Takip Edin

Güncel

“Hiçbir tehdide prim bırakmayız”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Çipras’ı uyardı: “Türkiye sondaja başladığı andan itibaren ağır bedeller öder’ gibisinden altı boş ifadeler kullanmaktan vazgeçmeli. Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı saygılı bir dil kullanmalı”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Yunanistan Başbakanını uyarıyoruz. ‘Türkiye sondaja başladığı andan itibaren ağır bedeller öder’ gibisinden altı boş ifadeler kullanmaktan vazgeçmelidir. Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı saygılı bir dil kullanmalıdır.” dedi. 
Çelik, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında parti genel merkezinde Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken basın toplantısı düzenledi ve soruları yanıtladı.
Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle ilgili olarak Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın açıklamalarına işaret eden Çelik, “Yunanistan Başbakanı maalesef son derece yanlış bir tutum içerisinde. Bugünkü cevabında ‘Uluslararası hukuka dayanarak konuşuyoruz.’ diyor. Uluslararası hukuk açısından bakıldığında, Türkiye’nin haklı, Yunanistan ve Rum kesiminin haksız olduğu açıktır. Hiçbir şekilde Kıbrıslı Rumlar’la bir paylaşım içerisine girmeden, tek taraflı olarak buradaki kaynaklara el koyma arzusundadırlar. İkincisi Yunanistan Başbakanını uyarıyoruz. ‘Türkiye sondaja başladığı andan itibaren ağır bedeller öder’ gibisinden altı boş ifadeler kullanmaktan vazgeçmelidir. Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı saygılı bir dil kullanmalıdır.” şeklinde konuştu. 
Çipras’ın, son açıklamasında Türkiye ile Avrupa Birliği’ni karşı karşıya getirmeye çalıştığını ifade eden Çelik, “Avrupa Birliği, Ada’daki problem çözülmeden Rum tarafını tek taraflı tanıyarak ve Avrupa Birliği’ne alarak son derece büyük bir hata yapmıştır. Bugünkü süreçteki olumsuzluklarda, Avrupa Birliği’nin yaptığı bu hatanın payı vardır. Avrupa Birliği bu hatasını telafi edecek yerde, Rum tarafının sürekli olarak Avrupa Birliği kurumlarını ve politikasını istismar etme politikasına sessiz kalmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu. 
AK Parti Sözcüsü Çelik, şöyle devam etti:
“Yunanistan Başbakanı tutmuş Avrupa Birliği üzerinden Türkiye’yi tehdit etmeye çalışmaktadır. Bu artık kendi sınırlarını aşan, hiçbir şekilde tahammül edilemeyecek bir tutumdur. Yunanistan Başbakanı, Avrupa Birliği’nin sahibi gibi, Türkiye-AB ilişkilerinin daha çok bozulacağı bir sürecin başlayacağını ifade ediyor ya da Avrupa Birliği’ndeki bazıları Türkiye’nin egemenlik haklarından, kıta sahanlığından, münhasır ekonomik bölge haklarından, KKTC’ye garantör olmasıyla ilgili haklarından vazgeçmesi gibi birtakım telkinlerde bulunuyorlar. Bu işin böyle çözülmeyeceği açıktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin, bu tip söylemlere kesinlikle prim vermeyeceği açıktır, bunlara karşı güçlü bir cevap vereceği açıktır. 
Yunanistan Başbakanı, Türkiye’yi kendisinin altını dolduramadığı uluslararası hukuk argümanlarıyla tehdit etme dilinden vazgeçmelidir. Türkiye, komşuluğu ve dostluğu kıymetli olan ama komşuluğu ve dostluğundan vazgeçilmesi halinde, buna karşı durulması halinde de hiçbir şekilde, hiçbir tehdide prim bırakmayacak bir ülkedir. Hiçbir şekilde bunun karşısında cevapsız kalmayacak bir ülkedir. Eğer burada bir hakkaniyetli durum ortaya çıkması isteniyorsa yapılacak şey, Yunanistan’ın bu tehdit dilinden ve fiili durum yaratma tutumundan vazgeçmesidir.”
Ömer Çelik, Doğu Akdeniz’de çalışmaların devam ettiğini, Fatih sondaj gemisi ve Yavuz gemisinin faaliyetlerini sürdürdüğünü hatırlatarak, “Türkiye ne kendi egemenlik haklarından ne KKTC’nin haklarından hiçbir şekilde burada vazgeçmeyecek.” dedi. 
Bütün bunları söyleyen Yunanistan’ın hak ve özgürlüklere, hukuka, anlaşmalara riayet etmediğinin, AB standartlarında bir devlet yönetimine sahip olmadığının altını çizen Çelik, bunun en son örneğinin ise Yunanistan’da SYRIZA hükümetinin dini özgürlükler konusunda aldığı kararları olduğunu söyledi. 
Çelik, bu kararların açık bir şekilde Lozan Anlaşması’nın, Avrupa İnsan Haklar Hakları Sözleşmesi’nin ihlali anlamına geldiğini vurgulayarak, 2018 ve 2019’da yürürlüğe konulan kararnamelerle Türk azınlığın dini kurumlarının devletleştirilmesinin hedeflendiğini belirtti. 

Devamını oku

Güncel

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun KOP’a üyeliği yeniden gündemde

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun (KTFF), Kıbrıs Rum Futbol Federasyonu’na (KOP) üyeliği konusunun, Zürih Anlaşması’nın imzalanmasının üzerinden 6 yıl geçtikten sonra, şu günlerde yeniden gündeme geldiği bildirildi.

Politis gazetesi, elde ettiği bilgilere dayanarak, Kıbrıslı Türk futbol kulüplerinin son günlerde federasyona konuyla ilgili baskı yaptıklarını; ancak henüz taraflar arasında resmi herhangi bir görüşme yapılmadığını ve KOP’a yönelik herhangi bir girişimde bulunulmadığını yazdı.

Gazete, edindiği bilgilere göre Kıbrıslı Türk futbol kulüplerinin ilk etaptaki hedefinin, Rum takımlarla veya UEFA onayıyla farklı ülkelerin takımlarıyla dostluk maçları yapmak olduğunu ve bu perspektifin, Kıbrıslı Türk futbol kulüplerine gelir sağlayacağını kaydetti.

Kıbrıslı Türk futbol kulüpleri tarafından her ne kadar resmi bir girişim yapılmadıysa da, yetkililerin “ağız yokladığını” belirten gazete, Kıbrıs Türk futboluna uygulanan ambargonun kaldırılması ve KTFF ile Kıbrıslı Türk futbol kulüplerinin KOP’a üye olabilmesi için KTFF ile KOP arasında 2013 yılında imzalanan anlaşma taslağının hala geçerli olduğunu anımsattı.

RUM FUTBOLCULAR EKONOMİK SEBEPLERDEN ÖTÜRÜ KIBRISLI TÜRK KULÜPLERDE OYNAMAYI TERCİH ETMİYOR

Gazete, bir diğer haberinde ise, Rum futbolcuların ekonomik sebeplerden ötürü Kıbrıslı Türk futbol kulüplerinde oynamayı tercih etmediğini yazdı.

Son 2 sezondur Kıbrıslı Türk futbol kulüplerinde oynayan hiç Rum futbolcu bulunmadığına dikkat çeken gazete, 2012-2017 yılları arasında her yıl ortalama 4 Rum futbolcunun KKTC’ye geldiğini; ancak Türk Lirası’nın değer kaybetmesi nedeniyle, bu durumun artık söz konusu olmadığını kaydetti.

Kaynak: TAK

Devamını oku

Güncel

Akıncı: Madde bağımlılığının önüne geçilmesi için tüm gücümüzle uğraş vermeliyiz

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Madde bağımlılığının önüne geçilmesi için tüm gücümüzle uğraş vermeliyiz. Gençlerimizi bu bataklıktan kurtarmalıyız” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Çakıcı ve Prof. Dr. Ebru Çakıcı tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Akıncı, hastanede yürütülen faaliyetlerle ilgili bilgi aldı.

Madde bağımlılığının ilkokul çağındaki çocuklara kadar yayılan büyük bir sorun haline geldiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ortaokul ve lise çağındaki bireylerdeki madde bağımlılığının 15-20 yıl içerisinde 2 katına çıktığını, 18-65 yaş kuşağındaki bireylerdeki madde bağımlılığının ise 3 katına yükseldiğini belirterek madde bağımlılığı konusunun devlet tarafından hassasiyetle ele alınması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eşi Meral Akıncı’yla birlikte Karşıyaka’da bulunan Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi’ni ziyaret etti.

“Madde bağımlılığının önüne geçilmesi için tüm gücümüzle uğraş vermeliyiz. Gençlerimizi bu bataklıktan kurtarmalıyız. Bu yönde atılan her adım desteklenmeye muhtaçtır… Sayın Mehmet Çakıcı ve ekibin bugün yaptığım ziyaret, bu desteğin bir göstergesi olarak algılanmalıdır” diye konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı, Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi’nde önemli bir toplumsal hizmet verilmesi için ciddi bir altyapı yaratıldığını dile getirdi.

Prof. Dr. Mehmet Çakıcı’nın akademik çalışmaları, kitapları ve bir psikiyatrist olarak topluma yıllardır madde bağımlığının tedavisine yönelik önemli hizmetler verdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı, Karşıyaka’da hizmete giren Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi’nde verilecek hizmetin önemine ve değerine vurgu yaptı.

Prof. Dr. Mehmet Çakıcı da yaptığı konuşmada, uyuşturucu kullanımının ülkenin en büyük sorunu olduğunu söyleyerek, bu sorunun tedavisine yönelik attıkları adımın devletin de iş birliğiyle ileriye taşınması temennisini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın iç sorunlara yönelik gerçekleştirdiği öncülüğün bir örneğini sergileyerek Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi’ni ziyaret eden ilk siyasetçi olduğuna dikkat çeken Çakıcı, Cumhurbaşkanı’nın gerçekleştirdiği ziyaret ile madde bağımlılığın önüne geçilmesinin önemiyle ilgili bir mesaj verdiğini kaydetti.

Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, Cumhurbaşkanı Akıncı ve eşi Meral Akıncı’ya gerçekleştirdikleri ziyaretten ötürü teşekkürlerini iletti.

(BRT)

Devamını oku

Güncel

Görevden alma ve atamalar açıklandı

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, 3’lü kararname ile görevden alma ve atamaları duyurdu.

İşte görevden alma ve yeni atamalar;

Başbakanlık Özel Kalem Müdürü mevkiine Sn. Cemal REDİF  17.09.2019 tarihinden itibaren atanmıştır.

Başbakanlık Denetleme Kurulu Üyesi olarak görev yapan Sn. Nüvit TULUMBACI 16.07.2019 tarihinde bu görevinden alınmıştır.

Başbakanlık Denetleme Kurulu Üyesi mevkiine Sn. Sergül TÜMER 17.07.2019 tarihinden itibaren atanmıştır.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Bakanlık Müdürü olarak görev yapan Sn. Salim ÖZBOLAT 16.07.2019 tarihinde bu görevinden alınmıştır.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Bakanlık Müdürü mevkiine Sn. Bünyamin MERHAMETSİZ 17.07.2019 tarihinden itibaren atanmıştır.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlık Özel Kalem Müdürü mevkiine Sn. Mehmet Dincer FARUK 17.09.2019 tarihinden itibaren atanmıştır.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı  Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürü  olarak görev yapan Sn. Aktan ERDOĞAN 16.07.2019 tarihinde bu görevinden alınmıştır.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı  Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürü  mevkiine Sn. Ali YAMAN 17.07.2019 tarihinden itibaren atanmıştır.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı  Kıbrıs Türk Devlet  Tiyatroları Müdürü olarak görev yapan Sn. İlknur Işıl TÜRKMEN 16.07.2019 tarihinde bu görevinden alınmıştır.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı  Kıbrıs Türk Devlet  Tiyatroları Müdürü mevkiine Sn. Erdinç AKGÜR 17.07.2019 tarihinden itibaren atanmıştır.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi