Takip Edin

Güncel

“Gufi (engerek ) üstüne basmadıkça ısırmaz”

Çevre Koruma Vakfı (ÇEKOVA),Kıbrıs’ta insan için en tehlikeli olabilecek Gufi olarak bilinen Engerek yılanının üstüne basılmadıkça ısırmayacağını belirterek, doğa yürüyüşü yapanlara yürürken önlerine bakmalarını, dikkatli olmalarını  şort, terlik veya yumuşak ayakkabı yerine ortamına uygun kıyafetleri tercih etmelerini önerdi.

ÇEKOVA Mütevelli Heyeti üyesi Yrd. Doç. Dr. Nazım Kaşot yaptığı açıklamada, Kuzey Kıbrıs’ta literatüre göre 9, mevcut kayıtlara göre de 6 yılan türü bulunduğunu belirterek bunları; Kör Yılan, Sikkeli Yılan, Kara Yılan, Çukur Başlı Yılan, Kedi Gözlü Yılan ve halk arasında Gufi olarak bilinen Engerek Yılanı olarak sıraladı.

Kaşot, Kuzey Kıbrıs’ta 3 tane zehirli yılan türü bulunduğunu bunlardan insan için tehlikeli olabilecek tek türün Gufi (Engerek) Yılanı olduğunu kaydetti.

Kaşot, yılan ısırılması durumunda en yakın sağlık merkezine başvurulması ve tıbbi yardım alınması gerektiğini vurgulayarak, Gufi tarafından ısırılma durumlarında yaklaşık 2 saat kadar bir sürede tıbbi müdahale yapılması durumunda kalıcı bir hasar meydana gelmeyeceğini kaydetti.

Ülkedeki yılan ısırılma olaylarının çoğunun görmeyip yılanın üstüne basılmasıyla gerçekleştiğini ifade eden Kaşot, ”Yılan kendini korumak amacıyla da içgüdüsel bir şekilde ısırmaya çalışmaktadır. Durup dururken insana kesinlikle saldırmaya çalışmayan bu yılan çiftçilerin korkulu rüyası olan sıçanların bir numaralı doğal avcısıdır. Engerek tarafından ısırılma söz konusu olursa vakit kaybetmeden en yakın sağlık merkezinden tıbbi yardım istenilmelidir” dedi

Havaların ısınmasını fırsat bilerek doğa yürüyüşüne çıkan kişilerin çok dikkatli olması gerektiğini belirten Kaşot, “Eğer doğaya çıkacaksanız şort, terlik ya da yumuşak ayakkabıyla değil doğal ortama uygun ürünler tercih etmelisiniz” uyarısında bulundu.

Engerek dışında,  Kedi Gözlü Yılan ve Çukurbaşlı Yılan türünün de yarı zehirli kategoride olduğunu belirten Kaşot, bu yılanlar ısırsa bile zehrin etkisinin Engerekte olduğu gibi etkili olmadığını ve küçük bir şişmeye neden olabileceğini ifade etti.

Ekosistemin eşsiz parçalarından olan yılanların , fare ve sıçan popülasyonlarının temel dengeleyici unsurlarından olduğunu belirten Kaşot, “Ülkemizde muhtemelen en fazla şiddete maruz kalan hayvan grubu olan yılanlar yasalarla koruma altına alınmıştır. Yılan öldürmek suçtur ve yasalara göre cezası da bulunmaktadır” uyarısında bulundu. 

Evlere yılan girmesi veya çevresinde yılan görülmesi durumunda, 7 gün 24 saat ücretsiz hizmet veren Taşkent Doğa Parkı Yaban Hayat Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nin bir hizmeti olan 1190 Yaban Hayat Destek Hattı’ndan yardım istenebileceğini kaydetti.

Açıklamasında yılanlarla ilgili doğru sanılan yanlışlara değinen Kaşot, yılanların  öç almadıklarını, bir yılan öldürüldüğünde arkasına öç almak için başka bir yılanın  gelmediğini belirterek.” Üreme zamanı dişi yılanlar toprağa bir koku bırakırlar. Eğer öldürülen yılan dişi bir yılan ise erkek yılan kokusunu takip ederek onu aramaya gelebilir ama bu durumun öç alma ile alakası yoktur” dedi.

Her görülen yılanın zehirli olmadığını vurgulayan Kaşot, “Yılanlar bizi gördüğü anda kaçmaya çalışır. Kısacası onlar bizlerin onlardan korktuğundan çok daha fazla korkarlar” ifadelerini kullandı.

Kaşot,  Gufilerin  gündüzleri aktif olduklarını ancak  genellikle geceleyin avlanmaya çıktıklarını kaydederek, bu nedenle geceleyin doğaya çıkmak gerekiyorsa temkinli olmakta yarar olduğunu hatırlattı.

Kaşot, “Her canlının yaşam hakkı olduğunu unutmadan bu hayvanlara yönelik bilgi birikimimizi artırmalı ve onlara da yaşam şansı tanımalıyız. Unutulmamalıdır ki bizler şehirleşmeyle onların yaşam alanlarına gün geçtikçe daha da yaklaşıyoruz ve evimize girdikleri için de şikayet ediyoruz. Doğaya saygılı bir şekilde yaşamalı ve doğayı korumalıyız. Doğa yok olursa bizler de yok olacağız” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Güncel

Erdoğan’dan “Barış Ve Özgürlük Bayramı” mesajı

 Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Barış Harekatı’nı, Kıbrıs Adası’nın eşit sahiplerinden biri olan Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını korumak amacıyla gerçekleştirdiğini belirterek, “Türk ordusunun, Kıbrıs Türkü’nün canı ve güvenliği söz konusu olduğunda, 45 yıl önce attığı adımı gerekmesi halinde yine atmakta tereddüt etmeyeceğinden kimse şüphe duymamalıdır.” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya mesaj gönderdi. 

Erdoğan, “Sayın Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türkü’nü barış ve özgürlüğe kavuşturan 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’nın 45’inci yıl dönümünde, Türk milleti ve şahsım adına Kıbrıs Türk halkının Barış ve Özgürlük Bayramı’nı en kalbi duygularımla kutlarım.” ifadesiyle başlayan mesajında, şöyle devam etti:  

“Türkiye, Barış Harekatı’nı, Kıbrıs Adası’nın eşit sahiplerinden biri olan Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını korumak amacıyla gerçekleştirmiştir. Bu konudaki kararlılığımızı tüm dünya bugün de görmektedir. Kıbrıs’ı kendi vatanından ayrı tutmayan kahraman Türk ordusunun, Kıbrıs Türkü’nün canı ve güvenliği söz konusu olduğunda, 45 yıl önce attığı adımı gerekmesi halinde yine atmakta tereddüt etmeyeceğinden kimse şüphe duymamalıdır.”

Barış Harekatı’nın 20 Temmuz 1974’te, uluslararası hukuka uygun bir biçimde, diplomasinin tüm yolları tüketildikten sonra gerçekleştirildiğine işaret eden Erdoğan, Kıbrıs meselesinde uluslararası meşruiyetin, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye’nin temel ilkelerinin başında geleceğini vurguladı.  

“TÜRKİYE DOĞU AKDENİZ’DE BARIŞIN HÜKÜM SÜRMESİ İÇİN TÜM İMKANLARINI KULLANACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kıbrıs’ta olası bir çözüm, ancak Kıbrıs Türkü’nün siyasi eşitliğinin teminat altına alındığı, güvenlik kaygılarının karşılandığı koşullarda gerçekleşecektir. Ada’daki gerçeklerin gereği olan bu hedeften hiçbir koşulda vazgeçilmeyecektir. Türkiye, her halükarda Kıbrıs Türkü’nün refahının,
güvenliğinin ve geleceğinin garantisi olmaya devam edecektir. Ada’nın ve bölgenin zenginliklerinin sadece kendilerine ait olduğunu zannedenler, bugün olduğu gibi gelecekte de karşılarında Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kararlılığını bulacaklardır.” ifadelerini kullandı. 

Bu minvalde Türkiye’nin, Ada’da adil ve kalıcı çözümün sağlanması için, Doğu Akdeniz’de gerginliğin değil, barışın hüküm sürmesi için tüm imkanlarını kullanacağını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki dayanışmanın, Türk halkı ile Kıbrıs Türk halkının karşılıklı bağlılığının gücünü sorgulayanlar, ne kadar büyük bir yanılgı içinde olduklarını acı tecrübelerle anlamışlardır. Kıbrıs Türkü, büyük Türk milletinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu gerçeği değiştirme hayali içinde olanlar beyhude bir amaç uğruna çabaladıklarını er ya da geç fark edeceklerdir. Bu duygu ve düşüncelerle, milli davamız uğruna canlarını veren aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi şükran ve saygıyla yad ediyor, Kıbrıs Türk Halkı’na barış, huzur ve mutluluklar temenni ediyorum.”

Devamını oku

Güncel

“Ülkede güvenlik ve huzur en üst düzeyde sunulmalı”

Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD), ülkede son zamanlarda artan adli vakalara işaret ederek, vatandaşlar yanında gerek yatırımcı gerekse ziyaretçilere güvenlik ve huzurun en üst düzeyde sunulması için devletin tüm makamlarına çağrıda bulundu.

İŞAD Başkanı Enver Mamülcü yazılı açıklamasında, Kıbrıs Türk İş insanları olarak hedeflerinin; her zaman ülkenin yatırım ve iş ortamını geliştirmek için gönüllülük esasıyla mücadele etmek olduğunu belirtti.

KKTC’nin gerek yatırımcı gerekse ziyaretçilere güvenlik ve huzuru en üst düzeyde sunması ile bilindiğini, ancak son zamanlarda artan adli vakaların halkve iş insanları tarafından endişe ile izlendiğini ifade eden Mamülcü, bu tür adli vakaların önlenmesi noktasında personel eksiklerine rağmen polisin verdiği fedakarca mücadeleyi saygı ve takdirle karşıladıklarını kaydetti.

Tüm dünya ülkelerinin çok daha güvenlikçi bir yapıya büründüğü şu günlerde daha geçen haftalarda ülkeye düşen füzenin kendilerine hangi coğrafyada yaşadıklarına dair bir daha düşünmeye yönelttiğini ifade eden Mamülcü, şöyle devam etti:

“Gerek askeri, gerek istihbarat ve gerekse polisiye olarak çok daha güçlü bir yapıya sahip olmamız gereken bir coğrafya ve dönemde yaşamaktayız.

Etrafımızda savaşlar,terör olayları ve insanlık dramları yaşanırken ülkemiz güvenliği adına alınması gereken önlemler olduğunu düşünüyoruz.

Örnek vermek gerekirse özellikle yasa dışı göç, deniz kıyı güvenliği, sınırlarımızda giriş-çıkışların çok daha dikkatli incelenmesi ve dış kaynaklı terör yapılanmalarının ülkemizde yapabileceği faaliyetler konusunda önlemler alınmalıdır.

Bu konulara altyapı, personel ve özellikle terörizmin önlenmesi konusunda yasal olarak ne kadar hazırız? Terör sadece silahla olmaz, mikro terör, finansal terör, rakip devletlerin halkı sindirmek için uyguladığı yasadışı terör faaliyetleri ve paralel yapılanmalar gibi…

Bizlere düşen bu konularda devletin tüm makamlarını uyararak ülkemizin huzur ve güvenlik ortamına katkıda bulunmaktır. Yurttaşlarımızın huzur ve refahı İŞAD yönetim Kurulunun birinci önceliğidir.”

Devamını oku

Güncel

Pilli: Büyük zaferin 45. Yılı kutlu olsun

Sağlık Bakanı Ali Pilli, yüzlerce kayıp, binlerce yaralı ve mağdur insanın her türlü zorluğa karşı direndiği mücadelede, Kıbrıs Barış Harekatı’nın Kıbrıs Türk halkının varlığı ve devamı için önemli bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Pilli 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Kıbrıslı Türklerin uğradığı baskı ve zulmü ortadan kaldırmak amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nce (TSK) gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın üzerinden tam 45 yıl geçtiğini anımsattı. 

Pilli mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Kurtuluş mücadelesinde hayatını kaybeden aziz  şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyorum.

Kıbrıslı Türklerin acılarının sona erdiği, can ve mal güvenliğinin garanti altına alındığı, özgürlük ortamının sağlandığı tarihimize kazınan bu büyük zaferin 45. Yılı kutlu olsun.”

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi