın hüküm sürmesi için tüm imkanlarını kullanacağını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki dayanışmanın, Türk halkı ile Kıbrıs Türk halkının karşılıklı bağlılığının gücünü sorgulayanlar, ne kadar büyük bir yanılgı içinde olduklarını acı tecrübelerle anlamışlardır. Kıbrıs Türkü, büyük Türk milletinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu gerçeği değiştirme hayali içinde olanlar beyhude bir amaç uğruna çabaladıklarını er ya da geç fark edeceklerdir. Bu duygu ve düşüncelerle, milli davamız uğruna canlarını veren aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi şükran ve saygıyla yad ediyor, Kıbrıs Türk Halkı’na barış, huzur ve mutluluklar temenni ediyorum.”

Devamını oku

Güncel

“Ülkede güvenlik ve huzur en üst düzeyde sunulmalı”

Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD), ülkede son zamanlarda artan adli vakalara işaret ederek, vatandaşlar yanında gerek yatırımcı gerekse ziyaretçilere güvenlik ve huzurun en üst düzeyde sunulması için devletin tüm makamlarına çağrıda bulundu.

İŞAD Başkanı Enver Mamülcü yazılı açıklamasında, Kıbrıs Türk İş insanları olarak hedeflerinin; her zaman ülkenin yatırım ve iş ortamını geliştirmek için gönüllülük esasıyla mücadele etmek olduğunu belirtti.

KKTC’nin gerek yatırımcı gerekse ziyaretçilere güvenlik ve huzuru en üst düzeyde sunması ile bilindiğini, ancak son zamanlarda artan adli vakaların halkve iş insanları tarafından endişe ile izlendiğini ifade eden Mamülcü, bu tür adli vakaların önlenmesi noktasında personel eksiklerine rağmen polisin verdiği fedakarca mücadeleyi saygı ve takdirle karşıladıklarını kaydetti.

Tüm dünya ülkelerinin çok daha güvenlikçi bir yapıya büründüğü şu günlerde daha geçen haftalarda ülkeye düşen füzenin kendilerine hangi coğrafyada yaşadıklarına dair bir daha düşünmeye yönelttiğini ifade eden Mamülcü, şöyle devam etti:

“Gerek askeri, gerek istihbarat ve gerekse polisiye olarak çok daha güçlü bir yapıya sahip olmamız gereken bir coğrafya ve dönemde yaşamaktayız.

Etrafımızda savaşlar,terör olayları ve insanlık dramları yaşanırken ülkemiz güvenliği adına alınması gereken önlemler olduğunu düşünüyoruz.

Örnek vermek gerekirse özellikle yasa dışı göç, deniz kıyı güvenliği, sınırlarımızda giriş-çıkışların çok daha dikkatli incelenmesi ve dış kaynaklı terör yapılanmalarının ülkemizde yapabileceği faaliyetler konusunda önlemler alınmalıdır.

Bu konulara altyapı, personel ve özellikle terörizmin önlenmesi konusunda yasal olarak ne kadar hazırız? Terör sadece silahla olmaz, mikro terör, finansal terör, rakip devletlerin halkı sindirmek için uyguladığı yasadışı terör faaliyetleri ve paralel yapılanmalar gibi…

Bizlere düşen bu konularda devletin tüm makamlarını uyararak ülkemizin huzur ve güvenlik ortamına katkıda bulunmaktır. Yurttaşlarımızın huzur ve refahı İŞAD yönetim Kurulunun birinci önceliğidir.”

Devamını oku

Güncel

Pilli: Büyük zaferin 45. Yılı kutlu olsun

Sağlık Bakanı Ali Pilli, yüzlerce kayıp, binlerce yaralı ve mağdur insanın her türlü zorluğa karşı direndiği mücadelede, Kıbrıs Barış Harekatı’nın Kıbrıs Türk halkının varlığı ve devamı için önemli bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Pilli 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Kıbrıslı Türklerin uğradığı baskı ve zulmü ortadan kaldırmak amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nce (TSK) gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın üzerinden tam 45 yıl geçtiğini anımsattı. 

Pilli mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Kurtuluş mücadelesinde hayatını kaybeden aziz  şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyorum.

Kıbrıslı Türklerin acılarının sona erdiği, can ve mal güvenliğinin garanti altına alındığı, özgürlük ortamının sağlandığı tarihimize kazınan bu büyük zaferin 45. Yılı kutlu olsun.”

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi