Takip Edin

Güncel

Fransa’dan, Kıbrıs açıklarında tatbikat

Fransa’nın çarşamba gününden beridir Kıbrıs’ın Güneybatısında düşen bölgede askeri tatbikat gerçekleştirdiği, tatbikat için Navtex ve Notam yayınlanmasının ise Türkiye’yi rahatsız ettiği iddia edildi.
Güney’de yayımlanan Fileleftheros gazetesi: “Kıbrıs’ın Güneyi’nin İşgali – Fransa Askeri Tatbikatı – Türkiye’den ‘Navtex’in’ Geçersiz Kılınmasına Sert Tepkiler” başlıkları altında verdiği haberinde, Fransa’nın Kıbrıs’ın Güneyi ve Güneybatısındaki denizde 150 bin kilometrekarelik bir alanda askeri tatbikat gerçekleştirmekte olduğunu ve tatbikatın Türkiye’de rahatsızlık yarattığını iddia etti.
Rum Arama Kurtarma Merkezi’nin, Çarşamba günü başlayan ve 20 Mart Çarşamba gününe kadar devam edecek olan tatbikat sebebiyle bölgede Navtex, Rum Sivil Havacılık Dairesi’nin ise uçaklara yönelik “Notam” yayımladığını belirten gazete, Türkiye’nin de aynı bölgelerde Navtex ilan ettiğini ve Fransa’nın tatbikatı sebebiyle ilan edilen Navtex’e sert tepki gösterdiğini ileri sürdü.
Gazete, Türkiye’nin konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 1974’ten sonra Navtex ilanlarını düzenleyen uluslararası örgüte üye olan Kıbrıs ile şimdiki Kıbrıs’ın aynı statüde olmadığını bu yüzden bu tür bölge kapatmaları ilan edemeyeceğini duyurduğunu aktardı.
EVANGELOS FLORAKİS ÜSSÜNE YENİ SALON
Gazete bir diğer haberinde ise, “Mari” (Tatlısu) bölgesinde yer alan “Evangelos Florakis Deniz Üssü’ne” yeni savaş teknikleri antrenman salonu inşa edildiğini, yeni salonun önceki gün düzenlenen törenle açılmasının ardından RMMO sualtı timi tarafından da tatbikat gerçekleştirildiğini yazdı.
Gazete, yeni spor salonunun 227 bin Euro’ya mal olduğunu ve bu paranın bağışlarla karşılandığını belirtirken, açılış töreni sebebiyle ise RMMO sualtı timinin, doğal gaz platformuna terörist saldırı senaryolu bir tatbikat icra ettiğini aktardı.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye olmalısınız Giriş

Yorum Yaz

Güncel

Harekatın komandoları onurlandırıldı

1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim edildi

Başbakan Ersin Tatar, 1974 Barış Harekatı’nda adaya gelen Bolu Komando Tugayı 1. Komando Taburu’ndan 18 askere Milli Mücadele Madalyası takdim etti.

Başbakanlık Şeref Salonu’ndaki madalya töreninde, emekli komandolara Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan eşlik etti.

ERUÇ: “BÜYÜK ONUR”

Birinci Komando Taburunun 1974 Barış Harekatındaki Komutanı Tümgeneral Cemal Eruç, kabulde yaptığı konuşmada, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı gibi onurlu bir etkinlikte kendilerine de yer verilmesinden büyük onur duyduklarını ifade etti.

TATAR: “KUTSAL HAREKATLA BAĞIMSIZLIK, ÖZGÜRLÜK, MUTLULUK GETİRİLDİ”

Başbakan Ersin Tatar ise kendilerini ağırlamaktan şeref duyduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 1974’te gerçekleştirdiği kutsal harekâtla Kıbrıs Türkü’ne bağımsızlık, özgürlük ve mutluluk getirdiğini söyledi.

Barış Harekatı sayesinde Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz’de bir devlet sahibi olduğunu kaydeden Tatar, Kıbrıs Türk halkına yönelik haksız ambargolara rağmen Türkiye’nin de desteğiyle KKTC’nin kökleşmeye devam ettiğini ifade etti.

Başbakan Tatar, Türkiye ile KKTC ilişkilerinin güçlenmesinin önemini vurgulayarak, emekli komandoların çok anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.

Devamını oku

Güncel

Atakan, Girne Batı Çevre Yolu için kolları sıvadı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, bugün öğle saatlerinde Alsancak’a giderek yetkililer ve bölge sakinleriyle, yakında inşası başlayacak olan Girne Batı Çevre Yolu ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı sırasında Girne Çevre Yolu’nun bittiği noktadan Lapta’ya kadar olan projenin çizimleri paylaşılırken, özellikle esnafın çalışmalar sırasında mağdur olmayacağı ifade edildi.

Toplantıda ayrıca güzergah boyunca otobüs durağı cepleri ve yeşil alanlar barındıracak proje konusunda katılımcılarla görüş alışverişinde bulunuldu.
Toplantıya Alsancak’ta Belediye Başkanı Fırat Ataser, bölge esnafı ve vatandaşlar katılırken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Ramadan Beysun, Karayolları Dairesi Müdürü Serhan Kazmacı ve Halkın Partisi Girne Milletvekili Jale Refik Rogers da toplantıda hazır bulunanlar arasındaydı.

Devamını oku

Güncel

Türk Yıldızları KKTC’de

Başbakan Ersin Tatar, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.
Kıbrıs Türkü’nün Türk Yıldızlarını, Türk filolarını ezelden beridir takdirle takip ettiğine işaret eden Tatar, ekibi adada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
8 Ağustos’ta Cengiz Topel’in kabri başında tekrar anılacağını söyleyen Tatar, bu yılki etkinlikte, 1960’lı yıllarda Cengiz Topel’le birlikte Kıbrıs semalarında uçan ve Kıbrıs Türkü’nün güvenliği için her türlü riski alan pilotların isimlerinin de anıt başında bir kütüğe kazınacağını söyledi.
Kıbrıs Türk halkının, hava savunmasında her zaman ve her koşulda yardıma gelen Türk pilotlarını takdirle andığını dile getiren Tatar, Kıbrıs’ın Türkiye’den sadece 40 deniz mili uzak olduğuna işaret ederek, filoların dakikalar içinde adaya gelinebilmesinin güvenlik açısından önemine değindi.
Öte yandan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, 20 Temmuz etkinliklerine katılmak üzere adada bulunan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ilk kadın filo komutanı olan, TSK Türk Yıldızları Akrobasi Timi Filo Komutanı Pilot Binbaşı Esra Özatay ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi pilotlarını kabul etti.

Devamını oku

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Gazetda Haber Sitesi