Takip Edin

Güncel

Harmancı, 2019 projelerini açıkladı

LTB Başkanı Harmancı, 2019 projelerini açıkladı: “Marmara ve Küçük Kaymaklı parklarının yürüyüş zeminleri değişecek, 4 milyon TL’lik kanalizasyon altyapısı yapılacak, Sanayi bölgesinde 1. etap su hattı yenilenecek, 4 milyon asfalt ve direnaj çalışmaları yapılacak, Haspolat Düğün Salonu temeli atılacak”

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı,  belediye için 2018 yılını değerlendirdi. Harmancı, LTB’nin tüm olumsuz geçen yıla rağmen istikrar kazandığını belirtti.

Harmancı’nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“2018 yılı tüm kamu kurumları için olduğu gibi Lefkoşa Türk Belediyesi için de zorlu bir yıl olarak geçti. Bu dönemde yaşanan iki seçim, seçim yasakları, yerel seçimler sonrası yaşanan döviz krizi elbette bu zorulukların oluşmasının en önemli sebepleri idi. 

LTB için 2018 yılı ayrıca önemli bir milat olarak da anılacak bir yıldı. 2018’in Temmuz ayında uzun seneler sonra Lefkoşa Türk Belediyesi banka borcunun tamamını ödemiş bir kurum haline geldi. Türkiye’den gelen kaynaklarda yaşanan aksamaya rağmen TC kaynakları ile çıkılan ihalelerden kaynaklı hak edişlerini de ödeyebilmesi, çalışanına karşı güncel bir borcu olmaması da finansal anlamda LTB’nin tüm olumsuz geçen yıla rağmen istikrar kazandığının göstergesi sayılabilir. 

2018 önemli projelerin tamamlandığı bir yıl oldu, Türkiye Cumhuriyeti kaynakları ile tamamladığımız Şht. Ecvet Yusuf-Kemal Aksay Caddesi Projesi, Asmaaltı Yayalaştırma, Marmara Köprüsü, Hamitköy 1.etap kanalizasyon projesi, Açık Pazar 1. Etap ve asfalt projelerimiz çok önemli adımlardı.

Yine öz kaynaklarımız kullanılarak gerçekleştirdiğimiz Küçük Kaymaklı Kanalizasyon projesi, asfalt projesi, parklarımızın altyapısını güçlendirme, yağmur suyu direnaj altyapıları da önemli adımlar idi. 
Kültür sanat alanında gerek fiziki alanlar (Bandabuliya Sahnesi) olarak gerekse çeşitlilik bakımından ciddi atılım gerçekleştirdiğimiz bir yıldı. Şimdi 2019 yılına bizleri bekliyor. Döviz krizinin halen hissedildiği, ekonomik darboğazın tüm sektörleri ve yurttaşları ciddi şekilde etkilediği bir dönemde 2019’a merhaba diyeceğiz. Bir yandan zorluklar ama bir o kadar da azimle. 

2019 bütçesi yarın akşam belediye meclisimizin gündemine geliyor. Bu bütçe ilk kez demokratik katılımcılığın ön hazırlıkları yapılarak hazırlandı. Bütçe çalışmalarında meclis üyelerimizden maliye şubemize kadar büyük emek var. Eylül sonundan beri düzenli çalışmalar, emek ve alın teri var bütçede. Elbette tereddütü biraz açmam gerekecek. Ekonomide yaşanabilecek gelişmeler bizi tereddütlü olmaya itiyor, ani döviz patlamaları elbette yaşanabilir ve buna bağlı hayat pahalılığı artışları yurttaşların olduğu kadar bizlerin de en büyük korkusu. Merkezi hükümetlerin hayat pahalılığı oranında yükselttiği harçlarla yerel gelirlerini artırabiliyorlar ama bizlerin yasa gereği böyle bir şansı yok. 
Gelelim 2019 yılı LTB Özkaynakları ile beklediğimiz belli başlı yatırımlarına (oldukça özet tutacağım)
– Marmara ve Küçük Kaymaklı parklarımızın yürüyüş zeminlerinin değişimi
– 4 milyon TL’lik Kanalizasyon altyapısı 
– Sanayi bölgesinde 1. etap su hattı yenilemesi 
– 4 milyon asfalt ve direnaj çalışmaları
– Haspolat Düğün Salonu temeli

Ayrıca daha etkin temizlik ve peyzaj çalışmaları için kaynak ayrılmış durumda. Kendi bütçemizden yatırımlar için uzun yıllardan sonra önemli bir kaynak var ama çok çalışmamız ve bütçe açığını en azda tutmamız gerekiyor. Merkezi hükümetlerden beklentimiz var ama bunlar “bize para verin” beklentisi değil, bize iş yapabilecek açılımlar yapın beklentisidir. Kalkınma Bankası kredilerinin güvencelerle birlikte kullandırılması, yasal altyapımızın iyileştirilmesi, hali arazilerin yurttaş odaklı çalışmalarda kullanılmak üzere tarafımıza verilmesinin değerlendirilmesi gibi…
Her geçen yıl ayakları üzerinde daha güvenli durabilen bir yapı inşa etmeye devam edeceğiz…

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Demokrasi Şehitleri Törenle Anıldı

Kıbrıs’ta 1958 ile 1996 yılları arasında öldürülen gazeteciler ve sendikacılar ile 1976-1979 yılları arasında İstanbul, Adana ve Ankara’da öldürülen Kıbrıslı Türk öğrencilerden oluşan 12 demokrasi şehidi, bugün Lefkoşa Mezarlığı’ndaki kabirleri başında anıldı.

Anma törenine Başbakan, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, bazı milletvekilleri, eski başbakanlardan Ömer Kalyoncu, Özkan Yorgancıoğlu, Ferdi Sabit Soyer katıldı.

Saygu duruşu ile başlayan törende, Demokrasi Şehitlerini Yaşatma Derneği Başkanı Burhan Eraslan ve Başbakan, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman konuşma yaptı.

Eraslan, daha sonra PEO ve AKEL yetkililerinin mesajlarını okudu.

Konuşmaların ardından kabirler gezilerek, çiçekler bırakıldı.

ERHÜRMAN

Başbakan, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, bu coğrafyada barış, demokrasi, eşitlik ve özgürlük için mücadele etmenin her zaman bir bedeli olduğunu, bu bedelin ağır bir şekilde ödendiğini söyledi.

Erhürman, şöyle konuştu:

“Bugün anmakta olduğumuz yoldaşlarımız, bu bedelin en ağır şekilde ödendiği dönemde yaşadılar ve bu bedeli en ağır şekilde öderken de gözlerini kırpmadılar. Bugün de bu mücadele devam ediyor ve gene bedel ödemeyi gerektiriyor. Onların ödediği kadar ağır bedeller değildir bugün ödediklerimiz. Ama gene de hepimiz biliyoruz ki biz de bu bedelleri gözümüzü kırpmadan ödemeyi göze almak durumundayız eğer bu mücadeleyi gerçekten başarı ile sürdürmek istiyorsak.”

Hayatın kısa, mücadelenin uzun olduğunu söyleyen Erhürman, hayat sürelerini birbirine ekleyerek mücadeleyi aralıksız sürdürme yükümlülükleri bulunduğunu belirtti.

Demokrasi şehitlerini asla unutmayacaklarını dile getiren Erhürman, “Bugün, onların bayrağı bıraktığı yerden mücadelenin bayrağını alıp ileriye taşıma yükümlülüğü altında olduğumuzu hatırlama günüdür de” dedi.

Erhürman, “Değişen koşullarda onlar kadar ağır olmasa da bedeller ödemeyi göze alarak, bu mücadeleyi hep daim kılacağız, biz de sonrakilere bayrağı devredene kadar. Bir kez daha anıları önünde saygıyla eğiliyorum. Onları asla unutmayacağız” diye konuştu.

ERASLAN

Demokrasi Şehitlerini Yaşatma Derneği Başkanı Burhan Eraslan, “1958 yılında Fazıl Önder ve Ahmet Yahya, 1962 yılında Ahmet Muzaffer Gürkan ve Ayhan Hikmet, 1965’te yoldaşı Mişaulis ile birlikte Derviş Ali Kavazoğlu, 1976-1979 yıllarında Özer Elmas, Mehmet Ömer, Muharrem Özdemir, Mustafa Ertan, Ercan Turgut ve Sadık Cemil ile 1996’da Kutlu Adalı’nın Kıbrıs’ta toplumlararası barışı savunup, bu uğurda mücadele verdiklerinden, demokrasinin yerleşmesini, düşünce, ifade ve basın özgürlüğü ile insan hak ve özgürlüklerinin yaşam bulması istediklerinden, emeğin hakkını alma mücadelesinde aktif görev aldıklarından dolayı, bu aydın ve mücadeleci insanların en temel insan haklarından olan yaşama hakları, gerici, faşist, karanlık güçler tarafından ellerinden alındı” dedi.

Eraslan, yaşam hakları ellerinden alınan bu kişilerin anılarını yaşatmanın, uğruna mücadele verdikleri değerleri yeni kuşaklara aktarmanın, barış, demokrasi, insan hakları mücadelesinin kazanımlarını ve bu mücadelenin bedellerini kavrayabilmek adına büyük önem taşıdığını belirtti.

KÜLTÜR VE SÖYLEŞİ GECESİ ÇARŞAMBA AKŞAMI…

Demokrasi şehitleri için 20 Şubat Çarşamba akşamı saat 19.30’da da, Gönyeli Belediyesi Konferans Salonunda Demokrasi Şehitlerini konu alan “Kültür ve Söyleşi Gecesi” düzenleniyor.

Gecede, Mustafa Tozakı’nın müzik dinletisi, Leylâ Ulubatlı’nın “Kavganın Kıvılcımları” adlı şiirinin sunumu ve 1958 kuşağı sendikacılarından Aziz Kutlay ile söyleşi yer alacak.

Haber: Gözde Süreç Sarı /TAK

Devamını oku

Güncel

Baybars: Şiddet ve tehditlerle bizleri yıldıramazlar

İçişleri Bakanı  Ayşegül Baybars, daha önceden de kendisine sözlü tacizde bulunan ve dün akşam da Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’a  saldırı düzenleyen Taşkın Güneş ve onun zihniyetindeki kişileri kınadı.

Sosyal  medya hesabından açıklama yapan Ayşegül Baybars , “yasaları uygulamayın” gibi söylemlerde bulunan bu kişilerin eylemlerinin yıldırıcı olmayacağını, “kararlılıkla ve cesaretle yürümeye devam edeceklerini” belirtti.

Baybars’  “Dün akşam Aşağı Bostancı’da yaşanılanlar karşısında söyleyecek çok şey vardır, fakat şimdilik kısaca şunu söyleyeyim; bu mücadele kişilerle ilgili değil bilakis usulsüzlüğün, yasa tanımazlığın yarattığı bu sistemi değiştirmekle ilgilidir. Kendilerinde yasaları uygulamayın diyebilecek cüreti bulanlar anlamalıdır ki; şiddet ve tehditlerle bizleri yıldıramazlar.”dedi.

“Yasalara bağlı kalarak görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Bir Hukuk devleti olarak tüm vatandaşlarımızın güven içinde, huzur ortamında yaşaması için yasaların öngördüğü şekilde hareket edilecektir.”diyen Baybars “Şiddet ve tehditler karşısında geri adım atılacağını sananlar yanılıyorlar. Yasaların uygulanması konusunda asla geri adım atmayacağımızın bilinmesini isterim. Memleketimizin selameti için çıktığımız bu yolda kararlılıkla ve cesaretle yürümeye devam edeceğiz.” İfadelerine yer verdi.

BRT

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu