Takip Edin

Güncel

Hüdaoğlu: Hayvan hastalıklarıyla mücadelede önemli sonuçlar elde edildi

Veteriner Dairesi Müdürü Hüda Hüdaoğlu, hayvan hastalıklarıyla ilgili çalışmada önemli sonuçlar elde edildiğini belirterek, hayvancılarla birlikte çalışmaların sürdürülebilmesi halinde yılsonuna kadar Karpaz bölgesinde hasta hayvan sayısının önemli oranda düşeceğini söyledi.

Veteriner Dairesi, Avrupa Birliği mali ve teknik desteğiyle yürütülen Hayvan Hastalıkları Eradikasyon Projesi hakkında üreticiyi bilgilendirmek amacıyla Yenierenköy’de toplantı düzenledi. 

Veteriner Dairesi Müdürü Hüda Hüdaoğlu toplantıda yaptığı konuşmada, Bruselloz, Tüberküloz, Enzootik Sığır Löykozu hastalıklarıyla projenin 2015’de başlatıldığını kaydetti. Bruselloz hastalığıyla ilgili ilk taramanın 2016 yılında yapıldığını kaydeden Hüdaoğlu, tarama sonucunda Karpaz bölgesinde 18 köyün 14’ünde hastalığın saptandığı; mevcut sürülerin yüzde 15’inde, mevcut hayvanların yüzde 4’ünde hastalık tespit edildiğini anımsattı. 

“YIL SONUNA KADAR BÖLGEDEKİ HASTALIK ÇOK ÖNEMLİ ORANDA AZALACAK”

Hüda Hüdaoğlu, Kaleburnu köyü dışındaki tüm köylerde Ocak-Şubat 2019 aylarında uygulanan hastalık tarama çalışmalarında, hastalık belirlenen köy sayısının 9’a düştüğünü ve hastalıktan etkilenen mevcut sürü oranının yüzde 6’ya, mevcut hayvan oranının ise yüzde 1,3’e gerilediğini kaydetti. 

Hüdaoğlu, üreticilerin duyarlılığı ve bölgede hizmet veren Veteriner Dairesi’nin çalışmaları sayesinde, hastalığın önemli ölçüde azaldığını aktardı. Bu sonuçların çok önemli olduğunu vurgulayan Hüdaoğlu, yılın sonuna kadar bölgedeki hastalığın çok önemli oranda azaltılacağına, üreticilerle birlikte hareket edilmesi halinde, önemli ekonomik kayıplara neden olan Bruselloz Hastalığının eradike edilebileceğine inandığını söyledi.

KİUDULAS

Proje Ekip Lideri Vaidotas Kiudulas, sonuçların çok olumlu olduğunu söyledi. Kiudulas, üreticilerin ve Veteriner Dairesi’nin birlikte hareket ederek, eradikasyon çalışmaların sürdürülmesiyle hastalıkların ortadan kaldırılabileceğini belirtti.

BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI 

Veteriner Daire, 1 Nisan’da Güzelyurt’ta, Güzelyurt Belediye Emekçileri Sendikası Lokali’nde (otobüs terminali), 2 Nisan’da Çamlıbel’de Osmanlı Kahvesi’nde, 3 Nisan’da ise Karaağaç’ta Karaağaç Kahvehanesi’nde bilgilendirme toplantısı düzenleyecek. Toplantılar 19.00’da başlayacak.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye olmalısınız Giriş

Yorum Yaz

Güncel

Harekatın komandoları onurlandırıldı

1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim edildi

Başbakan Ersin Tatar, 1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim etti.

Başbakanlık Şeref Salonu’ndaki madalya töreninde, emekli komandolara Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan eşlik etti.

ERUÇ: “BÜYÜK ONUR”

Birinci Komando Taburunun 1974 Barış Harekatındaki Komutanı Tümgeneral Cemal Eruç, kabulde yaptığı konuşmada, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı gibi onurlu bir etkinlikte kendilerine de yer verilmesinden büyük onur duyduklarını ifade etti.

TATAR: “KUTSAL HAREKATLA BAĞIMSIZLIK, ÖZGÜRLÜK, MUTLULUK GETİRİLDİ”

Başbakan Ersin Tatar ise kendilerini ağırlamaktan şeref duyduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 1974’te gerçekleştirdiği kutsal harekâtla Kıbrıs Türkü’ne bağımsızlık, özgürlük ve mutluluk getirdiğini söyledi.

Barış Harekatı sayesinde Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz’de bir devlet sahibi olduğunu kaydeden Tatar, Kıbrıs Türk halkına yönelik haksız ambargolara rağmen Türkiye’nin de desteğiyle KKTC’nin kökleşmeye devam ettiğini ifade etti.

Başbakan Tatar, Türkiye ile KKTC ilişkilerinin güçlenmesinin önemini vurgulayarak, emekli komandoların çok anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.

Devamını oku

Güncel

Atakan, Girne Batı Çevre Yolu için kolları sıvadı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, bugün öğle saatlerinde Alsancak’a giderek yetkililer ve bölge sakinleriyle, yakında inşası başlayacak olan Girne Batı Çevre Yolu ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı sırasında Girne Çevre Yolu’nun bittiği noktadan Lapta’ya kadar olan projenin çizimleri paylaşılırken, özellikle esnafın çalışmalar sırasında mağdur olmayacağı ifade edildi.

Toplantıda ayrıca güzergah boyunca otobüs durağı cepleri ve yeşil alanlar barındıracak proje konusunda katılımcılarla görüş alışverişinde bulunuldu.
Toplantıya Alsancak’ta Belediye Başkanı Fırat Ataser, bölge esnafı ve vatandaşlar katılırken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Ramadan Beysun, Karayolları Dairesi Müdürü Serhan Kazmacı ve Halkın Partisi Girne Milletvekili Jale Refik Rogers da toplantıda hazır bulunanlar arasındaydı.

Devamını oku

Güncel

Türk Yıldızları KKTC’de

Başbakan Ersin Tatar, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.
Kıbrıs Türkü’nün Türk Yıldızlarını, Türk filolarını ezelden beridir takdirle takip ettiğine işaret eden Tatar, ekibi adada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
8 Ağustos’ta Cengiz Topel’in kabri başında tekrar anılacağını söyleyen Tatar, bu yılki etkinlikte, 1960’lı yıllarda Cengiz Topel’le birlikte Kıbrıs semalarında uçan ve Kıbrıs Türkü’nün güvenliği için her türlü riski alan pilotların isimlerinin de anıt başında bir kütüğe kazınacağını söyledi.
Kıbrıs Türk halkının, hava savunmasında her zaman ve her koşulda yardıma gelen Türk pilotlarını takdirle andığını dile getiren Tatar, Kıbrıs’ın Türkiye’den sadece 40 deniz mili uzak olduğuna işaret ederek, filoların dakikalar içinde adaya gelinebilmesinin güvenlik açısından önemine değindi.
Öte yandan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı olan, TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi