Takip Edin

Güncel

İngiltere’den Rumlara soğuk duş

İngiltere’nin Avrupa Bakanı Duncan, Rum Yönetimi’nin MEB ilan ettiği bölgeyi “egemenliği şaibeli bölge” olarak niteledi; Rum Yönetimi ise bu ifadeye sert tepki gösterdi.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasidis, İngiltere’nin Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan’ın Rum Yönetimini tek yanlı Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilan ettiği bölgeyi “egemenliği şaibeli bölge” olarak niteleyip, bu tür yerlerde sondaj yapılmaması gerektiğini söylemesine tepki gösterdi.

Sir Alan’ın sözde Rum “MEB”ini egemenliği şaibeli diye nitelemesinden büyük rahatsızlık duyan Anastasiadis, tepkisini “Sir Duncan eskiden de kabul edilemezdi, şimdi de öyle” sözüyle dile getirdi ve bu konuda İngiltere Başbakanı Theresa May nezdinde girişimde bulunacağını açıkladı.

Güney’de yayımlanan Fileleftheros, “Duncan, Kıbrıs MEB’ini Grileştirdi… Pambos Haralambus Kınama İstedi Tartışma Ciro Etti” başlıklı haberinde, Avam Kamarası toplantısının sorular bölümünde Rum kökenli İngiliz İşçi Partili Milletvekili Pambos Haralambus İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de petrol ve doğal gaz sondajına başlama kararını “kınamasını” ve gemilerini, sözde Rum “MEB’i ve kıta sahanlığı içerisinden derhal çekmeye” çağırmasını istedi.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaja başlama kararının Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlama ihtimalini riske soktuğu ve açık çatışma tehlikesi yarattığı iddiasını da ortaya atan Haralambus’a, İngiltere’nin Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan cevap verdi.

Sir Duncan, “Türk Büyükelçi ile bir araya gelerek, çok yapıcı bir görüşme yaptım. Birleşik Krallığın tutumu, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi uyarınca, egemenliği şaibeli olan herhangi bir yerde sondaj yapılmaması gerektiği şeklindedir” dedi.

“DUNCAN’IN AÇIKLAMASI DOĞRUDAN KIBRIS CUMHURİYETİ’NE YÖNELİKTİR”

Gazete, Rum Yönetimi’nin AB içinde ve dışında destek aradığı bir zamanda İngiltere’nin, sözde “egemenlik haklarını şaibe altına sokarak”, Rum Yönetimi’nin “mevcut sorunlarına bir yenisini daha eklediğine” işaret etti.

Haberde, Sir Alan Duncan’ın sözleri için “Açıklama Türkiye’yle ilgili değil, Ankara’nın itirazları da dikkate alındığında, doğrudan Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yöneliktir” vurgusu yapıldı.

ANASTASİADİS ÖFKELİ…

Alithia “Başkan’dan Sir Duncan’a Öfkeli Tepki.. MEB’imizi Şaibeli Buluyor”  başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Anastaiadis’in, yoğun rahatsızlık ve tepkiyle karşıladığı dünkü açıklaması nedeniyle Sir Alain Ducan için “eskiden de kabul edilmezdi, şimdi de öyle” diyerek, İngiltere Başbakanı May nezdinde gerekli girişimde bulunacağını yazdı.

Habere göre, Anastaiadis, Sir Duncan için “Tavrı,  Kıbrıs’ta bunca çıkarı bulunan ve İngiltere’nin geçirmekte olduğu bu kritik zamanlarda küçük ama diğerleriyle aynı oya sahip ülkemizden benzeri görülmemiş destek bulan Büyük Britanya’nın, izlemesi gereken doğru politikayı yansıtmıyor. Bu, söz konusu beyefendinin tavrı ilk kez not edilmiyor” ifadesini kullandı.

ABD VE ALMANYA’DAN SONRA İNGİLTERE…

Haravgi “Kıbrıs MEB’ine Bir Şaibe Daha… İngiliz Avrupa Bakanı MEB’i Tartışmalı Bölge Diye Adlandırdı” başlıklı haberinde Sir Alan Duncan’ın dünkü açıklamasının, ABD Dışişleri Bakanı’nın  “Kıbrıs’ın ‘talep ettiği’ bölge” açıklaması ve Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın, Türkiye’nin faaliyetlerini “yasadışı” bulup bulmadığını netleştirmemesinin ardından geldiğine dikkat çekti.

Devamını oku

Güncel

“Gözü kapalı biçimde bir karar almadık”

 Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı  Kudret Özersay, UBP’yle koalisyon kararı almanın  kendileri açısından kolay olmadığını kaydetti ve ülke açısından da çok kolay bir dönemde olunmadığını ve toplumsal sorumluluklarının bilincinde olarak ve bu sorumluluğu dikkate alarak ellerini taşın altına koymaktan kaçınmadan  böyle bir karar ürettiklerini söyledi.

Özersay, HP Parti Meclisi’nin Emekliler Cemiyeti’nde saat 19:00’da başlayan ve yaklaşık 2 buçuk saat süren toplantısı sonrasında açıklama yaptı ve basının sorularını yanıtladı.

40 EVET 20 HAYIR

Toplantıda UBP ile görüşmeleri sonucunda şekillendirdikleri koalisyon protokolünün içeriğini madde madde ele alınıp değerlendirdiklerini kaydeden Özersay, 40 evet, 20 hayır oyu ile koalisyona girme karar aldıklarını söyledi ve “Hayırlı olsun” diye konuştu.

Koalisyon protokolünün yarın sabah saat 10:00’da Cumhuriyet Meclisi’nde yapılacak törende imzalanacağını kaydeden Özersay, saat 11:00’de ise kabinenin Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sunulacağını kaydetti.

Kabineyi açıklamasının istenmesi üzerine Özersay, kabinenin Cumhurbaşkanı’nın onayıyla ortaya çıkacağını ve şu aşamada  bir şey söylemesinin doğru olmayacağını belirtti.

“ÜLKE HEM EKONOMİK HEM DE SİYASİ OLARAK ÇOK İYİ BİR NOKTADA DEĞİL”

Koalisyon hükümetini isimlendirmeleri halinde nasıl isimlendireceklerinin sorulması üzerine de Özersay, “Biz 15 dk öncesine kadar  bu koalisyona girip girmeyeceğimizi bilmiyorduk. Dolayısıyla bir isim koymadık ama bir gerçek varsa, ülke hem ekonomik hem de siyasi olarak çok iyi bir noktada değil, sadece şunu söyleyebilirim, yapacağı çok iş olan yapması gereken çok iş olan ve ciddi bir toplumsal sorumluluk gerektiren bir hükümet olacağı kesin” dedi.

“GÖZÜ KAPALI BİR BİÇİMDE BİR KARAR ALMADIK”

Hükümet kurulmasına karşın ciddi oranda bir “hayır” oranı olduğunun söylenmesi ve bunu nasıl yorumladığının sorulması üzerine de Özersay,  HP’nin daha önce yaptığı koalisyonda elde ettiği tecrübe bağlamında değerlendirmeler yapıp karar vereceğini söylediklerini ve bu tecrübeleri dikkate alarak böyle bir karar ürettiklerini kaydetti.

Özersay,  “Dolayısıyla gözü kapalı bir biçimde bir karar almadık; birincisi bu. İkincisi de HP’nin içinde çoğulcu ve demokratik bir ortam olduğunun göstergesidir. Bizim için sadece koalisyona girme yönünde oy kullanan değil hayır diyenlerin de ortaya koydukları görüş ve endişeler çok önemlidir,  bunları  da önümüzdeki dönemde kendimize dair notlar olarak aldık bu koalisyon ilişkisi içinde  temkinli bir biçimde o görüşleri de dikkate alacağız bundan herkes emin olabilir” diye konuştu.

“Elinizi mi güçlendirdiniz”  sorusunu yanıtlarken de Özersay, şunları  kaydetti:

 “Eğer bir müzakere süreci devam ediyor olsaydı, çıkan oylamadan sonra bir daha müzakereye oturacak olsaydınız belki bunu söyleyebilirdiniz. Şunu söyleyebilirim, HP başka bazı konularda da karar alırken  artısıyla eksisiyle toplumsal düşünerek karar alan bir partidir bu sonuç da bir miktar onun göstergesidir, demokrasinin ve çoğulculuğun sonucudur.”

Devamını oku

Güncel

Akaryakıt zammı yeni hükümete bırakıldı

UBP Parti Meclisi sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, akaryakıt zammı konusunda dün Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın kendisini arayarak, diğer hükümet yetkililerine ulaşmasını çünkü akaryakıt zammı yapılması gerektiğini, bu zam yapılmazsa 15 günde hazinenin 2 milyon TL zarara uğrayacağını söylediğini aktardı.

Kendisinin de hem HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ı, hem de diğer hükümet yetkililerini aradığını, ancak bu zammın yapılmadığını ifade eden Tatar, “Bize bir hediye bırakmak istediler. Şu anda bu hükümetin yapması gereken bir zammı yeni hükümete bırakmış durumdadırlar” dedi.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.