Takip Edin

Güncel

“Lefkoşa- Girne anayolu daha güvenli olacak”

Mecliste konuşan Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, çevre temizliği ile ilgili daha önce de bilgi verdiğini dile getirerek, yerel yönetimler ile yaptıkları iş birliği çerçevesinde yol temizliği yapılacağını söyledi.

Lefkoşa- Girne arasındaki yolda sorun olmadığını, burada tek başlarına hareket etmediklerini, yapılan çalışmaların tamamlandığını söyleyen Atakan, söz konusu yolun bir müddet sonra daha güvenli yol haline geleceğini kaydetti.

Yol yapımı ile ilgili de Türkiye  kaynaklarının açılacağı ve  çalışmaların başlayacağı yönünde bilgileri olduğunu kaydeden Atakan, yol yapım çalışmalarının devam edeceğini belirtti.

Son yağışlardan zarar gören yollarla  ilgili çalışmalarını tamamladıklarını  ve çalışmayı Maliye Bakanlığına gönderdiklerini kaydeden  Atakan, Maliye Bakanlığından mali kaynak ayrılması durumunda yol dökümüne hemen başlayabileceklerini kaydetti.

Yollarda sıkıntılar olduğunu, fakat tüm yolların da kötü olmadığını vurgulayan  Atakan, su borularının döşendiği zamanda bazı sorunların yaşandığını gördüklerini ve bazı dolgularda da sorunlar yaşandığını, palyatif önlemler alabileceklerini  söyledi.

Alsancak- Lapta yolunda  yakın zamanda,  problemi ortadan kaldıracak çözümler üreteceklerini dile getiren Atakan, günün sonunda gelinen noktanın kaynak sıkıntısı olduğunu, kaynak sorununun çözümüne yönelik ilerlemeler olacağını  umduğunu söyledi.

Trafik kurallarına uyulması gerektiğini vurgulayan Atakan, yolların sorunlu olduğunu fakat ne olursa olsun araçların dikkatli kullanılması gerektiğini belirtti.

Yollardaki sorunun fakında olduklarını söyleyen  mevcut şartlar nedeniyle  trafik kurallarına daha çok  uyulması gerektiğini belirtti.

Atakan, Ciklos’ta ,  uzmanların hazırladığı raporun beklenmesinden dolayı sürenin uzadığını  ifade etti.

Güncel

İntihar tehdidiyle dükkanlarını tuttu

Baf’ın merkezindeki bir oteli işleten “Omorfo”(Güzelyurt) kökenli Rum göçmen Yorgos Grigoriu’nun, otelin arka tarafından bulunan  Kıbrıs Türk malı iki dükkanının elinden geri alınmak istenmesi üzerine, otelin çatısına çıkarak aşağı atlama tehdidinde bulunduğu belirtildi.

Politis gazetesi, otel işletmecisinin, otelin eşyaları ve donanımlarının içinde yer aldığı deponun ve dükkanın boşaltılması durumunda kendisini aşağı atmakla tehdit etmesi üzerine polis ile otel işletmecisi arasında saatler süren istişarelerin yaşandığını yazdı.

Gazete, Kıbrıs Türk malı iki dükkanının otelin arkasında, ticari Makarios Sokak’ta bulunduğunu, Kıbrıs Türk Malları Vasiliğinin ise iki yıl önce, Baf Belediyesi’nin bu binalara ilgi göstermesi nedeniyle, ilgili sözleşmeyi yenilemediğini belirtti.

Baf Kaymakamlığı’nın ise otel işletmecisi Grigoriu’nun, bir önceki bittiğinden beri yeni kira sözleşmesini imzalamaya gitmediğini, Grigoriu’nun elinde bulunan Kıbrıs Türk binası arkasındaki açık alanın Baf Belediyesi’ne verildiğinden söz ettiğini belirten gazete, Grigoriu’nun, Baf Belediyesi’nin müdahalelerine ilişkin  hiyerarşik itirazda bulunduğunu ancak bunun reddedildiğini, ardından ise Baf Belediyesi’nin çalışmalarını engellemek için mahkemeye başvurduğunu yazdı.

Gazete mahkemenin, geçtiğimiz hafta, Grigoriu’nun aleyhine sonuçlandığını, bunun üzerine Baf ve Limasol’dan,  Kıbrıs Türk Malları İdaresi ekiplerinin, Kıbrıs Türk malı bu binalardan, otele ait eşyaları uzaklaştırmak istediğini belirtti.

Habere göre Grigoriu’nun yoğun tepkisi nedeniyle binaların geri alınması süreci bir kez daha iptal edildi.

Devamını oku

Güncel

Barış Gücü’nde bisikletle devriye dönemi

Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü (UNFICYP) polis departmanı üyeleri, Lefkoşa’daki ara bölgede, bisikletle devriye yapmaya başladı.

Bisikletli ilk devriyenin 17 Nisan’da yapıldığını ve konuyla ilgili açıklamanın UNFIYCP’in web sitesinde de yer aldığını yazan Alithia gazetesi, hedeflenen şeyler arasında UNPOL yetkililerine daha fazla esneklik sağlanması, aynı zamanda ara bölgeye daha fazla erişebilmeleri ve daha geniş alanlarda devriye yapabilmeleri olduğunu ekledi.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.