Takip Edin

Güncel

LTB: Lefkoşa hudutlarındaki tüm devlet okullarının su depoları temiz

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile İskele Belediyesi’nin denetimlerinin sürdüğü, her iki belediyenin okullarda da denetim yaptığı açıklandı.

İskele Belediyesi okul kantinlerini, LTB de okulların su depolarını kontrol ettiğini duyurdu.

 LTB, “Okullarının suları kullanıma uygun” açıklamasında bulundu.

“LEFKOŞA’DA 37 İŞ YERİ DENETLENDİ”

LTB’den verilen bilgiye göre, LTB Halk Sağlığı Şubesi, 17- 21 Aralık tarihleri arasında 37 iş yeri denetlendi.

İş yeri izni olmayan oto galeri, motosiklet satışı ve oto yıkamacı niteliğindeki 17 iş yerine ihbar verildi.

Derviş Büfe ile Dayı Büfe’ye iş yeri izni olmadığı ve sağlık karnesiz personel çalıştırdığı; Katık Ekmek Pide Salonu’na iş yeri izni olmadığı için para cezası kesildi.

Denetlenen işyerleri şöyle açıklandı:

“3 restoran, 3 büfe, 1 pastane, 1 fırın, 5 kafeterya, 1 internet kafe, 1 oto galeri, 3 off licence, 2 spor salonu, 1 gıda deposu, 8 market, 4 güzellik salonu, 3 okul kafeteryası, 1 eğitim merkezi.”

LTB: “DEVLET OKULLARININ SU DEPOLARI TEMİZ”

Öte yandan LTB, Lefkoşa hudutlarındaki tüm devlet okullarının su depolarından Ekim- Kasım aylarında alınan su numunelerinin analizlerinin Devlet Laboratuarı’nda yapıldığını duyurdu.

Buna göre, tüm okullarının sularının kullanıma uygun olduğu tespit edildi.

Numune alınan okulların isimleri şu şekilde:

“Fazıl Plümer Anaokulu; Atatürk Meslek Lisesi; Lefkoşa KTEV Anaokulu; Tosunoğlu Okul Öncesi Eğitim Merkezi; Yeni Yüzyıl Anaokulu; Gülen Yüzler Anaokulu; Yenicami Anaokulu; Necati Taşkın İlkokulu; Şht. Yalçın İlkokulu; 9 Eylül İlkokulu;Gelibolu İlkokulu; Şht. Doğan Ahmet İlkokulu; Haspolat İlkokulu, Hamitköy Dr. Fazıl Küçük İlkokulu; Çağlayan Cumhuriyet İlkokulu; Lefkoşa Atatürk İlkokulu; Arabahmet İlkokulu; Şht. Tuncer İlkokulu; Şht. Ertuğrul İlkokulu; Bayraktar Ortaokulu; Bayraktar Türk Maarif Koleji; Demokrasi Ortaokulu; Şht. Hüseyin Ruso Ortaokulu; Atleks Sanverler Ortaokulu; Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi; Lefkoşa Türk Lisesi; Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi; 20 Temmuz Fen Lisesi; Türk Maarif Koleji; Haydarpaşa Ticaret Lisesi; Bülent Ecevit Anadolu Lisesi;Hala Sultan Eğitim Kompleksi.”

İSKELE BELEDİYESİ OKUL KANTİNLERİNİ DE DENETLEDİ

Öte yandan İskele Belediyesi, okul kantinlerini belirli periyotlarda denetlemeye devam ettiğini açıkladı.

İskele Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, Zabıta Birimi, evrakları, satışı yapılan ürünlerin hijyen olup olmadığını, yiyeceklerin saklanma koşullarını değerlendirdi.

Sağlık Bakanlığı, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ile birlikte yapılan denetimlerde Şehit İlker Karter İlkokulu, Bekirpaşa Lisesi ve Ticaret Lisesi’nde bulunan kantinler denetlendi.

İskele ve köylerindeki marketlerde; iş yeri açma ve çalıştırma izin belgeleri, sağlık karneleri ürünlerin son kullanma tarihleri, sağlığa elverişli olup olmadıkları gibi pek çok kritere bakıldı. Eksiklikleri tespit edilen bazı marketler hakkında tutanak tutulurken, bazı marketlere de uyarı yapıldı.

Vatandaşların, şikâyet ve öneri için İskele Belediyesi’nin 7/24 hizmet veren 444 21 22 numaralı telefonuna ulaşılabileceği kaydedildi. Dileyenlerin [email protected] adresine mail de gönderebileceği belirtildi.

Güncel

“Turizmciler turist duasına çıkacak”

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Hasan Taçoy, “Koalisyon görüşmesi” diye bir şeyin olmadığını belirterek, “Hükümet orada dururken görüşmeyi asla kabul etmeyiz. Böyle bir görüşme olacaksa yetkili kurullardan yetki almalıyız. Arada simsar varsa beni bağlamaz. Benimle alakası yoktur” dedi.

UBP Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Hasan Taçoy, katıldığı bir televizyon programında “hükümetin icraatlarını ve ülke ekonomisini” değerlendirdi.

Hasan Taçoy, “Hükümet Mehter takımı gibi 2 ileri 1 geri” ifadelerini kullanarak, hükümetin başarısının yüzde 20 olduğunu, bunu da yapılan anketlerin söylediğini savundu.

Taçoy, hükümetin “Müşavirlik Yasasını”Meclis’ten geçirdiğini ancak o zamandan bugüne görevden almaların olmasına rağmen görevden alınanlara yeni görevler verilmediğini, müşavirliğin devam ettiğini ifade etti.

Hasan Taçoy, “Hükümetin yaptığı hiçbir şeyin devamı yok, arkası gelmiyor” görüşünü ifade ederek, Yeşilırmak’ta yaşanan doğal afeti örnek verdi. Doğal afetin ödenmediğini belirten Taçoy, hükümetin bütçedeki mali sıkışıklığı, ülkedeki ekonomik sıkışıklığa çevirdiğini ileri sürdü.

 “TURİZMCİLER TURİST DUASINA ÇIKACAK”

Ülke turizmini de değerlendiren Taçoy, Otelciler Birliği ile yaptığı toplantıyı referans göstererek, turizmde yüzde 30 düşüş olduğunu, 2020 planının yapılmadığını, turizmcilerin sıkıntısının devam ettiğini söyledi.

Uçak bilet fiyatlarına dikkat çeken Taçoy, “2 bin TL’ye gidiş- geliş bileti olursa ülkeye kim gelecek” diye sordu. Taçoy, “İsmimizin yurt dışında konuşulmadığını” savunarak, “Bilet pahalı, personel giderleri yüksek, elektrik yüksek, Turizmcinin harcadığı ancak alamadığı teşvikler var, turizmci kendi reklamını yapıyor ve bilet satmaya çalışıyor, ülkeyi de tanıtıyor, böyle giderse turizmciler turist duasına çıkacaklar” ifadelerini kullandı.

“PROTOKOL 1 YIL OLSUN İSTİYORLAR”

Hasan Taçoy, Mali Protokol ile ilgili konuya da değinerek, protokolün imzalanmamasının sebebinin; hükümetin 1 yıllık protokol yapmak istemesi olduğunu savundu.

“Mali protokol devletin çarkının dönmesini sağlayacaktı” diyen Taçoy, “2018 Nisan’da ekonomik sıkışıklık vardı, bütçe geçtikten sonra uygulama planı imzalandı. Bu protokoller 3 yıllık çıkar. Şu an gündemde yok. Hükümet 1 yıllık yapmak istiyor, bu mali protokol olmaz” dedi.

 “2019-2020 ÖĞRENCİ SAYISI DUMURA UĞRAYACAK”

Öğrenci sayısının düşmesi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Taçoy, bunun ekonomik döngü ve fiyatlara bağlı olduğunu belirtti.

“Burada vereceğiniz imkanlar daralınca dahasını getiremezsiniz” İfadelerine yer veren Taçoy, rakiplerin arttığını söyledi, “2019-2020 öğrenci sayısı dumura uğrayacaktır” görüşünü dile getirdi.

“BU DEDİKODU OLMAKTAN ÇIKAR”

Koalisyon hükümeti ile ilgili soru üzerine Taçoy, “Siyasetçi köye gittiğinde vatandaş ‘hükmet ne zaman düşüyor?’ diye soruyor…Eğer vatandaşa ‘erken’ dersen bu dedikodu olmaktan çıkar, çevrenin konuştuğu mevzu olur” diyen Taçoy, şöyle devam etti:

“Bugün bir hükümet var. Ordadır. ‘Ben kiminle hükümet kuracağım?’ Çıkan bu söylemler halka gidip konuşan vekillerin ürünüdür. Hükümetin bozulmaması için yapılan adımlardır. ‘Koalisyon görüşmesi’ diye bir şey yok. Hükümet orada dururken görüşmeyi asla kabul etmeyiz. Böyle görüşme olacaksa yetkili kurullardan yetki almalıyız. Arada simsar varsa beni bağlamaz. Benimle alakası yoktur.”

Devamını oku

Güncel

1 Mayıs’ta inşaat faaliyetlerini durdurun!

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, yaptığı yazılı açıklamayla üyelerini 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda inşaat faaliyetlerini durdurmaya ve çalışanlarına tatil vermeye çağırdı.

Gürcafer yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıl, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda ülkedeki inşaatların neredeyse tamamının durması üyelerimizin duyarlılığının bir göstergesi olmuş ve bizi gururlandırmıştı.

Bu yıl ve gelecek yıllarda da iş gününe denk gelen 1 Mayıs İşçi Bayramlarında, ülkemizde alın teri döken tüm emekçilere dinlenme hakkı verilmesi büyük önem arz etmektedir.

Bu düşüncelerle, tüm üyelerimizi 1 Mayıs gününün çalışanların günü olduğunun bilinciyle hareket ederek inşaat faaliyetlerini durdurmaya ve çalışanlarına tatil vermeye çağırırız.”

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.