Takip Edin

Güncel

Lefke bölgesi örgütlerinden Sağlık Bakanlığı önünde eylem

Lefke bölgesinden bazı sivil toplum örgütleri, Cengiz Topel Hastanesi’nde yaşanan sorunlarla ilgili bugün Sağlık Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Eyleme; Kadınlar Konseyi Lefke Şubesi, Lefke ve Çevresi Öncü Kadınlar Derneği, Kanser Hastalarına Yardım Derneği Lefke Şubesi, Lefke Belediye Meclisi kadın üyeleri katıldı.

Eylemciler, Lefke’deki Cengiz Topel Hastanesi’nin kapatılması endişesi yaşadıklarını söyleyerek, sorunların çözülmesini ve hastanenin ek binasının tamamlanmasını talep etti.

Sağlık Bakanı Filiz Besim de eylemcilerin yanına giderek, hastanede son bir yılda yaşanan gelişmeleri aktardı. Bakan Besim, “Cengiz Topel Hastanesi’ni kapatma veya geri götürme gibi bir düşünce kesinlikle olamaz” dedi.

Eylemde, Kadınlar Konseyi Lefke Şubesi Başkanı Nevin Fenman basın açıklamasını okurken, Kanser Hastalarına Yardım Derneği Lefke Şubesi Sorumlusu Gülten Bayramoğlu, Lefke ve Çevresi Öncü Kadınlar Derneği Başkanı Suziye Zafer konuşma yaptı.

Kadınlar Konseyi Lefke Şubesi, Lefke ve Çevresi Öncü Kadınlar Derneği, Kanser Hastalarına Yardım Derneği Lefke Şubesi, Lefke Belediye Meclisi kadın üyelerinin Sağlık Bakanlığı önünde yaptıkları eylem sırasında Besim ile görüşmelerinin ardından, bakanlık toplantı salonunda da taleplerinin iletildiği detaylı bir toplantı gerçekleştirildi.

FENMAN

Kadınlar Konseyi Lefke Şubesi Başkanı Nevin Fenman, Cengiz Topel Hastanesi Doğum Servisi’nde doğum yaptırılamadığını, uzman doktorun haftada iki gün görev yaptığını belirtti.

Hastanede ortopedist, ürolog, kardiyolog gibi branşlarda doktor bulunmamasının bölge halkının temel sağlık hizmeti dahi alamadığının göstergesi olduğunu öne süren Fenman, hemşire eksikliği yaşandığını, röntgen ve benzeri cihazları çalıştıracak teknik personelin yetersiz olduğunu savundu.

Fenman, “Hastanemiz poliklinik hizmeti veren bir sağlık kuruluşu seviyesine düşürülmüştür.” dedi.

Hastaneye ilave edilecek 120 yataklı ek bölüm ve tadilatın projelerinin hazır olmasına rağmen temelinin atılamadığına işaret eden Fenman, “Cengiz Topel Hastanesi ek inşaat ve tadilat projesinin derhal temelinin atılıp gerçekleştirilmesini talep ederiz” diye konuştu.

“İlçe halkı ve öğrencileri ile 25 bin insanın çağdaş sağlık hizmeti alma hakkı yadsınamaz” diyen Fenman, hastanenin gerçek anlamda II. Basamak Hekimlik Hizmeti veren bir hastane düzeyine yükseltilinceye kadar eylemlerinin artarak devam edeceğini kaydetti.

BAYRAMOĞLU

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Lefke Şubesi Sorumlusu Gülten Bayramoğlu, bölge halkının hastanenin kapatılacağı endişesi içinde olduğunu belirtti.

Bayramoğlu, Güzelyurt Hastanesi bitirildiği zaman Cengiz Topel Hastanesi’nin poliklinik olarak kullanılacağı endişesi yaşadıklarını kaydetti.

ZAFER

Lefke ve Çevresi Öncü Kadınlar Derneği Başkanı Suziye Zafer de sorunları aktararak, röntgen cihazının sadece mesai saatleri içinde çalıştığını, mesai dışında yaşanan olaylarda hastaların bölgede hizmet alamadığını, hastanede aletleri çalıştıracak uzmanların bulunmadığını belirtti.

Kadın Doğum Servisi’nde sıkıntı yaşandığını dile getiren Zafer, ek binanın tamamlanacağı sözünün verildiğini ancak sözlerin tutulmadığını söyledi.

Zafer, projenin en kısa zamanda bitirilmesini istediklerini belirtti.

BESİM

Sağlık Bakanı Filiz Besim de Cengiz Topel Hastanesi’ni geri götürme düşünceleri bulunmadığını, göreve geldikleri günden itibaren hastaneyi ileriye taşıdıklarını, eksikliklerin farkında olduklarını ve bunların da tamamlanması yönünde çaba ortaya koyduklarını kaydetti.

Hastaneye çağdaş bir röntgen cihazı alındığını, ilk defa tam zamanlı radyolog atandığını, ultrasound cihazının yenilendiğini dile getiren Besim, kadın doğum uzmanının haftanın iki günü hastanede olduğunu, yeni kadın doğumcu için ilan açıldığını, eksikliğin giderileceğini belirtti.

Besim, hastanede smear taramalarının yapıldığını, spiral takılabildiğini dolayısıyla kadın sağlığının, koruyucu hizmetlerin geriye gittiğini söylemenin mümkün olmadığını ifade etti.

Hemşire eksikliğinin ada genelinde yaşanan bir sorun olduğuna işaret eden Besim, üçüncü kez kadro artırımına gittiklerini, nisan ayında yeniden hemşire alınacağını söyledi.

Cengiz Topel’in ek binası ile ilgili projenin onaylandığını belirten Besim, projenin hayata geçmesi için kaynak sıkıntısının aşılması gerektiğini kaydetti.

Hastanenin diyaliz ünitelerinin ay sonu devreye gireceğini dile getiren Besim, hastanenin kadın doğum servisini kapatma düşünceleri bulunmadığını vurguladı.

Besim, Cengiz Topel Hastanesi bizim için çok önemli bir hastanedir. Kapatılması asla söz konusu değildir. Bölge halkı çok daha çağdaş bir hastaneyi hak ediyor. Bizim amacımız bunu sağlayabilmektir” dedi.

Haber: Gözde Süreç Sarı – Fotoğraf: Süleyman Önal

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye olmalısınız Giriş

Yorum Yaz

Güncel

Vandallık! 18 yaşındaki genci bu hale getirdiler!

Lefkoşa’da gece yarısı sokak ortasında bir grup genç adeta terör estirdi. 

18 yaşındaki Hamit Saraç ve 19 yaşındaki Tahir Dalgıç, beş kişi tarafından feci şekilde darp edildi. Olayda Saraç’ın çenesi kırıldı, üç kişi tutuklandı. Polis, kavgaya karışan iki kişinin daha arandığını açıkladı. Ancak olay anını kaydeden güvenlik kameralarında, yaklaşık 20 kişilik bir grubun söz konusu saldırıya karıştıkları görüldü.

Olay, 16 Ağustos’ta saat 00.15 sıralarında Osman Paşa Caddesi’nde meydana geldi. 

18 yaşındaki Hamit Saraç, kalabalık bir ortamda meşrubat almak isterken yanlışlıkla bir kişinin omzuna çarptı. 

Bunun üzerine orada bulunan bir grup genç, Saraç’a önce sataşmaya başladı. Ardından 29 yaşındaki Hasan Mamalı, 18 yaşındaki Erinç Salih Kuraner ve Yusuf Uçar adlı kişiler başta olmak üzere 20 kişilik bir grup, Hamit Saraç ve yanındaki arkadaşı 19 yaşındaki Tahir Dalgıç’a saldırdı. 

Olayda Saraç ve Dalgıç feci şekilde darp edildi. 

Darp olayını gerçekleştiren ve tutuklanan gençlerden Erinç Salih Kuraner’in, bir polis çavuşunun oğlu olduğu ortaya çıktı. 

Hatta söz konusu olayın kapatılmak istendiği ve saldırıya uğrayan gençlerin ailelerine bu konuda baskı yapıldığı öğrenildi. 

Diğer tutuklanan zanlı Hasan Mamalı’nın da aynı bölgede yakın geçmişte benzer suçlara karıştığı ve bazı gençleri yine darp ettiği belirtildi.

Olaya karışan 20 kişilik genç bir grubun olmasına rağmen sadece üç kişinin tutuklanması ise dikkat çekti.

Öte yandan tutuklanan zanlılar Hasan Mamalı, Erinç Salih Kuraner ve Yusuf Uçar Lefkoşa’da mahkeme huzuruna çıkarıldılar.

Mahkemede mesele ile ilgili şahadet veren Polis Memuru Kazım Sevinç, olayla ilgili bulguları aktardı. Sevinç, huzurda bulunan zanlılar Hasan Mamalı, Erinç Salih Kuraner ve Yusuf Uçar’ın beraberlerinde olan ve aranan iki kişiyle 16.08.2019 tarihinde saat 01.30’da Lefkoşa’da Osman Paşa Caddesi’nde bir işyeri önünde çıkan sözlü tartışma esnasında, Güzelyurt’ta sakin Hamit Saçar ve Tahir Dalgıç’ı elleri ve ayaklarıyla muhtelif yerlerine vurmak suretiyle darp ettikleri sırada, Hamit Saçar’ın çenesinin kırılmasına sebep olarak, vahim zarar suçunu işlediklerini anlattı. Tahkikatın yeni başladığını alınması gereken ifadeler, aranan iki şahıs ve incelenmesi gereken kamera görüntüleri olduğunu söyleyen Sevinç, bu aşamada zanlıların poliste 3 gün daha tutuklu kalmasını talep etti. 

Huzurunda verilen Yargıç Gülay Süleymanoğlu, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların iki gün tutuklu kalmalarının yeterli olacağını söyledi.

Devamını oku

Güncel

Özersay’dan mobese açıklaması: Yerleri değişiyor

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, kamuoyunda tartışma konusu olan Kent Güvenlik Sistemi Kameraları ile ilgili açıklama yaptı.

Özersay sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bugün itibariyle Eski Eserler Dairesi, daha önce kamuoyunda tartışma konusu olan Kent Güvenlik Sistemi kamera yerleri için önerilerini diğer yetkililerle paylaştı.

Daha önce de kamuoyuna açıkladığımız üzere özellikle Venedik Sütunu ve Posta ile Bedesten noktalarında direklerin yerleri ve yerine göre nitelikleri eski eserlerin de görüşü alınarak değiştirilecek.”

Devamını oku

Güncel

Dağyoluna dikkat! Toprak kayması var

Şiddetli yağış nedeniyle,  Alevkayası – Esentepe Anayolu üzerinde yer yer toprak kayması meydana geldi.

Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre, yolda yağış nedeniyle görüş mesafesi de yer yer azaldı.

Polis, bu güzergahı kullanan sürücüleri yavaş ve dikkatli seyretmeye çağırdı. 

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi