Takip Edin

Güncel

Kitap Fuarı başlıyor

Işık Kitabevi’nin bu yıl 32’ncisini düzenleyeceği kitap fuarı pazartesi başlıyor.
Teması “VazgeçME” olan fuar, her zamanki gibi panellere, söyleşilere, şiir dinletilerine de ev sahipliği yapacak. Gençlik Merkezi’nin ev sahipliği yapacağı fuar 6 Eylül’e kadar devam edecek.
Fuarın açılışı 26 Ağustos Pazartesi akşamı müzik dinletisi ve kokteyl ile yapılacak. 6 Eylül’deki kapanışta ise iki toplumlu şiir dinletisi olacak.  Fuarın açılış gecesinde Alpay Durduran’a Onur Ödülü, Tuncer Bağışkan ve Feriha Altıok’a Sanat – Edebiyat Hizmet Ödülü verilecek. Bağışkan ve Altıok okuyucuları için kitaplarını da imzalayacak.
Fuar, her gün 09.00 -13.00 ve 17.00-24.00 saatleri arasında açık olacak. Tüm kitaplar fuar süresince yüzde 10 indirimli satılacak. 7 panel, 3 söyleşinin olduğu etkinlikte gençlere de söz hakkı verilecek. Etkinliklerin tümü saat 20.30’da başlayacak. 
Işık Kitabevi 32’nci kitap fuarının etkinlik programı bugün düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı. Kızılbaş Kilisesi’ndeki Gençlik Merkezi’nde bu sabah düzenlenen basın toplantısında Işık Kitabevi adına Nahide Merlen’in yanı sıra Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği adına Simge Çerkezoğlu ve Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği adına Fatoş Avcısoyu Ruso konuşma yapıp, fuar hakkında bilgi verdi.

MERLEN’DEN DAYANIŞMA VE BİRLİKTE ÜRETME VURGUSU
Işık Kitabevi adına konuşan Nahide Merlen, etkinlik programının yoğun bir çabayla, birçok kişinin katılımı ve katkısıyla hazırlandığını söyledi. 
Dünyada, Kıbrıs’ta ve bölgede barışa, demokrasiye, ekonomik-sosyal adalete, doğa ve çevreye saygılı bir yaşama her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Merlen, “Bu gücü ancak ekonomide sanat ve edebiyatta, sosyal yaşamda, dayanışma ve birlikte üretmekten elde edebiliriz” dedi.
Merlen, söyleşi ve panelleri de bu çerçevede oluşturduklarını belirterek herkesi fuara davet etti. 

KIBRIS SANATÇI VE YAZARLAR BİRLİĞİ’NİN 2 ETKİNLİĞİ OLACAK
Fatoş Avcısoyu Ruso, Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği’nin 2 etkinlikle fuara katkıda bulunacağını belirtti.
Üretmekten vazgeçilmemesi gerektiğini kaydeden Ruso, “Üretmeyi bırakmak kendi benliğimizden, düşünmekten, ülkemizden, denizimizden, ağacımızdan, geleceğimizden ve nihayetinde dünyadan vazgeçmektir. Bu bilinçle yaşamak zorundayız” dedi.
Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği’nin bir etkinliğinde öykü geleneğinin ele alınacağını ifade eden Ruso, fuarın geleneği haline gelen iki toplumlu şiir dinletisinin de kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.
 Ruso, “Barıştan da vazgeçmediğimizi vurgulayacağız” şeklinde konuştu.

GAZETECİLİK DE KONUŞULACAK
Simge Çerkezoğlu, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği olarak fuarda yer almaktan mutlu olduklarını söyledi.
Çerkezoğlu, “Biz de VazgeçME teması bağlamında mesleğimize sahip çıkmayı ve mesleğin özü olan hakikati aramayı sorgulayacağız” dedi. 
Çerkezoğlu, kitapları, araştırmaları, belgeselleri de olan Türkiye’nin önemli gazetecilerinden Ümit Kıvanç’ın 5 Eylül’deki etkinliğin konuğu olacağını söyledi ve meslektaşlarını panele davet etti.

PROGRAMDA NELER VAR?
Işık Kitabevi 32. Kitap fuarı programı şöyle:
26 Ağustos Pazartesi saat 20.30 – Açılış ve Kokteyl. Müzik, Nejla Egemen, Baran Mutluyakalı, Fikrican Kayıkçı, Arda Gündüz. 
Alpay Durduran’a Onur Ödülü, Tuncer Bağışkan, Feriha Altıok’a Sanat – Edebiyat Hizmet Ödülü verilecek. Bağışkan ve Altıok okuyucuları için kitaplarını da imzalayacak.

KAYIP KENTLER VE HAYALET ŞEHİRLER PANELİ
27 Ağustos Salı saat 20.30. “Kayıp Kentler ve Hayalet Şehirler” paneli. Moderatör Serkan Tansel. Konuşmacılar Mete Hatay, Merter Refikoğlu ve Gizem Caner.
28 Ağustos Çarşamba saat 20.30 (Türkiye’den Konuk Yazar) Mario Levi ile söyleşi. Moderatör Bulut Unvan.

EKONOMİ VE KIBRIS KONUSU DA KONUŞULACAK
29 Ağustos Perşembe saat 20.30. “Planlı ya da Protokollü Ekonomi” paneli. Moderatör Yenal Süreç. Konuşmacılar Serdar Denktaş, Fehiman Eminer, Ferdi Sabit Soyer.
30 Ağustos Cuma saat 20.30. “Coğrafya Kader Midir? “Bölgeselleşen Kıbrıs” paneli. Moderatör Nur Köprülü, konuşmacılar Sait Akşit, Kutay Bektaşoğlu, Andonis Hacigiriyakos.
31 Ağustos Cumartesi saat 20.30. “Üretmekten VazgeçME” paneli. Moderatör Kani Kanol, konuşmacılar Hürrem Tulga, Mertkan Hamit, Ahmet Uzun. 

“YOKSULLUK, SAVAŞ VE GÖÇ” PANELİ
1 Eylül Pazar saat 20.30  “Yoksulluk, Savaş ve Göç” paneli. Moderatör Ali Dayıoğlu, konuşmacılar Tözer Karafistan, Mine Yücel ve Faika Paşa.

KIBRIS’TA TÜRKÇE HİKÂYENİN SEYRİNİ KONUŞACAKLAR
2 Eylül Pazartesi saat 20.30. “Kıbrıs’ta Türkçe Hikâyenin Seyri” paneli. Düzenleyen Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği. Moderatör Fatoş Avcısoyu Ruso . Konuşmacılar Salamis Ayşegül Şentuğ, Tutku Tuğyan, Ahmet Yıkık.

GENÇLERE DE SÖZ VERİLECEK… ELE ALINACAK KONULARDAN BİR DİĞERİ DE DEMOKRASİ, SANDIK VE ÖTESİ
3 Eylül Salı saat 20.30. “Gençlik Formu: Umut Etmekten Vazgeçme”. Söyleşi. Moderatör Senalp Canlıbel. Düzenleyen Tabella.org          
4 Eylül Çarşamba saat 20.30. “Demokrasi: Sandık ve Ötesi” paneli. Moderatör Öntaç Düzgün, konuşmacılar Asım Akansoy, Yonca Özdemir, Bülent Evre.
5 Eylül Perşembe saat 20.30 (Türkiye’den konuk gazeteci) Ümit Kıvanç “O Meslek Bunalımda; Hakikat Arayışına Devam” ile söyleşi. Moderatör Sinan Dirlik. Düzenleyen: Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği.

KAPANIŞTA İKİ TOPLUMLU ŞİİR DİNLETİSİ OLACAK
6 Eylül Cuma saat 20.30.  Şiir Gecesi. “Düşünce Özgürlüğü için “İki Toplumlu Şiir Gecesi”. Düzenleyen Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği.

Devamını oku

Genel

Atakan: “Trafik Cezalarını Caydırıcı Hale Getirecek Çalışma Tamamlandı”

Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ülkemizde uygulanan trafik cezalarını daha güncel, caydırıcı ve çağdaş hale getirecek çalışmanın bittiğini ve meclise sevk edileceğini açıkladı.

İşte Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın paylaşımı:

“Ülkemizde uygulanan trafik cezalarını daha güncel, caydırıcı ve çağdaş hale getirecek çalışma bitirildi ve meclise sevk ediliyor. Meclisimizin açılıp yasalaşması sonrası yürürlüğe girecek. Bugün manşetlere yansıyan yeni çalışma değil, mevcutun yeni asgari ücrete oranlı halidir.”

Devamını oku

Güncel

Motosiklet sürücüsü ağır yaralandı

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, bugün saat 11.40 sıralarında, Bafrada oteller bölgesinde meydana geldi.

Orhan Güzel (E-28), yönetimindeki JR 549 plakalı araç ile batı istikametinden doğu seyrettiği sırada önünde aynı istikamete doğru seyreden İsmail Özdemir (E-35) yönetimindeki KH 452 plakalı motosiklete çarptı.

Kaza sonucu ağır şekilde yaralanan motosiklet sürücüsü İsmail Özdemir, kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesinde yapılan tedavisinin ardından Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine sevk edilerek yoğun bakım servisinde müşahede altına alındı.

 Soruşturma devam etmektedir.

Devamını oku

Güncel

“40’a yakın patlamamış mühimmat etkisiz hale getirildi”

Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, 40 civarında patlamamış mühimmatın tespit edilerek etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Özersay sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada , “Geçtiğimiz akşam cephanelikte yaşanan patlamalar sonucunda oluşan basınç nedeniyle çevreye savrulan 40 civarında patlamamış mühimmat, gerek vatandaşlardan gelen ihbar gerekse askeri ekiplerin yaptıkları çalışmalar sonucunda tespit edilerek toplandı ve etkisiz hale getirildi.” İfadesini kullandı.

“Cephanelik alan içerisindeki çalışmalar şu anda devam ediyor ve esasen bu patlamaların nereden kaynaklandığı sorusunun yanıtı bulunmaya çalışılıyor.” diyen Özersay, teknik çalışma tamamlandığında bu konuda da kamuoyuna açıklama yapacaklarını bildirdi.

Bölgedeki vatandaşların mühimmat ya da benzeri cisimler görmeleri durumunda yetkililere haber vermeleri gerektiğini de vurgulayan Özersay, ” tekrardan memleketimize geçmiş olsun.” ifadesini kullandı.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi