Takip Edin

Güncel

İşte saldırgan! İskoç asıllı Avustralyalı

Yeni Zelanda’da iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Brenton Tarrant isimli saldırganın, sosyal medyadan saldırı anını canlı olarak yayınladığı ortaya çıkarken, saldırıda 5 silah kullanıldığı da görülüyor. Tarrant, katliam öncesinde yayınladığı manifestosunda Türkleri de tehdit etmiş.

  • 74 SAYFALIK MANİFESTO… Yeni Zelanda’da camiye saldırıyı gerçekleştiren saldırganın, kendi YouTube sayfasından 74 sayfalık bir manifesto yayınlandığı ortaya çıktı.
  • SALDIRGANIN İSMİ BRENTON TARRANT… Saldırganlardan biri, İskoç bir aileden gelen, Avustralya’da doğan 28 yaşındaki Brenton Tarrant.
  • KATLİAMA MÜZİK DİNLEYEREK GİTMİŞ… 5 yarı otomatik silahla birlikte yolculuk yapan saldırgan, bir yandan da müzik dinlerken görülüyor.Saldırganın akıl sağlığının yerinde olmadığı yönünde yorumlar da yapılıyor.
  • Saldırıyı bilgisayar oyunlarına benzer şekilde gerçekleştirdiği gözlenen saldırganın, saldırı sırasında silahın şarjörünü birçok kez değiştirdiği görülüyor. Aracından inen saldırgan caminin kapısından girer girmez ateş etmeye başlıyor.Silahların üzerinde, daha önce dünyanın başka bölgelerinde Müslümanlara saldırı düzenleyenlerin isimleri yer alıyor.
  • Saldırıyı 2 yıl önce planlayan Tarrant’ın, katliam öncesinde Twitter hesabından bir manifesto yayınlamış.Tarrant, manifestosunda 2011 yılında Norveç’te 77 kişiyi öldüren Anders Breivik’ten ilham aldığını yazmış.Katliamcı, manifestosunda Türklerle ilgili bir bölüm de yer alıyor.
  • “Türklere” başlığının yer aldığı bölümde şu ifadelere yer verilmiş:”Topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. Boğaz’ın Doğu yakasında.”Ama Boğaz’ın Batı yakasında bir yerde yaşamayı denerseniz, Avrupa’ya gelirseniz sizi öldüreceğiz. Konstantinopolis’e gelir, tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak”
  • Saldırıda 40’dan fazla kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.İki camideki katliam, Yeni Zelanda tarihinin en kanlı saldırıları oldu.Ülkede 1990 yılında Aramoana kentindeki saldırıda 13 kişi hayatını kaybetmişti. 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Alkollü sürücü su kanalına uçtu

Lefkoşa – Girne anayolu üzerinde dün gece alkollü sürücünün dikkatsizliği sonucunda yaşanan kaza yürekleri ağza getirirken kazanın bir kişinin yaralanmasıyla sonuçlanması sevindirdi.

Kaza, dün gece saat 22:45 raddelerinde meydana geldi.

68 yaşındaki Mehmet Günhanlı, Günhanlı yönetimindeki JS 992 plakalı araçla

93 Mlg alkollü içki tesiri altında Girne’ye doğru seyrederken dikkatsizliği sonucu yoldan çıktı ve toprak banket içerisinde yoluna devam ettikten sonra 3.30 m yükseklikte su kanalına girdi.

Kaza sonucu yaralanan JS 992 plakalı araç sürücüsü Mehmet Günhanlı kaldırılmış olduğu Lefkoşa Devlet Hastanesi Acil servisinde görmüş olduğu ilkyardım tedavisine müteakip Beyin cerrahisi bölümünde müşahede altına alındı.

Devamını oku

Güncel

Yargıda yeni atamalar

Yüksek Savcılar Kurulu, bugün gerçekleştirdiği toplantıda Savcı Yardımcısı İlhan Damdelen, Savcı Yardımcısı Hasan Boşnak ve Savcı Yardımcısı Aysın Bilgin’i savcı olarak atadığını duyurdu.

Savcı ve savcı yardımcısı münhalleriyle ilgili alınan kararla ise Aysu Erginel,  Ali Hidayet, Ayfer Şefik Tekinay, Kezban İnce ve Dilhan Çavuş, savcı; Gözde Uğraşın Aligüllü, Volkan Kayabaş, Hüseyin Gökan Eser, Fatma Damdelen, Fuat Tolga Emirtaneoğlu, Senem Palabıyık Karayel ve Fırat Kızıltunçlar ise Savcı Yardımcısı olarak atandı.

Atamalar 1 Nisan  tarihinden itibaren geçerli olacak.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.