Takip Edin

Güncel

Kıbrıs için çıkmaz ilanı beklentisi

Rum Yönetimi’nin, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ya 15 Nisan’da veya BM Barış Gücü’nün görev süresinin sona erişinde Kıbrıs sorununda mutlak çıkmaz ilan etmesini beklemekte olduğu haber verildi.
Güney’de yayımlanan Alithia Gazetesi “Lefkoşa Beklemede… Mezar Taşını Beklerken” başlıklı manşet haberinde Crans Montana sürecinin başarısızlığa uğramasının ardından BM’nin, müzakerelerin yeni bir referans noktasından başlaması için Genel Sekreter’in Kıbrıs geçici özel danışmanı Jane Holl Lute aracılığıyla harcadığı bütün çabaların mutlak başarısızlığa uğradığını yazdı.
Gazete Guterres’in Crans Montana süreci sonunda, müzakerelerin koptuğu yerden yeniden başlaması için taraflara bir toparlanma süresi verdiğini ancak 13 ay geçmesine karşın tarafların hiçbir harekette bulunmadığını, bunun üzerine tarafların niyetini saptamak üzere Lute’u Ada’ya gönderdiğini, bunun tek seferlik bir misyon olmasına karşın Lute’un hem Ekim hem de Aralık 2018’de iki ziyarette bulunduğunu ancak herhangi olumlu bir sonuç çıkmadığını hatırlattı.
Lute’un Genel Sekreter’den aldığı misyonla bölgeyi 3 kez dolaşarak hem taraflar hem de garantörlerle temas ettiğini ancak sonuç alamadığını kaydeden gazete, referans şartlarının, yani prosedürün yeniden başladığı ilan edildikten sonra müzakerelerde izlenecek gündemin belirlenmesi çabası çerçevesinde muhataplarına, Crans Montana’ya kadar varılan yakınlaşmalardan uzaklaşma ve yeni referans şartları ortaya koyma şansı da tanımasına rağmen mutlak başarısızlık ortaya çıktığına dikkat çekti.
Gazete Anastasiadis hükümetinden kaynakların Alithia’ya, “müzakerelerin Crans Montana’da koptuğu yerden yeniden başlaması arayışları aşamasındayız” demelerine rağmen “Rum yönetiminin böyle bir olasılığa inanmadığını, aksine BM’nin Kıbrıs sorununda mutlak çıkmazı resmen de ilan etmesini beklediğini” vurguladı.
Habere göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastaiadis de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile 26 Şubat’ta yaptıkları son sosyal nitelikli görüşmenin ardından “iki tarafı birbirinden ayıran anlaşmazlıkların, üzerine köprü kurulamaz olmaya devam ettiği itirafında bulunmuş ve dostane ve olumlu bir havada görüşmelerine rağmen bunun, görüş birliği anlamına da gelmediğini” eklemişti.
Gazete “şu anda Kıbrıs Rum liderliğini meşgul eden diğer bir şey de Kıbrıs sorununa mezar taşı konulduğunun ilan edilme zamanı ve yöntemidir” vurgusunu yaptı, özetle şunları ekledi:
“BM Genel Sekreteri’nin bunu, Güvenlik Konseyi’nin Barış Gücü’nün 6 aylığına uzatılmış görev süresi ortasında (15 Nisan 2019) sunmasını talep ettiği raporu ile önümüzdeki günlerde yapması da olasıdır. Genel Sekreter 12 Şubat 2019 tarihli son raporunda ‘yakın gelecekte kapsamlı bir çözüm perspektifleri canlılığını koruyor’ demesine rağmen 15 Ekim 2018 tarihli raporunda yer verdiği ‘kendisi iyi niyet misyonunu üstlenmeden önce tarafların ileri doğru ortak bir süreçte anlaşmaları gerektiği’ vurgusunu tekrarlamıştı.
Lute, iki tarafta böyle bir anlaşma saptamadı, misyonuyla ilgili tek kelime dahi etmedi. Edinilen bilgiler/değerlendirmeler (Lute’un) tam bir hayal kırıklığı içerisinde olduğu ve rapor sunacaksa da sadece mutlak başarısızlığa vurgu yapacağı yolunda.
Soru şu: (Genel Sekreter) çıkmazı ilan edecekse bu ilanı 15 Nisan’da mı yapacak yoksa Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün geleceğine dair kararlarla da birleştirilebilecek şekilde, Barış Gücü’nün 6 aylık görev süresinin bitmesini bekleyerek mi?”

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye olmalısınız Giriş

Yorum Yaz

Güncel

Harekatın komandoları onurlandırıldı

1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim edildi

Başbakan Ersin Tatar, 1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim etti.

Başbakanlık Şeref Salonu’ndaki madalya töreninde, emekli komandolara Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan eşlik etti.

ERUÇ: “BÜYÜK ONUR”

Birinci Komando Taburunun 1974 Barış Harekatındaki Komutanı Tümgeneral Cemal Eruç, kabulde yaptığı konuşmada, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı gibi onurlu bir etkinlikte kendilerine de yer verilmesinden büyük onur duyduklarını ifade etti.

TATAR: “KUTSAL HAREKATLA BAĞIMSIZLIK, ÖZGÜRLÜK, MUTLULUK GETİRİLDİ”

Başbakan Ersin Tatar ise kendilerini ağırlamaktan şeref duyduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 1974’te gerçekleştirdiği kutsal harekâtla Kıbrıs Türkü’ne bağımsızlık, özgürlük ve mutluluk getirdiğini söyledi.

Barış Harekatı sayesinde Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz’de bir devlet sahibi olduğunu kaydeden Tatar, Kıbrıs Türk halkına yönelik haksız ambargolara rağmen Türkiye’nin de desteğiyle KKTC’nin kökleşmeye devam ettiğini ifade etti.

Başbakan Tatar, Türkiye ile KKTC ilişkilerinin güçlenmesinin önemini vurgulayarak, emekli komandoların çok anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.

Devamını oku

Güncel

Atakan, Girne Batı Çevre Yolu için kolları sıvadı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, bugün öğle saatlerinde Alsancak’a giderek yetkililer ve bölge sakinleriyle, yakında inşası başlayacak olan Girne Batı Çevre Yolu ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı sırasında Girne Çevre Yolu’nun bittiği noktadan Lapta’ya kadar olan projenin çizimleri paylaşılırken, özellikle esnafın çalışmalar sırasında mağdur olmayacağı ifade edildi.

Toplantıda ayrıca güzergah boyunca otobüs durağı cepleri ve yeşil alanlar barındıracak proje konusunda katılımcılarla görüş alışverişinde bulunuldu.
Toplantıya Alsancak’ta Belediye Başkanı Fırat Ataser, bölge esnafı ve vatandaşlar katılırken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Ramadan Beysun, Karayolları Dairesi Müdürü Serhan Kazmacı ve Halkın Partisi Girne Milletvekili Jale Refik Rogers da toplantıda hazır bulunanlar arasındaydı.

Devamını oku

Güncel

Türk Yıldızları KKTC’de

Başbakan Ersin Tatar, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.
Kıbrıs Türkü’nün Türk Yıldızlarını, Türk filolarını ezelden beridir takdirle takip ettiğine işaret eden Tatar, ekibi adada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
8 Ağustos’ta Cengiz Topel’in kabri başında tekrar anılacağını söyleyen Tatar, bu yılki etkinlikte, 1960’lı yıllarda Cengiz Topel’le birlikte Kıbrıs semalarında uçan ve Kıbrıs Türkü’nün güvenliği için her türlü riski alan pilotların isimlerinin de anıt başında bir kütüğe kazınacağını söyledi.
Kıbrıs Türk halkının, hava savunmasında her zaman ve her koşulda yardıma gelen Türk pilotlarını takdirle andığını dile getiren Tatar, Kıbrıs’ın Türkiye’den sadece 40 deniz mili uzak olduğuna işaret ederek, filoların dakikalar içinde adaya gelinebilmesinin güvenlik açısından önemine değindi.
Öte yandan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı olan, TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi