Takip Edin

Güncel

Haspolat Meslek Lisesi’nde büyük tehlike

Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Burhan, geçici olarak taşınan Haspolat Meslek Lisesi binasıyla ilgili raporu paylaştı. Rapor, okul binasının 4 büyüklüğünde bir depremle yıkılabileceğini gösterdi.

Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Burhan, Haspolat Meslek Lisesi binasının 4 büyüklüğünde bir depremle yıkılabileceğini gösteren geçmiş döneme ait bir rapor olduğunu, okulun bu nedenle başka yere geçici olarak taşındığını ve yeni meslek lisesi için ihale sürecinin başlatıldığını açıkladı.

Okulla ilgili benzer raporların geçmiş yöneticiler tarafından dikkate alınmamasını eleştiren Burhan, “o çocuklar her an yıkılabilecek binanın içine gönderilirken kimsenin ruhu sızlamamış” dedi. Burhan, Mağusa Çanakkale Ortaokulu Spor Salonu’nun da kullanılmaz vaziyette olduğunu belirterek, yasal işlemlerin tamamlanması ardından binanın planlanıp tamamlanacağını belirtti. Haspolat Meslek Lisesi binasıyla ilgili raporun bir kısmını sosyal medya hesabı üzerinden paylaşan Mehmet Burhan, yaptıkları çalışmalarla ilgili de bilgi verdi.

“YENİ MESLEK LİSESİ PROJESİ ONAYLANDI”

Mehmet Burhan, göreve geldikleri ilk dönemlerde Haspolat Meslek Lisesi’nin 4 büyüklüğünde bir depremle yıkılabileceğini söyleyen bir rapor bulduklarını belirterek, “yıllarca benzer raporlar buralardaki yöneticilerin önüne gelmiş ama o çocuklar her an yıkılabilecek binanın içine gönderilirken kimsenin ruhu sızlamamış… Biz eğitim yılı başında okuldaki öğrencileri geçici olarak başka okula aktarınca kıyametler koptu. Dinlemedik, kavga etmedik, doğru olduğuna inandığımız şeyi yaptık. İyi ki de yapmışız” dedi. Burhan, Bayraktar Ortaokulu’nun bulunduğu yere yeni meslek lisesi projesinin onaylandığını, ihale sürecini başlatıldığını ve en erken zamanda öğrencilerin güvenli bir şekilde okullarına gönderebileceğini söyledi.

“SPOR SALONU BİNASINI ENGELLEMEYE ÇALIŞIYORUZ İZLENİMİ YARATILDI”

Mehmet Burhan, Çanakkale Ortaokulu Spor Salonu ile ilgili de sıkıntılar yaşandığını söyleyerek, “benzer bir durum birkaç gündür ağır hakaretlere uğradığımız Çanakkale Ortaokulu Spor Salonu konusunda da yaşandı. Okul Aile Birliği’nin fedakar katkıları ile başlayan bir bina ama ne mimarı, ne mühendisi belli. İzni yok, sağlamlığı meçhul. İnşaat bir yere kadar gelmiş, tamamlanması için bize değil, TC Kalkınma Ofisine gidilmiş, oradaki arkadaşlar da bize yönlendirmiş. Bizler de aldığımız görevlerin sorumluluğu gereği buranın güvenli bir okul binası olması için izlenecek prosedürleri ve şeffaf ihale süreçlerini anlattık. Hemen binayı engellemeye çalışıyoruz gibi bir izlenim yaratıldı” dedi. Burhan,  “biz okullarımızın tesisleşmesinden en fazla mutlu olacak olanlarız ama bunları görmezden gelsek ve orada bir çocuğumuzun kılına zarar gelse ömür boyu bunun altında eziliriz. Kaldı ki bu gibi işler Eğitim Bakanlığı’nın planlaması ile olmak zorunda. Kurumlarımıza sahip çıkmanın da gereği budur” ifadelerini kullandı.

“SALON BİNASI PLANLANIP TAMAMLANACAK”

Mehmet Burhan, gelinen aşamada hem Maliye Bakanlığı, hem de TC Kalkınma Ofisi ile istişare yaptıklarını belirterek,  “bu gibi işlerin usulen nasıl olması gerektiğini karşılıklı teyit ettik” dedi. Burhan, Çanakkale Ortaokulunun spor salonunun da gerekli yasal işlemlerin tamamlanması ile birlikte güvenli bir şekilde Eğitim Bakanlığı tarafından planlanıp tamamlanacağını duyurdu. Mehmet Burhan, “bilinmesini isterim ki ülkemizde yıllarca işler başka usuller izlenerek yapılmış olabilir ama bizler bu yolları takip etmeyeceğiz. Bazı dönüşümler sancılı olacak biliyoruz ama biz yavaş yavaş bu kültürü de değişmekte kararlıyız. Buna mecburuz…” ifadelerini kullandı.

Güncel

“Gözü kapalı biçimde bir karar almadık”

 Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı  Kudret Özersay, UBP’yle koalisyon kararı almanın  kendileri açısından kolay olmadığını kaydetti ve ülke açısından da çok kolay bir dönemde olunmadığını ve toplumsal sorumluluklarının bilincinde olarak ve bu sorumluluğu dikkate alarak ellerini taşın altına koymaktan kaçınmadan  böyle bir karar ürettiklerini söyledi.

Özersay, HP Parti Meclisi’nin Emekliler Cemiyeti’nde saat 19:00’da başlayan ve yaklaşık 2 buçuk saat süren toplantısı sonrasında açıklama yaptı ve basının sorularını yanıtladı.

40 EVET 20 HAYIR

Toplantıda UBP ile görüşmeleri sonucunda şekillendirdikleri koalisyon protokolünün içeriğini madde madde ele alınıp değerlendirdiklerini kaydeden Özersay, 40 evet, 20 hayır oyu ile koalisyona girme karar aldıklarını söyledi ve “Hayırlı olsun” diye konuştu.

Koalisyon protokolünün yarın sabah saat 10:00’da Cumhuriyet Meclisi’nde yapılacak törende imzalanacağını kaydeden Özersay, saat 11:00’de ise kabinenin Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sunulacağını kaydetti.

Kabineyi açıklamasının istenmesi üzerine Özersay, kabinenin Cumhurbaşkanı’nın onayıyla ortaya çıkacağını ve şu aşamada  bir şey söylemesinin doğru olmayacağını belirtti.

“ÜLKE HEM EKONOMİK HEM DE SİYASİ OLARAK ÇOK İYİ BİR NOKTADA DEĞİL”

Koalisyon hükümetini isimlendirmeleri halinde nasıl isimlendireceklerinin sorulması üzerine de Özersay, “Biz 15 dk öncesine kadar  bu koalisyona girip girmeyeceğimizi bilmiyorduk. Dolayısıyla bir isim koymadık ama bir gerçek varsa, ülke hem ekonomik hem de siyasi olarak çok iyi bir noktada değil, sadece şunu söyleyebilirim, yapacağı çok iş olan yapması gereken çok iş olan ve ciddi bir toplumsal sorumluluk gerektiren bir hükümet olacağı kesin” dedi.

“GÖZÜ KAPALI BİR BİÇİMDE BİR KARAR ALMADIK”

Hükümet kurulmasına karşın ciddi oranda bir “hayır” oranı olduğunun söylenmesi ve bunu nasıl yorumladığının sorulması üzerine de Özersay,  HP’nin daha önce yaptığı koalisyonda elde ettiği tecrübe bağlamında değerlendirmeler yapıp karar vereceğini söylediklerini ve bu tecrübeleri dikkate alarak böyle bir karar ürettiklerini kaydetti.

Özersay,  “Dolayısıyla gözü kapalı bir biçimde bir karar almadık; birincisi bu. İkincisi de HP’nin içinde çoğulcu ve demokratik bir ortam olduğunun göstergesidir. Bizim için sadece koalisyona girme yönünde oy kullanan değil hayır diyenlerin de ortaya koydukları görüş ve endişeler çok önemlidir,  bunları  da önümüzdeki dönemde kendimize dair notlar olarak aldık bu koalisyon ilişkisi içinde  temkinli bir biçimde o görüşleri de dikkate alacağız bundan herkes emin olabilir” diye konuştu.

“Elinizi mi güçlendirdiniz”  sorusunu yanıtlarken de Özersay, şunları  kaydetti:

 “Eğer bir müzakere süreci devam ediyor olsaydı, çıkan oylamadan sonra bir daha müzakereye oturacak olsaydınız belki bunu söyleyebilirdiniz. Şunu söyleyebilirim, HP başka bazı konularda da karar alırken  artısıyla eksisiyle toplumsal düşünerek karar alan bir partidir bu sonuç da bir miktar onun göstergesidir, demokrasinin ve çoğulculuğun sonucudur.”

Devamını oku

Güncel

Akaryakıt zammı yeni hükümete bırakıldı

UBP Parti Meclisi sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, akaryakıt zammı konusunda dün Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın kendisini arayarak, diğer hükümet yetkililerine ulaşmasını çünkü akaryakıt zammı yapılması gerektiğini, bu zam yapılmazsa 15 günde hazinenin 2 milyon TL zarara uğrayacağını söylediğini aktardı.

Kendisinin de hem HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ı, hem de diğer hükümet yetkililerini aradığını, ancak bu zammın yapılmadığını ifade eden Tatar, “Bize bir hediye bırakmak istediler. Şu anda bu hükümetin yapması gereken bir zammı yeni hükümete bırakmış durumdadırlar” dedi.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.