Takip Edin

Güncel

“Hükümetten zam yapmaktan vazgeçmesini bekliyoruz!”

Hür-İş Genel Başkanı Ahmet Çaluda, hükümetten; “zam yapmaktan vazgeçmelerini, mükerrer yapılan zamları geri almalarını, ülkede istihdam, yatırım, hayvancı, çiftçi, turizm ve esnafa teşviklerin kapılarını açmalarını, hastane ve okulların rantabl hizmet verebilmeleri için her açıdan desteklemelerini” beklediğini bildirdi.

Çaluda, sendikaların birleşerek hükümetin icraatlarına karşı mücadele başlattığını belirterek, hükümetin  böylesi icraatlarına devam etmesi halinde sendikaların eylemlerini artırarak sürdüreceklerini karara bağladıklarını  kaydetti.

Hür-İş Başkanı Çaluda “Ülkenin Genel Durumu” başlıklı yazılı açıklamasında, son altı aydan beridir Türk Lirasının yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmesinin, ülkede enflasyonun yükselmesine, pahalılığın atmasına ve gizli olarak Türk Lirasının devalüasyonuna neden olduğunu kaydetti.

Bunun dar gelirli ve asgari ücretle çalışanların sefaletine sebep olduğunu, açlık sınırının yükseldiğini, halkın geçinemez duruma düştüğünü ifade eden Çaluda, şöyle devam etti:

“Elektrik zammı ve uygulanmakta olan üçlü tarife, insanlarımızın belini bükmüş, hayat koşullarını değiştirmiştir. Ev kadınlarımızı gece ütü yapmaya, çamaşır yıkamaya mecbur etmiştir.

Uzun süreden beri alt yapı ve yatırımların durması, halkımızı üretimden koparmış, tüketim toplumu haline getirmiştir. Yapımı başlatılan yollarımız, tamamlanmamış, mevcut yollarımız da bakımsızlıktan ve kışın ağır gelmesinden çukurlarla dolmuş, adeta nadas tarlaya dönmüştür.

Okullarımız nüfus artışı nedeniyle, yetersiz kalmış, istihdam yapılmadığı için de hademe eksikliğinden, okula ve çocuklarımıza hizmet verilememiştir.

Yine ayni nedenlerden dolayı hastanelerimiz de halkımıza yeterli hizmeti verememektedir.

Ülkemizde işsizlik oranı yükselmekte, işsizlerin sayısı artmaktadır. İstihdam oranı sıfırlanmaktadır. Bunlara karşılık devlet bünyesinde taşeronlaşma yoğunlaşmakta, devletin işleri yabancı ülkelerden getirilen taşeron işçilerle çok yüksek maliyetle yaptırılmaktadır.

Devlet yetkililerinin müdahaleleri ile toplu iş sözleşmeleri yapılamamakta ve ülkemizde toplu iş sözleşme düzeni bozulmaktadır.”

Çaluda, ayrıca ülke gündemine oturan “Kamu Görevlileri Reform Yasa Tasarısının”, devlet çalışanlarını tedirgin ettiğini savunarak, tasarının “reform” diye ortaya atıldığını ancak  devlet işçilerine karşı bir saldırıdan başka bir şey olmadığını iddia etti.

“Ülkemizde çiftçi şikayetçi, hayvancı şikayetçi, esnaf ve sanatkarlar şikayetçi, yatırımcılar şikayetçi. Demek ki ülkemizi yönetenlerde bazı yanlışlıklar var” görüşünü savunan Çaluda, “Sendikalarımız birleşerek Hükümetin icraatlarına karşı mücadele başlatmışlardır. Hatta böylesi icraatların devam etmesi halinde sendikalar eylemlerini artırarak sürdüreceklerini karara bağlamışlardır” dedi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye olmalısınız Giriş

Yorum Yaz

Güncel

“Girne trafiği rahatlatılacak”

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Girne limanındaki acil sıkıntılarının giderileceğini, Karaoğlanoğlu, Lapta ve Çatalköy bölgelerindeki trafiği rahatlatmak için de gerekli adımların atılacağını söyledi

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’yü ziyaret etti.

Girne belediye Başkanı Nidai Güngördü, bakan Üstel’in ziyaretinden ötürü memnuniyetini dile getirerek, kentin turizmle ilgi konuları hakkında bilgiler verdi.

İcraat yapmak için hükümetlerin uzun ömürlü olması gerektiğini söyleyen Güngördü, “Görünüşe göre mevcut hükümetin uzun ömürlü olacağı ve sizlerin de güzel işler yapacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Girne Belediyesi olarak ülke turizmine katkıda bulunmak istediklerini de belirten Güngördü, gerek Girne Antik Liman konusunda, gerekse çevre temizliği ve diğer düzenlemelerde belediyenin olanaklarını kullanmaya hazır olduklarını söyledi.

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel de, ilk ziyaretini Girne Belediyesi’ne yaptığını ifade ederek, ülke turizmi için Girne’nin önemine vurgu yaptı.

Girne beldesinin otelleri, butik otelleri ve pansiyonları ile ülkenin güzide şehirlerinden olduğunu belirten Üstel, şehrin daha fazla ön plana çıkması için müşterek projeler yapma niyetinde olduklarını söyledi.

Girne Antik Liman ile ilgi olarak bakanlığın bir takım projeleri olduğunu söyleyen Üstel, limandaki acil sıkıntılarının giderilmesi için belediye ile işbirliğinde çalışma arzusunda olduklarını söyledi.

Girne’de doğudan başlayan ve batıya doğru devam eden büyük bir trafik sorunu yaşandığını da söyleyen Üstel, Ulaştırma Bakanı ile de görüştüğünü, Karaoğlanoğlu, Lapta ve Çatalköy bölgelerini rahatlatmak için hükümet olarak gerekli adımların atılacağını, söyledi.

Devamını oku

Güncel

Tanyel ailesi yasta

Emekli öğretmen Hasan Tanyel hayatını kaybetti

Kıbrıs’ın tanınan ve sevilen öğretmenlerinden Hasan Tanyel dün yaşamını yitirdi.

Ayşe Tanyel’in eşi olan Hasan Tanyel’in cenazesi bugün İsmail Sefa Camisi’nde kılınan öğle namazına müteakip Lefkoşa Kabristanlığı’na defnedildi.

Devamını oku

Güncel

54 yaşında hayata veda etti

Tirmen köyünün sevilen isimlerinden 54 yaşındaki Hüseyin Gümülü, yaşam mücadelesini kaybetti.

Gümülü, beyin kanaması geçirmiş, bir süredir hastanede tedavi görüyordu.

Ölümü ile sevenlerini yasa boğan Gümülü, bugün öğle namazının ardından Tirmen Mezarlığı’na defnedildi.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi