Takip Edin

Güncel

Lefkoşa’da yayalar için sesli trafik ışığı

Lefkoşa’da Girne Kapısı ve Devlet Hastanesi önünde bulunan trafik ışıklarına, yayalar için sesli sinyalizasyon sistemi kuruldu

Başkent Lefkoşa’da Girne Kapısı ve Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi önünde bulunan trafik ışıklarına, yayalar için sesli sinyalizasyon sistemi kuruldu.

Geçtiğimiz hafta sonu yapılan çalışmalar sonrasında uygulamaya konan sesli sinyalizasyon sistemleri, özellikle görme engelli vatandaşların söz konusu noktalardaki yaya geçitlerini güvenli bir şekilde kullanmalarına olanak tanıyor.

Tüm Engelliler Federasyonu Başkanı Ömer Suay, Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu Başkanı Günay Kibrit ve kurul üyelerinden Orkun Bozkurt, geçtiğimiz günlerde Girne Kapısı’ndaki trafik ışıklarına monte edilen sesli sinyalizasyon sistemini deneyerek görüş ve önerilerini Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı’ya aktardı. 

Tüm Engelliler Federasyonu Başkanı Ömer Suay, bakanlığın duyarlılığına teşekkür etti ve trafik ışıklarında sesli sinyalizasyon sistemi olmasının özellikle görme engelli vatandaşlar açısından çok önemli olduğunu belirtti.

Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu Başkanı Günay Kibrit ise sinyalizasyon sistemlerinin mümkün olduğunca yaygınlaşmasını dilediklerini söyledi.

NASIL KULLANILACAK?

Sesli sinyalizasyon sistemini devreye sokmak için ışıklı sinyalizasyon sisteminin bulunduğu direğe, yerden yaklaşık 1.5 metre yüksekliğe monte edilen kontrol panelinin alt tarafındaki yuvarlağa dokunmak yeterli. Trafik ışıklarının araçlar için kırmızı yanmasının ardından yayaların yolun karşısına geçilebileceğini bildiren sesli uyarı da başlıyor.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye olmalısınız Giriş

Yorum Yaz

Güncel

“Girne trafiği rahatlatılacak”

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Girne limanındaki acil sıkıntılarının giderileceğini, Karaoğlanoğlu, Lapta ve Çatalköy bölgelerindeki trafiği rahatlatmak için de gerekli adımların atılacağını söyledi

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’yü ziyaret etti.

Girne belediye Başkanı Nidai Güngördü, bakan Üstel’in ziyaretinden ötürü memnuniyetini dile getirerek, kentin turizmle ilgi konuları hakkında bilgiler verdi.

İcraat yapmak için hükümetlerin uzun ömürlü olması gerektiğini söyleyen Güngördü, “Görünüşe göre mevcut hükümetin uzun ömürlü olacağı ve sizlerin de güzel işler yapacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Girne Belediyesi olarak ülke turizmine katkıda bulunmak istediklerini de belirten Güngördü, gerek Girne Antik Liman konusunda, gerekse çevre temizliği ve diğer düzenlemelerde belediyenin olanaklarını kullanmaya hazır olduklarını söyledi.

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel de, ilk ziyaretini Girne Belediyesi’ne yaptığını ifade ederek, ülke turizmi için Girne’nin önemine vurgu yaptı.

Girne beldesinin otelleri, butik otelleri ve pansiyonları ile ülkenin güzide şehirlerinden olduğunu belirten Üstel, şehrin daha fazla ön plana çıkması için müşterek projeler yapma niyetinde olduklarını söyledi.

Girne Antik Liman ile ilgi olarak bakanlığın bir takım projeleri olduğunu söyleyen Üstel, limandaki acil sıkıntılarının giderilmesi için belediye ile işbirliğinde çalışma arzusunda olduklarını söyledi.

Girne’de doğudan başlayan ve batıya doğru devam eden büyük bir trafik sorunu yaşandığını da söyleyen Üstel, Ulaştırma Bakanı ile de görüştüğünü, Karaoğlanoğlu, Lapta ve Çatalköy bölgelerini rahatlatmak için hükümet olarak gerekli adımların atılacağını, söyledi.

Devamını oku

Güncel

Tanyel ailesi yasta

Emekli öğretmen Hasan Tanyel hayatını kaybetti

Kıbrıs’ın tanınan ve sevilen öğretmenlerinden Hasan Tanyel dün yaşamını yitirdi.

Ayşe Tanyel’in eşi olan Hasan Tanyel’in cenazesi bugün İsmail Sefa Camisi’nde kılınan öğle namazına müteakip Lefkoşa Kabristanlığı’na defnedildi.

Devamını oku

Güncel

54 yaşında hayata veda etti

Tirmen köyünün sevilen isimlerinden 54 yaşındaki Hüseyin Gümülü, yaşam mücadelesini kaybetti.

Gümülü, beyin kanaması geçirmiş, bir süredir hastanede tedavi görüyordu.

Ölümü ile sevenlerini yasa boğan Gümülü, bugün öğle namazının ardından Tirmen Mezarlığı’na defnedildi.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi