Takip Edin

Güncel

KKTC vatandaşı katılımcılara günlük asgari ücret kadar yolluk verilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği tarafından, “İstihdam Güvenceli Hasta Refakatçisi Eğitim Projesi” için protokol imzalandı.

İşbirliği protokolü, yerli işgücü istihdamının desteklenmesi tüzüğü çerçevesinde, istihdam güvenceli hasta ve engelli bireyler için refakatçi eğitimi programına yönelik eğitim, öğretim ve kurs faaliyetlerinin düzenlenmesine dair işbirliğini içeriyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yer alan imza töreninde protokole, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Sağlık Bakanı Filiz Besim ile Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit imza koydu.

Törende, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Sağlık Bakanı Filiz Besim ile K.T. Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit birer konuşma yaptı.

ÇELER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, ciddi anlamda önemli bir proje imzalandığına işaret ederek, proje kapsamında ihtiyaç duyulan hasta bakımı eğitimlerinin Sağlık Bakanlığı öncülüğünde yapılacağını söyledi. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın projeye, İhtiyat Sandığı İstihdam Destek Fonu’ndan destek verdiğine dikkat çeken Çeler, projeye kendilerinin sadece maddi kaynak koyarak destek verdiğini belirtti.

Çeler, yerel işgücü istihdamlarına yönelik yapılan çalışmalara da değinerek, ülkede ekonominin daha sürdürülebilir olması için yerel istihdamın önemini vurguladı.

Çeler, projenin sonraki çalışmalara örnek olması temennisinde bulundu.  

BESİM

Sağlık Bakanı Filiz Besim, projeye katkı koyan herkese teşekkür ederek, uzun yıllardır bakıma muhtaç kişilere bakacak hasta bakıcı konusunda sıkıntılar yaşandığını, bakıcı bulunamadığını, bu hizmetlerin eğitimli olmayan kişilerden alındığını belirtti.

Bu konuda Sağlık Bakanlığı olarak çok büyük şikayet aldıklarını belirten Besim, sağlıktan sorumlu olarak bu sorunu çözmenin kendi görevleri olduğunu kaydetti.

Proje konusunda Yataklı Tedavi Kurumları yetkilileriyle istişare edildiğini, birlikte çalışıldığını anlatan Bakan Besim, kurumsallaşmış ciddi bir yapıya ulaşılabilmesi için Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’nin de kendilerine katkı sağladığını, bu konuda ciddi bir uğraş verdiklerini aktardı.

Bugüne kadar proje için yüze yakın başvuru aldıklarını, 2 Ocak’ta derslere başlanacağını aktaran Bakan Filiz Besim, meslek içi eğitimlerle verilen sertifikaların sürekli yenileneceğini söyledi.

Hastabakıcılığın önemine işaret eden Bakan Besim, yapılacak eğitimlerin ve topluma kazandırılacak hastabakıcıların, bakıma muhtaç insanların çaresiz olmadıklarının bir göstergesi olacağını sözlerine ekledi.

KİBRİT

K.T. Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit de, sivil toplum örgütü olarak, ülkenin çok ihtiyaç duyduğu bir alana katkı sağlamaktan gurur ve mutluluk duyduklarını söyledi.

Bu tür bakıma en çok ihtiyaç duyan kesimin, engelli bireyler olduğuna işaret eden Kibrit, eğitimler sonunda yerli halka hem istihdam güvencesi sağlanacağına, hem de bu alanda uzman kişiler yetiştirilecek olmasının önemine vurgu yaptı.

Engelli hastalar için de, Mehmet Reis Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitimler verileceğini aktaran Kibrit, projenin başarı getireceğine ve sinerji yaratacağına inanç belirtti.

Kibrit,  yapılan çalışmanın engelli istihdamı konusunda da girişim yapılmasına öncülük yapması temennisini sözlerine ekledi.

Kibrit’in ardından yeniden söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler de, özel gereksinimli bireylerin Sosyal Sigorta güvencesi altına alınabilmesi için bir takım girişimleri bulunduğunu söyledi.

PROTOKOLÜN AMACI

Protokol; ülkede sorun haline gelen kamu ve özel hastanelerde, gerek yaşlı bakım evlerinde, gerekse özel konutlarda ihtiyaç duyulan hasta, engelli refakatçisi eğitimini sağlamak, Sağlık Bakanlığı kontrolünde ve Kıbrıs Türk Ortopedik Engelliler Derneği tarafından KKTC yurttaşı olan nitelikli ve eğitimli hasta refakatçileri yetiştirmek amacı taşıyor.

Hasta ve engelli bireylerin refakatçilerine eğitim sağlamak amacıyla hazırlanan protokolde, kursa ilişkin konular da düzenlenerek, bu doğrultuda tarafların hak ve yükümlülükleri düzenlendi.

KKTC VATANDAŞI KATILIMCILARA GÜNLÜK ASGARİ ÜCRET KADAR YOLLUK VERİLECEK

Programın eğitimi Sağlık Bakanlığı tarafından verilecek ve eğitim süresince Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu tarafından onaylanan  “İstihdam Güvenceli Hasta Refakatçisi Eğitim Projesi” kapsamında, KKTC vatandaşı katılımcılara günlük asgari ücret kadar yolluk verilecek.

15 gün (40 saat) dürecek eğitim programında, eğitimler Sağlık Bakanlığı bünyesinde ve denetiminde gerçekleştirilecek. Eğitimlerin 2 saati, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneğine bağlı Mehmet Reis Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yer alacak.

Devamlılığın zorunlu olduğu eğitimler sonunda kursiyerler yazılı ve uygulamalı sınava tabi tutularak, sınavda başarılı olanlara Sağlık Bakanlığı onaylı, 2 yıl geçerli kurs katılım belgesi verilecek. Protokol 3 yıl geçerli olacak.

Güncel

“Turizmciler turist duasına çıkacak”

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Hasan Taçoy, “Koalisyon görüşmesi” diye bir şeyin olmadığını belirterek, “Hükümet orada dururken görüşmeyi asla kabul etmeyiz. Böyle bir görüşme olacaksa yetkili kurullardan yetki almalıyız. Arada simsar varsa beni bağlamaz. Benimle alakası yoktur” dedi.

UBP Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Hasan Taçoy, katıldığı bir televizyon programında “hükümetin icraatlarını ve ülke ekonomisini” değerlendirdi.

Hasan Taçoy, “Hükümet Mehter takımı gibi 2 ileri 1 geri” ifadelerini kullanarak, hükümetin başarısının yüzde 20 olduğunu, bunu da yapılan anketlerin söylediğini savundu.

Taçoy, hükümetin “Müşavirlik Yasasını”Meclis’ten geçirdiğini ancak o zamandan bugüne görevden almaların olmasına rağmen görevden alınanlara yeni görevler verilmediğini, müşavirliğin devam ettiğini ifade etti.

Hasan Taçoy, “Hükümetin yaptığı hiçbir şeyin devamı yok, arkası gelmiyor” görüşünü ifade ederek, Yeşilırmak’ta yaşanan doğal afeti örnek verdi. Doğal afetin ödenmediğini belirten Taçoy, hükümetin bütçedeki mali sıkışıklığı, ülkedeki ekonomik sıkışıklığa çevirdiğini ileri sürdü.

 “TURİZMCİLER TURİST DUASINA ÇIKACAK”

Ülke turizmini de değerlendiren Taçoy, Otelciler Birliği ile yaptığı toplantıyı referans göstererek, turizmde yüzde 30 düşüş olduğunu, 2020 planının yapılmadığını, turizmcilerin sıkıntısının devam ettiğini söyledi.

Uçak bilet fiyatlarına dikkat çeken Taçoy, “2 bin TL’ye gidiş- geliş bileti olursa ülkeye kim gelecek” diye sordu. Taçoy, “İsmimizin yurt dışında konuşulmadığını” savunarak, “Bilet pahalı, personel giderleri yüksek, elektrik yüksek, Turizmcinin harcadığı ancak alamadığı teşvikler var, turizmci kendi reklamını yapıyor ve bilet satmaya çalışıyor, ülkeyi de tanıtıyor, böyle giderse turizmciler turist duasına çıkacaklar” ifadelerini kullandı.

“PROTOKOL 1 YIL OLSUN İSTİYORLAR”

Hasan Taçoy, Mali Protokol ile ilgili konuya da değinerek, protokolün imzalanmamasının sebebinin; hükümetin 1 yıllık protokol yapmak istemesi olduğunu savundu.

“Mali protokol devletin çarkının dönmesini sağlayacaktı” diyen Taçoy, “2018 Nisan’da ekonomik sıkışıklık vardı, bütçe geçtikten sonra uygulama planı imzalandı. Bu protokoller 3 yıllık çıkar. Şu an gündemde yok. Hükümet 1 yıllık yapmak istiyor, bu mali protokol olmaz” dedi.

 “2019-2020 ÖĞRENCİ SAYISI DUMURA UĞRAYACAK”

Öğrenci sayısının düşmesi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Taçoy, bunun ekonomik döngü ve fiyatlara bağlı olduğunu belirtti.

“Burada vereceğiniz imkanlar daralınca dahasını getiremezsiniz” İfadelerine yer veren Taçoy, rakiplerin arttığını söyledi, “2019-2020 öğrenci sayısı dumura uğrayacaktır” görüşünü dile getirdi.

“BU DEDİKODU OLMAKTAN ÇIKAR”

Koalisyon hükümeti ile ilgili soru üzerine Taçoy, “Siyasetçi köye gittiğinde vatandaş ‘hükmet ne zaman düşüyor?’ diye soruyor…Eğer vatandaşa ‘erken’ dersen bu dedikodu olmaktan çıkar, çevrenin konuştuğu mevzu olur” diyen Taçoy, şöyle devam etti:

“Bugün bir hükümet var. Ordadır. ‘Ben kiminle hükümet kuracağım?’ Çıkan bu söylemler halka gidip konuşan vekillerin ürünüdür. Hükümetin bozulmaması için yapılan adımlardır. ‘Koalisyon görüşmesi’ diye bir şey yok. Hükümet orada dururken görüşmeyi asla kabul etmeyiz. Böyle görüşme olacaksa yetkili kurullardan yetki almalıyız. Arada simsar varsa beni bağlamaz. Benimle alakası yoktur.”

Devamını oku

Güncel

1 Mayıs’ta inşaat faaliyetlerini durdurun!

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, yaptığı yazılı açıklamayla üyelerini 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda inşaat faaliyetlerini durdurmaya ve çalışanlarına tatil vermeye çağırdı.

Gürcafer yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıl, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda ülkedeki inşaatların neredeyse tamamının durması üyelerimizin duyarlılığının bir göstergesi olmuş ve bizi gururlandırmıştı.

Bu yıl ve gelecek yıllarda da iş gününe denk gelen 1 Mayıs İşçi Bayramlarında, ülkemizde alın teri döken tüm emekçilere dinlenme hakkı verilmesi büyük önem arz etmektedir.

Bu düşüncelerle, tüm üyelerimizi 1 Mayıs gününün çalışanların günü olduğunun bilinciyle hareket ederek inşaat faaliyetlerini durdurmaya ve çalışanlarına tatil vermeye çağırırız.”

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.