Takip Edin

Güncel

Halkın Partisi Genel Sekreteri Senin: Vatandaşlık yasa çalışmalarında sona gelindi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, nüfus sayımından sonra yapılması gereken ikinci şeyin Vatandaşlık Yasası olduğunu vurgulayarak, bu yasa üstünde çalışmalar yapıldığının bilindiğini, ancak bir türlü dosyalardan çıkıp gün yüzüne gelmediğini, gelmesi gerektiğini söyledi.

Bunun üzerine Halkın Partisi Genel Sekreteri Yenal Senin, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda İçişleri Bakanlığı’nın mevcut Vatandaşlık Yasa çalışmalarında sona gelindiğine dikkat çekti.

İşte Yenal Senin’in o paylaşımı:

“Ülkede yaşayan KKTC vatandaşı nüfus ile toplamda verilen KKTC kimliği sayısı 2 farklı olgudur. Bu değerler üzerinden farklı algılar çıkarmayı samimi bulmam. İçişleri Bakanlığı mevcut vatandaşlık yasa çalışmalarında sona gelmiş bulunmaktadır. Ve özellikle son 1 yıllık süreçte vatandaşlık işlemleri partili-partisiz, haklı-haksız dağıtım yerine tam anlamıyla bir düzene oturtulmuş, eş’ten dolayı doğal hakkı olan kişilere öncelik verilmiş, evlilik tarihi ve başvuru tarihi dikkate alınarak kişilere bu hak verilmiştir. Halkın Partisi olarak bu konuda düşüncelerimiz net olarak parti programımızda ve daha önceki ifadelerimizde yer almıştır.Göreve geldiğimizde bu ülkeye 3 günlük turist olarak gelenlere, yasaya hakka hukuka uygun olmadan verilen vatandaşlıklara karşı gereken yapılmıştır. Bunu yaparken burayı vatan bellemiş, burada doğup büyüyen, bu ülkeyi vatan bilen kişilere de eşit yaklaşılarak vatandaşlık verilmiştir.Hükümetin ve spesifik olarak İçişleri Bakanlığının zaten yapıyor olduğu ve her platformda nasıl yapacağını bir süreden beridir anlattığı bir şeyi “bunun yapılması lazım” edaları ile söylemek ve siyaseten bunun üzerinden algı oluşturmaya çalışmak bu ülkeye yarar sağlamaz.”

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Alkollü sürücü su kanalına uçtu

Lefkoşa – Girne anayolu üzerinde dün gece alkollü sürücünün dikkatsizliği sonucunda yaşanan kaza yürekleri ağza getirirken kazanın bir kişinin yaralanmasıyla sonuçlanması sevindirdi.

Kaza, dün gece saat 22:45 raddelerinde meydana geldi.

68 yaşındaki Mehmet Günhanlı, Günhanlı yönetimindeki JS 992 plakalı araçla

93 Mlg alkollü içki tesiri altında Girne’ye doğru seyrederken dikkatsizliği sonucu yoldan çıktı ve toprak banket içerisinde yoluna devam ettikten sonra 3.30 m yükseklikte su kanalına girdi.

Kaza sonucu yaralanan JS 992 plakalı araç sürücüsü Mehmet Günhanlı kaldırılmış olduğu Lefkoşa Devlet Hastanesi Acil servisinde görmüş olduğu ilkyardım tedavisine müteakip Beyin cerrahisi bölümünde müşahede altına alındı.

Devamını oku

Güncel

Yargıda yeni atamalar

Yüksek Savcılar Kurulu, bugün gerçekleştirdiği toplantıda Savcı Yardımcısı İlhan Damdelen, Savcı Yardımcısı Hasan Boşnak ve Savcı Yardımcısı Aysın Bilgin’i savcı olarak atadığını duyurdu.

Savcı ve savcı yardımcısı münhalleriyle ilgili alınan kararla ise Aysu Erginel,  Ali Hidayet, Ayfer Şefik Tekinay, Kezban İnce ve Dilhan Çavuş, savcı; Gözde Uğraşın Aligüllü, Volkan Kayabaş, Hüseyin Gökan Eser, Fatma Damdelen, Fuat Tolga Emirtaneoğlu, Senem Palabıyık Karayel ve Fırat Kızıltunçlar ise Savcı Yardımcısı olarak atandı.

Atamalar 1 Nisan  tarihinden itibaren geçerli olacak.

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.