Takip Edin

Güncel

Genel Kurul’da Turizm ve Eğitim Konuşuldu

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda UBP Milletvekili İzlem Gürçağ Altuğra “KKTC’ye Neden Turist Gelsin?” konusunda güncel konuşma yaptı.

Altuğra, köy turizmi, kuş gözlemi, eko turizm gibi modellerin hayata geçirilmesinin KKTC’yi alternatif bir destinasyon haline getirebileceğini söyledi.

Çevre kirliliği ve betonlaşmanın, tarihi eserlere yönelik ilgisizliğin ve denetimsizliğin bir yıkım olduğuna işaret eden Altuğra, KKTC’nin tanıtımı yapılırken afişleri süsleyen antik Girne’nin önemine vurgu yaptı.

Antik Girne’de yaşanan sorulara işaret eden Altuğra, bölgeden doğal çevre ve kültür mirasına uygun projelerin tasarlanması ve tarihi mirasa sahip çıkmak gerektiğini belirtti.

Turistlerin ülkelere doğa, tarih ve mutfağını tanımak, güzel izlenimler elde etmek için gittiğini söyleyen Altuğra, KKTC’de yaşanan çevre, trafik, kirlilik gibi sorunlar nedeniyle turistlerin ülkeye gelmek istemeyeceğini belirtti.

ATAOĞLU

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, ülkeye daha fazla turist getirme uğraşısı içinde olduklarını söyledi.

Ataoğlu, kış turizmi çerçevesinde ülkeye gelen turistlerin ülkeden memnun ayrılması için yaptıkları çalışmaları anlattı.

Turistlerin narenciye, patates, pekmez, hellim yapımı gibi etkinliklere katılmasını sağladıklarını, doğal güzellik, tarihi zenginliklerin gezdirildiğini, festivale katılımlarının sağlanması için çalışma yaptıklarını dile getiren Ataoğlu, Gazimağusa Surlar içindeki evlere yönelik hibe ve kredi desteği verildiğini, alternatif turizmlere yönelik çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Ataoğlu, çevre kirliliği ile ilgili ciddi çalışmalar sürdürdüklerini, çevre yasalarının çıkmaya başladığını, çıkmayanlara yönelik çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Temizlik etkinlikleri düzenlendiğini dile getiren Ataoğlu, Çevre Dairesi personelinin çevreyi kirletenlere yönelik ceza kestiğini, yapılacak yasal değişiklik sonrasında yerel yönetimlerle işbirliğine gidileceğini, onların da ceza yazabilmesinin sağlanacağını kaydetti.

Ataoğlu, okullara yönelik ders müfredatlarına çevre eğitiminin de eklenmesiyle küçük yaşlardan itibaren bu eğitimin verileceğini söyledi.

CANALTAY

UBP Milletvekili Resmiye Canaltay da, “Özel Eğitim ve Meslek Okulları” konusunda güncel konuşma yaptı.

DAÜ’de öğrenci sayısında düşüş olduğunu dile getiren Canaltay, konuşmasında rakamlarla ilgili bilgi verdi.

Canaltay, DAÜ’deki düşüşün nedenlerinin araştırılması gerektiğini söyleyerek, çalışanların maaşları ile ilgili soruna değinerek, rektör yardımcılarının istifalarının nedeninin ne olduğunu sordu.

DAÜ Yasası’nın ne zaman çıkacağını soran Canaltay, üniversitenin yıpratılmasını istemediklerini belirtti.

Canaltay, eğitim sisteminin ezbere, başarının sınav neticelerine dayalı olduğunu kaydetti.

Özel ders ve not ilişkisinin eğitimi olumsuz etkilediğini söyleyen Canaltay, mesleki eğitimin arzu edilen noktada olmadığını belirtti.

Canaltay, okullarda gençlerin hobi sahibi olacağı aktiviteler yapılması gerektiğini söyledi.

Özel eğitimle ilgili yasanın bir an önce Cumhuriyet Meclisi’ne getirilmesi gerektiğini belirten Canaltay, kreş gibi açılan özel eğitim kurumları bulunduğunu kaydetti.

Canaltay, Güney Kıbrıs’ta bulunan üniversitelerde okuyan öğrencilere yönelik burslar konusunda bakana bazı sorular yöneltti.

ÖZYİĞİT

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, eğitim sisteminde, Kıbrıs Türkünün gelişimini içeren adımlar atmak gerektiğini söyledi.

Özyiğit, AB ile sağlanan mutabakat çerçevesinde tüm okullara laboratuvar yapılacağını belirtti.

Terfiler yapıldığını, öğretmen alındığını kaydeden Özyiğit, yapılan çalışma doğrultusunda bazı okulların birleşmesi veya ayrışmasına gidilebileceğini, müstakil anaokullar oluşturulacağını söyledi.

DAÜ’de toplu sözleşme düzeni olduğunu anımsatan Özyiğit, iki personel sendikası arasında ayrıcalık veya maaş farkı bulunamayacağını kaydetti.

Özyiğit,  DAÜ VYK’sının siyaset veya partizanlık yapmasının mümkün olmadığını söyleyerek, “Daha önceki dönemde partizanlığın dik alası yapıldı” dedi.

Özel eğitime yapılan yatırımlara değinen Özyiğit, özel eğitimde tam gün eğitime geçiş için çalışmaların yapıldığını, yeni dönemde tam gün eğitim hedefleri bulunduğunu kaydetti.

Mesleki teknik eğitime önem verdiklerini dile getiren Özyiğit, orta okulda sınıfta kalma sisteminin yeniden geleceğini akademik eğitime devam edemeyecek öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirileceğini ve böylece ara eleman ihtiyacının ortadan kalkacağını belirtti.

Özyiğit, Güney Kıbrıs’ta öğrenim gören herhangi bir öğrenciye burs verilmediğini söyleyerek, Pile’de öğrenim gören üç öğrenciye burs verildiğini kaydetti.

Haber: Gözde Süreç Sarı /TAK

Güncel

Tahsin Mertekçi Anısına Dostluk Maçı

Cumhuriyet Meclisi Futbol Takımı ile Yalova Masterleri, 2017 yılında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden eski milletvekili ve Yalova Spor Kulübü eski Başkanı Tahsin Mertekçi anısına futbol maçında karşı karşıya geldi.

Cumhuriyet Meclisi’nden yapılan açıklamaya göre Meclis takımında Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, milletvekilleri Oğuzhan Hasipoğlu, Hasan Büyükoğlu, Erhan Arıklı ve Mesut Genç yer aldı.

Karşılaşmayı Yalova Masterleri 4-3 kazandı.

Maç sonrası konuşmalar yapıldı ve anı kupaları verildi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, merhum Tahsin Mertekçi’nin sadece sporcu kişiliğiyle değil, barış, huzur ve güven içerisinde insanları bir araya getirme uğraşlarıyla da akıllarda yer ettiğini söyledi.

Uluçay, onun fikirlerini, gençlere kattıklarını her zaman ileriye taşıma arzusunda olduklarını dile getirirken organizasyonda emeği geçenleri kutladı.

Halkın Partisi Güzelyurt Milletvekili Hasan Büyükoğlu da konuşmasında merhum Tahsin Mertekçi’nin birçok adımlar attığını ve bu adımların bugün hâlâ hatırlandığını söyledi.

Büyükoğlu, Mertekçi’yi eskiden beri tanıdığını belirterek yaptıkları ile onun çok özel birisi olduğunu ifade etti.

Yalova Kulübü’nün eski Başkanlarından Kadir Dağcan da, master takımını temsilen yaptığı konuşmada Mertekçi’yi yapacakları etkinliklerle her vesileyle anmaya çalışacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından kupalar verilirken, Meclis Başkanı Uluçay, anı kupasını Tahsin Mertekçi’nin kızına takdim etti.

Devamını oku

Güncel

Erhürman: Yönetme sorumluluğuyla davranmakla yükümlüyüz!

Cumhuriyetçi Türk Partisi İlçe kongreleri devam ediyor. Mağusa İlçesi 23. Olağan Kongresi dün akşam KÜKOM’da gerçekleştirildi. Yönetim ve disiplin kurullarının da oluşturulduğu kongrede başkanlığa yeniden Oktay Kayalp getirildi.

Kongreye Başbakan ve Genel Başkan Tufan Erhürman, eski başbakanlardan Özkan Yorgancıoğlu, Genel Sekreter Erdoğan Sorakın, bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları ve ilçe başkanları da katıldı. Kongrede ayrıca AKEL’den yetkililer de yer aldı. Kongre, divanın kurulmasının ardından demokrasi şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ile devam etti. Mağusa İlçe Başkanı Oktay Kayalp’in açılış konuşmasının ardından Mağusa İlçe Sekreteri Chrysanthos Zannettos konuşma gerçekleştirdi. Genel Başkan Tufan Erhürman’ın hitabıyla devam eden kongre, faaliyet ve mali raporların okunup aklanmasıyla tamamlandı.

Başbakan ve Genel Başkan Tufan Erhürman konuşmasında, 1970’te kurulduğunda hiç kimsenin gün gelip CTP’nin hükümette olacağını, iktidar olacağını, ülkeyi yöneteceğini hayal dahi etmediğini belirtti. CTP’nin 1990’lara kadar büyük

bedeller ödeyerek siyasi faaliyetlerini sürdürdüğünü, asla hükümete gelemeyeceği söylendiği halde mücadelesine devam ettiğini kaydeden Erhürman, “CTP ve CTP’liler bu mücadeleyi ne için verdi? Aslında çok basit, çok insani şeyler için… Sevgi için, insanca yaşam için, insan hakları için… Demokrasi gelsin, özgürlükler yaşanabilsin diye mücadele edildi. CTP adalet talep etti, eşitlik talep etti ve bunlar için çok ağır bedeller ödedi” dedi. Bu uzun mücadelede bu ülkede yaşayan her insana dokunup, kucaklaşmayı kendilerine şiar edindiklerini ifade eden Erhürman, bu adada nefes alıp veren tüm insanlarla kardeşçe birlikte yaşayabilelim diye mücadele ettiklerini belirtti. Erhürman, “hayat kısa ama mücadele uzun sürer. CTP’liler hayatlarını birbirlerinin hayatlarına ekleyerek mücadeleyi ileri taşıdı, bundan sonra da bu böyle olacak” dedi.

Başbakan ve Genel Başkan Tufan Erhürman konuşmasında aylardır süren ‘hükümet bozuluyor’ senaryolarına da değinerek şöyle konuştu:

“İlk kez hükümete geldiğimiz 1990’lı yıllardan bugüne CTP’nin bir ödevi var. Bu da ülkeyi yönetme ödevidir. Hepsinden önemlisi yönetme sorumluluğudur. CTP başbakanlık ya da bakanlık koltuğunda kurulmadı. Başbakanlık, bakanlık önemli değil. Biz hükümette olmazsak nefes dahi alamayız, partimizi yaşatamayız diyenlerden ne olduk ne de bundan sonra olacağız. Ancak, eğer biz yönetme sorumluluğunu üstlenmezsek, ülkeyi hangi zihniyetin yöneteceği, dahası nasıl yöneteceği de herkesin bildiği bir şeydir. Bu yüzden her daim yönetme sorumluluğuyla davranmaya yükümlüyüz. Gelecek kuşaklara karşı yükümlüyüz. Yazılan, çizilen senaryoları gazetelerden okuyoruz. CTP herhangi bir senaryonun parçası değildir. Elbette bu senaryoların nasıl yazıldığı ve nasıl oynandığı konusunda bilgi ve tecrübe sahibiyiz. Biliriz, görürüz, değerlendirmemizi yaparız ama son tahlilde bunlara kulak asmaz, işimize bakarız. Biz sorumluluk bilinciyle hareket etmek zorundayız. 14 aydır her hafta hükümet bozulur, yenisi kurulur. Dinlemekten, okumaktan bıktık usandık. Yenilenen senaryolarla aynı şeyi yazıp çiziyorlar. Biz her hâlükârda işimize bakacağız ve adalet için, eşitlik için, demokrasi için, barış için, insan hakları için ne pahasına olursa olsun mücadeleye devam edeceğiz.”

Mağusa İlçe Başkanı Oktay Kayalp konuşmasında Partinin 48 yıllık geçmişine değinerek geleneklerine sahip çıktıklarını, adaleti, demokrasiyi, daha fazla sevgiyi ve barışı savunarak CTP’nin bugünlere geldiğini ifade etti. Daha fazla demokrasi ve inadına barış istenciyle mücadelelerini sürdürdüklerini kaydeden Kayalp, “Kıbrıs Türk halkı bize yönetme şansı vermiştir.

CTP, 1974 sonrası dönemden 2003’lere, yakın döneme kadar sadece iki buçuk yıl hükümet edebilmiştir. Son 15 yılda ise 9 yılını yönetimde geçirmiştir. Bu nedenle halkımıza karşı olan sorumluluğumuz gereği ilkelerimize sahip çıkarak halkımıza yakışan hizmeti vermek için çalışmaya, büyümeye devam edeceğiz” dedi.

Mağusa ilçesinin büyük olduğunu, katılımcı anlayışla herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyen Kayalp, etkili örgütlenmeyi sürdüreceklerini ifade ederek kırsaldan kente en ücra köşenin İlçede temsil edileceği bir yapıyı bu dönemde oluşturacaklarını belirtti. Diğer bir hedeerinin de Cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğunu ifade eden Kayalp, CTP’nin kendi adayını çıkaracağını, Parti tabanında geniş şekilde tartışarak en uygun adayı belirleyeceklerini ifade etti. Genel ve yerel seçimlere de bir yandan hazırlanmaya devam edeceklerini, örgütlülüğü sürdüreceklerini belirtti.

CTP’nin yerel yönetimlerde marka olduğunu kaydeden Kayalp, bu hizmet anlayışını ülkenin geneline yaymak için çalışacaklarını ifade etti. Birlikte olunduktan sonra başarıyı yakalamaktan başka şansları olmadığını vurgulayan Kayalp, bunun yakalanamaması durumunda nelerin kaybedilebileceğinin de bilindiğini ifade etti.

AKEL Mağusa İlçe Sekreteri Chrysanthos Zannettos de konuşmasında ortak vatana ve ortak mücadeleye vurgu yaptı.

“Birleşmiş federal Kıbrıs vizyonu bizleri birleştiren en önemli şeydir” diyen Zannettos, dayanışma ve ortak faaliyetlerin güçlendirilmesinin önemine değindi. AKEL’in müzakere sürecini desteklediğini ve çözümün daha fazla bekletilemeyeceğini belirten Zannettos, zamanın yeniden birleşmenin lehine ilerlemediğine dikkat çekti.

YÖNETİM VE DİSİPLİN KURULLARI BELİRLENDİ

Mağusa İlçesi 23. Olağan Kongresi’ne göre İlçe Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

Cemal İnce, Cemal Mert, Çimen Varer, Erhun Şahali, Erol Adalıer, Fatoş Erozan, Hasan Pekineli, Hüseyin Aranır, Ömer Gür, Şafak Çankaya.

İlçe Disiplin Kurulu ise şöyle belirlendi: Hasan Anday, Osman Kocatürk, Saffet Mehmetalioğulları, Firuz Atakan (Yedek Üye), Hikmet Burkay (Yedek Üye).

Devamını oku

En Çok Bunlar Okundu

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.