Takip Edin

Güncel

Güney’de türbanlı öğrenciye ırkçılık

Yunan ayaklanmasının yıldönümü  nedeniyle Güney’de yapılan resmi geçit törenine türbanlı bir öğrencinin de katılarak bayrak taşıması, tartışma yarattı. Baf Belediye Meclisi Üyesi, ırkçı yorumlar yaptı

Osmanlı İmparatorluğu’na karşı 25 Mart 1821 tarihli Yunan ayaklanmasının yıldönümü  nedeniyle Güney Kıbrıs’ta düzenlenen kutlama törenleri kapsamında Baf’ta gerçekleştirilen geçit resmine türbanlı öğrencinin de katılarak bayrak-flama taşıması sosyal medya üzerinde çatışmalara sebep oldu.
Politis’in “Irkçılık Sefaleti… Baf Belediye Meclisi Üyesinin Irkçı Yorumunu Sadece Bir Meslektaşı Kınadı” başlıklı haberine göre, Mihalis Hacimitsi isimli Baf Belediye Meclisi üyesi, şeref tribününden çektiği iki fotoğrafı aynı günün akşamı (25 Mart) sosyal medya hesabından (türbanlı öğrenciler kast edilerek) “tam olarak neyi kutladıklarını bize söylesinler” mesajıyla yayımladı.  Şeref tribününde yer alan diğer belediye meclisi üyeleri Politis’e, tören geçişi sırasında tribünde de benzer konuşmalar yapıldığını söyledi.
Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafın altına birçok  lehte yorum yapılırken Baf Belediyesi meclisinden sadece DİSİ’li belediye meclis üyesi Yorgos Çelebos bu paylaşımın altına şu yorumu yaptı:
“Maalesef bu yazılan görüşler arka bahçemize kadar dayandı. Hem de herhangi biri tarafından değil, Baf Belediyesi’nin seçilmiş bir meclis üyesi tarafından. Irkçılığın ve hoşgörüsüzlüğün kurbanları ise türbanlarıyla resmi geçide katılma cesaretini gösteren genç öğrenciler.” 
Hacimitsi’nin yayımladığı fotoğrafların altına sıradan vatandaşlar tarafından yapılan bazı yorumlar ise şöyle:
“Anlamadım, Yunan hissetmek için Yunanistan’da doğmak şart mı?”, “Ne demek İstediğini anlamadım Mihali, onları öğrenci kabul ediyoruz da okullarımızın düzenlediği etkinliklere katılmalarını mı kabul etmiyoruz?”, “Kendilerini konuk eden ülkeyi kutluyor ve milli bayramlarımıza saygı gösteriyorlar!!!”, “Böyle bir paylaşım beklemezdim”, “Seni anlamaya çalışıyorum. Seni rahatsız eden ne, yani bayrak taşıyıcıların arasında dini Müslüman olan birinin olması mı?” 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye olmalısınız Giriş

Yorum Yaz

Güncel

Anne ve kızı birkaç saat arayla hayatını kaybetti

Güney Kıbrıs’ta, anne ve kızın birkaç saat arayla ölmesi, üzüntüye yol açtı.

Politis gazetesi, sözde “Lisi (Akdoğan) Belediyesi ve Belediye Meclisi” dün bir açıklama yaparak, uzun yıllardır belediye meclis üyeliği yapan ve çalışmalarıyla büyük katkılar sağlayan 54 yaşındaki Eleni İoakim’in ve 87 yaşında olan annesi Maria İoakim’in hayatlarını  kaybetmesinden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdiğini yazdı.

Gazete, 54 yaşındaki Eleni İoakim’in uzun bir süredir kanser tedavisi gördüğünü yazarken annesinin, ölüm nedenine yer vermedi.

Devamını oku

Güncel

27 yaşındaki Kıbrıslı Türk kaçırıldı, dövüldü ve soyuldu

Pile sakini 27 yaşındaki Kıbrıslı Türk’ün, 12 Temmuz’da Larnaka’da kaçırıldığı, dövüldüğü ve soyulduğu belirtildi.

Alithia gazetesi, 27 yaşındaki Kıbrıslı Türk’ün, polise giderek olayla ilgili şikayette bulunmasının ardından şüpheli olarak tutuklanan 42 yaşındaki bir kişi hakkında Larnaka Mahkemesi tarafından 8 gün tutukluluk emri verildiğini yazdı.

Habere göre, Kıbrıslı Türk polise verdiği ifadede, Larnaka Limanı çemberinde araçla gittiği esnada, bilinmeyen bir kişinin-muhtemelen Kıbrıslı Rum- kendisine yaklaştığını ve İngilizce olarak yakındaki süpermarkete götürmesi için kendisine talepte bulunduğunu belirtti.

Kıbrıslı Türk ifadesinde aracına aldığı söz konusu kişinin kendisine yön tarif ettiğini ve süpermarket karşısındaki açık alana gittiklerini, bu esnada ise şahsen tanıdığı şüphelinin de aralarında bulunduğu toplam 10 kişinin içinde olduğu iki aracın önünü kestiğini söyledi.

Bu kişilerden bir tanesinin tabanca taşıdığını söyleyen Kıbrıslı Türk, arabadan indiği zaman bu kişi tarafından dövüldüğünü ve kendisinden, Güney Kıbrıs’tan taşınmaz mal alımı için 70 bin Euro istendiğini ifade etti.

Bu kişilere o kadar parasının olmadığını, araçta 3 bin 600 Euro’nun bulunduğunu söylediğini ifade eden Kıbrıslı Türk, boynundaki altın zincirin ve  değeri 4 bin Euro olan elindeki altın eşyanın da zorla çalındığını söyledi.

Gazete söz konusu Kıbrıslı Türk’ün, 3 kişi tarafından, tehdit ve şantajla daha sonra Larnaka’da kaldığı otel odasına götürüldüğünü ve burada ise herhangi bir şey bulamadıklarını yazdı.

Olay sonrasında, faillerin 27 yaşındaki Kıbrıslı Türk’ün aracıyla kaçtıklarını, aracın ise iki gün sonra Larnaka Limanı çevresinde terk edilmiş olarak bulunduğunu yazan gazete, 42 yaşındaki şüphelinin ise Larnaka’daki evinde tutuklandığını, evinde ve aracında ise 2 bin 750 Euro’nun bulunduğunu belirtti.

Öte yandan Haravgi gazetesi 42 yaşındaki şüphelinin Kıbrıslı Türk olduğunu iddia etti.

Devamını oku

Güncel

Toprak Ürünleri Kurumu’ndan zahire alımları hakkında açıklama

Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) zahire alımları hakkında açıklamada bulundu.

TÜK’ün açıklaması şöyle:

“Toprak Ürünleri Kurumu, 2019 ürünü zahire alımlarını sürdürmektedir. 18 Temmuz 2019, Perşembe gününden itibaren Lefkoşa Silosu Şubesi, İskele Şubesi ve Geçitkale Şubesi’nde yemlik arpa alımlarına; Vadili ambarlarında ise yemlik arpa, yumuşak buğday ve sert buğday alımlarına devam edilecektir.

Değerli zahire üreticilerine önemle duyurulur.”

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi